Srijeda, 22.01.2025 | 09:39
IZVOR: kolektiv.me

Promocija knjige „Dani od snova” Momira Matovića 24. januara u KIC-u

Promocija nove knjige „Dani od snova” poznatog crnogorskog dokumentariste Momira Matovića, biće organizovana u petak, 24. januara u Multimedijalnoj sali KIC-a „Budo Tomović”, sa početkom u 20 sati.




Foto: KIC "Budo Tomović"

Uz autora, o knjizi će govoriti dr Jelena Mišeljić, predavač na FDU - Cetinje i Jovan Nikitović, urednik kulture u dnevnom listu „Pobjeda”. Izdavači knjige su MFILM Montenegro i Filmski centar Crne Gore.

"Knjiga „Dani od snova" je strukturisana u tri osnovne cjeline, prema autorima kojima se Matović bavi. Sadržaj čine dokumenti, intervjui i osvrti sagovornika i sagovornica: od filmskih poslenika, preko članova porodice, prijatelja i prijateljica iz djetinjstva, filmskih kritičara i istoričara, sve do studenata i studentkinja i mlađih generacija na koje su snažno uticale poetike ovih autora, ali i „samo“ i susreti i razgovori sa njima.

Momir Matović, što je već prepoznatljivo u autorovom filmskom i istoriografskom opusu, brižljivo i minuciozno pristupa organizaciji materijala zasnovanog na arhivskoj građi i na nizu upečatljivih intervjua koje je vodio. Ovako uređenim, možemo reći i „režiranim“, sadržajem, knjiga nudi pripovijest o rediteljima koji su, na posredan i neposredan način, obilježili istoriju filma na jugoslovenskom prostoru. Istovremeno „Dani od snova” su svjedočanstvo o njihovom radu, pojedinačnim stilovima i preokupacijama, ali i o širem društvenom kontekstu iz kojeg su potekli i u kojem su stvarali. Na taj način, Matović nam nudi važan presjek različitih istorijskih trenutaka koji su obilježili okolnosti Gilićevog, Golubovićevog i Nikolićevog djelovanja. Matovićev presjek tako može poslužiti u svim budućim istraživanjima vezanim kako za njihove autorske prosedee, tako i za društveno-politička kretanja koja su obilježila jedan kulturni prostor. Gilićevo ratno odrastanje u Podgorici, Golubovićeva otvorenost i svestrana priroda, te Nikolićevi Ozrinići, samo su neki djelovi bogatog kolaža o uticajima na njihovo stvaralaštvo, a koje je Matović prikupio i arhivirao na stranicama ove knjige...“ dr Jelena Mišeljić, Fakultet dramskih umjetnosti - Cetinje

Momir Matović je rođen 1951. godine u Titogradu (Podgorica). Završio je Fakultet dramskih umjetnosti u Beogradu - grupa za filmsku i tv kameru, u klasi profesora Nikole Majdaka. Jedan je od najpoznatijih crnogorskih i svjetskih autora u oblasti dokumentarnog filma. Autor je deset dokumentarnih filmova u produkciji „Zeta filma” iz Budve, učestvovao je na preko 160 filmskih festivala u regionu i svijetu i osvojio mnogobrojne nagrade i priznanja, među kojima su Nagrada grada Podgorice, Nagrada „13 jul” i zvanje istaknuti kulturni stvaralac. Autor je takođe dokumentarnih serija iz oblasti crnogorske kinematografije, teatra, dramskog amaterizma, kinoamaterizma, gradske baštine grada Podgorice i dugometražnih dokumentarnih filmova sa tematikom iz Crne Gore. Za istraživanje crnogorske filmske baštine, dobitnik je nagrade „Ratko Đurović” (2020) koju dodjeljuje Crnogorska kinoteka. Retrospektive njegovih dokumentarnih filmova priređene su u svim većim centrima u regionu i Evropi.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Igoru Marojeviću „Brskovski groš“ za roman „Majko, pusti me da idem“

