Utorak, 21.01.2025 | 20:51
IZVOR: klik.hr

Google naredio - JavaScript postao OBAVEZAN za uspješan rad na mreži

Google je nedavno potvrdio da je JavaScript sada obavezan za korisnike kako bi mogli slati upite putem njegove web-pretraživačke usluge. Prema predstavniku kompanije, ovaj novi zahtjev poboljšaće ukupnu sigurnost Google pretraživanja od potencijalno zlonamjernih aktivnosti, uključujući botove, neželjenu poštu i pokušaje iskorištavanja SEO algoritama.




Foto: Ilustracija/ Pixabay

Iako je JavaScript jedan od najraširenijih programskih jezika koji se trenutno koristi za web-aplikacije, i dalje ga izbjegava mala manjina korisnika interneta. Ali, Google sada prisiljava ovu sve manju grupu korisnika da koriste jezik usklađen s ECMAScript standardom kako bi pretraživali internet.

Podrijetlo JavaScripta seže u početke modernog weba, kada su Netscape i Sun Microsystems sarađivali kako bi dodali pravi programski jezik svom pretraživaču Navigator. Zaštitni znak “JavaScript” trenutno je dio pravnog spora između Oraclea i JS zajednice, nego jezik je ključan za funkcionianje modernih, interaktivnih web stranica i pretraživača.

Prema Googleu, korisničko iskustvo trebalo bi se poboljšati s ovom promjenom, a pretraživanje će teško funkcionisati bez omogućavanja JavaScripta. Botovi, neželjena pošta i drugi oblici zloupotrebe algoritama neprestano evoluiraju, kaže tehnološki div, zbog čega je pretraživanju potrebna puna snaga JavaScripta kako bi bolje štitilo i služilo korisnicima.

Google navodi da trenutno manje od 0,1 posto prosječnih pretraživačkih upita funkcioniše bez JavaScripta. Google pretraživanje obrađuje oko 8,5 milijardi upita dnevno, tako da ova mala manjina i dalje predstavlja milione korisnika koji traže informacije na internetu bez prethodnog omogućavanja JS-a.

Osim što bi mogao predstavljati bezbjednosni problem za određeni broj korisnika, novi zahtjev za JavaScriptom mogao bi imati negativne efekte na alate trećih strana dizajnirane za provjeru rangiranja web stranica na Google pretraživanju.

Nedavno izvještaj Search Engine Roundtable navelo je da su neki od tih alata prestali raditi nakon što je Google odlučio sprovesti obavezu korištenja JavaScripta. Kompanija nije željela komentarisati ovoj izvještaj, iako bi manje SEO-orijentisana usluga pretraživanja mogla biti vrlo poželjno poboljšanje za one koji pretražuju.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

En Hatavej proglašena najljepšom ženom svijeta za 2026. godinu

Utorak, 21.04.2026 | 08:44

En Hatavej proglašena je najljepšom ženom svijeta prema izboru magazina People, a u pratećem intervjuu govorila je o komentarima vezanim za estetske zahvate, majčinstvu i novim filmskim projektima.

Mars i Saturn donose probleme: Bika stižu greške iz prošlosti, Jarca opterećuju članovi porodice, Ribama nepredviđeni trokovi

Utorak, 21.04.2026 | 11:00

Konjunkcija Marsa i Saturna u Ovnu jedan je od najintenzivnijih astroloških aspekata.

Otrov za pacove u dječjoj hrani: Nema je na crnogorskom tržištu

Utorak, 21.04.2026 | 08:25

Prema zvaničnim informacijama Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, na tržištu Crne Gore nijesu registrovane sporne teglice dječje hrane „HiPP šargarepa i krompir 190 g“, za koje postoji sumnja da su u pojedinim evropskim zemljama kontaminirane otrovom za pacove.

Kalač: Majka Vehida Murića pozvala policiju nakon što joj je rekao da je okrvario ruke

Utorak, 21.04.2026 | 18:20

Rukovodilac Osnovnog državnog tužilaštva u Rožajama Aldin Kalač kazao je za CdM da je majka Vehida Murića (25), osumnjičenenog za trostruko ubistvo na Starom Aerodromu u Podgorici, pozvala policiju nakon što joj je sin priznao zločin.

