Četvrtak, 30.01.2025 | 17:18
IZVOR: Cdm.me

MPNI će osigurati da škole budu SIGURNA MJESTA rasta, učenja i međusobnog poštovanja

U Podgorici je danas predstavljen projekat “Prevencija nasilja u školama u Crnoj Gori”, koji implementira Savjet Evrope, a finansira Savezna Republika Njemačka. Projekat je počeo u decembru 2024. godine i trajaće dvije godine, a ima za cilj unapređenje sistema za prevenciju i zaštitu djece od vršnjačkog, online i drugih oblika nasilja u školama u Crnoj Gori.




Foto: Arhiva/Kolektiv.me

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija je glavni institucionalni partner na implementaciji projekta, a planirane aktivnosti će okupiti i predstavnike drugih relevantnih institucija u oblastima obrazovanja, socijalne zaštite, zdravlja, brige o mladima, ljudskih prava, kao i predstavnike nevladinih i međunarodnih organizacija.

Ministarka Anđela Jakšić-Stojanović je u svom uvodnom obraćanju istakla da je projekat “Prevencija nasilja u školama u Crnoj Gori” započet sa ciljem stvaranja sigurnog i podržavajućeg okruženja za svako dijete.

Naglasila je da škole nisu samo mjesta za sticanje znanja, već prostori u kojima djeca grade vrijednosti, samopouzdanje i međusobno poštovanje, zbog čega je ključno da budu bezbjedna i oslobođena nasilja.

“Uz podršku Savjeta Evrope i Savezne Republike Njemačke, projekat će unaprijediti sistem prevencije i zaštite djece, jačati saradnju svih aktera u obrazovanju i donijeti konkretne mjere za borbu protiv nasilja. Kroz istraživanja, praktične alate i edukaciju nastavnika, škole će dobiti podršku da odgovorno i efikasno reaguju na svaki oblik nasilja. Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija ostaje posvećeno dugoročnim promjenama koje će osigurati da škole budu sigurna mjesta rasta, učenja i međusobnog poštovanja” , istakla je ona.

Na samom kraju, ministarka Jakšić-Stojanović zahvalila se svim partnerima koji su prepoznali značaj ove inicijative i iskazali spremnost da zajedno rade na njenoj realizaciji.

Savezna Republika Njemačka podržava brojne projekte Savjeta Evrope, ali i drugih partnera, na teme od značaja za širu društvene zajednicu, a prevencija nasilja je jedna od važnijih.

Ralf Reusch, zamjenik šefa Misije u Ambasadi Savezne Njemačke u Crnoj Gori je iskazao uvjerenje da će projekat “Prevencija nasilja u školama u Crnoj Gori“ dodatno osnažiti ionako jaku reputaciju Crne Gore u oblasti ljudskih prava.

To će, takođe, biti relevantno za proces pristupanja EU i zatvaranje poglavlja 23 o pravosuđu i osnovnim pravima. On je podsjetio i da se 2025. godine navršava 75 godina od pristupanja Njemačke Savjetu Evrope i od izrade nacrta Evropske konvencije o ljudskim pravima

“Stoga smo veoma zadovoljni što smo u prilici da podržimo Savjet Evrope i Crnu Goru u jubilarnoj godini u ovom važnom projektu”, zaključio je Reusch.

“Savjet Evrope je duboko posvećen rješavanju pitanja vršnjačkog i online nasilja koji predstavljaju značajne izazove za naše obrazovne sisteme. Ova oblast je posebno značajna za Odjeljenje za obrazovanje, koje se fokusira na preventivne mehanizme, a naš projekat u Crnoj Gori odražava to opredjeljenje. Želimo da škole budu bezbjedno okruženje, gdje djeca mogu da uče, razvijaju se i druže, oslobođena straha od maltretiranja ili nasilja”,  istakao je u svom obraćanju Villano Qiriazi, šef Odjeljenja za obrazovanje, Savjet Evrope.

On je podsjetio i na Izvještaj Savjeta Evrope o održivim sredstvima za rješavanje i prevenciju nasilja u školama, čiji nalazi i preporuke pokazuju da je problem vršnjačkog nasilja problem cijelog društva – porodice, škole, ali i šire društvene zajednice, i da je stoga neophodno da se svi uključimo.

Lejla Dervišagić, šefica Programske kancelarije Savjeta Evrope u Podgorici, je naglasila da Programska kancelarija Savjeta Evrope u Podgorici pruža podršku i partnersku saradnju Crnoj Gori kroz različite projekte u brojnim oblastima, kao što su pravosuđe, sprovođenje zakona, zaštita prava žrtava, sloboda izražavanja i sloboda medija, antikorupcija, borba protiv privrednog kriminala, kvalitetno obrazovanje za sve, antidiskriminacija, sprječavanje i borba protiv seksualne eksploatacije i zlostavljanja djece na mrežama, integracija Roma i deliberativna demokratija.

“Sve ove oblasti su međusobno povezane, a mi ćemo ih koordinirati sa novim projektom, kao i sa našim domaćim i međunarodnim partnerima i korisnicima” ,  zaključila je Dervišagić.

