Ponedjeljak, 03.02.2025 | 18:49
IZVOR: index.hr/danas.rs

Ove BOJE automobila su sve POPULARNIJE– Evo i zašto

Početak godine donosi nove trendove u svemu, pa tako i u automobilskoj industriji. Stoga, ukoliko uskoro planirate kupovinu automobila, u nastavku otkrijte koje boje četvorotočkaša su sve popularnije i zašto.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Globalno tržište boja za automobile se značajno menja u poslednjih nekoliko godina, a ovaj trend je nastavljen i 2024. godine. Potrošači se udaljavaju od tradicionalno omiljenih boja kao što su bijela i srebrna, koje su godinama apsolutno dominantne. Sada njihova popularnost opada, u korist svijetlih nijansi, toplih neutralnih tonova i raznovrsnije palete boja, piše Index.hr.

Ove boje automobila su sve popularnije

Naime, iako je bijela i dalje prvi izbor potrošača, tople boje poput žute i bež sve su atraktivnije, a zelena sve popularnija u svim regionima. Zamah dobijaju i ahromatske boje, kao što su crna i siva.

Bež boja ima drastičan trend rasta u Evropi

U regionu Evrope, Bliskog istoka i Afrike (EMEA), ahromatske boje su u porastu. Tako se njihov udio povećao sa 72 odsto u 2021. na skoro 80 ​​odsto u 2024. godini. Ovo ukazuje na privlačnost neutralnih tonova.

Bijela je i dalje broj 1, a za njom sledi siva. Međutim, bež boja postaje sve popularnija, a njen tržišni udio se skoro udvostručio.

„Bež i neutralne boje promovišu smirenost i osećaj prefinjenosti i odražavaju želju za stabilnošću u današnjem brzom svijetu“, kaže Mark Gutjahr, direktor međunarodnog dizajna automobilskih boja u BASF-u.

„One omogućavaju potrošačima da izraze individualnost, istovremeno obezbjeđujući bezvremensku eleganciju u dizajnu automobila.„

Kompanija kaže da rastuća popularnost sive omogućava širok spektar tonova – od hladnih metalik do toplih zemljanih, tako da ova boja nudi dubinu koja može biti iznenađujuće živopisna.

Siva boja trenutno zauzima čak 20 odsto tržišta. U odnosu na 2023. crna boja je pala za dva procentna poena, a bijela za čak pet.

„Siva redefiniše automobilski stil i sve je popularnija zbog svoje svestrane sofisticiranosti, jer se potrošači udaljavaju od tradicionalne bijele i crne“, kaže Viktorija Fislage, viši direktor dizajna u BASF-ovom odeljenju premaza.

Azija i Pacifik: Crna dominira, žuta cvjeta

Ahromatske boje su i dalje prvi izbor za 83 odsto potrošača. Popularnost crne je porasla za dva procentna poena, potvrđujući njenu povezanost sa elegancijom. Nasuprot tome, bijeli automobili zabilježili su pad od više od dva procentna poena.

U međuvremenu rastu hromatske boje, posebno žuta, predvođene mekšim tonovima poput pastelne i bež-sive (greige). Ove nijanse povezuju se sa harmonijom između vještačke inteligencije i ljudi i sa održivošću, posebno u dizajnu električnih vozila, ističe BASF.

„Zemljane i pastelne nijanse žute prenose današnje vrijednosti – funkcionalnost, održivost, koegzistenciju sa prirodom“, rekao je Čiharu Macuhara, direktor dizajna boja automobila za region Azije i Pacifika.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Policija neće braniti okupljanja na Grahovcu, organizatori upozoreni na odgovornost

Utorak, 19.05.2026 | 08:12

Policija neće zabranjivati najavljene skupove na Grahovcu 21. maja, ali će organizatore upozoriti da snose punu odgovornost za zakonito i bezbjedno održavanje događaja, pišu Vijesti. Iz policije poručuju da imaju pravo da prekinu okupljanja ukoliko dođe do narušavanja javnog reda i mira.Policija neće zabranjivati najavljene skupove na Grahovcu 21. maja, ali će organizatore upozoriti da snose punu odgovornost za zakonito i bezbjedno održavanje događaja, pišu Vijesti. Iz policije poručuju da imaju pravo da prekinu okupljanja ukoliko dođe do narušavanja javnog reda i mira.

Policija donijela rješenje o zabrani koncerta Baja Malog Knindže u Pljevljima

Ponedjeljak, 18.05.2026 | 17:29

Odjeljenje bezbjednosti Pljevlja je, shodno Zakonu o javnim okupljanjima i javnim priredbama, donijelo rješenje kojim se ne dozvoljava održavanje javne priredbe – Spasovdanskog koncerta, sa prijavljenim nastupom vokalnog soliste Mirka Pajčina i orkestra, na Trgu 13. jula u Pljevljima, a koji je bio najavljen za 21. maj, iz bezbjednosnih razloga.  

Ursula fon der Lajen razgovarala sa Vučićem o skupu u Crnoj Gori

Ponedjeljak, 18.05.2026 | 17:58

Portparolka Evropske komisije Paola Pinjo potvrdila je danas da je predsjednica Evropske komisije Ursula fond der Lajen tokom vikenda razgovarala sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem o predstojećem samitu EU – Zapadni Balkan, ali i o tekućem stanju reformi na evropskom putu Srbije.

Odlazak još jedne legende: Karvahal napušta Real Madrid

Ponedjeljak, 18.05.2026 | 17:07

Kada je 22. avgusta 2022. godine Kazemiro, glasom koji je podrhtavao od suza, saopštio da odlazi iz Real Madrida, završila se era najboljeg veznog reda u istoriji sporta. Dvije godine kasnije, od Reala i fudbala se oprostio Toni Kros, a prošlog ljeta je otišao treći član čuvenog "bermudskog trougla", u kojem su se "gubili" svi rivali.   

