Utorak, 04.02.2025 | 08:43
IZVOR: b92.net/24sedam.rs

Ovo su NAJPOSJEĆENIJI GRADOVI na svijetu u 2024. godini - Jedan se posebno IZDVOJIO

Prema izvještaju Euromonitor International-a, Bangkok je proglašen najposjećenijim gradom na svijetu za 2024. godinu.




Foto: Ilustracija/Pixabay

Glavni grad Tajlanda privukao je čak 32,4 miliona međunarodnih turista, što predstavlja rast od 37 odsto  u odnosu na prethodnu godinu.

U poređenju sa Istanbulom, koji je prošle godine bio na vrhu liste sa 20,2 miliona posjetilaca, Bangkok ove godine bilježi skoro 12 miliona više dolazaka.

Na drugom mjestu ove godine našao se Istanbul, sa 23 miliona međunarodnih posjetilaca, dok su se u prvih deset našli još i London, Hong Kong, Meka, Antalija, Dubai, Makao, Pariz i Kuala Lumpur.

Bangkok – biser Tajlanda

Ovaj dinamični azijski grad poznat je po bogatoj kulturi, živopisnim pijacama i jedinstvenim atrakcijama koje privlače turiste iz cijelog svijeta. U njemu se susreću tradicionalna i moderna arhitektura, stvarajući jedinstveno iskustvo za posjetioce.

Među najpoznatijim znamenitostima su Velika palata, hramovi Vat Pho i Vat Arun, kao i čuvena Čatučak pijaca, jedno od najvećih i najživopisnijih tržišta na svijetu. Bangkok je poznat i po uzbudljivom noćnom životu, koji ga čini omiljenom destinacijom za turiste svih generacija.

Grad sa najdužim imenom na svijetu

Još jedna zanimljivost o Bangkoku je to što nosi Ginisov rekord za najduže zvanično ime nekog grada.

Njegovo puno ime glasi:

Krung Thep Maha Nakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Aiuthaia Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchanivet Mahasathan Amon Piman Avatan Sathit Sakkathattiia Vitsanukam Prasit.

U prevodu, ovo ime znači: "Grad anđela, veliki grad, prebivalište smaragdnog Bude, neosvojiva prijestonica boga Indre, veličanstvena prijestonica svijeta obdarena devet dragocjenih kamenova".

Prema podacima Euromonitor Internationala za 2024. godinu, najposjećeniji gradovi na svijetu su:

Bangkok
Istanbul
London
Hong Kong
Meka
Antalija
Dubai
Makao
Pariz
Kuala Lumpur

Bangkok je zabilježio 32,4 miliona međunarodnih dolazaka, što predstavlja rast od 37 odsto u odnosu na prethodnu godinu.

Ovi podaci ukazuju na značajan porast posjeta u ovim gradovima, odražavajući globalne turističke trendove i promjene u preferencijama putnika.

Istanbul – most između dva kontinenta

Istanbul je jedini grad na svijetu koji se prostire na dva kontinenta – Evropu i Aziju, a Bosforski moreuz ga dijeli na dva dijela. Ova unikatna pozicija čini ga mjestom gdje se miješaju evropska i azijska kultura, arhitektura i gastronomija.

Foto: Ilustracija/Pixabay

Dubai – grad luksuza i inovacija

Dubai, koji se nalazi među 10 najposjećenijih gradova, poznat je po futurističkoj arhitekturi, luksuznim hotelima i najvišoj zgradi na svijetu – Burdž Kalifi, koja dostiže nevjerovatnih 828 metara.

Foto: Ilustracija/Pixabay

Hongkong – grad sa najviše nebodera na svijetu

Iako mnogi misle da su Njujork ili Dubai gradovi sa najviše nebodera, zapravo Hongkong drži rekord. Ima preko 9.000 nebodera, što je više nego u bilo kojem drugom gradu na svijetu.

Foto: Ilustracija/Pixabay

Kuala Lumpur – grad sa jednim od najvećih šoping centara

Malezijska prijestonica Kuala Lumpur, koja se nalazi u top 10, dom je Berjaya Times Square-a, jednog od najvećih šoping centara na svijetu.

Foto: Ilustracija/Pixabay

U njemu se nalazi čak i zatvoreni zabavni park sa rolerkosterom!

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Dajković uložio žalbu na suspenziju

Četvrtak, 22.01.2026 | 08:09

Lider Slobodne Crne Gore i suspendovani rukovodilac Službe za građane Glavnog grada Vladislav Dajković saopštio je da je izjavio žalbu na rješenje o privremenom udaljenju s posla.

