Nedjelja, 26.01.2025 | 14:32
IZVOR: kolektiv.me

Kada je PRAVO VRIJEME da djeca počnu trenirati? Stručnjak SAVJETUJE kako uputiti dijete u svijet sporta

Bavljenje sportom od malih nogu ima višestruke prednosti – od fizičkog zdravlja, preko razvoja motorike, pa sve do emocionalnog i socijalnog razvoja djeteta. Ipak, mnogi roditelji se pitaju kada je pravo vrijeme da svoje dijete uvedu u svijet sporta.




Foto: Ilustracija/Pexels.com 

Da li je u pitanju rana predškolaska dob, kada djeca prirodno istražuju svoje tijelo i prostor, ili bi prvi treninzi trebalo da sačekaju kasnije faze, kada su mališani spremni da prate pravila i razviju disciplinu?

PRVI KORACI PREMA FIZIČKOJ AKTIVNOSTI

Na ovo pitanje, za portal Kolektiv.me ima odgovor profesor fizičkog vaspitanja i osnivač školice sporta Step up Nemanja Kalezić.

“Idealno vrijeme za početak fizičkih aktivnosti kod djece obično je oko treće godine života, kada počinju razvijati osnovne motoričke vještine poput trčanja, skakanja i bacanja. Konkretni sportovi, poput fudbala ili košarke, najčešće se preporučuju nakon šeste godine, kada su djeca fizički i mentalno spremnija za organizovane sportske aktivnosti. Ipak, čak i prije tog uzrasta, vrlo je korisno poticati djecu na igru koja uključuje fizičke aktivnosti. Takve igre, iako neformalne, značajno doprinose razvoju motoričkih sposobnosti, socijalnih vještina i koordinacije”, naveo je Kalezić.

Foto: Ustupljena fotografija/Privatna arhiva 

Ipak, da li postoji  razlika u pristupu sportu između dječaka i djevojčica u ranom uzrastu, Kalezić objašnjava:

“Važno je naglasiti da fizičke sposobnosti dječaka i djevojčica u ranom uzrastu uglavnom nemaju značajne razlike, ali društvene norme i stereotipi često oblikuju različite pristupe i očekivanja prema sportu. Zbog toga je ključno da roditelji i treneri pružaju jednak pristup i podršku za razvoj sportskih interesovanja kod oba pola”.

KAKO PREPOZNATI  SPREMNOST DJETETA ZA SPORT?

Djeca prirodno teže igri i aktivnostima koje su u skladu s njihovim razvojem. Međutim, nisu sva djeca spremna za sportske aktivnosti u isto vrijeme.

“Ako dijete pokazuje otpor ili nesigurnost, ključna je uloga trenera. Pedagoški pristup i uvod kroz igru često su najbolji način da se dijete osjeti ugodno i prihvati novu aktivnost“,  ističe sagovornik našeg portala.

Foto: Ilustracija/Pexels.com 

Prema mišnjenju Kalezića najbolji programi za djecu oni koji kombiniju  igru i druženje s vršnjacima, te isti mogu djeci olakšati prve korake u sportu.

MOTIVACIJA RODITELJA

Takođe, kako  naglašava stučnjak, roditelji igraju presudnu ulogu u uspjehu djeteta u sportu.

“Motivacija i samopouzdanje su aspekti na kojima roditelji mogu raditi od prvih koraka svog djeteta. Djeca se rađaju bez već stečenih osobina, koje postepeno razvijaju kroz proces prihvatanja i učenja. Slika koju djeca dobijaju od svojih roditelja često ima presudnu ulogu. Važno je razgraničiti podsticajnu od dominatne uloge roditelja, jer je dijete to koje treba da se osjeća srećno i zadovoljno zbog samog bavljenja sportom.”

Mnoga djece su nesigurna kada je riječ o novim izazovima i nepoznatim osobama, poput trenera. U tom kontekstu, trener igra presudnu ulogu, jer mora biti pedagoški osposobljen da pronađe način kako da priđe djetetu.

“Moj pristup je vrlo jednostavan – kroz igru uvodim djecu u sport, pokazujući im da je to prije svega prilika za druženje s vršnjacima, uz takmičarski karakter koji dolazi s vremenom”, kazao je Kalezić za naš portal.

