Nedjelja, 26.01.2025 | 13:24
IZVOR: RTNK

Kovačević: Zbog NEUSVAJANJA BUDŽETA građani Nikšića TRPE ŠTETU

Neusvajanje budžeta u Skupštini Crne Gore 21. januara ima značajne posljedice po funkcionisanje lokalnih samouprava, uključujući i Opštinu Nikšić, drugu najveću u državi. Budžet na državnom nivou direktno utiče na finansijske transfere prema opštinama, a njegovo neusvajanje dovodi do zastoja u realizaciji planiranih aktivnosti i programa na lokalnom nivou, piše RTNK.




Foto: arhiva, gov.me/screenshot

Kako je Nikšić opština s najvećim brojem poljoprivrednika u Crnoj Gori, efekti neusvajanja budžeta biće vidljivi već početkom narednog mjeseca, upozorava predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević.

Kovačević je istakao da je Nacrtom budžeta bilo planirano oko 12 miliona eura za ulaganje u infrastrukturne projekte u Nikšiću, dok su poslanici podnijeli određeni broj amandmana, čime bi se ta suma povećala na oko 30 miliona eura.

„Sve je to na neki način zaustavljeno. Mi smo o tome trebali da raspravljamo. Ono što se nalazilo u nacrtu budžeta je dobro i to bi sigurno ušlo u budžet. Što se tiče amandmana, to je pitanje rasprave u plenumu i na odborima, kao i odluke da li će Vlada i Ministarstvo finansija prihvatiti da to postane sastavni dio budžeta. O tome nismo imali priliku da raspravljamo, tako da suštinski ne znamo koji će se tačno projekti, sa državnog nivoa, u budućnosti pokrenuti, a koji neće”, rekao je Kovačević za RTNK.

Dodao je da neusvajanjem budžeta sredstva predviđena nacrtom nisu operativna, što ugrožava i projekte koji su već započeti.

„Država će imati problem sa isplatom izvođača radova na određenim infrastrukturnim projektima u Nikšiću. Moramo reći da je u pitanju neodgovoran odnos. I ranije je bilo političkih neslaganja, ali je budžet uvijek bio donešen u roku koji je Vlada procijenila kao odgovarajući. Žao mi je što će građani Nikšića trpjeti posljedice, što će infrastrukturni projekti važni za Nikšić zastati na nekoliko mjeseci”, upozorio je on.

Među projektima čija je realizacija planirana u 2025. godini su:

Adaptacija Dječijeg dispanzera,

Rekonstrukcija bolničke kuhinje,

Završna faza rekonstrukcije Dvorca kralja Nikole,

Rekonstrukcija puta Nikšić–Vilusi,

Početak izgradnje magistralnog puta Čevo–Nikšić,

Dio puta prema Zaborju,

Adaptacija regionalnog puta Čevo–Bijele Poljane–Riđani,

Izgradnja multifunkcionalne sale u Domu revolucije,

Druga i treća faza Vatrogasnog doma

Kovačević je istakao da je podnio devet amandmana na nacrt budžeta, koji se odnose na infrastrukturne projekte od značaja za građane Nikšića:

„Projekti uključuju Centar za autizam u Ozrinićima, vrijedan preko tri miliona eura, rekonstrukciju Sportskog centra, kao i rekonstrukciju puteva u Dragovoljićima, Balosavama i prema Vučju. Opština Nikšić, zahvaljujući Agenciji za projektovanje i planiranje, najspremnija je opština u Crnoj Gori kada je riječ o gotovim projektima. Upravo zato imamo osnova da tražimo da se određene stvari uključe u budžet za narednu godinu“, naveo je on.

Kovačević je izrazio sumnju da insistiranje na blokadi budžeta ide u prilog političkim oponentima, dok građani Nikšića trpe štetu.

„Rješavanje ovog problema od suštinskog je značaja za unapređenje kvaliteta života u Nikšiću i drugim crnogorskim opštinama“, zaključio je Kovačević.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Evo gdje je najveća nezaposlenost u EU

Četvrtak, 08.01.2026 | 18:55

Najveću nezaposlenost u Evropskoj uniji u novembru imala je Finska sa 10,6 odsto, dok je Španija pala na drugo mjesto sa 10,4 odsto, objavio je danas Eurostat.

