Nedjelja, 09.02.2025 | 08:02
IZVOR: kolektiv.me

Spajić na Svjetskom samitu vlada u Dubaiju

Na poziv potpredsjednika Ujedinjenih Arapskih Emirata, predsjednika Vlade Ujedinjenih Arapskih Emirata i vladara Dubaija šeika Mohamed bin Rašid Al Maktuma, premijer Crne Gore Milojko Spajić učestvovaće na Svjetskom samitu vlada, u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Dubaiju od 11. do 13. februara. Tema Samita je budućnost upravljanja, globalnih izazova i inovativnih odgovora na njih, saopšteno je iz Vlade.




Foto: Skupština Crne Gore/M.Matković

“Spajić će tokom Samita potpisati i Memorandum o razumijevanju između Vlade Crne Gore i Vlade UAE o razmjeni iskustava o razvoju i modernizaciji Vlade. Ovim dokumentom uspostaviće se platforma za saradnju dvije države u nizu oblasti u kojima su Ujedinjeni Arapski Emirati postigli zapažene rezultate – razvoj digitalnih servisa, efikasnost državnih servisa, korišćenje vještačke inteligencije, digitalna ekonomija, kreativne industrije, a u kojima bi Crna Gora cijenila prenos znanja, iskustava i dobrih praksi”, navodi se u saopštenju.

Samit, dodaje se, kroz različite forme i aktivnosti, istražuje perspektive, izazove i mogućnosti sljedeće generacije vlada, sa fokusom na korišćenje inovacija i tehnologija za rješavanje univerzalnih izazova sa kojima se čovječanstvo suočava.

“Stoga, i ovogodišnji Samit će na sveobuhvatan način tretirati teme od globalnog značaja, koje dugoročno utiču i/ili će u narednom periodu biti izazov za čovječanstvo – jačanje vlada za ubrzanje inovativnih usluga, stanje globalnog sistema zdravstva i razvoj virtuelnog svijeta, razvoj nauke i tehnologije za izazove naredne dekade, održive odgovore na klimatske promjene, razmatranje budućih politika za jačanje povezanosti, kreiranje održivosti u brzo rastućoj urbanizaciji, prilagođavanje stilova života, rada i obrazovanja onome što donose nove tehnologije i trendovi”, kažu u Vladi.

Ovogodišnji Svjetski samit vlada, koji već više deceniju predstavlja jedinstvenu platformu za razmijenu mišljenja među svjetskim liderima, predstavnicima političke, poslovne i akademske zajednice, okupiće donosioce odluka, lidere i eksperte iz svih regiona i više od 140 država svijeta.

Očekuje se održavanje velikog broja panela tokom trajanja Samita, na kojima će učešće uzeti preko 30 šefova država i vlada, 80 regionalnih, međunarodnih i međuvladinih organizacija, kao i više od 400 ministara i državnih delegacija.

 Samit je platforma za razgovore i u bilateralnom formatu.

“Učešće premijera Spajića na događaju biće prilika i da se ojača politički dijalog između Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata, država koje njeguju stabilne, sveobuhvatne i veoma dobre odnose i saradnju, prilika da se razgovara o perspektivama naših bilateralnih odnosa, te modalitetima i oblastima dalje saradnje. Takođe, razmijeniće se mišljenja o drugim temama od regionalnog, kao i globalnog značaja”, piše u saopštenju.

Očekuje se susret predsjednika Spajića sa šeikom Mohamed Rašidom Al Maktumom, moguće i sa predsjednikom Ujedinjenih Arapskih Emirata i vladarom Abu Dabija Mohamad bin Zajed Al Nahjanom.

“Bilateralni kontakti biće prilika da se ukaže na veliki značaj koji Crna Gora pridaje razvoju odnosa sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima, koji su zasnovani na prijateljstvu i međusobnom uvažavanju, a koji su veoma dobri, i po opsegu i po kvalitetu, te sadržini, na bilateralnom i multilateralnom planu. Posebno se izdvaja saradnja u oblasti ekonomije i turizma i, s tim u vezi, UAE su jedan od najznačajnijih stranih investitora u Crnoj Gori, te afirmišu našu državu kao sigurnu i atraktivnu destinaciju za investiciona ulaganja”, ističu u Vladi.

