Ponedjeljak, 27.01.2025 | 09:29
IZVOR: kolektiv.me

Revija najpopularnijih regionalnih predstava “FEBRUART” od 2. do 5. februara u KIC-u

Revija najpopularnijih regionalnih predstava "FebruArt" održaće se od 2. do 5. februara u Velikoj sali KIC-a "Budo Tomović". "FebruArt" organizuje Sekretarijat za kulturu Glavnog grada Podgorica u saradnji s emintentnom beogradskom produkcijskom kućom "Beo Art".




Foto: KIC "Budo Tomović"

Tokom četiri dana, ljubitelji pozorišta biće u prilici da uživaju u kvalitetnim ostvarenjima savremene dramske scene - predstavama: "Sin", "Utopija danas", "Kako sam naučila da vozim" i "U agoniji".

Predstava „Sin“, biće izvedena prve večeri revije, u nedjelju 2. februara. U režiji Ane Tomović, treći je komad trilogije "Otac", "Majka", "Sin",  dramskog pisca Florijana Zelera, unutar koje istražuje porodične odnose uvijek se fokusirajući na jednog člana porodice, u ovom slučaju na sina. U pitanju su porodični odnosi i adolescentska depresija sina koji pati nakon razvoda roditelja.

Zeler je dobitnik brojnih prestižnih priznanja za dramsko stvaralaštvo, a među njima i Molijerove nagrade.

Dramaturg je Dimitrije Kokanov, kostimograf Momirka Bailović, scenograf Jasmina Holbus, a scenski pokret uradio je Damjan Kecojević.

U predstavi igraju: Luka Grbić, Svetozar Cvetković, Branislav Zeremski, Isidora Minić, Tamara Dragićević, Relja Janković.

Naučnofantastična predstava "Utopija danas", govori o budućnosti koja počinje Velikom Revolucijom u kojoj se čovječanstvo najzad oslobađa kapitalizma. Vještačka inteligencija preuzima najteže poslove, pa ljudima ostaje samo da žive i uživaju. Sreća, zadovoljstvo i hedonizam – imperativi su novog svijeta, zasnovanog na socijalnoj pravdi. Svako ima sve što mu je potrebno za sreću…ali, šta je sreća? Utopija danas je muzička predstava jer, muzika je, vjerovatno, najbliža čistoj sreći. Danas ili u bilo kojoj utopijskoj verziji budućnosti.

Autor Marko Grubić, tekst Milena Bogavac, muzika grupa Vroom, ton Vukašin Rajić, svjetlo Milan Janevski. U predstavi koja će biti izvedena u ponedjeljak, 3. februara, igraju: Tamara Radovanović, Danilo Milovanović, Aleksa Jovčić, Marko Grubić (bas gitara i elektronika), Branislav Potić (bubanj), Igor Brakus (glas iz OFFa).

Predstava „Kako sam naučila da vozim", prema tekstu Pole Vogel, u režiji Tare Manić, biće izvedena treće večeri revije, u utorak, 4. februara.

"Kako sam naučila da vozim“, Pole Vogel, tekst je koji mnogi nazivaju „Lolitom“, napisanom iz ženske perspektive – lika odrasle Malecke, koja se prisjeća djetinjstva. Svi koji su se bavili tekstom - glumci Marta Bogosavljević i Svetozar Cvetković, saradnici (dramaturg Vuk Bošković, scenografkinja i kostimografkinja Zorana Petrov i kompozitor Vladimir Pejković), trudili su se, kako su kazali, da pronađu nježan scenski jezik za složen dramsi predložak, dubok i delikatan scenario – koji ni ne pokušava da parira stvarnosti, koju svakodnevno živimo. "Odnos dva lika, Malecke i njenog teče, pun je ambivalencija: ljubavi, nježnosti, radoznalosti, podučavanja, povjerenja, formiranja autoriteta, grešaka, a posljedično: probijanja granica, gruminga i povređivanja, sve do tačke samouništenja", navodi Tara Manić, rediteljka.

Komad "U agoniji", prema drami Miroslava Krleže iz 1928. godine, u režiji Ane Đorđević, biće izveden posljednje večeri, u srijedu, 5. februara.

Tema predstave je ljudska sudbina, koju nemilosrdno melju društvene konvencije, političke promjene i intimne nesreće.

Scenografiju je uradila Mia David, kostimograf je Adrijana Pajić, dok je o scenskom govoru brinula Dijana Marojević.

