Uprkos preranoj smrti, ostavio je neizbrisiv trag u istoriji muzike i kulture.
Foto: YouTube screenshot/ Bob Marely
Samo nekoliko dana nakon koncerta na Medison Skver Gardenu u Njujorku, Bob Marli je doživeo nagli pad zdravlja. U ranim jutarnjim satima, trčeći kroz Central Park, srušio se i ubrzo saznao da je dijagnoza mnogo ozbiljnija nego što je mogao da zamisli, agresivni melanom na njegovom nožnom prstu proširio se na mozak, jetru i pluća.
U samo godinu dana, 11. maja 1981, Bob Marli je preminuo u 36. godini.
Ova tragična smrt, koja je šokirala njegove brojne obožavaoce, mogla je biti izbjegnuta. Da je Marli na vrijeme reagovao na promenjeni izgled svog nožnog prsta, tumor bi mogao biti liječen. Međutim, pjevač je ignorisao savjete ljekara, okrenuo se alternativnim metodama liječenja, što je na kraju dovelo do širenja raka.
Uprkos bolesti, Marli nije odustajao od svog poziva. Njegova muzika, koja je i dalje inspiracija za milione ljudi širom svijeta, nastavila je da živi. Međutim, teorije o njegovoj smrti, uključujući tvrdnje da je CIA bila u nju umješana, ipak nisu uspjeli da umanje njegov muzički i kulturni uticaj.
Privatni život Boba Marlija bio je komplikovan, ali bogat. Iako je bio u braku sa pjevačicom Ritom Marli, imao je brojne druge ljubavne veze koje su rezultirale sa čak 13 djece, među kojima su bila i biološka i usvojena djeca.
Zdravstvene poteškoće počele su 1977. godine, kada mu je dijagnostikovan tumor na nožnom prstu nakon povrede na fudbalskoj utakmici. U skladu sa svojim rastafarijanskim vjerovanjima, odbio je amputaciju, smatrajući da ljudsko tijelo ne treba mijenjati. Umjesto toga, okrenuo se alternativnim metodama liječenja, uključujući svakodnevnu upotrebu opojnih supstanaca.
Iako je Marli pokušao da nastavi sa turnejom, njegovo zdravlje je bilo sve lošije. Najveći trenutak njegove bolesti dogodio se 1980. godine, kada je na koncertu u Njujorku bio primoran da prekine nastup zbog lošeg zdravlja. Sljedeće godine, u pokušaju da pronađe efikasnu terapiju, Marli je otišao u Njemačku, ali bilo je prekasno.
Ubrzo je preminuo, a njegove posljednje riječi, upućene sinu Zigiju, bile su: "Novac ne može kupiti život."
Iako je njegov život tragično okončan, Bob Marli je postao ne samo muzička legenda, već i kulturni simbol borbe za jedinstvo i mir. Upisan je u Kuću slavnih Rock'n'Rolla 1994. godine, a njegov album Exodus proglašen je najvažnijim albumom 20. vijeka prema magazinu Time. Marli je posthumno dobio zvijezdu na Stazi slavnih u Holivudu, kao i Gremi nagradu za životno djelo.
KOMENTARI (0)