Runi: Da sam Slot – ne bih Salaha pustio ni blizu stadiona

Ponedjeljak, 18.05.2026 | 20:21

Mohamed Salah na kraju sezone ide iz Liverpula, a da se pita Vejn Runi ne bi bio ni dozvoljen ulazak na “Enfild” egipatskom napadaču.

Đukanović: Težnja za nezavisnošću nije počivala na nacionalističkoj ideji, suverenistički pokret nije bio pokret jedne nacije, to je primjer jedinstvenog sklada oko ideje

Utorak, 19.05.2026 | 16:36

Počasni predsjednik Demokratske partije socijalista Crne Gore i dugogodišnji predsjednik i premijer države, Milo Đukanović, govorio je sinoć na Svečanoj akademiji povodom 20 godina od obnove nezavisnosti. Tom prilikom Đukanović je kazao da je veličina obnove nezavisnosti 2006. bila i u tome što težnja za nezavisnošću nije počivala na nacionalnoj ili nacionalističkoj ideji, kao što je to bio čest slučaj na Balkanu već je prvenstveno bila motivisana željom većine crnogorskog društva da samostalno upravlja svojom državnom kućom i svojom evropskom budućnošću, a ne da bilo kome nameće svoju dominaciju ili da osigura privilegovanu poziciju.  

Vlada usvojila ekološke zakone i podršku poljoprivrednicima za gorivo

Utorak, 19.05.2026 | 16:41

Vlada Crne Gore usvojila je na 127. sjednici više odluka iz oblasti zaštite životne sredine, evropskih integracija i poljoprivrede, među kojima su izmjene Zakona o odgovornosti za štetu u životnoj sredini, nova uredba o integrisanim dozvolama za industrijska postrojenja i podrška poljoprivrednicima kroz subvencionisanje akcize na gorivo.  

Lajčak: Ne želim da postoji sumnja u referendumski proces

Utorak, 19.05.2026 | 16:22

"Dogovorili smo se da treba napraviti poseban zakon ‘Lex specialis’ i moji partneri su vidjeli da se može dogovarati, da smo počeli od najtežih pitanja ne bismo uspjeli".

Vlada razriješila Ljiljanića sa funkcije izvršnog pa ga imenovala za generalnog direktora Monteputa

Utorak, 19.05.2026 | 16:19

Vlada Crne Gore je na današnjoj sjednici razmotrila više kadrovskih pitanja. Kako je pojašnjeno CdM-u Monteput je prvo privredno društvo na koje se primjenjuje novi Zakon o privrednim društvima pa je u skladu sa tim Milan Ljiljanić razriješen sa funkcije izvršnog direktora Monteputa i imenovan za generalnog direktora tog preduzeća.  

Camaj i Mitreski: Parlamentarna saradnja važna za evropski put i stabilnost regiona

Utorak, 19.05.2026 | 16:17

Potpredsjednik Skupštine Crne Gore Nikolla Camaj tokom zvanične posjete Sjevernoj Makedoniji poručio je da su parlamentarna saradnja, međuinstitucionalni dijalog i očuvanje međuetničkog sklada ključni za evropsku budućnost regiona, dok su domaćini izrazili očekivanje da će Crna Gora podržati evropske integracije Sjeverne Makedonije.  

Jakić: Državnost nije samo datum, već svakodnevna odgovornost

Utorak, 19.05.2026 | 15:27

Državnost nije samo datum zapisan u istorijskim čitankama, već svakodnevna odgovornost i snaga institucija i građana, poručio je predsjednik Opštine Šavnik Jugoslav Jakić.  

Mašković poručio Mujoviću: Po ko zna koji put pokazali ste da nijeste dorasli funkciji koju obavljate

Utorak, 19.05.2026 | 15:17

Odbornik Demokratske partije socijalista u Skupštini Glavnog grada Miloš Mašković poručio je gradonačelniku Podgorice Saši Mujoviću da je „po ko zna koji put pokazao da nije dorastao funkciji koju obavlja“, reagujući na njegove komentare povodom predloga opozicije da Mašković bude izabran za potpredsjednika gradskog parlamenta.  

Besplatan ulaz u nacionalne parkove 21. maja

Utorak, 19.05.2026 | 14:57

Povodom Dana nezavisnosti u četvrtak 21. maja će biti besplatan ulaz u svih pet nacionalnih parkova, saopštili su iz Nacionalnih parkova Crne Gore (NPCG).

Burno u Skupštini – Knežević Huteru: Vi ste poslanik kavačkog klana, Huter mu odgovorio: Vi ste špijun BIA

Utorak, 19.05.2026 | 15:38

Poslanici crnogorskog parlamenta danas su ponovo usvojili izmjene Zakona o Ustavnom sudu, nakon što je predsjednik države Jakov Milatović vratio zakon Skupštini. Prethodno je, tokom zasijedanja, došlo je do burne rasprave poslanika DPS-a Oskara Hutera i DNP-a Milana Kneževića.

Zeta traži usklađivanje razgraničenja Podgorice i Tuzi sa budućim procesom prema Zeti

Utorak, 19.05.2026 | 14:42

Opština Zeta uputila je arbitražnoj komisiji Vlade Crne Gore dopis sa zahtjevom da se u procesu razgraničenja između Podgorice i Tuzi uzmu u obzir i budući odnosi sa Zetom, kako bi se izbjegli eventualni teritorijalni sporovi između dvije novoformirane opštine.