Vesna Atanasova, šefica Jedinice za formalno i neformalno obrazovanje iz Savjeta Evrope je predstavila ciljeve, aktivnosti i očekivane ishode projekta. Posebno je najavila da je projektom planirano sveobuhvatno istraživanje o prevenciji nasilja u školama, koje će uključiti i online nasilje, a koje će uključiti učenike, kao i njihove roditelje i nastavnike, ali i predstavnike relevantnih institucija i organizacija. Ono će biti osnova za ostale projektne aktivnosti. Na kraju događaja je konsultantkinja iz Hrvatske, Svetlana Jurko, održala kratko izlaganje na temu Socio-emocionalno učenje i dobrobit učenika.

Delegacija Savjeta Evrope se posebno srela sa ministarskom Jakšić Stojanović, kako bi porazgovarali i o drugim aktivnostima, projektima i inicijativama na kojima radi Savjet Evrope u oblasti obrazovanja.

Na kraju je uslijedio i prvi sastanak Upravnog odbora projekta, koji okuplja predstavnike ključnih institucija i organizacija, a na kojem je detaljnije analiziran plan rada i način rada i saradnje.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Rasvijetljena krađa u Kotoru, uhapšena dva Gruzijca, za trećim se traga

Subota, 27.06.2026 | 13:46

Policija u Kotoru rasvijetlila je tešku krađu u kojoj je Tivćaninu ukradeno preko 11.200 eura. Dva osumnjičena Gruzijca lišena su slobode, a za trećim se traga. Pronađen je i dio ukradenog novca.

Šest kandidata u trci za direktora Uprave carina: Ministarstvo finansija daje završnu riječ

Subota, 27.06.2026 | 13:29

Na konkurs za direktora Uprave carina prijavili su se Nebojša Kaljević, Maja Vučinić, Siniša Raičević, Miroslav Raonić, Predrag Radovanović i Gojko Kalezić, a predlog za izbor kandidata trebalo bi da donese Ministarstvo finansija.

Akcija SDT u Rožajama: Hapšenje više osumnjičenih za stvaranje kriminalne organizacije i krijumčarenje

Subota, 27.06.2026 | 12:14

Po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva, Specijalno policijsko odjeljenje sprovodi hitne dokazne radnje i aktivnosti hapšenja više osoba u Rožajama, zbog postojanja osnova sumnje da su počinili krivična djela stvaranje kriminalne organizacije i krijumčarenje.

Mladić napadnut u Nikšiću, policija traga za počiniocem

Subota, 27.06.2026 | 12:08

Policija intenzivno radi na identifikovanju počinioca napada na mladića S.D. koji se dogodio u noći između 26. i 27. juna u Nikšiću. Povrijeđeni je, kako tvrdi policija, zadobio lakše tjelesne povrede, a o slučaju je obaviješten državni tužilac u Osnovnom državnom tužilaštvu u Nikšiću, koji će se naknadno izjasniti o pravnoj kvalifikaciji događaja.

Opština Bar: Zabrana započinjanja i izvođenja građevinskih radova na snazi od 29.juna

Subota, 27.06.2026 | 11:50

Zabranjuje se započinjanje i izvođenje građevinskih radova u periodu od 29. juna do 07.septembra 2026. godine u priobalnom dijelu opštine Bar, na području Čanja, Sutomora, Zelenog pojasa, Žukotrlice, Topolice I, priobalnom pojasu ispod Jadranske magistrale od tunela “Ćafe” do granice sa opštinom Ulcinj, kao i u užem jezgru Starog Bara i Virpazara, saopšteno je iz Opštine Bar.

Mandić: Sloboda se brani otvorenošću, zabrane ulaska nijesu put kojim treba da idemo

Subota, 27.06.2026 | 08:24

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić poručio je da Crna Gora treba da ostane zemlja sloboda i da u potpunosti raskine sa praksama bivše vlasti koje su, kako je naveo, narušavale ljudska prava i slobode. On je naveo da je Nova srpska demokratija saznala da se, mimo znanja njihovih funkcionera u izvršnoj vlasti, navodno prave spiskovi osoba kojima bi trebalo zabraniti ulazak u Crnu Goru, a takve inicijative, ocjenjuje Mandić, mogu narušiti ambijent koji je Crna Gora gradila kao država koja poštuje slobode i ljudska prava, ali i otežati odnose u regionu.

Tramp uoči objave vojske novinarima u Bijeloj kući nagovijestio novi napad na Iran

Subota, 27.06.2026 | 08:34

Predsjednik Donald Tramp je u petak (26. juna) nagovijestio američki odgovor na iranski napad na teretni brod, a što se i dogodilo.

Skaloni potvrdio, Mesi na klupi protiv Jordana

Subota, 27.06.2026 | 08:46

Fudbaleri Argentine u noći subota na nedjelju (04.00) protiv Jordana igraju meč trećeg kola Svjetskog prvenstva, a taj duel će na klupi početi Lionel Mesi.

