Nedjelja, 09.02.2025 | 12:01
IZVOR: kolektiv.me

Počinje projekat - „Zaustavi nasilje, izaberi poštovanje“

Cilj projekta je smanjenje vršnjačkog nasilja kroz promociju nenasilne komunikacije među mladima.




Foto: Ilustracija/ Pexels

Fondacija „Čini dobro“ u narednih pet mjeseci realizovaće projekat „Zaustavi nasilje, izaberi poštovanje“ u Srednjoj mješovitoj školi „Golubovci“ u Zeti i Gimnaziji „Petar I Petrović Njegoš“ u Danilovgradu. U projekat će biti uključeno najmanje 120 učenika, kao i deset profesora iz tih ustanova.

Cilj projekta je smanjenje vršnjačkog nasilja kroz promociju nenasilne komunikacije među mladima.

"Prevencija vršnjačkog nasilja u obrazovno-vaspitnim ustanovama i na internetu moguća je kroz unapređenje vještina nenasilne komunikacije putem edukacije o asertivnoj komunikaciji i konceptu Stroke iz psihoterapijskog pravca transakcione analize. Takođe, važno je podsticati pravilno korišćenje interneta i društvenih mreža", saopštila je Fondacija.

Poseban akcenat stavlja se na razvoj emocionalne inteligencije kod mladih, svijest o važnosti asertivnog ponašanja i primjeni koncepta Stroke, koji im pomaže da prepoznaju, vrednuju i konstruktivno odgovaraju na emocionalne potrebe i sopstvene i tuđe, te da ih zadovolje na zdrav i funkcionalan način.

"Tokom radionica učenici i učenice će usvajati efikasne metode rješavanja konflikata, prepoznavati i razbijati stereotipe, te nuditi savremene odgovore na zastarjele obrasce (muško-ženske uloge, različitosti), učiti kako prepoznati opasnosti u online svijetu i doprinositi stvaranju sigurnijeg digitalnog okruženja, jačati samopouzdanje i razvijati osjećaj samopoštovanja", dodaju.

U svakoj obrazovno-vaspitnoj ustanovi biće realizovano po šest radionica: „Prepoznaj me, prepoznajem te“, „Ja sam OK, ti si OK“, „Nema frke“, „Širi dalje“ i „Nemoj da klikneš nasilje, klikni poštovanje“, koje će voditi Lidija Ivanović, Ivana Perović, Svetlana Jovetić Koprivica i Zorka Vojinović.

Projekat „Zaustavi nasilje, izaberi poštovanje“, koji realizuje Fondacija „Čini dobro“, podržan je kroz program „SRCE: podrška osnaživanju i otpornosti mladih danas“, koji sprovodi Centar za građansko obrazovanje (CGO) u partnerstvu sa Regionalnom akademijom za razvoj demokratije (ADD). Projekat finansira Evropska unija, a kofinansira Ministarstvo javne uprave.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Berane: Krivične prijave protiv osumnjičenih, pokušali da provale u prodavnice

Petak, 17.04.2026 | 08:40

Iz Uprave policije (UP) saopšteno je da su podnijete krivične prijave protiv dvije osobe koje su pokušale da nasilno uđu u maloprodajne objekte u Beranama.

Prevoznici spremaju nove blokade

Petak, 17.04.2026 | 08:29

Udruženje prevoznika Crne Gore planira novu graničnu blokadu teretnog saobraćaja koja bi trajala od ponedjeljka do petka sljedeće sedmice - jer im Vlada još nije obezbijedila uslove za poslovanje. Udruženje je već prijavilo protest i čeka zvaničan odgovor Uprave policije.

U Nikšiću uhapšene dvije operativno interesantne osobe

Petak, 17.04.2026 | 08:25

Policija u Nikšiću pronašli su i uhapsili dvije operativne interesantne osobe za kojima se tragalo na nacionalnom nivou i to R.P. (42) i I.T. (44). Ovo je saopšteno iz Uprave policije.

Spajić: Vlada obezbijedila 3.5 miliona eura za protivpožarni avion u toku požarne sezone

Četvrtak, 16.04.2026 | 19:55

Premijer Crne Gore Milojko Spajić saopštio je da će država ove godine dodatno ojačati kapacitete za borbu protiv požara angažovanjem još jednog protivpožarnog aviona.

Jedna greška može poništiti dejstvo vitamina K

Četvrtak, 16.04.2026 | 18:44

Vitamin K je važan nutrijent za zgrušavanje krvi i zdravlje kostiju, ali njegov učinak u velikoj mjeri zavisi od načina na koji se unosi u organizam. Stručnjaci upozoravaju da jedna česta greška može značajno smanjiti njegovu apsorpciju.

Preminuo jedan od osnivača grupe “Divlje jagode”

Četvrtak, 16.04.2026 | 10:36

Jedan od osnivača grupe “Divlje jagode” i prvi basista, Nihad Jusufhodžić umro je u Kantonalnoj bolnici u Bihaću, nakon višemjesečne borbe sa bolešću.