Prepoznat je potencijal za unaprijeđenje saradnje u oblastima energetike, posebno obnovljivih izvora energije, turizma, razvoja, inovacija i tehnologija, saobraćaja, kao i zdravlja.

Delegaciju Vlade Crne Gore predvodiće Spajić a članovi delegacije će biti: Branko Krvavac šef Kabineta predsjednika Vlade, Milica Perišić savjetnica predsjednika Vlade za vanjske poslove, Milena Milović savjetnica predsjednika Vlade za ekonomsku politiku, Ljubica Milićević savjetnica predsjednika Vlade za medije.

Troškove avio karte, smještaja, kao i lokalnog prevoza crnogorske delegacije na Svjetskom samitu vlada, Ujedinjeni Arapski Emirati, Dubai, 11 – 13. februar 2025, pokrivaju organizator”, zaključeno je u saopštenju.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Netanjahu: Hezbolah pokušava sabotirati mir

Petak, 24.04.2026 | 21:10

Izraelski premijer Benjamin Netanijahu u video obraćanju o sukobu na Bliskom istoku poručio je da je u toku proces čiji je cilj “postizanje istorijskog mira između Izraela i Libana”.  

Sančez o ratu u Iranu: Nastavljamo da branimo međunarodno pravo, zakon jačeg ne donosi mir

Petak, 24.04.2026 | 19:45

Premijer Španije Pedro Sančez je danas, povodom rata u Iranu, izjavio da će nastaviti da brani međunarodno pravo i podvukao da "zakon jačeg ne donosi mir".  

Radulović: Na bulevaru Jaz-Tivat oko 300 radnika i 150 mašina, naredne sedmice biće asfaltirana još jedna dionica

Petak, 24.04.2026 | 19:02

U potpunosti je intenzivirana dinamika radova na rekonstrukciji bulevara od Tivta do Jaza, poručio je ministar pomorstva i koordinator radom Ministarstva saobraćaja Filip Radulović tokom obilaska gradilišta.

Pavličić i Božović o evropskoj agendi Crne Gore: Izvršna i sudska vlast na istom zadatku – članstvo u EU 2028. godine

Petak, 24.04.2026 | 18:37

Adria Future Samit koji se od 22. aprila održavao u Tivtu završen je danas porukom da napredak Crne Gore u procesu evropske integracije počiva na vladavini prava i pravnoj sigurnosti kao ključnim preduslovima za dalji ekonomsko-društveni razvoj.  

Mikić: Nedostatak presuda za visoku korupciju i manjak sudija veliki problem za 23 i 24

Petak, 24.04.2026 | 16:33

Poslanik Građanskog pokreta URA i izvršni direktor partije Zoran Mikić rekao je da je neažurnost sudova i odsustvo presuda za visoku korupciju teg oko vrata državi za zatvaranje poglavlja 23 u pregovorima sa Evropskom Unijom.

Poginulo trogodišnje dijete u Sutomoru

Petak, 24.04.2026 | 08:45

Trogodišnje dijete iz Podgorice poginulo je sinoć u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila oko 21.00 čas u Sutomoru, u neposrednoj blizini marketa “Idea”.

Muriću određen istražni pritvor zbog opasnosti od bjekstva, uticaja na svjedoke i težine djela

Petak, 24.04.2026 | 10:03

Vehid Murić saslušan je danas kod sudije za istragu podgoričkog Višeg suda, koji mu je odredio istražni pritvor od 30 dana zbog trostrukog ubistva za koje je osumnjičen.

BiH: Maloljetnik silovao trudnu sestru s poteškoćama u razvoju, majka je bacila s balkona, stradalo nerođeno dijete

Petak, 24.04.2026 | 13:17

Po nalogu Tužilaštva Unsko-sanskog kantona pripadnici Uprave policije Ministarstva unutrašnjih poslova Unsko-sanskog kantona juče su na području opštine Velika Kladuša uhapsili dvije osobe, od kojih je jedna maloljetna, prenosi Dnevni avaz.