Dijaspora u Njemačkoj Bečiću i Šaranoviću: Ponižavajuće da se oni koji su pomagali državi brišu iz političkog života

Subota, 27.06.2026 | 09:21

Savez Asocijacija Crne Gore u Njemačkoj uputio je otvoreno pismo potpredsjedniku Vlade Aleksi Bečiću, ministru unutrašnjih poslova Danilu Šaranoviću i svim drugim institucijama i političkim subjektima koji se zalažu za najavljene izmjene Zakona o registrima prebivališta i boravišta. Iz Saveza upozoravaju da će njegovo eventualno usvajanje dovesti do brisanja hiljade građana iz biračkog spiska i ugrožavanja njihovih Ustavom zagarantovanih prava.

Ćulafić: Usvojen predlog Natura 2000 mreže, prelomni trenutak za zaštitu prirode

Subota, 27.06.2026 | 10:24

Vlada Crne Gore je na, predlog ministra ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Damjana Ćulafića, usvojila Informaciju o predlogu područja ekološke mreže Natura 2000 u Crnoj Gori, koja predstavlja jednu od ključnih obaveza u okviru završnog mjerila za Poglavlje 27 – Životna sredina i klimatske promjene.

Bijelsa: Nismo imali sreće, preuzimam odgovornost za neuspjeh

Subota, 27.06.2026 | 15:30

Urugvaj je na dva uzastopna Svjetska prvenstva takmičenje završavao u grupnoj fazi. Selektor te selekcije Marselo Bijelsa da nisu imali sreće

Kako lakše kontrolisati apetit tokom mršavljenja: Ove metode mogu pomoći

Subota, 27.06.2026 | 15:11

Kalorijski deficit predstavlja osnovu procesa mršavljenja, ali mnogima je upravo kontrola apetita najveći izazov, posebno kada je teško odoljeti određenim namirnicama.

„Ajkule“ izgubile od SAD

Subota, 27.06.2026 | 15:02

Crnogorski vaterpolisti poraženi su od Sjedinjenih Američkih Država 12:11 (4:5, 4:2, 2:2, 2:2) u prvoj od tri prijateljske utakmice koje ove dvije reprezentacije igraju u okviru zajedničkih priprema u Los Anđelesu.

Vujović: Odbranom Informera Mandić pokazao kome je lojalan

Subota, 27.06.2026 | 14:55

Jedan od lidera Evropskog saveza Ivan Vujović ocijenio je da je predsjednik Skupštine Andrija Mandić, braneći list Informer, pokazao da i dalje slijedi politiku predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.

Jovanović: Čast je biti dio najboljeg kluba u državi

Subota, 27.06.2026 | 14:33

Kapiten omladinske reprezentacije Crne Gore, Matija Jovanović, ozvaničio je saradnju sa FK Budućnost.

Hrvatska pod pritiskom: Poraz od Gane “vatrene” bi poslao kući

Subota, 27.06.2026 | 14:07

Šanse Hrvatske da se u nokaut fazu Svjetskog prvenstva plasira kao jedna od najboljih trećeplasiranih reprezentacija znatno su umanjene nakon raspleta utakmica odigranih prethodne noći.

Rasvijetljena krađa u Kotoru, uhapšena dva Gruzijca, za trećim se traga

Subota, 27.06.2026 | 13:46

Policija u Kotoru rasvijetlila je tešku krađu u kojoj je Tivćaninu ukradeno preko 11.200 eura. Dva osumnjičena Gruzijca lišena su slobode, a za trećim se traga. Pronađen je i dio ukradenog novca.

Šest kandidata u trci za direktora Uprave carina: Ministarstvo finansija daje završnu riječ

Subota, 27.06.2026 | 13:29

Na konkurs za direktora Uprave carina prijavili su se Nebojša Kaljević, Maja Vučinić, Siniša Raičević, Miroslav Raonić, Predrag Radovanović i Gojko Kalezić, a predlog za izbor kandidata trebalo bi da donese Ministarstvo finansija.

Apelacioni sud potvrdio presudu Harviju Vajnstinu za silovanje

Subota, 27.06.2026 | 13:19

Apelacioni sud potvrdio je presudu bivšem holivudskom filmskom producentu Harviju Vajnstinu za silovanje i seksualni napad 2022. godine u Kaliforniji u petak i naložio sudiji niže sudske instance, da ponovo izrekne presudu. Tročlano vijeće Apelacionog suda Drugog okruga Kalifornije ovu oduku je donijelo jednoglasno, piše “CBS News”, prenosi Tanjug.

Đeljošaj: Snažna mikro, mala i srednja preduzeća temelj održivog ekonomskog rasta

Subota, 27.06.2026 | 13:05

Povodom Međunarodnog dana malih i srednjih preduzeća, upućujem iskrene čestitke svim preduzetnicima, privrednicima i zaposlenima koji svojim radom, znanjem i posvećenošću svakodnevno doprinose razvoju crnogorske privrede, poručio je ministar ekonomskog razvoja, Nik Đeljošaj.