Menadžment Parking servisa: Svi podaci o primanjima transparentni

Četvrtak, 16.04.2026 | 09:43

Iz menadžmenta Parking servisa Podgorica saopštili su da svi podaci o primanjima javnih funkcionera u tom preduzeću javni i transparentni, a da cifre koje se, kako tvrde, selektivno plasiraju u javnost imaju za cilj narušavanje ugleda menadžmenta.

Maloljetnice osumnjičene da su dijete tjerale na izradu neprimjerenog sadržaja

Četvrtak, 16.04.2026 | 12:40

Iz Uprave policije saopšteno je da su službenici Regionalnog centra bezbjednosti “Sjever” podnijeli krivičnu prijavu protiv dvije maloljetnice, zbog sumnje da su navele dijete od 13 godina na izradu fotografija i videa neprimjerenog sadržaja, te ih potom dijelile putem društvenih mreža.

Gutić tvrdi da je sistem socijalne zaštite stabilan uprkos hiljadama zahtjeva na čekanju

Četvrtak, 16.04.2026 | 12:02

Ministar socijalnog staranja Damir Gutić tvrdi da je sistem socijalne zaštite u Crnoj Gori, uprkos hiljadama zahtjeva pacijenata koji čekaju pred socijalno-ljekarskim komisijama, stabilan.

DRI: Uslovno mišljenje na usklađenost poslovanja Fonda PIO za 2023. godinu

Četvrtak, 16.04.2026 | 09:47

Državna revizorska institucija izvršila je reviziju Godišnjeg finansijskog izvještaja i pravilnosti poslovanja Fonda penzijskog i invalidskog osiguranja za 2023. godinu u dijelu operativnih izdataka, saopšteno je iz DRI.

Bečić, Šimun i Suljević danas pred poslanicima

Petak, 17.04.2026 | 09:25

Peta - posebna sjednica Prvog redovnog (proljećnjeg) zasijedanja u 2026. godini nastavlja se danas u 10.00 časova.

Melina Džinović se udaje u subotu: Sprema se luksuzno vjenčanje u Monaku

Petak, 17.04.2026 | 08:51

Bosansko-hercegovačka modna dizajnerirka  Melina Džinović će se ove subote udati za britanskog biznismena Džefrija Pola Arnolda Deja, objavili su srbijanski mediji.

Berane: Krivične prijave protiv osumnjičenih, pokušali da provale u prodavnice

Petak, 17.04.2026 | 08:40

Iz Uprave policije (UP) saopšteno je da su podnijete krivične prijave protiv dvije osobe koje su pokušale da nasilno uđu u maloprodajne objekte u Beranama.

Vremenska prognoza - PETAK donosi OVE temperature

Četvrtak, 16.04.2026 | 21:26

U petak se u južnim predjelima očekuje pretežno sunčano vrijeme, a na sjeveru promjenljivo do pretežno oblačno povremeno sa slabom kišom.

EU ulazi u fazu velikog demografskog pada, do kraja vijeka ostaje bez 53 miliona ljudi

Četvrtak, 16.04.2026 | 21:49

Evropska unija ulazi u fazu velikog demografskog pada, a broj stanovnika bi do kraja ovog vijeka mogao da se smanji za 53 miliona ljudi, odnosno za 11,7 odsto, objavio je Eurostat.

Papa Lav XIV žestoko osudio one koji pljačkaju Zemlju ratom i eksploatacijom

Četvrtak, 16.04.2026 | 21:45

Poglavar Rimokatoličke crkve, papa Lav Četrnaesti žestoko je danas u molitvi u Kamerunu, epicentru jedne od najzanemarenijih kriza na svijetu, osudio "šačicu tirana" koja ratom i eksploatacijom pljačka Zemlju. Rimokatolički poglavar je propovijedao poruku mira u epicentru separatističkog konflikta u centralnoj Africi.  

Sveti Stefan će najvjerovatnije biti otvoren u maju, vlast tvrdi napredak, opozicija govori o fijasku

Četvrtak, 16.04.2026 | 21:33

Sveti Stefan se najvjerovatnije otvara u maju, a poravnanje koje je Vlada postigla nas stavlja u bolju poziciju od one u kojoj smo bili do sad, poručuje u emisiji "Argumenti" na TVCG poslanik Pokreta Evropa sad Vasilije Čarapić. Da je dobro što je postignut dogovor između Vlade i Amana smatra i predsjednik Opštine Budva Nikola Jovanović, ali u Demokratskoj partiji socijalista cijeli proces vide kao potpuni promašaj

Severina se vraća

Četvrtak, 16.04.2026 | 21:21

Neka se spremi Maribor.

Spajić: Vlada obezbijedila 3.5 miliona eura za protivpožarni avion u toku požarne sezone

Četvrtak, 16.04.2026 | 19:55

Premijer Crne Gore Milojko Spajić saopštio je da će država ove godine dodatno ojačati kapacitete za borbu protiv požara angažovanjem još jednog protivpožarnog aviona.

Lazović: Sve tri reprezentacije su zahtjevne na svoj način

Četvrtak, 16.04.2026 | 20:56

Selektorka crnogorskih rukometašica Suzana Lazović kazala je nakon žrijeba za Evropsko prvenstvo da su sve tri selekcije zahtjevne na svoj način.