Utorak, 21.01.2025 | 21:27
IZVOR: Adria.tv

Mandić: Ja sam za RAZGOVOR, nisam za nasilje, NEUSVAJANJEM budžeta opozicija nanosi štetu i svojim glasačima

Predsjednik Skupštine Andrija Mandić, gostujući u emisiji na TV Adria, kazao je da je on za razgovor, a ne za nasilje, te dodao da opozicija time što blokira usvajanje budžeta nanosi direktnu štetu i svojim biračima.




Foto: YouTube screenshot/ Skupština Crne Gore

On je naglasio da je parlament majka svih drugih vlasti, a dodao je i da svaki poslanik zaslužuje poštovanje jer su svi različiti i imaju različite predstavnike.

„Postoji granica kada vi ne možete da blokirate druge poslanike, pravila demokratije su takva da odlučuju oni koji imaju većinu. Danas sam kolegama prenio poruku da ću da im izreknem mjeru i da će o tome biti obaviješteni pismenim putem. Ja ne želim da radim kao prethodna vlast koja je hapsila poslanike. Od 2020. godine napravljen je veliki ne samo demokratski nego i civilizacijski iskorak, i imamo potpunu toleranciju. Poslanici će dobiti odluku pisanim putem“, rekao je on.

Podvukao je da ne želi da se u parlamentu upotrebljava sila.

„Da želim, bilo je dovoljno da pozovem skupštinsko obezbjeđenje, ali mogu misliti kako bi to uticalo na građane, naročito na one kojima je opozicija predstavnik. Poštujem građane, znate da sam promovisao politiku pomirenja i da se svi znamo u maloj Crnoj Gori. Ja bih želio, za razliku od onog vremena kada su se otvarale krupne političke tame, želio bih danas da mi u Crnoj Gori da pronađemo zajednički jezik i da ne budemo grubi jedan prema drugima“, istakao je Mandić.

Naglasio je da ne vidi da je pitanje penzionisanja jednog sudije Ustavnog suda da je to razlog koji bi trebalo da izazove ovakvu reakciju.

„Ja mislim da to nije osnovni razlog, zašto bi toliko izazvao pomamo ako je Ustavni odbor donio odluku o penzionisanju sudije. Ne vidim razlog da se pravi ovolika povika i to od strane ljudi koji ne pripadaju partiji kojoj pripada gospođa Đuranovoć koja je iskrena osoba i rekla je da pripada DPS. Njih razumijem jer pripada njihovoj partijio. Ne razumijem druge političke opcije koji pominju neke principe. Sve u vezi Đuranović je urađeno u skladu sa zakonom“, naglasio je on.

Mandić je napomenuo i da je parlament živa materija i nije moguće održati elektronsku sjednicu.

„Zašto narod voli parlament, jer postoji i parlamentarna većina i opozicija. Ljudi vole da čuju polemiku. Nisam pristalica elektronskih sjednica. Ja sam za razgovor, nisam za nasilje. Kolege iz opozicije upozoravam nema potrebe za nasiljem, imate mikrofon, javnu scenu. Čitava Crna Gora vas čuje i imate argumente, vi ih predstavite. Nasilje ne podržavam. Mi smo na evropskom putu, moramo da pošaljemo poruku da možemo da radimo zajedno, vlast i opozicija“, rekao je on.

Mandić je istakao da je vrlo važno da građani znaju šta znači neusvajanje budžeta.

„Opozicija pravi njima problem, budžet je pšlaniran na oko četiri milijarde eura. Ako se ne usvoji, potrošačke jedinice će dobijati manje 42 miliona eura, a preko 83 hiljade penzionera neće primiti povećane uvećane penzije, 5500 penzionera neće dobiti penzije po 450 eura i moraće da primaju 200 eura. Država će morati da pronalazi alternativne načine za isplatu lične invalidnine, dječije dodatke, socijalne… Pripadnici vojske neće dobiti povećanje zarada. Danas sam razgovarao sa ministrom finansija, mi moramo u martu da vratimo 500 miliona, zamislite da moramo to da vratimo sad. Tu obavezu treba da servisiramo tog dana, zamislite da nemamo budžet Crna Gora bi se našla pred bankrotom. Mislim da su ljudi koji su ovo organizovali, napravili su pogrešnu procjenu, oni prave štetu, ne samo parlamentarnoj većini, nego ljudima koji ih glasaju“, istakao je on.