Nedjelja, 09.08.2026 | 15:34

VI Međunarodni književni festival „Slova slovenska“ u Mojkovcu okupio značajna imena književnosti i umjetnosti - svoje veče imao jedan od najvećih živih slovačkih pisaca Milan Richter, promovisana knjiga Dada Topića „Za koji život treba da se rodim” - 60 pjesama za 60 godina karijere, a nagrade za životno djelo uručene Topiću i Sheyli Bonnick

Međunarodni književni festival 7. i 8. avgusta okuplja istaknute autore i umjetnike iz regiona i Evrope

Srijeda, 05.08.2026 | 12:00

Mojkovac će 7. i 8. avgusta biti domaćin šestog izdanja Međunarodnog književnog festivala „Slova slovenska“, koji će u etno selu „Pjesnikova dolina“ okupiti istaknute književnike, teoretičare književnosti, umjetnike i muzičare iz Crne Gore, regiona i Evrope.

Preminuo Vlatko Gilić, jedan od najznačajnijih autora crnogorske i jugoslovenske kinematografije

Petak, 31.07.2026 | 10:01

Vlatko Gilić, jedan od najznačajnijih crnogorskih i jugoslovenskih filmskih autora, reditelj i scenarista čiji je neveliki opus ostavio dubok trag u evropskoj i svjetskoj kinematografiji, preminuo je u Beogradu, u 92. godini. Vijest o njegovoj smrti su na svojim Fesjbuk profilima kasno sinoć potvrdili reditelji Sead Šabotić i Nikola Vukčević.

Spajić: KotorArt simbol evropskog uspjeha

Utorak, 14.07.2026 | 14:44

KotorArt nije samo festival - to je jedina organizacija iz Crne Gore koja je dobitnik dvostrukog granta Kreativne Evrope — jednog od najkompetitivnijih i najvažnijih programa Evropske unije za kulturu i kreativnost, saopštio je premijer Milojko Spajić.

VIDEO - Mandić uručio Trinaestojulske nagrade

Ponedjeljak, 13.07.2026 | 14:36

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić uručio je danas, u Skupštini Crne Gore, Trinaestojulske nagrade ovogodišnjim dobitnicima: prof. dr Sonji Tomović Šundić, redovnoj profesorici Univerziteta Crne Gore, za djelo „Književna antropologija Danila Kiša“; dr Snežani Dragićević i dr Snežani Vuksanović, doktorkama bioloških nauka, za naučna dostignuća i doprinos u oblasti botanike u 2025. godini; prof. dr Nikoli Vukčeviću, filmskom reditelju i univerzitetskom profesoru, za međunarodnu promociju Crne Gore i recepciju filma „Obraz“ u 2025. godini.

Vlada: Kljajić je 14. avgusta razriješen sa funkcije predsjednika Savjeta Agencije za sajber bezbjednost

Ponedjeljak, 17.08.2026 | 14:20

Vlada Crne Gore saopštila je danas da je 14. avgusta 2026. godine razriješila Jovana Kljajića sa funkcije predsjednika Savjeta Agencije za sajber bezbjednost.

Nikšić brine: EPCG i Opština Nikšić pokrenuli Program obroka sigurnosti

Ponedjeljak, 17.08.2026 | 14:05

Elektroprivreda Crne Gore i Opština Nikšić danas su započele realizaciju programa „Nikšić brine – Program obroka sigurnosti“, u okviru kojeg će 170 socijalno najugroženijih građana Nikšića, prema listi korisnika koju su na osnovu svojih evidencija i sprovedene analize utvrdile nadležne opštinske službe, do kraja godine dobijati redovne tople obroke, saopštili su iz Elektroprivrede Crne Gore.

MUP objavio raspored – pojačane kontrole na auto-putu i magistralama

Ponedjeljak, 17.08.2026 | 14:00

U okviru kampanje „Živi, ne žuri“, Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) i Uprava policije (UP) danas i sjutra sprovodiće pojačanu kontrolu saobraćaja širom Crne Gore, sa fokusom na brzinu, vožnju pod dejstvom alkohola i psihoaktivnih supstanci, nepropisno preticanje i druge prekršaje koji ugrožavaju bezbjednost učesnika u saobraćaju.