Igraju: Radovan Vujović, Vučić Perović i Marija Vicković.

Besplatne karte moći će da se preuzmu od ponedjeljka 27. januara, zaključno sa 30. januarom do 16 časova, na biletarnici KIC-a Budo Tomović, a predstave, kako je predviđeno, počinju u 20 časova. Kontakt telefon 020664237.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Sejfo Seferović gost tribine „Podgoričke priče” u KIC-u

Subota, 25.04.2026 | 09:33

Među umjetnicima koji su svojim djelovanjem obilježili kulturni i umjetnički život Glavnog grada, posebno se izdvajaju oni koji su decenijama posvećeno gradili pozorišnu i filmsku scenu.

Ćalasan: Narodni muzej između tradicije i inovacije, kulturno nasljeđe da bude dostupno svima

Subota, 25.04.2026 | 08:20

Narodni muzej Crne Gore počeo je sa programom obilježavanja 130 godina od osnivanja i 100 godina od obnove rada, a kako ističe direktor Jakša Ćalasan za Portal RTCG, jubilej nije samo prilika za retrospektivu, već i za kritičko promišljanje uloge muzeja danas – šta znači savremenom društvu i kako može biti relevantan novim generacijama.

U ponedjeljak otvaranje manifestacije „Dani Dragana Radulovića“

Petak, 24.04.2026 | 12:00

Manifestacija „Dani Dragana Radulovića“, svečano će biti otvorena u ponedjeljak, 27. aprila, u 11 sati, na platou ispred Narodne biblioteke „Radosav Ljumović“ u Podgorici.

CNP: “Mali bračni zločini” u četvrtak na Sceni Studio

Srijeda, 22.04.2026 | 13:02

Predstava “Mali bračni zločini”, autorski projekat glumaca Marije Đurić i Pavla Bogojevića, prema tekstu Erika Emanuela Šmita, u produkciji Crnogorskog narodnog pozorišta, biće izvedena sjutra (četvrtak, 23. april) na Sceni Studio u 20 sati. Sve ulaznice su rasprodate.

Kotor ponovo na evropskoj mapi: Muzejima nagrada Europa Nostra za projekat “Pacijenca”

Utorak, 21.04.2026 | 17:06

Projekat „Pacijenca” Muzeji Kotor dobitnik je prestižne nagrade Europa Nostra, čime je Crna Gora prvi put nakon gotovo 25 godina dobila ovo značajno priznanje u oblasti očuvanja kulturne baštine.

Istraživanje Spektrum Analitika: DPS 26,3 odsto, PES 20,2 odsto, NSD 15,1 odsto, DNP 7,5 odsto...

Utorak, 28.04.2026 | 10:36

Demokratska partija socijalista ima podršku 26,3 odsto građana, Pokret Evropa sad 20,2 odsto, Nova srpska demokratija 15,1 a Demokratska narodna partija 7,5 odsto, pokazalo je istraživanje agencije Spektrum analitika.

MPNI podnijelo krivičnu prijavu zbog lažne diplome

Utorak, 28.04.2026 | 08:25

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija saopštilo je da je podnijelo još jednu krivičnu prijavu Osnovnom državnom tužiocu u Podgorici zbog osnovane sumnje da je J.Đ. dostavio lažnu i neistinitu obrazovnu ispravu.

Podnijet optužni predlog protiv ginekologa zbog sumnje na nedozvoljene polne radnje

Utorak, 28.04.2026 | 09:44

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici podnijelo je optužni predlog Osnovnom sudu u Podgorici protiv P.J, ljekara specijaliste ginekologije i akušerstva iz Podgorice, zbog osnovane sumnje da je izvršio krivično djelo nedozvoljene polne radnje.

U Budvi uhapšen turski državljanin zbog falsifikovanja dozvole za privremeni boravak i rad u Crnoj Gori

Utorak, 28.04.2026 | 09:06

Budvanska policija je saopštila da je u Bečićima kontrolisala državljanina Republike Turske kod kojeg je pronađena falsifikovana dozvola za privremeni boravak i rad u Crnoj Gori, zbog čega je uhapšen.

Biografski film o Majklu Džeksonu srušio očekivanja: Prestigao i "Openhajmera"

Utorak, 28.04.2026 | 09:16

Film je privukao skoro sve demografske grupe,, pokazujući da loše recenzije kritičara nisu imale uticaja. 

Tramp: Merc ne zna o čemu govori, nije ni čudo što Njemačkoj ide tako loše i ekonomski i uopšte...