Mandić je upitao da li je sve ovo vrijedno zbog penzionisanja jedne sutkinje Ustavnog suda, a prije toga je toliko sudija penzionisano.

„Poruka je veoma jasna, problem bi se mogao riješiti za dva minuta, da ja pozovem obezbjeđenje i da parlamentarna većina nastavi da funkcioniše. Ja to ne želim da radim, to nije dobro za Crnu Goru i za parlamentarne odnose, važno je da ljudi koji trpe štetu, a njihovi su glasači da im oni skrenu pažnju da pronađu neki drugi način opozicione borbe i da ne ide na štetu njihovih glasača. DPS je najveća partija u opoziciji, kao što je Evropa sad u parlamentarnoj većini, važno je šta će poručiti ta partija“, kazao je on.

Naglasio je i da Venecijanska komisija ne treba da nam bude opcija, te istakao da rješenje treba tražiti u okviru Crne Gore.

KOMENTARI (1)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.
Boro
22.01.2025 06:34

Mandiću, vrijeme je da ideš u penziju ili da se povučeš iz politike. Treba omogućiti mlađim političarima da se bave modernom politikom zasnovanom na ekonomiji i razvoju svoje zemlje. Nisu nan potrebni ideološki zatrovani političari koji svjesno ili nesvjesno rade protiv svoje države.

1 0

OSTALE VIJESTI

Fon der Lajen: Moldaviji 523 miliona eura ako dovrši reforme

Ponedjeljak, 22.06.2026 | 20:21

Predsjednica Evropske komisija Ursula fon der Lajen izjavila je, na kraju drugog samita EU-Moldavija u Briselu, da će ta država dobiti još 523 miliona eura ako do kraja ove godine sprovede preostale reforme predviđene Planom rasta, prenose strani mediji.

Opština Bar: SO usvojila Izvještaj o radu predsjednika i organa lokalne uprave za 2025; potvrda kvalitetnog rada u interesu svih građana

Ponedjeljak, 22.06.2026 | 19:24

Na sjednici Skupštine opštine Bar, glasovima većine odbornika, usvojen je Izvještaj o radu predsjednika Opštine i organa i službi lokalne uprave za 2025. godinu, saopšteno je iz Opštine Bar.

Mandić sa Kizom: Crna Gora želi strateško partnerstvo sa SAD-om

Ponedjeljak, 22.06.2026 | 19:11

Predsjednik parlamenta Andrija Mandić poručio je da Crna Gora želi strateško partnerstvo sa Sjedinjenim Američkim Državama i iskrenu saradnju zasnovanu na dubokim istorijskim vezama naših naroda.    

Makron pisao Milatoviću: Francuska ostaje snažan partner Crne Gore na evropskom putu

Ponedjeljak, 22.06.2026 | 17:02

Predsjednik Francuske Emanuel Makron uputio je pismo zahvalnosti predsjedniku Crne Gore Jakovu Milatoviću, nakon bilateralne posjete Crnoj Gori i učešća na Samitu Evropska unija – Zapadni Balkan.

Subotić: Bez strategije nema razvoja države

Ponedjeljak, 22.06.2026 | 16:32

Poslanik Pokreta Evropa sad Jovan Subotić poručio je u Skupštini Crne Gore da su strategije, projekti i procedure ključni za razvoj države, ocjenjujući da je upravo njihovo zanemarivanje dovelo do brojnih problema sa kojima se Crna Gora suočava danas.

Flydubai reže letove u regionu, ali ne i za Tivat: Crnogorska linija ostaje četiri puta sedmično

Ponedjeljak, 22.06.2026 | 19:55

Flydubai je zbog izmjena reda letjenja do 1. oktobra smanjio broj polazaka ka gotovo svim destinacijama u regionu bivše Jugoslavije, ali sezonska linija Dubai–Tivat ostaje netaknuta i nastavlja da saobraća četiri puta sedmično do 5. septembra.

