Četvrtak, 23.01.2025 | 18:20
IZVOR: klix.ba

Sedam minuta dnevno za bolju KONDICIJU i IZDRŽLJIVOST

Jednostavan trening koji traje samo sedam minuta može vam pomoći da održite svoju kondiciju, snagu, izdržljivost i samopouzdanje.




Foto: Ilustracija/ Pixabay

Ovakav trening postao je popularan zahvaljujući fiziologu Chrisu Jordanu koji je osmislio efikasan plan vježbi. Trening se sastoji od 12 vježbi koje koriste vašu tjelesnu težinu, a cilj je da ih radite visokim intenzitetom kako biste maksimalno iskoristiti svaki minut.

Svaka vježba radi se 30 sekundi uz pet sekundi odmora između svake od njih. Predviđeno je da ukupno radite tri serije od 12 vježbi, a između serija se može napraviti pauza od 30 do 60 sekundi.Vježbe su jednostavne, ali i izuzetno efikasne, a prilikom njihovog izvođenja koriste se osnovni pokreti kao što su čučnjevi, sklekovi, iskoraci, plank, burpee, skakanje u vis, skakanje s noge na nogu i trčanje u mjestu.

Ova vrsta treninga je efikasna jer je osmišljena na način da  trening bude intenzivan, što znači da ćete uspjeti sagorjeti više kalorija za kratak period. Takođe, trening možete raditi bilo kada i bilo gdje, bez opreme. Efikasan je u poboljšanju izdržljivosti i snage jer potiče rad svih mišićnih grupa i povećava kapacitet kardiovaskularnog sistema.

Prije početka treninga bitno je da obavite zagrijavanje koje uključuje dinamičko istezanje, kao što je kruženje ramenima, rotacija kukova, zamah nogama, hodanje u mjestu i krugovi rukama. To će pripremiti vaše mišiće i zlobove za napor, smanjiti rizik od povreda i omogućiti lakše izvođenje vježbi.

Iako je ovaj trening brz i intenzivan, bitno je da se fokusirate na tehniku izvođenja vježbi. Osim što je to ključno za efikasnost vježbi, takođe je važno i za prevenciju povreda.

Kako biste postigli vidljive rezultate preporučljivo je da trening radite tri puta sedmično u neuzastopnim danima, kako bi mišići imali dovoljno vremena da se oporave. Ovaj trening možete kombinovati s drugim vrstama aktivnosti, kao što su kardio vježbe, joga i trening snage.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Veliki uspjeh - Marija Vuković osvojila BRONZANU MEDALJU na Evropskom prvenstvu!

Subota, 15.08.2026 | 22:44

Novi veliki uspjeh Marije Vuković – crnogorska skakačica uvis je osigurala je novu evropsku medalju!

Crna Gora prva u regionu po kvalitetu usluga

Subota, 15.08.2026 | 12:52

Crna Gora ima najbolji kvalitet usluge na prodajnim mjestima u regionu, pokazalo je ovogodišnje istraživanje „Regionalna usluga – GUEST“. Sa rezultatom od 86,7 odsto zauzela je prvo mjesto među šest država, zabilježivši ujedno najveći napredak u odnosu na prošlu godinu.

Prognoza - Pročitajte kakvo nas VRIJEME očekuje 16. AVGUSTA

Subota, 15.08.2026 | 16:58

U nedjelju se očekuje pretežno sunčano vrijeme, uz slab do umjeren lokalni razvoj oblačnosti u kontinentalnim oblastima. 

Đukanović: Od odgovornih odluka do novih megavata

Subota, 15.08.2026 | 16:24

Elektroprivreda Crne Gore nalazi se u jednom od najintenzivnijih razvojnih i investicionih ciklusa u svojoj istoriji, sa jasnim ciljem da Crna Gora proizvodi više sopstvene električne energije, bude manje zavisna od uvoza i dugoročno ojača sigurnost elektroenergetskog sistema, poručio je predsjednik Odbora direktora EPCG Milutin Đukanović.

Morsko dobro traži inspekcijski nadzor zbog preoranog puta na Adi Bojani

Nedjelja, 16.08.2026 | 08:08

Javno preduzeće Morsko dobro uputilo je Urgenciju za vršenje inspekcijskog nadzora zbog raskopavanja puta na Adi Bojani čime je onemogućen prilaz deset kućica, kazao je za Portal RTCG rukovodilac Službe za kontrolu morskog dobra Srđan Radić.

