Postoje ljudi koji ne mogu zamisliti čaj bez kašike meda, ali ova naizgled dobra navika može biti problem na duže staze.
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Svjetski stručnjaci iz oblasti zdrave ishrane upozoravaju da se s medom, koji se inače smatra zdravom namirnicom, nikako ne smije pretjerivati. Prema njihovom mišljenju, mladi ne bi trebali unositi više od dvije do tri kašike ovog slatkog nektara dnevno, dok se osobama koje pate od određenih bolesti ne preporučuje više od jedne kašike dnevno.
Osobe s prekomjernom tjelesnom težinom, kao i one koje pate od dijabetesa, ateroskleroze ili hipertenzije, moraju biti oprezne pri konzumiranju ove namirnice. Nutricionisti takođe upozoravaju da svako može biti alergičan na med, bez obzira na godine. Med sadrži kiseline i supstance koje iritiraju želudac, pa prekomjerno konzumiranje može izazvati gastritis.
Ne stavljajte med u vreli čaj
Jedna od većih greška je stavljanje meda u vreli čaj. Ako med dodate u ključalu vodu, on gubi korisna svojstva i proizvodi otrovne supstance. Kada pravite čaj, med ne treba dodati u vrelu tečnost, već tek kada se ohladi i bude mlaka. Temperatura vode ne bi trebala prelaziti 40 stepeni Celzijusa.
„Med u ključaloj vodi proizvodi hidroksimetilfurfural (HMF)“, upozoravaju stručnjaci.
Hidroksimetilfurfural nastaje razgradnjom šećera (fruktoze i glukoze) pri visokim temperaturama, poput kuvanja, prženja ili karamelizacije. U kontekstu meda, HMF se formira kada se med pregrije (npr. dodavanjem u ključalu vodu) ili kada se duže nepravilno skladišti. Visok nivo HMF-a može ukazivati na degradaciju kvaliteta meda, a u većim količinama smatra se štetnim za zdravlje, prenosi Nova.rs.
KOMENTARI (0)