Četvrtak, 06.02.2025 | 16:33
IZVOR: cdm.me

Mašković: Podnijećemo INICIJATIVU za ocjenu ustavnosti odluke o POVEĆANJU cijene vode u Podgorici

Šef Kluba odbornika Evropskog saveza u Skupštini Glavnog grada Miloš Mašković, najavio je da će podnijeti inicijativu Ustavnom sudu za ocjenu ustavnosti i zakonitosti Odluke Odbora direktora Društva sa ograničenom odgovornošću „Vodovod i kanalizacija“ – Podgorica od 27.06.2024. godine, kojom je uvedeno poskupljenje vode od 41 odsto.




Foto: Evropski savez

Mašković ističe, "da je ova odluka donijeta nezakonito i na štetu građana, jer nije ispoštovan zakonom propisani postupak. On dodaje da je skupštinska većina, izostankom sa sjednice 11. novembra 2024. godine, jasno pokazala da nije saglasna sa ovim povećanjem cijena, što je, prema Zakonu o komunalnim djelatnostima, trebalo da dovede do privremenog smanjenja cijena vode za 10%, a ne do njihovog nezakonitog uvećanja."

Da je primjenom nezakonitog cjenovnika ugrožen i javni interes proizilazi iz člana 29 Zakona o komunalnim djelatnostima kojim je propisao da se javni interes obezbjeđuje, između ostalog, davanjem saglasnosti na cjenovnik za pružanje komunalnih usluga, odnosno isporuku komunalnog proizvoda.

Pored toga, Mašković naglašava da su dugovanja Vodovoda rezultat lošeg upravljanja, partijske kadrovske politike i kontinuitane neodgovornosti novog menadžmenta.

„Gubitak od više miliona eura u prošloj godini, partijsko zapošljavanje i loše upravljanje, uz nesposobnost trenutne gradske uprave da pronađe održiva rješenja, doveli su do ove situacije. Gradonačelnik sada čak pominje i stečaj kao opciju, što je otvoreno priznanje neuspjeha u upravljanju ključnim gradskim preduzećem”, poručuje Mašković.

On dodaje da se poskupljenje vode koristi samo kao kratkoročno gašenje požara u budžetu Vodovoda, bez strateškog rješenja i odgovornog planiranja.

„Ovo nije samo ekonomski problem, već i politička odluka kojom se teret nesposobnosti prebacuje na građane. Vodovod je u dugovima od šest miliona eura, a ova vlast nije preduzela nijedan ozbiljan korak ka njegovoj stabilizaciji, osim što je direktno posegla u džepove građana”, zaključuje Mašković.

U tom kontekstu, Mašković najavljuje predaju inicijative Ustavnom sudu za ocjenu ustavnosti i zakonitosti Odluke Odbora o povećanju cijene vode u Glavnom gradu, a sve u cilju zaštite javnog interesa, ističući da će Evropski savez nastaviti pravnu i političku borbu protiv ove odluke i svih budućih poteza gradske uprave koji su na štetu građana.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Dizdarević: Ogoljena sila kojom se želi legalizovati brutalna zloupotreba bezbjednosnog sektora

Petak, 27.02.2026 | 18:22

Potpredsjednika DPS-a i poslanika u Skupštini Crne Gore Abaz Dizdarević, kometarišući današnja dešavanja u parlamentru napisao je na X mreži da je parlamentarna većina danas ponovo pokazala svoje pravo lice.

Diplomate otkrile pravi razlog: Mađarska blokira kredit za Ukrajinu zbog 16 milijardi eura iz Brisela

Petak, 27.02.2026 | 17:57

Mađarska je odlučila blokirati odluku institucija Evropske unije da se Ukrajini ustupi kredit u iznosu od 90 milijardi eura, a premijer Viktor Orban je javno govorio da je to uradio zbog odluke Ukrajine da blokira isporuku resursa kroz gasovod Druzhba.

Odbor za politički sistem bez odlaganja da raspiše javni poziv za izbor četiri člana Sudskog savjeta

Petak, 27.02.2026 | 17:35

Savjet za vladavinu prava pozvao je skupštinski Odbor za politički sistem, pravosuđe i upravu da bez odlaganja raspiše javni poziv za izbor četiri člana Sudskog savjeta iz reda uglednih pravnika.

Anketni odbor 13. marta saslušava Mila Đukanovića

Petak, 27.02.2026 | 17:08

Dvanaesta sjednica Anketnog odbora, koji istražuje politički motivisana ubistva i napade na novinare od uvođenja višestranačja, biće održana 13. marta 2026. godine u Plavoj sali Skupštine Crne Gore, a centralna tačka dnevnog reda je uzimanje izjave od bivšeg predsjednika države Mila Đukanovića.

Živković: Vlast želi da se obračunava sa svima, bez obzira je li bezbjednosno interesantan ili ne, nećemo dozvoliti da se to usvoji

Petak, 27.02.2026 | 15:39

Imali ste priliku da vidite suspenziju demokratije, što nije prvi put za ovu vladajuću većinu, kazao je predsjednik Demokratske partije socijalista (DPS) Danijel Živković na konferenciji za novinare u Skupštini Crne Gore.

Balijagić se svađao u sudnici i sudiji poručio da mu je taj proces nebitan: Pošaljite presudu Vučiću, on vam je tata

Petak, 27.02.2026 | 09:05

Pošaljite ovu presudu vašem mentoru Aleksandru Vučiću, on je vama tata, kazao je Alija Balijagić (66) juče u Osnovnom sudu u Bijelom Polju, prenose Vijesti.