Vanja i Minja dobijaju novu priliku za napredak – posredstvom platforme budihuman.me prikupljeno preko 4.000 EURA

Utorak, 21.04.2026 | 09:00

Fondacija „Budi human“ uspješno je sprovela humanitarnu akciju za Vanju i Minju Kraljević iz Petrovca, tokom koje su prikupljena cjelokupna sredstva u iznosu od 4.668 eura, neophodna za nastavak specijalizovanih tretmana u Srbiji.

Skupština Crne Gore obilježila Dan sjećanja na žrtve genocida

Utorak, 21.04.2026 | 21:35

Skupština Crne Gore simboličnim programom obilježava Dan sjećanja na žrtve genocida u sistemu logora Jasenovac, Mauthauzen i Dahau u Muzičkom centru Crne Gore.

Putin: Znamo kako će se završiti vojna operacija u Ukrajini

Utorak, 21.04.2026 | 21:25

Vladimir Putin, ruski predsjednik, izjavio je danas, 21. aprila, da Rusija zna kako će se završiti vojna operacija u Ukrajini i poručio da će biti postignuti njeni ciljevi.

Pronađeno tijelo na Slovenskoj plaži

Utorak, 21.04.2026 | 21:19

Tijelo starijeg muškarca pronađeno je danas na Slovenskoj plaži u Budvi, saopšteno je CdM-u iz Uprave policije.

Budućnost u odbranu trofeja kreće od Mornara, SC Derbi protiv Sutjeske

Utorak, 21.04.2026 | 21:31

Košarkaška sezona u Crnoj Gori ulazi u završnicu, ove sedmice su na programu prvi polufinalni mečevi Prve lige, a sastaju se SC Derbi i Sutjeska, odnosno Budućnost Voli i Mornar.

Netflixova nova komedija o cimerkama: Borba za preživljavanje napetija od ispita

Utorak, 21.04.2026 | 21:44

Fakultet je sam po sebi dovoljno stresan, ali sa lošim cimerom može da se pretvori u borbu za preživljavanje. Upravo to je premisa nove komedije “Roommates” koja je stigla na Netfliks u petak i već se popela na listu najgledanijih filmova.

Kalas: Nastave li se borbe večeras, cijena za sve biće vrlo velika

Utorak, 21.04.2026 | 21:03

Visoka predstavnica Evropske unije za vanjsku i bezbjednosnu politiku Kaja Kallas izjavila je danas da u sljedeća 24 sata očekuje deblokadu zajma za Ukrajinu, koji je dosad blokirala Mađarska.

Dukaj: Digitalizacija i modernizacija javne uprave u fokusu saradnje Crne Gore i Kosova

Utorak, 21.04.2026 | 20:51

Na marginama sastanka ministara javne uprave u okviru Berlinskog procesa, koji se održava u Budvi, održan je bilateralni sastanak ministra javne uprave Crne Gore, Maraša Dukaja, i ministra javne uprave i digitalizacije Kosova, Ljuljezona Jagdžijua, saopšteno je iz Dukajevog resora.

Kovačević: Izmjene Zakona o bezbjednosti saobraćaja do sredine maja, slijede rigoroznije kazne za nepropisno parkiranje

Utorak, 21.04.2026 | 20:08

Na Bulevaru Pera Ćetkovića na Starom aerodromu svakodnevno se bilježe problemi u saobraćaju zbog nepropisnog parkiranja i blokiranja autobuskog stajališta, što dovodi do gužvi i otežava u funkcionisanju. Građani upozoravaju na sve izraženiju nekulturu vozača, dok nadležni najavljuju strože mjere i izmjene zakona kako bi se problem riješio. Ovakva situacija je česta pojava na bulevaru Pera Ćetkovića na Starom aerodromu.

Slot ostaje na klupi Liverpula

Utorak, 21.04.2026 | 20:29

Holandski stručnjak, Arne Slot i naredne sezone ostaje trener Liverpula pišu engleski mediji.  

Ćulafić: EK poslat Zakon o upravljanju otpadom i 53 prateća podzakonska akta

Utorak, 21.04.2026 | 21:15

Ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić održao je sastanak sa zamjenikom generalnog direktora za životnu sredinu u Evropskoj komisiji, Patrikom Čajldom.