Ćulafić obišao područja ugrožena požarima u Herceg Novom i Ulcinju; Država pokazala spremnost u borbi sa požarima

Ponedjeljak, 17.08.2026 | 13:39

Ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić obišao je lokalitete na području Herceg Novog i Ulcinja koji su već nekoliko dana zahvaćeni požarima, kako bi se na licu mjesta upoznao sa situacijom, kao i sa naporima koje nadležne službe ulažu u suzbijanje vatrene stihije, saopšteno je iz njegovog resora.

Nacionalne akcije „Mladi vozač“ i „Pojas“: Sankcionisana 92 učesnika u saobraćaju

Ponedjeljak, 17.08.2026 | 13:21

Službenici saobraćajne policije Odjeljenja bezbjednosti Podgorica sproveli su nacionalnu akciju „Mladi vozač“, usmjerenu na povećanje nivoa bezbjednosti ove kategorije učesnika u saobraćaju, tokom koje su sankcionisali ukupno 27 mladih vozača.

Svi putevi vode u Budvu: Publika iz više od sto zemalja svijeta stiže na Exitov Sea dance festival!

Ponedjeljak, 17.08.2026 | 13:07

Budva će za svega desetak dana postati svjetska prijestonica turizma i ujedno epicentar svjetske festivalske scene. Turisti iz više od 100 zemalja svijeta slivaće se na crnogorsko primorje, gdje ih, osim mora i sunca, očekuju nezaboravne ljetnje noći i trodnevni vrhunski provod uz elektronske superzvijezde koje predvode apsolutna techno kraljica Charlotte de Witte i najtraženiji izvođač na planeti u ovom trenutku - HUGEL, na dugoočekivanom Exitovom Sea Dance festivalu, koji će biti održan od 28. do 30. avgusta, spektaklu koji će crnogorsku metropolu turizma ponovo upisati na mapu najatraktivnijih svjetskih destinacija.

Lokalizovan požar u Bijelim Poljanama: Vatrogasci se borili sa vatrom do pet ujutru, ekipe već u Čumovici

Ponedjeljak, 17.08.2026 | 12:40

Nakon višesatne i iscrpljujuće borbe sa vatrenom stihijom, podmetnuti požar u mjestu Bijele Poljane uspješno je lokalizovan i ugašen jutros oko pet sati.

Milačić i Savović imenovani za državne sekretare u Ministarstvu saobraćaja

Ponedjeljak, 17.08.2026 | 12:04

Vlada Crne Gore imenovala je Marka Milačića, magistra političkih nauka i Božidara Savovića, diplomiranog ekonomistu, za državne sekretare u Ministarstvu saobraćaja.

Jokić: Ostrog je iznad svake koristi

Ponedjeljak, 17.08.2026 | 12:02

Ovih dana se javnost priprema za još jedan projekat pod maskom javnog interesa o gradnji solarne elektrane na Bogetićima, pod Povijom u blizini manastira Ostrog. Ujedinjena Crna Gora nije protiv obnovljivih izvora energije bilo da potiču od hidro, vjetro ili solarne energije. Ali jesmo jako protiv izbora lokacije po sistemu "može nam biti" ili "hoćemo baš tu", izjavio je poslanik te stranke Danilo Jokić.

Đoković: Želim da završim karijeru u Los Anđelesu sa zastavom Srbije na ramenima

Ponedjeljak, 17.08.2026 | 11:56

Novak Đoković, jedan od najvećih tenisera svih vremena, u intervjuu za katalonski Sport otkrio je kada bi mogao da završi impresivnu karijeru. Osvajač rekordna 24 grend slem trofeja i 40 Mastersa kompletirao je kolekciju najvećih trofeja 2024. godine u Parizu, kada je osvojio olimpijsko zlato. Đoković je istakao da mu je to kruna karijere.