Škola sporta Step Up  - TEMELJ ZA USPJEŠAN SPORTSKI RAZVOJ DJECE

U njegovoj školici Step Up, posebna pažnja posvećuje se mlađim grupama, gdje se razvijaju osnovne motoričke vještine, dok se stariji postepeno uvode u tehničke elemente sporta.

“U našoj skolici sporta postoje dvije grupe. A to je preškolski uzrast 3-5 godina i rani školski uzrast 5-6 godina. Sa mlađom grupom se radi na razvoj osnovnih motoričkih vještina (trčanje, skakanje, bacanje, hvatanje), dok sa starijm učimo osnovne tehnika kroz igru, razvoj koordinacije, timskog rada i osnovne discipline.”

SPECIJALIZACIJA ILI RAZNOVRSNOST?

Foto: Ilustracija/Pexels.com 

Kalezić ističe da nije pristalica preuranjene specijalizacije u sportu, već se zalaže za raznovrsnost, jer vjeruje da djeca treba da imaju priliku da se bave različitim sportovima kako bi razvila širok spektar motoričkih vještina.

"Preporuka vodećih svjetskih organizacija koje se bave temom sportskog razvoja djece je da djeca do svoje 8. ili 9. godine budu usmjerena na bazične sportove poput atletike, gimnastike, karatea i džudoa. Tek nakon navršene 8. godine djeca bi trebalo da se usmjere na strukturirane sportove kao što su fudbal, košarka ili rukomet, kako bi se izgradile osnovne fizičke vještine i bolje razumjele osnovne sportske tehnike."

PRISTUP KROZ RAZNOVRSNOST I BEZ PRITISKA

Roditelji se često suočavaju sa nesigurnostima kada je u pitanju izbor sporta za njihovu djecu. Zbog toga naš sagovornik preporučuje da je važno  pratiti djetetova interesovanja i posmatrati aktivnosti u kojima uživa.

“Raznovrsnost u ranom uzrastu je najbolji pristup, dok se specijalizacija može postepeno uvoditi kasnije. Eksperimentisanje sa više sportova, osluškivanje djetetovih interesovanja i podrška bez pritiska najbolji su načini da dijete pronađe ono što voli i uživa u sportu. Posebno treba naglasiti da dijete trenira, jer to voli i čini ga srećnim, a ne stvarati mu pritisak uspjehom i rezultatima”, zaključuje sagovornik portala Kolektiv.me.

Mnoge svjetske organizacije poput The American Academy of Pediatricsi The Australian Sports Commission savjetuju da se u ranom uzrastu djeca fokusiraju na raznovrsne aktivnosti koje razvijaju osnovne motoričke vještine, dok specijalizacija za određeni sport treba da počne tek kasnije.

Piše: Višnja Cvetković

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Rat i u Bijeloj kući: Melanija povrijedila najstariju Donaldovu kćerku

Četvrtak, 15.01.2026 | 13:18

Ivanka Tramp navodno je žestoko povrijeđena zbog tvrdnji da ju je Melanija isključila iz dokumentarnog filma o sebi i da je nije pozvala ni na premijeru.

Četvoro astronauta vratilo se na Zemlju: Sletjeli u Pacifik zbog hitnog medicinskog stanja

Četvrtak, 15.01.2026 | 10:13

Četiri astronauta u kapsuli SpaceX Crew Dragon spustila su se u more rano u četvrtak u Tihom okeanu, čime je okončan nedjelju dana dug napor da se neimenovani član posade vrati kući radi procene zdravstvenog problema.

Drugu dionicu auto-puta gradiće Powerchina konzorcijum

Četvrtak, 15.01.2026 | 12:05

Monteput d.o.o. je, nakon otvaranja finansijskih ponuda u okviru tendera za projektovanje i izvođenje radova na auto-putu Bar–Boljare, dionica Mateševo–Andrijevica, donio odluku o izboru izvođača za izradu glavnog projekta i izgradnju druge dionice auto-puta.

Manival: Crna Gora značajno unaprijedila mjere protiv pranja novca i finansiranja terorizma

Četvrtak, 15.01.2026 | 10:26

Crna Gora je postigla značajan napredak u unapređenju okvira za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma, zaključuje Komitet stručnjaka Savjeta Evrope za evaluaciju mjera za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma (Manival) u izvještaju objavljenom danas.

