Subota, 25.01.2025 | 08:47
IZVOR: kolektiv.me

Koncert „Kvartet za kraj vremena” 28. januara u KIC-u

Kulturno - informativni centar „Budo Tomović” obilježiće Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta izvođenjem djela „Kvartet za kraj vremena”, francuskog kompozitora Olivijea Mesijana, u utorak, 28. januara, u velikoj sali KIC-a, u 20 sati.




Foto: KIC "Budo Tomović"

Kvartet će izvesti renomirani umjetnici, klarinetista Veljko Klenkovski, violinistkinja Nadežda Artamonova, pijanista Bojan Martinović i violončelista Dimitrij Prokofjev.

Jedno od najznačajnijih djela XX vijeka, „Kvartet za kraj vremena”, nastalo je tokom 1940. godine, u vrijeme kompozitorovog zarobljeništva pod njemačkom okupacijom, u logoru Gerlic u Šleziji. Neobična instrumentacija djela proizašla je iz činjenice da su se među zatvorenicima nalazila još tri muzičara, violinista, klarinetista i violončelista. Prvo izvođenje upriličeno je u logoru Stalag VIII A, 15. januara 1941. po izuzetno hladnom vremenu. Čin komponovanja u teškim uslovima je pomoglo kompozitoru da sačuva psihičko zdravlje.

Ova istorijska kompozicija je prvo i jedino kamerno djelo u Mesijanovom opusu i predstavlja prekretnicu u njegovom stvaralaštvu. Kvartet sadrži osam stavova: Kristalna liturgija, Vokaliza za Anđela koji najavljuje kraj vremena, Bezdan ptica, Međuigra, Slavljenje vječnosti Isusa, Ples gnjeva, za sedam truba, Splet duga, za Anđela koji najavljuje kraj Vremena i Slavljenje Isusove besmrtnosti.

Djelo je programski bazirano na biblijskoj priči koju je autor simbolički povezao sa konkretnim okolnostima. Kroz ovo djelo Mesijan je nagovijestio karakteristike daljeg razvoja svog muzičkog jezika koji se, pored rada na melodijskim obrascima vezanim za proučavanje ptičijeg pjevanja i njegovog transponovanja u muziku, kretao ka razrađivanju tehnike formulisanja modusa i razvoju potencijala ritmičke komponente djela.

Olivije Mesijan (Olivier Messiaen, 1908-1992) je svojim djelovanjem snažno uticao kako na svoje savremenike, tako i na buduće generacije muzičara. U zapadnom svijetu savremene muzike, muzikološkom krugu i umjetnosti uopšte, Mesijan se smatra za jednog od najznačajnijih predstavnika poslijeratne avangardne muzike. Nezavisan u svom stvaralaštu od bilo koje škole, živio je i stvarao u atmosferi ispunjenoj raznovrsnim učenjima i strujanjima slobodnog duha. Njegov lični muzički izraz rezultirao je novim muzičko-vrijednosnim sistemom sa dalekosežnim posljedicama po savremenu muziku. Mesijanov kompozicioni stil karateriše sinteza emocionalne ekspresivnosti, religiozne posvećenosti i vrhunske intelektualne kontrole muzičkog materijala. Formirao je originalan muzički jezik inspirisan prirodom, njegujući sklonost i interesovanje ka religioznim i mističnim fenomenima - muzici ptica.

Ulaz je slobodan.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Vujović: Akreditacija Filmskog festivala Herceg Novi važan podsticaj za dalji razvoj crnogorske kinematografije

Subota, 14.03.2026 | 14:49

Akreditacija Filmskog festivala Herceg Novi (FFHN) od strane Međunarodne federacije udruženja filmskih producenata (Fédération Internationale des Associations de Producteurs de Films) FIAPF potvrđuje međunarodni značaj tog događaja i predstavlja važan podsticaj za dalji razvoj crnogorske kinematografije i promociju autora iz države i regiona.

CNP: „Pokojnik“ sjutra na Velikoj sceni

Srijeda, 11.03.2026 | 11:01

Predstava „Pokojnik“, prema tekstu Branislava Nušića, u adaptaciji i režiji Egona Savina, biće izvedena sjutra (četvrtak, 12. mart) na Velikoj sceni Crnogorskog narodnog pozorišta u 20h.

CNP: „Princeza Ksenija od Crne Gore“ dvije večeri na Velikoj sceni, obezbijeđen engleski titl

Ponedjeljak, 09.03.2026 | 12:21

Predstava „Princeza Ksenija od Crne Gore“, po tekstu i u režiji Radmile Vojvodić, biće izvedena sjutra i preksjutra (10. i 11. mart) na Velikoj sceni Crnogorskog narodnog pozorišta u 20 sati, uz obezbijeđen engleski titl.

CNP: „Kockar“ sinoć ispraćen višeminutnim aplauzom i ovacijama

Nedjelja, 08.03.2026 | 15:39

Predstava „Kockar“, prema istoimenom romanu Fjodora Mihajloviča Dostojevskog, u režiji Lidije Dedović, premijerno je izvedena sinoć u Crnogorskom narodnom pozorištu. 

KIC: Autorsko veče pisca Vladimira Vujovića

Četvrtak, 05.03.2026 | 19:03

Autorsko veče pisca Vladimira Vujovića, u okviru kojeg će biti predstavljeni njegova nagrađena zbirka priča „Slobodni udarci” i roman „Razgovori s Vješticom” koji se našao u najužem izboru za ovogodišnju NIN-ovu nagradu, održaće se 10. marta u sali DODEST, od 20h. O knjizi će, sa autorom, govoriti spisateljica Barbara Delać, saopšteno je iz KIC-a ''Budo Tomović''.

