Utorak, 21.01.2025 | 18:40
IZVOR: rtcg.me

ODT podiglo OPTUŽNICU protiv bivše pomoćnice direktora IJZ-a Miljane Pavličić

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici podnijelo je optužnicu protiv nekadašnje pomoćnice direktora Instituta za javno zdravlje Miljane Pavličić, zbog krivičnog djela prevara u produženom trajanju, potvrđeno je Portalu RTCG. 




Foto: Ilustracija/Unsplash.com

ODT je krivični predmet formirao u novembru 2023. godine nakon što je u medijima izašla vijest o tome da je pomoćnica direktora Instituta godinama radila sa falisfikovanim uvjerenjem o završenim studijama na Hemijskom fakultetu Univerziteta u Beogradu.

Prema Krivičnom zakoniku Crne Gore, ukoliko se pred sudom dokaže da je Pavličić počinila ovo krivično djelo, prijeti joj kazna od jedne do 10 godina zatvora, u zavisnosti od toga koliki je iznos pribavljene protivpravne imovinske koristi.

Pavličić je u Institutu za javno zdravlje radila od 2010. do kraja 2023. godine. Pokrivala je od 2011. do februara 2018. mjesto analitičara, a u opisu posla joj je, između ostalog, bilo i određivanje parametara kvaliteta u namirnicama, vođenje zapisa i priprema dokumentacije za akreditaciju. Od 2018. bila je odgovorna i za standarde koji su reference za laboratorije. Bila je i predsjednica Komisije za akreditaciju zdravstvenih ustanova Ministarstva zdravlja, odlučivala o zapošljavanju u Institutu.

Podaci Hemijskog fakulteta Unverziteta u Beogradu, koje su "Vijesti" prije više od godinu dobile na osnovu zahtjeva o slobodnom pristupu informacijama, pokazuju da Pavličić nije završila osnovne studije na toj univerzitetskoj jedinici Univerziteta u Beogradu.

Nekoliko dana po objavljivanju istraživanja “Vijesti”, otkriveno je da je Pavličić 2014. godine osuđena zbog krivičnog djela falsifikovanja obrazovne isprave, uslovno, što je potvrđeno iz podgoričkog ODT-a i Osnovnog suda u Podgorici.

Osuđujuća presuda, objašnjeno je tada iz Osnovnog suda u Podgorici, nije ni stigla do IJZ, jer je Pavličić na generalijama datim tokom suđenja kazala da nije zaposlena. Ipak, podaci iz radnog kartona pokazali su da nekadašnja pomoćnica direktora nije ni prekidala radni odnos u IJZ od 2010. do 2023. godine.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Dajković saslušan u policiji zbog pjesama, u znak protesta došao sa guslama

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 21:03

Predsjednik Slobodne Crne Gore Vladislav Dajković saslušan je u podgoričkoj policiji zbog, kako se navodi, izvođenja pjesama na crkvenom saboru u Pljevljima. U znak protesta, on je u policiju došao sa guslama, poručujući da se radi o apsurdnom postupku i ograničavanju slobode izražavanja.

Žunjić: Svako treće dijete u riziku od siromaštva, nasilje među djecom u porastu

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 21:54

 Međunarodni je dan djeteta. Pažnja je usmjerena na izazove sa kojima odrastaju najmlađi i pitanje – koliko su danas zaštićeni? U Crnoj Gori, kako ističu iz Udruženja roditelji, neophodan je sistemski odgovor na brojne probleme, prenosi RTV Podgorica.  

Pakistanac uhapšen u Italiji po međunarodnoj potjernici NCB Interpol Podgorica

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 20:20

Službenici Policije Italije su, postupajići po međunarodnoj potjernici NCB Interpol Podgorica, uhapsili državljanina Pakistana A.A. (44), saopštila je Uprava policije (UP).

Pekić: Uprkos prijemu 375 policajaca, nedostaje još 1.500 službenika

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 20:10

Iako se prema najnovijim podacima Eurostata Crna Gora nalazi među deset evropskih zemalja sa najvećom stopom ubistava, stručnjaci poručuju da nema razloga za uznemirenost građana. Kako ističu, statistički pokazatelji ne odražavaju uvijek stvarni nivo bezbjednosti svakodnevnog života, prenosi RTV Podgorica.