Peruničić: Lazoviću bih i danas djecu povjerio na čuvanje

Četvrtak, 22.01.2026 | 12:39

U nastavku postupka koji se pred Višim sudom u Podgorici vodi protiv bivšeg visokog policijskog funkcionera Zorana Lazovića i nekadašnjeg glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića, u svojstvu svjedoka saslušan bivši direktor Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB) Dejan Peruničić.

Vladislav Dajković: Mandić se nije oglasio povodom moje suspenzije, a mnogo sam puta bio na ulici zbog njega

Četvrtak, 22.01.2026 | 15:23

Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović donio je 12.januara odluku o pokretanju disciplinskog postupka i rješenje o suspenziji do okončanja tog postupka protiv Dajkovića, koji je i rukovodilac Službe za građane, zbog sumnje da je počinio težu povredu službene dužnosti

Jelena Karleuša prijavila Duška Tošića, tvrdi da joj je upao u kuću i promijenio brave

Četvrtak, 22.01.2026 | 09:38

Jelena Karleuša je prijavila bivšeg supruga Duška Tošića policiji nakon što je navodno promijenio brave u njenoj kući na Dedinju u Beogradu.

Prevoznici iz Crne Gore najavili blokadu više puteva: Kamionima će blokirati granicu

Četvrtak, 22.01.2026 | 10:45

Udruženje Međunarodnih prevoznika tereta Crne Gore organizovaće blokade magistralnih puteva u blizini devet drumskih graničnih prelaza, kao i prilaza Luci Bar od 12 sati u ponedjeljak. Protest će, kako je najavljeno, trajati do ispunjenja zahtjeva, prenose Vijesti.

Novi filmovi na repertoaru bioskopa CINEPLEXX

Srijeda, 21.01.2026 | 15:01

Novi filmovi na repertoaru bioskopa Cineplexx.

Asanović napustio emisiju NAČISTO, prethodno kazao: Radunović postupio nezakonito, Bojovići bili u četiri partije

Četvrtak, 22.01.2026 | 21:28

Odbornici Demokrata nijesu postupili pošteno ni ljudski, poručuje predsjednik Opštine Zeta Mihailo Asanović.

Vremenska prognoza - PETAK donosi OVE temperature

Četvrtak, 22.01.2026 | 21:25

U petak se očekuje promjenljivo, povremeno i pretežno oblačno vrijeme, tek ponegdje uz malo kiše, uglavnom u južnim predjelima. 

Premijer Grenlanda: Biramo Dansku, biramo EU, biramo NATO

Četvrtak, 22.01.2026 | 21:23

Biramo Kraljevinu Dansku, biramo Evropsku uniju, biramo NATO, poručio je danas premijer Grenlanda Jens Fridrik Nelsen.

Zvezda u seriji pobjeda u Ligi Evrope, ni TOP 8 nije daleko

Četvrtak, 22.01.2026 | 21:46

Okončan je prvi dio programa u okviru 7. kola Lige Evrope – Crvena zvezda je obezbijedila nokaut fazu, a trijumfom nad Malmeom u Švedskoj došla i u situaciju da se bori za direktan prolaz u osminu finala.

Koliko proteina vam je potrebno za izgradnju mišićne mase?

Četvrtak, 22.01.2026 | 21:09

Modni dodaci postaju način da se stil personalizuje i osvježi – bez potrebe za velikim promjenama

Orban porukom ponizio Zelenskog pa mu poručio: "Svako će dobiti ono što zaslužuje"

Četvrtak, 22.01.2026 | 20:58

Mađarski premijer Viktor Orban obratio se direktno predsjedniku Ukrajine Volodimiru Zelenskom te je govorio o odsustvu volje s ukrajinske strane da se rat u ovoj zemlji okonča.

Piperović: Optužnica protiv Lazovića je bez temelja, tužilac prigovara vlastitim dokazima

Četvrtak, 22.01.2026 | 19:47

Pritvor Zoranu Lazoviću trebalo je da bude ukinut onoga sekunda kada je svjedočila tužiteljka Sanja Jovićević. A, posebno je trebalo da bude ukinut nakon svjedočenja bivšeg pomoćnika direktora Uprave policije Enisa Bakovića, kazao je branilac Lazovića, advokat Zoran Piperović.

Kotor: Policija pronašla više od četiri kila kokaina

Četvrtak, 22.01.2026 | 20:44

Policija u Kotoru pronašla je više od četiri kilograma kokaina.

"Ajkule" lako sa Rumunijom za sedmo mjesto na EP

Četvrtak, 22.01.2026 | 19:23

Vaterpolisti Crne Gore takmičenja na Evropskom prvenstvu u Beogradu završili su na sedmom mjestu - "ajkule" su u posljednjem meču savladale Rumuniju 21:15 (4:3, 6:3, 5:4, 6:5).