Komnenović potpisao odluku o privremenom finansiranju za januar: Budžet nije političko pitanje, već osnov za funkcionisanje grada

Četvrtak, 08.01.2026 | 17:29

Budžet Opštine Tivat za 2026. godinu planiran je u iznosu od 34,1 milion eura, što predstavlja povećanje od oko 300.000 eura u odnosu na budžet iz 2025. godine. I pored stabilnog finansijskog stanja i činjenice da se na opštinskim računima trenutno nalazi 8,3 miliona eura, sjednica Skupštine Opštine na kojoj bi budžet bio razmatran i usvojen još uvijek nije zakazana što je, kako kaže predsjednik Opštine Željko Komnenović direktna poslejdica ponašanja predsjednika Skupštine opštine Tivat Miljana Markovića, prenosi Primorski portal. 

Uprava carina ostvarila REKORDNU naplatu prihoda

Četvrtak, 08.01.2026 | 10:57

Uprava carina ima za cilj da kroz dosljednu primjenu zakona i unaprijeđene administrativne procedure obezbijedi pravičnu i efikasnu naplatu svih budžetskih prihoda čime doprinosi uvećanju ukupnih budžetskih prihoda i direktno doprinosi stabilnoj i održivoj fiskalnoj politici, saopšteno je iz Uprave carina.

"Ministarstvo finansija ponovo obmanjuje javnost, piše protivzakonita saopštenja po nalogu neleglanih priređivača"

Utorak, 06.01.2026 | 12:02

Ministarstvo finansija u javnim istupima u kontinuitetu ponavlja da će zakon važiti jednako za sve, bez izuzetaka, dok je realnost potpuno drugačija, saopšteno je iz kompanije Montenegrobet.

Vuković: Crna Gora u godinu ulazi sa snažnom fiskalnom pozicijom i stabilnim budžetskim prihodima

Ponedjeljak, 05.01.2026 | 15:27

Crna Gora u ovu godinu ulazi sa snažnom fiskalnom pozicijom, predvidivim izvorima prihoda budžeta i visokom institucionalnom spremnošću, što predstavlja kvalitetnu i pouzdanu osnovu za nastavak ekonomskog rasta, jačanje životnog standarda i dugoročnu fiskalnu održivost, saopštio je ministar finansija, Novica Vuković.

Obilježava se drugi dan BOŽIĆA – Odlazi se kod kumova, prijatelja i komšija

Četvrtak, 08.01.2026 | 08:51

Drugi dan Božića posvećen je Saboru Presvete Bogorodice. Drugog dana velikog praznika odlazi se kod prijatelja, kumova, dočekuju se gosti.

Jamal ubjedljivo najskuplji igrač na planeti

Četvrtak, 08.01.2026 | 10:48

Napadač Barselone Lamin Jamal vrijedi 343 miliona eura, što ga čini najskupljim fudbalerom na svijetu, objavio je Međunarodni centar za sportske studije (CIES).

Mujović: kraj tolerisanju uzurpacije na kanalu Mareze

Četvrtak, 08.01.2026 | 13:04

Gradonačelnik Podgorice prof. dr Saša Mujović i direktor Uprave za inspekcijske poslove Glavnog grada Branko Kovačević započeli su odlučnu, sveobuhvatnu i beskompromisnu akciju uklanjanja svih objekata, materijala i nelegalnih zahvata koji blokiraju kanal Mareze, bez izuzetaka i bez selekcije, saopšteno je iz Glavnog grada.

Danilovgrad: Tokom noći nije bilo intervencija, situacija jutros stabilnija

Četvrtak, 08.01.2026 | 08:56

Situacija u Danilovgradu jutros je stabilnija, tokom noći nije bilo intervencija, vodostoj je pao za nekih pola metra u odnosu na juče, saopštio je predsjednik Opštine Aleksandar Grgurović. Veći broj putnih pravaca je otvoren. Ipak, određeni dijelovi naselja i dalje su pogođeni poplavama, a saniranje štete tek slijedi.

Danilovgrad najteže pogođen poplavama, vojska gradi pontonski most u Donjoj Gorici, raste Skadarsko jezero

Četvrtak, 08.01.2026 | 08:52

Crna Gora se već četvrti dan suočava s posljedicama obilnih padavina i poplava koje su zahvatile više gradova. Najkritičnija situacija je u Danilovgradu, gdje je evakuisano oko 30 domaćinstava, poplavljeno više ugostiteljskih objekata, a brojni putevi su neprohodni. Zbog izlivanja vode bila su ugrožena i okolna naselja, dok je gradski most Radovana Pavićevića juče veći dio dana bio zatvoren.

