Srijeda, 22.01.2025 | 12:59
IZVOR: Danas.rs

Koliko traje BATERIJA električnog automobila? Ove detalje morate znati

Cijena električnog automobila, brzina punjenja baterije i putna autonomija su najšešći problemi sa kojima se susreću vozači električnih automobila.




Foto: Ilustracija/ Pixabay

Kako godine prolaze, postavlja se i novo pitanje – koliko traje baterija električnog automobila. Pitanje je mnogima važno, jer baterija je najskuplji dio električnog automobila.

Koliko će dugo da traje baterija električnog automobila zavisi od mnogo faktora. Pošto je baterija najskuplja komponenta električnog automobila, a ni sami električni automobili danas uopšte nijesu pristupačni, većina potencijalnih kupaca strahuje da će posle nekoliko godina novac uložen u nov automobil biti potpuno izgubljen.

Istina je da situacija nije toliko dramatična, ali činjenica je, isto, da se ni električni automobili u budućnosti neće voziti po dvadeset godina kao danas, piše Supertest.rs.

Takođe, u budućnosti vjerovatno nećemo kupovati desetak godina stare električne polovnjake i voziti ih godinama uz manja povremena ulaganja.

Na prvom mjestu treba reći da je zamjena kompletne baterije potpuno neisplativa. Ova procedura se primenjuje samo ukoliko do otkaza baterije dođe u garantnom roku. Inače, većina proizvođača električnih automobila daje garanciju da baterija traje osam godna ili 160.000 kilometara, odnosno da u tom opsegu godina u pređene kilometraže njen kapacitet naće opasti ispod 70 odsto od deklarisanog.

Pošto je baterija sačinjena od veikog broja manjih ćelija, ona ne može da otkaže u potpunosti, bar ne na način da mora da se zamijeni umjesto da se popravi, prenosi Danas.rs.

Pitanje je – šta po isteku tih osam godina?

Da li to znači da posle toga automobil naglo gubi na vrijednosti? Zbog svoje karakteristike da baterija na kapacitetu gubi postepeno, a ne rapidno, znači da ni sam električni autombonil neće izgubiti rapidno na vrijedosti samo zbog toga što je istekao garantni rok.

Američka neprofitna obrazovna organizacija Plug in America je svojevremeno sprovela istraživanje i izašla sa podacima da je baterija u automobilu Tesla Model S posle pređenih 80.000 kilometara izgubila pet odsto kapaciteta. Iz ove institucije napominju da je taj prvi inicijalni pad kapaciteta baterije ujedno i najveći, te da se dalje slabljenje baterije odvija sporije.

Prema British Volt-u, novi električni automobili imaju paket baterija koji je projektovan da traje 12 godina i da može da podnese od 1.500 do 2.000 ciklusa punjenja i pražnjenja. Takođe iz iste organizacije poručuju da u normalnim uslovima eksploatacije baterija sigurno traje više od 300.000 kilometara, što je petnaest godina ukoliko prelazite godišnje 20.000 kilometara. A činjenica je da većina vozača električnog automobila ne prevaljuje toliku kilometražu.

Zaključak je da razloga za paniku nema. Istina je da električni automobili neće jednog dana biti isto što su danas neki od proverenih polovnjaka, ali daleko od toga je i da samo zbog skupe baterije investiranje u električni automobil predstavlja promašaj. U našim uslovima i sa našom mrežom punjača, vozači električnih automobila se susreću sa većim izazovima.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Kotor: Utopilo se trogodišnje dijete

Subota, 02.05.2026 | 21:50

Tragedija...

UP: Racije u centralnoj regiji, kontrolisano oko 400 osoba, devet uhapšenih

Subota, 02.05.2026 | 14:34

Službenici Regionalnog centra bezbjednosti „Centar“ su sinoć na teritoriji Podgorice, Danilovgrada i Cetinja, sproveli akciju kontrole učesnika u saobraćaju i ugostiteljskih objekata, operativno interesantnih osoba i članova OKG, sa posebnim fokusom na lociranje i hapšenje međunarodno traženih osoba.

Brisel proglašen Evropskom prijestonicom demokratije 2027.

Subota, 02.05.2026 | 16:01

Brisel je zvanično proglašen Evropskom prijestonicom demokratije za 2027. godinu, a ta počasna titula odaje priznaje glavnom gradu Belgije za napore da jača demokratiju u najširem smislu, kako na evropskom tako i na lokalnom nivou, prenio je juče portal Focus on Belgium.