Uspješno okončana evakuacija: Državljani Crne Gore bezbjedno stigli iz Katanije u Podgoricu

Nedjelja, 16.08.2026 | 11:55

Evakuacija državljana Crne Gore iz Katanije uspješno je okončana i oni su rano jutros bezbjedno stigli u Crnu Goru, saopštili su iz Ministarstva vanjskih poslova.

Spektrum Analitika: Objavljeni podaci ne predstavljaju rezultate konačnog istraživanja namijenjenog javnom objavljivanju

Nedjelja, 16.08.2026 | 11:46

Spektrum Analitika saopštila je da podaci o političkom javnom mnjenju koji su objavljeni u pojedinim medijima nijesu dostavljeni niti autorizovani od strane te kompanije, poručujući da se ne mogu predstavljati kao zvanični rezultati njihovog istraživanja. Najavili su i preduzimanje svih raspoloživih pravnih koraka protiv odgovornih lica. 

Akcija Stranac: Izrečeno više od 100 prekršajnih naloga, donijeta tri rješenja o otkazu boravka

Nedjelja, 16.08.2026 | 11:37

Uprava policije je saopštila da je u okviru akcije “Stranac“ preuzeto 125 mjera prema stranim državljanima, izdato 107 prekršajnih naloga, donijeta tri rješenja o dobrovoljnom povratku i tri rješenja o otkazu boravka do 90 dana.

Tadić: Požari u Nikšiću pod kontrolom, dronovi nadziru teritoriju Opštine

Nedjelja, 16.08.2026 | 11:23

Komandir Službe zaštite i spašavanja Nikšić, Slavko Tadić, kazao je da su svi požari u toj Opštini stavljeni pod kontrolu.

Bečić, Šaranović i Bešović obišli požarišta u Herceg Novom: Situacija je trenutno pod kontrolom

Nedjelja, 16.08.2026 | 11:20

Potpredsjednik Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku i zamjenik premijera Aleksa Bečić, ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović i generalni direktor Direktorata za zaštitu i spašavanje Miodrag Bešović obišli su juče aktivna požarišta na više tačaka u opštini Herceg Novi kao i krizni štab u MZ Bijela, gdje su se na licu mjesta uvjerili u stanje na terenu i razgovarali sa pripadnicima službi angažovanim na gašenju požara.

Mandić: Marija još jednom pokazala da pripada evropskom atletskom vrhu

Nedjelja, 16.08.2026 | 11:16

Predsjednik Skupštine Andrija Mandić čestitao je Mariji Vuković osvajanje bronzane medalje na Evropskom prvenstvu u atletici.

MP: Za sedam dana 124 kontrole na moru, izrečeno 48.600 eura kazni, oduzeto 16 plovila

Nedjelja, 16.08.2026 | 11:05

Iz Ministarstva pomorstva saopštili su da su, u periodu od 8. do 15. avgusta, inspektori lučkih kapetanija Kotor i Bar izvršili ukupno 124 kontrole na moru, izrekli novčane kazne u ukupnom iznosu od 48.600 eura i privremeno oduzeli 16 plovnih objekata.

Bar: Državljanin Austrije nakon kazne ponovo preticao preko pune linije, poslat u UIKS

Nedjelja, 16.08.2026 | 10:42

Barska policija uhapsila je J.O. iz Austrije, koji je dan nakon sankcionisanja zbog rizičnog preticanja preko pune linije ponovio isti prekršaj, objavila je Uprava policije na mreži X.

Peti dan požara u Herceg Novom: Situacija bolja, borba i dalje traje

Nedjelja, 16.08.2026 | 10:20

Komandir Službe zaštite i spašavanja Herceg Novi, Zlatko Ćirović, kazao je za portal Standard da je jutros situacija nešto bolja, ali da nema prostora za opuštanje.

Milatović: Ponosni smo na Mariju, još jednom je obradovala Crnu Goru

Nedjelja, 16.08.2026 | 10:12

Predsjednik Jakov Milatović čestitao je Mariji Vuković osvajanje bronzane medalje na Evropskom prvenstvu u atletici.