Abazović: "Menadžment ASK-a gori nego u vremenu Jelene Perović"

Petak, 09.01.2026 | 08:32

Upravni sud naložio ASK-u da ponovo iskontroliše putovanje u emirate bivšeg premijera, on najavio tužbu  

Saobraćaj otežan: oprez zbog poledice, vode i mogućih odrona

Petak, 09.01.2026 | 08:23

Saobraćaj se i ovog jutra obavlja usporeno na pojedinim dionicama u zemlji. Iz AMSCG-a upozoravaju vozače na prisustvo vode na kolovozu na pojedinim dionicama. Upozoravaju i na povećanu opasnost od odrona na dionicama koje prolaze kroz usjeke. Na sjeveru, ponegdje u centralnim predjelima izražena je poledica mjestimično. Neophodna je krajnje oprezna vožnja prilagodjena uslovima i stanju na putu i poštovanje pravila saobraćaja.

Snijeg u Maroku nakon 25 godina

Četvrtak, 08.01.2026 | 21:39

Grad Oujda na istoku Maroka probudio se jutros pod snijegom, u prizoru koji stanovnici nisu vidjeli gotovo 25 godina.

Azemović: Budžet Ministarstva dijaspore 1,4 miliona eura, cilj povratak iseljenika u Crnu Goru

Četvrtak, 08.01.2026 | 21:30

Država će raznim mjerama pokušati da motiviše što više iseljenika da se vrate u Crnu Goru, saopštio je ministar dijaspore Mirsad Azemović u Jutarnjem programu RTV Podgorica. Podsjetio je da je budžet Ministarstva 1,4 miliona eura i poručio da će, ako ove godine bude uspjeha, država naredne izdvojiti više novca za povratak iseljenika.

Kako je Zirojević prokomentarisao informaciju da Krapović predvodi crnogorsku delegaciju u pregovorima sa Hrvatskom

Četvrtak, 08.01.2026 | 21:09

"Sjajna stvar… ako nam je cilj da nikad ne uđemo u EU", ovako je informaciju da će ministar odbrane Krapović predvoditi crnogorsku delegaciju u pregovorima sa Hrvatskom, prokomentarisao poslanik Socijaldemokrata i funkcioner Evropskog saveza Nikola Zirojević. 

Karte za meč SC Derbi - Partizan u prodaji od petka

Četvrtak, 08.01.2026 | 21:07

Košarkaši SC Derbija u nedjelju dočekuju Partizan, u 14. kolu ABA lige, a iz podgoričkog kluba su saopštili da će se ulaznice za meč prodavati u naredna tri dana, i to po cijeni od 25 eura.

Vučić ponovo cilja premijersku funkciju: pomjera izborni kalendar i odmjerava snagu studentskog pokreta

Četvrtak, 08.01.2026 | 20:40

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić sve češće najavljuje mogućnost prijevremenih izbora, pri čemu se rokovi mijenjaju – od kraja 2026. godine do, kako sada navodi, mogućeg izlaska na birališta već u oktobru. Za razliku od ranijih godina, kada su izbori raspisivani bez mnogo oklijevanja, Vučić ovog puta, čini se, pažljivo prati rejting i političku snagu studentskog pokreta, koji se nametnuo kao novi faktor na političkoj sceni.

Milatović: Mojkovačka bitka za mene ima duboko lično značenje, u njoj je učestvovao moj pradjed

Četvrtak, 08.01.2026 | 20:13

Predsjednik Crne Gore, Jakov Milatović oglasio se povodom obilježavanja 110 godina od Mojkovačke bitke.

Vujačić Đuričkoviću: Ne izbjegavajte odgovor – hoće li Evropski savez napustiti vlast u Budvi i na Cetinju ili ćete Vi napustiti Evropski savez?

Četvrtak, 08.01.2026 | 20:18

Opet je Miloš Đuričković svašta nešto napisao, ali nije odgovorio na pitanje da li će Evropski savez napustiti vlast u Budvi i na Cetinju ili će on napustiti Evropski savez, saopštio je Lazar Vujačić, odbornik DPS-a u SO Budva i potpredsjednik SM DPS Crne Gore.

FIFA odlučila: Djelovi utakmica sa Mundijala biće i na TikToku

Četvrtak, 08.01.2026 | 20:02

Video-klipovi sa utakmica Svjetskog prvenstva biće emitovani uživo na TikToku ovog ljeta, saopštila je u četvrtak FIFA.