Petak, 24.01.2025 | 09:54
IZVOR: kolektiv.me

Šćepanović - Protiv 10 policijskih službenika pokrenut disciplinski postupak

Juče sam izvršio obilazak Regionalnog centra bezbjednosti "Sjever“ u sjedištu, u Bijelom Polju, kao i Regionalnog centra granične policije "Sjever“, gdje sam održao kolegijum sa načelnicima regionalnih centara i Odjeljenja bezbjednosti i njihovim saradnicima, saopštio je v.d. direktora Uprave policije Lazar Šćepanović.




Foto: arhiva, Vlada Crne Gore/Đorđe Cmiljanić

"Ključna tema je bila sveobuhvatna analiza stanja bezbjednosti kao i analiza Izvještaja Odjeljenja za unutrašnju kontrolu rada policije kao i Izvještaja Direktorata za bezbjednosno-nadzorne poslove, koji su sačinjeni po nalogu ministra unutrašnjih poslova, Danila Šaranovića ,u vezi zakonitosti u postupanju policijskih službenika prije izvršenja dvostrukog ubistva od strane okrivljenog Alije Balijagića. Na osnovu izvršene sveobuhvatne analize, a zbog nepreduzimanja u dovoljnoj mjeri radnji, naložio sam načelniku Regionalnog centra bezbjednosti "Sjever“ da bez odlaganja pokrene odgovarajuće postupke protiv 10 policijskih službenika među kojima su i tri odgovorne starješine, za koje postoji osnov sumnje da nijesu preduzeli sve mjere i radnje koje su bili dužni da preduzmu u skladu sa Zakonom o unutrašnjim poslovima".

Kako je naveo Šćepanović, protiv 10 policijskih službenika je pokrenut disciplinski postupak, gdje je u daljem naložio da se sa izvještajima Odjeljenja za unutrašnju kontrolu rada policije i Direktorata za bezbjednosno-nadzorne poslove upozna nadležno Osnovno državno tužilaštvo u Bijelom Polju, kako bi isti cijenili da li u radnjama policijskih službenika ima elemenata bića krivičnog djela za koje se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti.

"Istovremeno, uputio sam dopis Tužilačkom savjetu Crne Gore radi ocjene postupanja postupajućeg državnog tužioca u Osnovnom državnom tužilaštvu u Bijelom Polju koji je rukovodio izviđajnim mjerama i radnjama povodom izvršenog krivičnog djela teška krađa u mjestu Sokolac kojom prilikom je otuđeno vatreno oružje za koje se sumnja da je korišćeno kao sredstvo izvršenja u dvostrukom ubistvu", kazao je Šćepanović.

Na održanom kolegijumu, kako je naveo, donešena je odluka da se izvrše određene kadrovske promjene u Regionalnom centru bezbjednosti "Sjever“ u cilju podizanja nivoa operativnosti, proaktivnosti i spremnosti kako bi policijski službenici adekvatno odgovorili svim bezbjednosnim izazovima, sa primarnim fokusom na zaštitu lične i imovinske sigurnosti građana kao i sprovođenju aktivnosti u istaknutim prioritetima u borbi protiv teškog i organizovanog kriminala.

"S tim u vezi, u cilju jačanja kadrovskih potencijala, kadrovske promjene su izvršene na pozicijama: prethodni komandir kriminalističke policije, rukovodilac opšteg kriminaliteta i zamjenik komandira policije su smijenjeni i protiv njih su pokrenuti disciplinski postupci, kao i protiv šest uniformisanih policijskih službenika i jednog inspektora kriminalističke policije. Na mjesto Pomoćnika načelnika Regionalnog centra bezbjednosti "Sjever“ za borbu protiv kriminala raspoređen je Dalibor Jeremić, dosadašnji načelnik Odjeljenja bezbjednosti Berane, dok je na mjesto Šefa Jedinice za suzbijanje opšteg kriminaliteta u Bijelom Polju raspoređen Dalibor Marković, a na poslovima Komandira stanice policije u Odjeljenju bezbjednosti Bijelo Polje raspoređen je Srđan Šćekić. Takođe, u cilju unaprijeđenja bezbjednosti na području nadležnosti Regionalnog centra bezbjednosti "Sjever“, na mjesto Načelnika Odjeljenja bezbjednosti Berane raspoređen je Željko Babović, koji je obavljao poslove komandira kriminalističke policije u Odjeljenju bezbjednosti Berane, dok će na mjesto Komandira stanice kriminalističke policije Odjeljenja bezbjednosti Berane biti raspoređen Marjan Babović, bivši službenik Odjeljenja za unutrašnju kontrolu rada policije".

Takođe, ističe v.d. direktora Uprave policije, kadrovske promjene izvršene su u Odjeljenju bezbjednosti Rožaje gdje je na mjesto Načelnika Odjeljenja bezbjednosti Rožaje raspoređen Vladimir Delević, dugogodišnji službenik Sektora za borbu protiv kriminala, dok je na mjesto komandira stanice kriminalističke policije Odjeljenja bezbjednosti Rožaje raspoređen Senad Mujević, a na mjesto komandira Stanice policije Elvis Kurpejović.