Milatoviću kristal i svileni šal, Spajiću šoljice, Mandiću sablja i spomen-medalja makedonskog suda

Subota, 02.05.2026 | 14:42

Predsjednik države Jakov Milatović, Skupštine Andrija Mandić i Vlade Milojko Spajić prošle godine su dobili protokolarne poklone vrjedne ukupno 4.595 eura, pokazaju katalozi darova koje je objavila Agencija za sprečavanje korupcije (ASK).

Otkriveno blago iz doba Vikinga: Više od 3.000 srebrnih novčića pronađeno u Norveškoj

Subota, 02.05.2026 | 16:10

U Norveškoj je otkriveno skoro 3.000 srebrnih novčića iz doba Vikinga, što predstavlja najveće otkriće te vrste u norveškoj historiji.

UP: Pretresen objekat Ljuba Milovića na Grahovu

Nedjelja, 03.05.2026 | 14:18

Policijski službenici Regionalnog centra bezbjednosti „Zapad“ su tokom prethodna dva dana realizovali pojačane aktivnosti, uključujući ciljane kontrole, racije, preglede lica, ugostiteljskih objekata i vozila, kao i aktivnosti usmjerene na lociranje članova organizovanih kriminalnih grupa koji se nalaze u bjekstvu, odnosno međunarodno traženih lica, te kontrolu operativno interesantnih i sa njima povezanih osoba.

Trka u Majamiju pomjerena zbog nevremena, start u 19 časova

Nedjelja, 03.05.2026 | 14:17

Velika nagrada Majamija voziće se ranije nego što je planirano – početak trke pomjeren je na 19 časova po srednjeevropskom vremenu zbog najavljenog nevremena.

Vuković Kuč: Moj glas je uz nezavisne medije – i kad me najjače kritikuju

Nedjelja, 03.05.2026 | 14:09

Slobodni i profesionalni mediji su garant demokratije, ocijenila je, povodom Međunarodnog dana slobode medija, potpredsjednice DPS-a i poslanice u Skupštini Crne Gore Aleksandra Vuković Kuč.

Nikšić: Bračni bar osumnjičen za prosipanje otrova po državnoj livadi na Kapinom polju

Nedjelja, 03.05.2026 | 14:00

Nikšićanin S. Blečić i njegova supruga saslušani u tamošnjoj policiji zbog sumnje da su na državnom imanju na Kapinom polju prosuli veću količinu otrova.

U Plavničkom kanalu nastradao bivši fudbaler Zete Mladen Kaluđerović

Nedjelja, 03.05.2026 | 13:45

Nekadašnji fudbaler Zete i Dečića Mladen Mađo Kaluđerović stradao je juče u Plavničkom kanalu.

Đukanović: Nova energija EPCG za energetsku sigurnost Crne Gore

Nedjelja, 03.05.2026 | 13:31

Autorski tekst predsjednika OD EPCG Milutina Đukanovića.

BS: Slobodno, odgovorno i profesionalno novinarstvo predstavlja temelj transparentnosti, vladavine prava i povjerenja građana u institucije

Nedjelja, 03.05.2026 | 13:39

Bošnjačka stranka (BS) uputila je čestitke svim novinarima, urednicima i medijskim radnicima povodom Međunarodnog dana slobode medija uz, kako su kazali, izraze dubokog poštovanja za njihov svakodnevni doprinos informisanju javnosti.

Pojačane kontrole policije: Uhapšeno 14 vozača, oduzeto više vozila

Nedjelja, 03.05.2026 | 13:17

Regionalni centar bezbjednosti “Zapad” je tokom prethodna dva dana realizovao pojačane kontrole osoba, vozila, ugostiteljskih objekata, kao i aktivnosti usmjerene na lociranje međunarodno traženih lica.

Od ponedjeljka ljetni red vožnje na trajektu Kamenari – Lepetane

Nedjelja, 03.05.2026 | 13:08

Na trajektom prelazu Kamenari – Lepetane od sjutra prelaze na ljetni plan plovidbe.

(VIDEO) Dragićević: Ručno uklanjamo mišomor s livade na Kapinom polju

Nedjelja, 03.05.2026 | 13:00

Građanski aktivista, Aleksandar Dragićević, objavio je na društvenim mrežama da na Kapinom polju zajedno sa volonterima ručno uklanja mišomor sa livade na kojoj se napasa više od 700 ovaca.