Uhapšen državljanin BiH, osumnjičen za lažnu dojavi o bombi u Podgorici

Petak, 24.04.2026 | 09:51

Policija sumnjiči A.B. (42), državljanina Bosne i Hercegovine iz Sarajeva, za dojavu o bombi u podgoričkoj školi.

Koalicioni partneri na testu – Knežević: Ključno glasanje u parlamentu i opštinama

Petak, 24.04.2026 | 08:33

Lider Demokratske narodne partije, Milan Knežević, kazao je da ne očekuje prisustvo koalicionih partnera iz Koalicije „Za budućnost Crne Gore“ na stranačkom skupu DNP-a, zakazanom za 10. maj, naglašavajući da je riječ o unutarstranačkom okupljanju.

Vremenska prognoza - SUBOTA donosi OVE temperature

Petak, 24.04.2026 | 21:35

Sunčano i toplije, ponegdje uz slab do umjeren razvoj dnevne oblačnosti, prvenstveno u sjevernim predjlima. 

Gvardiola: Ulaznice za SP preskupe, to nije poenta fudbala

Petak, 24.04.2026 | 21:14

Menadžer Mančester sitija Pep Gvardiola kritikovao je Fifu zbog cijene karata za predstojeće Svjetsko prvenstvo u fudbalu.     

Čeka signal iz Madrida: Murinjo spreman za povratak

Petak, 24.04.2026 | 21:56

Miris povratka na Santijago Bernabeu ponovo je u vazduhu – Žoze Murinjo čeka poziv koji bi mogao da promijeni sve.  

Parker želi da zadrži Asvel u Evroligi i preuzme tim kao trener

Petak, 24.04.2026 | 21:45

Francuski Asvel ne odustaje od Evrolige, uprkos brojnim spekulacijama o mogućem izlasku iz elitnog takmičenja.  

Vlada obećava brži povrat PDV-a, prevoznici i dalje skeptični

Petak, 24.04.2026 | 21:32

Udruženje prevoznika će ubuduće dobiti povrat PDV-a u zakonskom roku od 60 dana, obećalo Ministarstvo finansija. Zadržavanje na graničnim prelazima biće kraće i kontrole ažurnije, saopštili su predstavnici Uprave carine i Ministarstva poljoprivrede u emisiji Okvir Televizije Crne Gore. Ipak, prevoznici su nepovjerljivi te će odluku o daljem djelovanju donijeti na svojim organima.     

Netanjahu: Hezbolah pokušava sabotirati mir

Petak, 24.04.2026 | 21:10

Izraelski premijer Benjamin Netanijahu u video obraćanju o sukobu na Bliskom istoku poručio je da je u toku proces čiji je cilj “postizanje istorijskog mira između Izraela i Libana”.  

Tramp vraća streljački vod i injekcije pentobarbitala za izvršenje smrtnih kazni

Petak, 24.04.2026 | 20:45

Ministarstvo pravde Sjedinjenih Američkih Država saopštilo je da će ponovo koristiti smrtonosnu injekciju i streljački vod u federalnim egzekucijama, u skladu s naporima administracije Donald Tramp da ojača primjenu smrtne kazne.  

Papa Lav otkrio da nosi fotografiju muslimanskog dječaka iz Libana koji je ubijen u izraelskom napadu

Petak, 24.04.2026 | 20:31

Papa Lav je na povratnom letu iz Ekvatorijalne Gvineje u Rim govorio o potrebi kulture mira, osudio smrtne kazne u Iranu i otkrio da nosi fotografiju libanskog muslimanskog dječaka ubijenog u ratu.

SZO: U Evropi samo četiri zemlje vakcinišu dovoljno ljudi protiv gripa

Petak, 24.04.2026 | 20:20

Iako vakcinacija protiv sezonskog gripa postoji kao mjera Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) više od 20 godina, samo četiri evropske zemlje vakcinišu dovoljno ljudi kako bi se odbranili od te bolesti, saopštila je SZO.  

Budućnost rutinski savladala Mornar i povela u seriji

Petak, 24.04.2026 | 20:08

Košarkaši Budućnosti opravdali su ulogu favorita na startu polufinalne serije plej-ofa protiv Mornara u "Morači" 105:89.