"Istovremeno, izvršene su i određene kadrovske promjene u Odjeljenjima bezbjednosti Kolašin i Mojkovac na pozicijama komandira stanica policije, dok će u daljem biti izvršene i kadrovske promjene u Regionalnom centru granične policije "Sjever“. Uprava policije podsjeća da je ministar unutrašnjih poslova nakon dešavanja u Bijelom Polju u slučaju Balijagić naložio unutrašnju kontrolu i kazao da će se saglasno nalazu unutrašnje kontrole utvrditi i snositi odgovornost za eventualne propuste.   Uprava Policije ostaje pouzdan ključni partner i garant bezbjednosti svih građana u cilju jačanja vladavine prava, zaštite lične i imovinske sigurnosti građana, očuvanju javnog reda i mira, kao i pružanja adekvatnog odgovora na bezbjednosne izazove, sa posebnim fokusom na saradnju i razvijanje odnosa u zajednici u jedinstvenim naporima ka stvaranju sigurne i stabilne sredine za sve", zaključio je Šćepanović.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Poginuo rođeni brat pjevača Darka Lazića

Srijeda, 11.03.2026 | 18:54

Ulcinj čeka odluku Ustavnog suda o sporazumu sa UAE

Srijeda, 11.03.2026 | 18:14

Danas se navršava godinu dana od prvog zvaničnog predstavljanja kompanije Eagle Hills za ulaganje na teritoriji Opštine Ulcinj, kroz tender za davanje u zakup plaža na Velikoj plaži, saopštili su iz Kabineta predsjednika Opštine Ulcinj.

Četrdeset crnogorskih pomoraca registrovano u rizičnoj zoni kod Hormuškog moreuza

Srijeda, 11.03.2026 | 18:01

Ministarstvo pomorstva saopštilo je da se putem platforme za hitnu registraciju do sada prijavilo 40 crnogorskih pomoraca koji se nalaze u regionu Hormuškog moreuza, Persijskog i Omanskog zaliva, navodeći da bezbjednost pomoraca predstavlja apsolutni prioritet.    

Smolović: Hvala crnogorskoj porodici iz Berlina koja pokazuje nesebičnu ljudskost prema svojoj državi Crnoj Gori i svim njenim građanima

Srijeda, 11.03.2026 | 18:49

Povodom mjeseca Ramazana, na području opštine Bijelo Polje realizovana je humanitarna akcija usmjerena na pomoć porodicama u stanju socijalne potrebe.  Akciju je organizovala NVO Pomozi.me, na čelu sa Aldinom Pilavcem, dok je donaciju obezbijedila crnogorska porodica iz Berlina koja već duži niz godina pruža podršku građanima Crne Gore kroz različite humanitarne aktivnosti.  

Lažna dojava o bombi u podgoričkoj Gimnaziji

Srijeda, 11.03.2026 | 16:14

Nakon antidiverzionog pregleda utvrđeno je da je dojava o bombi u podgoričkoj Gimnaziji “Slobodan Škerović” lažna, kazali su CdM-u iz policije.  

Dizel već poskupio za još 25 centi, država i dalje bez reakcije

Srijeda, 11.03.2026 | 08:30

Cijene naftnih derivata će porasti i za 14 dana, i to najmanje za isti iznos kao u utorak, kazao je "Danu" sekretar Udruženja naftnih kompanija (UNKCG) Draško Striković i dodao da i ukoliko dođe do smirivanja situacije na Bliskom istoku da cijene neće padati brzo kao što su porasle, već će to potrajati duži vremenski period.

EPCG podnijela krivičnu prijavu protiv šest osoba zbog štete od 5,8 miliona eura

Srijeda, 11.03.2026 | 08:10

Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) podnijela je krivičnu prijavu Višem državnom tužilaštvu protiv šest osoba, zbog sumnje da se iza sudskog spora protiv kompanije krije pokušaj organizovanog izvlačenja višemilionske odštete.

Podignuta optužnica za pokušaj ubistva u Herceg Novom

Utorak, 10.03.2026 | 20:23

Više državno tužilaštvo u Podgorici je, nakon sprovedene istrage, podiglo optužnicu protiv L.P, koji se sumnjiči da je 12. decembra prošle godine u Herceg Novom pokušao da ubije S.P.

Kos: Članstvo se zaslužuje kroz reforme, ne prihvatamo trojanske konje

Utorak, 10.03.2026 | 19:49

Komesarka EU za proširenje Marta Kos saopštila je da se napredak zemalja kandidata za članstvo u Evropskoj uniji mora iznova i iznova zasluživati kroz reforme. Poručila je i da zemlje koje bi EU potkopavale iznutra ne mogu postati članice. S druge strane, izvjestilac Evropskog parlamenta o Strategiji proširenja EU Petras Auštervičijus kazao je da EU mora biti spremna na da se reformiše kako bi se pripremila za novo proširenje.