Prijetnja novčaniku i javnom mnjenju: Uprava policije upozorava na porast zloupotreba vještačke inteligencije

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 20:00

AI sadržaji najčešće se koriste za zloupotrebu identiteta javnih ličnosti, internet prevare, širenje dezinformacija...

Tramp tvrdi da nije obaviješten o odluci Irana da obustavi pregovore

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 21:49

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je da nije dobio nikakvu zvaničnu informaciju iz Teherana o tome da Iran obustavlja pregovore sa Vašingtonom, ali je poručio da ga eventualni prekid dijaloga ne zabrinjava.

Dajković saslušan u policiji zbog pjesama, u znak protesta došao sa guslama

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 21:03

Predsjednik Slobodne Crne Gore Vladislav Dajković saslušan je u podgoričkoj policiji zbog, kako se navodi, izvođenja pjesama na crkvenom saboru u Pljevljima. U znak protesta, on je u policiju došao sa guslama, poručujući da se radi o apsurdnom postupku i ograničavanju slobode izražavanja.

Vučinić: Mislim da smo na putu da izrastemo u pravi tim

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 21:05

Crna Gora je u Plovdivu ostvarila važan trijumf nad Bugarskom, savladavši domaćina minimalnim rezultatom i pritom po prvi put nakon dužeg perioda sačuvala svoju mrežu.  

Mirjana Pajković raspoređena na mjesto savjetnice u Ministarstvu ljudskih i manjinskih prava

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 21:24

Bivša generalna direktorica Direktorata za unapređenje i zaštitu ljudskih prava i sloboda u Ministarstvu manjinskih i ljudskih prava, Mirjana Pajković, koja je zbog afere sa eksplicitnim snimcima krajem januara dala ostavku, a Vlada je razriješila 19. marta, nastavila je karijeru u tom Ministarstvu, pišu Vijesti.

Janović: Vlast mora pokazati odgovornost i razgovarati sa opozicijom

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 21:13

Vlast mora pokazati odgovornost i razgovarati sa opozicijom, kazao je na mreži X nezavisni poslanik Nikola Janović.

Mandić: Sada da vratimo i imovinu SPC i Karađorđevićima

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 20:44

U Skupštini Crne Gore izglasan je Zakon o statusu dinastije Petrović Njegoš. Glasalo je 45 poslanika, 40 je bilo za, 3 su bila protiv, 2 su bila uzdržana.

Žunjić: Svako treće dijete u riziku od siromaštva, nasilje među djecom u porastu

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 21:54

 Međunarodni je dan djeteta. Pažnja je usmjerena na izazove sa kojima odrastaju najmlađi i pitanje – koliko su danas zaštićeni? U Crnoj Gori, kako ističu iz Udruženja roditelji, neophodan je sistemski odgovor na brojne probleme, prenosi RTV Podgorica.  

Vladimir Putin i vještina ličnog marketinga

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 21:30

Tokom godina, Putin je transformisao Rusiju iz krhke demokratije u nastanku u uglavnom autoritarnu državu koja se vrti oko njega kao predsjednika. Dramatično je transformisao i samog sebe.

Ibrahimović: Crna Gora ostaje posvećena članstvu u EU

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 20:30

Potpredsjednik Vlade Crne Gore i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović razgovarao je danas sa delegacijom poslanika Hrišćansko-demokratske unije (CDU) iz pokrajinskih parlamenata Hesena, Donje Saksonije i Hamburga, kao i sa Jakovom Devčićem, direktorom Fondacije Konrad Adenauer (KAS) za Crnu Goru i Srbiju o evropskoj integraciji Crne Gore, regionalnoj saradnji i aktuelnim bezbjednosim izazovima, saopštili su iz Ministarstva vanjskih poslova.  

Pakistanac uhapšen u Italiji po međunarodnoj potjernici NCB Interpol Podgorica

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 20:20

Službenici Policije Italije su, postupajići po međunarodnoj potjernici NCB Interpol Podgorica, uhapsili državljanina Pakistana A.A. (44), saopštila je Uprava policije (UP).