Utorak, 28.04.2026 | 21:37

Njemački kancelar Fridrih Merc kazao je ranije da Amerikanci očigledno nemaju strategiju u ratu sa Iranom.

Napadnut tehničar bjelopoljske bolnice, nanesene mu teške tjelesne povrede, osumnjičeni na saslušanju

Utorak, 28.04.2026 | 21:00

Iz bjelopoljske bolnice "Vijestima" je potvrđeno da je Milićević zadobio povrede u vidu preloma nosa.

Građani plaćaju „za svaki slučaj“ - Kada je zaista potrebna međunarodna vozačka?

Utorak, 28.04.2026 | 21:27

Većina građana prije putovanja izvadi međunarodnu vozačku dozvolu, iako im u mnogim slučajevima nije potrebna. Nacionalna vozačka dozvola važi u većini evropskih zemalja, zato je važno provjeriti gdje se traži međunarodna vozačka.

Ivanović: Radovi na sanaciji krova SC “Morača“ počinju ove sedmice, koštaće 940.000 eura

Utorak, 28.04.2026 | 20:37

Nakon višegodišnjeg zanemarivanja i brojnih najava – krov Sportskog centra “Morača” uskoro će biti rekonstruisan. Nadležni su za RTV Podgorica istakli da radovi počinju ove sedmice, koštaće oko 940 hiljada eura i neće remetiti održavanje utakmica. Najavljeni su i radovi na Stadionu malih sportova.

Šahmanović: Crna Gora spremna za investicije i kapitalne energetske projekte

Utorak, 28.04.2026 | 20:45

Crna Gora je spremna za investicije i kapitalne energetske projekte, saopštio je ministar energetike i rudarstva Admir Šahmanović, u Dubrovniku, gdje je otvoren prvi dan Foruma Tri mora, jednog od najznačajnijih regionalnih skupova posvećenih infrastrukturnoj, energetskoj i ekonomskoj integraciji Centralne i Jugoistočne Evrope.

Kotoranin osumnjičen da je pijan prijetio policajcima i lakše ih povrijedio

Utorak, 28.04.2026 | 20:10

 Uhapšen je Kotoranin D.B. (22), koji je osumnjičen da je prijetio policajcima i lakše ih povrijedio, saopšteno je iz Uprave policije (UP).  

MKM Fejziću: Obnova džamije u Radulićima nije zabranjena, poništavanje ranije saglasnosti pravna nužnost

Utorak, 28.04.2026 | 20:24

Ministarstvo kulture i medija (MKM) reagovalo je na navode reisa Islamske zajednice u Crnoj Gori Rifata Fejzića, i saopštilo da obnova Hajdar-pašine džamije u Radulićima nije zabranjena, već je poništavanje ranije saglasnosti pravna nužnost.

Božović: SDT uskoro u novoj zgradi, reforme u toku

Utorak, 28.04.2026 | 21:15

Ministar pravde Bojan Božović objašnjava da predložene izmjene Zakona o izvršenju i obezbjeđenju imaju, kako je naveo, dvostruki cilj: usklađivanje nacionalnog zakonodavstva sa pravnom tekovinom Evropske unije i unapređenje njegove praktične primjene kroz otklanjanje nedostataka uočenih u dosadašnjoj praksi. Oskar Huter iz DPS-a pita ministra što nam znači usklađivanje sa evropskim vrijednostima, kad, kako tvrdi, ne poštujemo ni sopstveni Ustav.

Pekić: Drakonskim kaznama za roditelje riješiti problem lažnih dojava o bombama

Utorak, 28.04.2026 | 19:40

Nakon hapšenja državljanina BiH zbog lažne dojave o bombi u školi “Vasa Pavić”, ali i otkrivanja više maloljetnika koji su prethodno slali mejlove prijeteće sadržine, situacija se ne poboljšava – juče je nakratko prekinuto prvo državno takmičenje u Medicinskoj školi, takođe zbog lažne dojave o bombi. Eksperti za bezbjednost upozoravaju da je neophodno promijeniti zakon koji bi omogućio drakonske kazne za roditelje, prenosi RTV Podgorica.

Budućnost Voli rutinski do finala nakon ubjedljive pobjede u Baru

Utorak, 28.04.2026 | 19:03

Košarkaši Budućnosti savladali su Mornar u Baru 103:76 i bez problema završili polufinalnu seriju, uz kontrolu utakmice od samog početka.