DPS najavljuje da će i fizički blokirati usvajanje akata koji su u proceduri kraće od 15 dana, da li su ugroženi evropski zakoni?

Utorak, 10.03.2026 | 20:43

Demokratska partija socijalista (DPS) najavila je danas na skupštinskom kolegijumu da će čak i fizički blokirati usvajanje zakona koji su kraće od 15 dana u parlamentarnoj proceduri. To je portalu RTCG nezvanično potvrđeno iz više izvora. Rasprava na kolegijumu je, kako saznaju, bila veoma žustra.

Poginuo rođeni brat pjevača Darka Lazića

Srijeda, 11.03.2026 | 18:54

Gorčević: Usvajanje strategije proširenja izraz je uvjerenja u izvjesnost članstva Crne Gore

Srijeda, 11.03.2026 | 18:35

Podrška 385 poslanika Evropskog parlamenta usvajanju strategije proširenja izraz je uvjerenja u izvjesnost članstva Crne Gore u Evropskoj uniji, kazala je ministarka evropskih poslova Maida Gorčević.

Španski naučnici napravili vještačku rožnjaču od ribljih krljušti

Srijeda, 11.03.2026 | 19:07

Istraživači sa Univerziteta u Granadi u Španiji razvili su vještačku rožnjaču napravljenu od krljušti nekoliko uobičajenih vrsta riba, što bi moglo da postane jeftinija alternativa transplantacijama donorske rožnjače kod teških očnih bolesti.

Vujović: Svi su protiv EU, ali dok je tu bivši anti NATO jastreb Ivanović ne treba da brinemo

Srijeda, 11.03.2026 | 18:27

Predsjednik SDP i jedan od lidera Evropskog saveza Ivan Vujović saopštio je da treba imati poseban politički “karakter” pa optužiti opoziciju za antievropsko djelovanje zbog protivljenja staljinističkim zakonima.

DPS: Oduzimanje riječi Vuković Kuč nezabilježen skandal, većina na svim nivoima želi da uguši slobodnu riječ

Srijeda, 11.03.2026 | 18:10

Na današnjoj sjednici Skupštine predsjedavajući Boris Pejović oduzeo je riječ poslanici Demokratske partije socijalista Aleksandri Vuković-Kuč i ugasio joj mikrofon, što predstavlja nezabilježen skandal i odnos prema jednoj poslanici u dosadašnjoj parlamentarnoj praksi, saopštili su iz Kluba poslanika DPS-a.

Ulcinj čeka odluku Ustavnog suda o sporazumu sa UAE

Srijeda, 11.03.2026 | 18:14

Danas se navršava godinu dana od prvog zvaničnog predstavljanja kompanije Eagle Hills za ulaganje na teritoriji Opštine Ulcinj, kroz tender za davanje u zakup plaža na Velikoj plaži, saopštili su iz Kabineta predsjednika Opštine Ulcinj.

Četrdeset crnogorskih pomoraca registrovano u rizičnoj zoni kod Hormuškog moreuza

Srijeda, 11.03.2026 | 18:01

Ministarstvo pomorstva saopštilo je da se putem platforme za hitnu registraciju do sada prijavilo 40 crnogorskih pomoraca koji se nalaze u regionu Hormuškog moreuza, Persijskog i Omanskog zaliva, navodeći da bezbjednost pomoraca predstavlja apsolutni prioritet.    

Vuković: Većina pokušava da u Crnoj Gori realizuje gruzijski scenario i otvoreno progoni neistomišljenike

Srijeda, 11.03.2026 | 17:45

U Briselu razumiju šta radi većina u Crnoj Gori, poručuje potpredsjednik Demokratske partije socijalista Ivan Vuković.   

Smolović: Hvala crnogorskoj porodici iz Berlina koja pokazuje nesebičnu ljudskost prema svojoj državi Crnoj Gori i svim njenim građanima

Srijeda, 11.03.2026 | 18:49

Povodom mjeseca Ramazana, na području opštine Bijelo Polje realizovana je humanitarna akcija usmjerena na pomoć porodicama u stanju socijalne potrebe.  Akciju je organizovala NVO Pomozi.me, na čelu sa Aldinom Pilavcem, dok je donaciju obezbijedila crnogorska porodica iz Berlina koja već duži niz godina pruža podršku građanima Crne Gore kroz različite humanitarne aktivnosti.  

Ivanović: Dok opozicija otkazuje podršku evropskoj integraciji, iz EP stižu dobre vijesti

Srijeda, 11.03.2026 | 17:31

Evropski parlament potvrdio da je cilj zatvaranja svih pregovaračkih poglavlja na dohvat ruke, navodi Ivanović