(VIDEO) Rama: Mi smo mali, Crna Gora ima 50 miliona stanovnika

Četvrtak, 15.01.2026 | 14:47

Albanski premijer Edi Rama našalio se na račun Grčke i Crne Gore tokom panel-diskusije održane u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, objavio je profil Kosovo and Balkans Daily News na društvenoj mreži X.

Direktorica Komunalnog preduzeća Zeta: Božović da nam dostavi predlog ugovora

Petak, 16.01.2026 | 09:48

Direktorica JKP Zeta Rajke Pantović reagovala je na izrečene navode direktora Deponije Podgorica Aleksandra Božovića, koji je sinoć demantovao izjavu predsjednika Opštine Zeta, Mihaila Asanovića, da je bilo ko zabranio odlaganje otpada na podgoričkoj Deponiji.

Bijela kuća: Evropski vojnici koji su stigli na Grenland ne brinu Trampa

Četvrtak, 15.01.2026 | 21:35

Portparolka Bele kuće Kerolajn Levit izjavila je danas da vojne aktivnosti evropskih zemalja na Grenlandu nisu promijenile namjere američkog predsjednika Donalda Trampa da to arktičko ostrvo postane američka teritorija, prenio je Si-En-En (CNN).

VIDEO: Pahlavi: Priznao bih Izrael, normalizovao odnose sa SAD, okončao nuklearni program

Četvrtak, 15.01.2026 | 21:14

Sin svrgnutog iranskog šaha Reza Pahlavi, koji živi u Vašingtonu, objavio je danas da bi, u slučaju povratka na vlast u Iranu, odmah priznao Izrael, normalizovao odnose sa SAD, okončao razvoj iranskog nuklearnog programa i obustavio podršku terorističkim grupama na Bliskom istoku.

Venus Vilijams navija za Đokovića: „Želim da vidim Novaka kako osvaja 25. Grend slem titulu”

Četvrtak, 15.01.2026 | 21:13

Novak Đoković u Melburnu kreće u pohod na 25. grend slem trofej.

SZO traži da se poskupe zaslađena pića i alkohol

Četvrtak, 15.01.2026 | 21:00

Gojaznost je u porastu širom svijeta. Zato je Svjetska zdravstvena organizacija objavila dva izvještaja u kojima poziva na akciju u vezi sa zaslađenim pićima i alkoholom.

Forum žena SDP: Napad na Elzu je napad na svaku ženu koja se usudi da se politički angažuje i suprotstavi retrogradnim politikama

Četvrtak, 15.01.2026 | 20:49

Napad na Elzu Numanović je napad na svaku ženu koja se usudi da se politički angažuje i suprotstavi retrogradnim politikama, saopštile su predstavnice Foruma žena SDP i Evropskog saveza.

Jočić: Raspisan javni poziv za prijavu štete od poplava u Podgorici

Četvrtak, 15.01.2026 | 20:35

Glavni grad raspisao je javni poziv za prijavu štete od poplava koje su nedavno zadesile Podgoricu – nadležni poručuju da će u što kraćem roku izaći na teren i proslijediti izvještaj Vladinoj komisiji koja će odlučiti o visini naknade, prenosi RTV Podgorica.

Bešić: Izlazak DNP iz vlasti ne bi proizveo krupne probleme

Četvrtak, 15.01.2026 | 20:29

Profesor Fakulteta političkih nauka iz Beograda Miloš Bešić smatra da Demokratska narodna partija (DNP) neće izaći iz vlasti, a i ako to učini, po njegovom mišljenju, to neće proizvesti krupnije probleme.

Spektrum Analitika: DPS 25,2%, ZBCG 20,1%...

Četvrtak, 15.01.2026 | 20:20

Profesor Fakulteta političkih nauka (FPN) iz Beograda Miloš Bešić predstavio je na TVCG istraživanje javnog mnjenja agencije Spektrum Analitika. Prilikom predstavljanja rejtinga partija, Bešić je naveo da bi izlaznost na izborima, ako bi se sada održali, bila 63 odsto. Istraživanje je realizovano od 6 do 27. decembra na 1005 ispitanika.

Ivanović oslobođen optužbi da je presjekao putanju Spajićevoj pratnji

Četvrtak, 15.01.2026 | 20:10

Bivši ministar poljoprivrede i nekadašnji visoki funkcioner i poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Petar Ivanović oslobođen je optužbi da je presjekao putanju vozilima koja su bili u pratnji premijera Milojka Spajića.