Živković: Tivat primjer uspješne razvojne politike DPS-a, danas na sceni imamo agoniju koju moramo okončati što prije

Četvrtak, 26.02.2026 | 19:41

Predsjednik Demokratske partije socijalista, Danijel Živković, boravio je juče u radnoj posjeti opštini Tivat, gdje je sa rukovodstvom Opštinskog odbora, članovima partije i građanima razgovarao o aktuelnoj političkoj situaciji, razvojnim projektima i prioritetima za dalji napredak grada, saopšteno je iz ove partije.

VIDEO - Pogledajte kadrove iz vazduha prioritetne dionice autoputa Bar – Boljare

Petak, 27.02.2026 | 08:27

U susret potpisivanju ugovora za projektovanje i gradnju druge dionice autoputa od Mateševa do Andrijevica, pogledajte kadrove prioritetne dionice autoputa Bar – Boljare koje je zabilježila ekipa medijske agencije Media Biro.

Šljukić: Zaštitari u školama već daju rezultate, radi se na trajnom rješenju

Četvrtak, 26.02.2026 | 19:35

Uvođenje zaštitara u crnogorske škole u drugom polugodištu već daje rezultate, ocijenili su iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija. Ipak, kako kaže državni sekretar Marko Šljukić za RTV Podgorica, paralelno se radi na trajnom sistemskom rješenju, kako bi nasilja u školama bilo što manje.  

Bratić Lakoviću: Ostavila sam ti cipele u Spužu, dobro će ti pristajati

Petak, 27.02.2026 | 10:45

Bivša ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta Vesna Bratić reagovala je na društvenoj mreži X na objavu poslanika Pokreta Evropa sad Miodraga Lakovića, nastavljajući javnu polemiku koja se vodi oko njenog slučaja i postupanja institucija.

Bil Klinton o odnosu s Epstinom: Nisam ništa vidio i nisam učinio ništa pogrešno

Petak, 27.02.2026 | 19:07

Prije početka saslušanja Robert Garsija je ispred demokrata Odboru za nadzor kazao da će oni zahtijevati da Donald Tramp svjedoči pred Odborom o svom odnosu sa Epstinom, jer su "republikanci sada postavili novi presedan – da se na saslušanje pozivaju predsjednici i bivši predsjednici"

Uhapšen motociklista koji je pod dejstvom alkohola i kokaina udario dvogodišnje dijete u Herceg Novom

Petak, 27.02.2026 | 18:46

Hercegnovska policija uhapsila je S.D. (25) iz tog grada, koji je upravljao motociklom pod dejstvom alkohola i kokaina i udario dvogodišnje dijete, saopšteno je iz Uprave policije.

Ronaldo postao suvlasnik španskog kluba

Petak, 27.02.2026 | 18:35

Fudbaler Al Nasra Kristijano Ronaldo kupio je 25 odsto udjela u španskom drugoligašu Almeriji, saopštila je konsultantska firma Bransvik grupa, koja ga zastupa.

Preteres imovine Aca Đukanovića u Nikšiću

Petak, 27.02.2026 | 17:56

Policija danas pretresa kuću koja je u vlasništvu Aca Đikanovića, brata bivšeg predsjednika Mila Đukanovića u nikšićkom naselju Rastovci.

Dizdarević: Ogoljena sila kojom se želi legalizovati brutalna zloupotreba bezbjednosnog sektora

Petak, 27.02.2026 | 18:22

Potpredsjednika DPS-a i poslanika u Skupštini Crne Gore Abaz Dizdarević, kometarišući današnja dešavanja u parlamentru napisao je na X mreži da je parlamentarna većina danas ponovo pokazala svoje pravo lice.

UO UCG usvojio odluku o akreditaciji novog studijskog programa “Nastava matematike i informatike u osnovnoj školi”

Petak, 27.02.2026 | 18:09

Upravni odbor Univerziteta Crne Gore, na sjednici održanoj 26. februara 2026. godine u Nikšiću, donio je odluke koje otvaraju nove prilike za fakultete i studente.

Diplomate otkrile pravi razlog: Mađarska blokira kredit za Ukrajinu zbog 16 milijardi eura iz Brisela

Petak, 27.02.2026 | 17:57

Mađarska je odlučila blokirati odluku institucija Evropske unije da se Ukrajini ustupi kredit u iznosu od 90 milijardi eura, a premijer Viktor Orban je javno govorio da je to uradio zbog odluke Ukrajine da blokira isporuku resursa kroz gasovod Druzhba.

Mikulić prvak Balkana, šest medalja prvog takmičarskog dana

Petak, 27.02.2026 | 17:41

Karate reprezentacija Crne Gore osvojila je šest medalja prvog takmičarskog dana na Balkanskom prvenstvu u Banja Luci.

Odbor za politički sistem bez odlaganja da raspiše javni poziv za izbor četiri člana Sudskog savjeta

Petak, 27.02.2026 | 17:35

Savjet za vladavinu prava pozvao je skupštinski Odbor za politički sistem, pravosuđe i upravu da bez odlaganja raspiše javni poziv za izbor četiri člana Sudskog savjeta iz reda uglednih pravnika.

Krivokapić: Ne postoji ni potreba ni opravdanje za obnovu posebne bokokotorske eparhije

Petak, 27.02.2026 | 17:23

Arhijerejski namjesnik kotorsko-tivatski, protojerej-stavrofor Nemanja Krivokapić, pojasnio je kome je kroz istoriju pripadala crkvena vlast u Boki Kotorskoj i zašto danas, prema njegovim riječima, ne postoji ni potreba ni opravdanje za obnovu posebne bokokotorske eparhije, naglašavajući kontinuitet veze Boke sa Mitropolijom crnogorsko-primorskom.