Tolić: Bezvizni režim doprinio jačanju avio-povezanosti sa tržištima Zaliva, Flydubai ne smanjuje letove za Tivat

Ponedjeljak, 22.06.2026 | 20:33

Izvršni direktor Aerodroma Crne Gore Roko Tolić saopštio je da je nastavak letova aviokompanije Flydubai ka Tivtu potvrda značaja crnogorskog primorja za tržište Ujedinjenih Arapskih Emirata i zemalja Zaliva, ističući da je tome doprinio i zajednički napor institucija da se zadrži bezvizni režim za određena strateška tržišta.

Fon der Lajen: Moldaviji 523 miliona eura ako dovrši reforme

Ponedjeljak, 22.06.2026 | 20:21

Predsjednica Evropske komisija Ursula fon der Lajen izjavila je, na kraju drugog samita EU-Moldavija u Briselu, da će ta država dobiti još 523 miliona eura ako do kraja ove godine sprovede preostale reforme predviđene Planom rasta, prenose strani mediji.

Ulcinjanin (18) poginuo u saobraćajnoj nesreći na putu Bar-Ulcinj

Ponedjeljak, 22.06.2026 | 20:10

Osamnaestogodišnji A.B. iz Ulcinja preminuo je od posljedica saobraćajne nesreće koja se u 16 sati i 25 minuta dogodila na magistralnom putu Bar – Ulcinj u mjestu Utjeha.

Opština Bar: SO usvojila Izvještaj o radu predsjednika i organa lokalne uprave za 2025; potvrda kvalitetnog rada u interesu svih građana

Ponedjeljak, 22.06.2026 | 19:24

Na sjednici Skupštine opštine Bar, glasovima većine odbornika, usvojen je Izvještaj o radu predsjednika Opštine i organa i službi lokalne uprave za 2025. godinu, saopšteno je iz Opštine Bar.

Mitrović: Nije ono što sam očekivao, ali ćemo sa ovim što imamo da probamo da budemo najbolji

Ponedjeljak, 22.06.2026 | 19:45

Sedam godina nakon završetka Mundijala u Kini, Zvezdan Mitrović je na novom početku na klupi košarkaške reprezentacija Crne Gore. Iako je imenovan prije pola godine, Mitrović zbog obaveza u Cedevita Olimpiji nije mogao da vodi “crvene” u prva dva “prozora” kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo, već je to uradio Andrej Žakelj, koji mu ostavlja reprezentaciju sa polovičnim bilansom u prva dva kola (pobjede u gostima protiv Rumunije i Grčke, te porazi kod kuće protiv Portugala i Grčke).

Nevrijeme u Zagrebu: Kiša i jak vjetar, stižu nova upozorenja

Ponedjeljak, 22.06.2026 | 19:34

Najavljeno nevrijeme stiglo je u popodnevnim satima preko Slovenije i do Hrvatske. Jak vjetar i kiša zahvatili su područje Hrvatskog zagorja i grada Zagreba, ali bez veće štete, prenosi HRT.

Mostar proglasio vanredno stanje nakon požara na deponiji Uborak

Ponedjeljak, 22.06.2026 | 18:23

Grad Mostar proglasio je vanredno stanje nakon velikog požara koji je jutros zahvatio deponiju Uborak i prouzrokovao gotovo potpunu materijalnu štetu na tom lokalitetu.     

Zbog čega su bebe rođene tokom ljeta "u prednosti" u odnosu na druge

Ponedjeljak, 22.06.2026 | 18:58

Kada parovi planiraju porodicu, rijetko se opterećuju godišnjim dobom u kojem će se dijete roditi. Međutim, zanimljiva sociološka i medicinska istraživanja već godinama pokazuju da bebe rođene tokom ljeta imaju niz zdravstvenih prednosti.  

Koliko dana odmora vam je potrebno svake sedmice za oporavak i bolje performanse u teretani

Ponedjeljak, 22.06.2026 | 18:44

Lako je upasti u zamku razmišljanja da je više više kada je riječ o vježbanju. Međutim, odmor je važniji nego što možda mislite. Ne samo da omogućuje vašem tijelu da se obnovi, već može i maksimizirati vaše performanse.