Kažnjen 2.000 eura jer je preticao kolonu od 15 vozila pod dejstvom alkohola, bez vozačke dozvole

Petak, 13.03.2026 | 18:35

Državljanin Bosne i Hercegovine M. K. (46) kažnjen je jnovčanom kaznom u iznosu od 2.000 eura jer je juče na Jadranskom putu u Budvi u mjestu Vidikovac u nepreglednoj krivini preticao kolonu od 15-ak vozila pod dejstvom alkohola, a pri sebi nije imao vozačku dozvolu, saopšteno je iz Suda za prekršaje u Budvi.

Kirije u Podgorici pale za 20 odsto, Udruženje podstanara planira kontrolu cijena

Petak, 13.03.2026 | 21:15

Veliki broj stranaca je otišao, a sa njima su pale i kirije, i to za 20 odsto. Više u novčaniku ostaje za 60 hiljada podstanara, koliko ih je na nivou države. No, i danas, za plaćanje kirije za jednosoban stan, treba izdvojiti oko 400 eura, što je, na prosječnu platu od oko 1000 eura, bolni izdatak. Evo kako Udruženje podstanara planira da kontroliše cijene izdavanja u narednom periodu.

Za 10 dana cijena dizela u Crnoj Gori mogla bi skočiti skoro 25 centi po litru

Petak, 13.03.2026 | 19:08

Cijena dizela bi za 10 dana mogla da poraste sa 1.50 na 1.74 eura, kazala je Zorana Sekulić iz Ministarstva energetike i rudarstva.

Milatović: Crna Gora 5. juna domaćin Samita EU – Zapadni Balkan

Petak, 13.03.2026 | 18:06

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović poručio je da će 5. juna 2026. godine u Tivtu biti održan istorijski Samit Evropska unija – Zapadni Balkan, prvi događaj tog ranga u istoriji države. On je istakao da će na samitu biti okupljeni lideri EU i Zapadnog Balkana, čime se potvrđuje međunarodni ugled Crne Gore i njena uloga kao pouzdanog partnera u regionu.

Đani hitno operisan, ugradili mu stentove: Supruga otkrila detalje

Petak, 13.03.2026 | 20:05

Pevač Radiša Trajković Đani sinoć je hitno operisan na VMA. Njemu je ugrađeno pet stentova, a tim povodom oglasila se njegova supruga Slađa koja je rekla da se on sada osjeća bolje.

Preminuo Jirgen Habermas

Subota, 14.03.2026 | 17:46

Umro je jedan od najuticajnijih intelektualaca posleratne Njemačke Jirgen Habermas (95).    

Tramp pozvao saveznike da pošalju ratne brodove u Hormuški moreuz: Bombardovaćemo do iznemoglosti

Subota, 14.03.2026 | 17:32

Američki predsjednik Donald Tramp ponovo se oglasio povodom blokade Hormuškog moreuza i poručio da će on uskoro biti odblokiran.  

Iranski zvaničnik zaprijetio: Ukrajina legitimna meta jer snabdijeva Izrael dronovima

Subota, 14.03.2026 | 17:22

Visoki iranski zvaničnik zaprijetio je danas da je Ukrajina njegovoj zemlji legitimna meta za napad jer podržava Izrael.  

Informisanje i uključivanje mladih u evropske programe važan dio procesa približavanja EU

Subota, 14.03.2026 | 17:20

Informisanje i uključivanje mladih u evropske programe važan je dio procesa približavanja EU, poručeno je na info danu „EU prilike za mlade“, održanom u SC Igalo u Herceg Novom, saopšteno je iz Ministarstva evropskih poslova.

Na Božaju uhapšen državljanin Albanije kog potražuje Italija, osuđen na osam godina zatvora

Subota, 14.03.2026 | 17:16

Na graničnom prelazu Božaj danas je na ulazu u Crnu Goru, uhapšen državljanin Albanije A.R. (40) kojeg potražuje Italija, saopšteno je iz Uprave policije.

VIDEO: Krstović pogodio na "Meaci"

Subota, 14.03.2026 | 16:54

Nikola Krstović je baš kao i minulom kolu protiv Udinezea pokrenuo Atalantu, a dobru partiju je krunisao golom u finišu protiv Intera.    

Kordić sa hotelijerima: Sukobi na Bliskom istoku mogu imati posljedice po predstojeću sezonu

Subota, 14.03.2026 | 16:42

Ministarka turizma Simonida Kordić održala je sastanak sa predstavnicima najvećih hotela koji posluju u Crnoj Gori, i tom prilikom ocijenjeno je da sukobi na Bliskom istoku mogu imati posljedice po predstojeću sezonu, saopšteno je iz njenog resora.

CGO: Sigurnost potrošača mora biti pravilo, a ne izuzetak

Subota, 14.03.2026 | 16:34

Uoči Svjetskog dana prava potrošača, Centar za građansko obrazovanje (CGO) ukazuje da ovogodišnja globalna tema „Sigurni proizvodi, potrošači sa povjerenjem“ nosi jasnu poruku - bezbjednost proizvoda mora biti pravilo, a ne izuzetak.

Usik želi posljednju borbu u karijeri protiv Fjurija

Subota, 14.03.2026 | 16:22

Svjetski šampion u teškoj kategoriji Oleksandar Usik kazao je da bi karijeru volio da završi protiv velikog rivala Britanca Tajsona Fjurija.    

Strani državljanin osumnjičen za prevaru od 56.000 eura zadržan u Podgorici

Subota, 14.03.2026 | 16:08

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici odredilo je zadržavanje do 72 sata lica L.G. zbog osnovane sumnje da je izvršio produženo krivično djelo prevara, saopštili su iz ODT-a.