Ponedjeljak, 10.02.2025 | 19:41
IZVOR: una.rs

Nutricionisti OTKRILI da li je ZDRAVO JESTI iste obroke svaki dan

Konzumiranje istih namirnica i obroka nekada zvuči kao odlična ideja, pogotovo ako su hranljivi. No, postavlja se pitanje da li je to baš zdravo.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Ako za doručak svakog dana jedete ovsenu kašu ili jaja i avokado, a za večeru ribu, povrće i rižu, lakše ćete planirati i pripremati obroke, što će vam, u velikoj mjeri olakšati svakodnevicu.

Iako je za neke možda normalno da jedu iste obroke svaki dan, ova rutina može dovesti do zabrinjavajućih rezultata. Ketrin Mecelar, nutricionistkinja i konsultantkinja za intuitivnu ishranu iz Sijetla, objasnila je da neko ko jede istu hranu svaki dan može imati ono što se zove ARFID - izbjegavajući/restriktivni poremećaj u ishrani koji utiče na to da ljudi jedu vrlo malo hrane ili izbjegavaju određenu hranu, piše "Miss7".

"Mislim da je raznovrsnost najbolja, pa pokušajte da jedete različite vrste žitarica, različite vrste povrća i različite vrste proteina tokom mjeseca", rekla je nutricionistkinja Emili Van Ek.

Ona smatra da ne treba preterivati sa raznovrsnošću obroka, ali da treba promeniti meni ako je uvek isti.

"Između ostalog, na ovaj način ćete više uživati u hrani. Ako jedete istu hranu svaki dan, brzo će vam dosaditi", kaže Van Ekova.

Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Nutricionistkinja takođe predlaže da jedete puno povrća jer sadrži korisna vlakna, vitamine, fitonutrijente i antioksidante koji snižavaju holesterol i krvni pritisak i pomažu u prevenciji bolesti.

"Ako dnevni obrok uključuje raznovrsnu hranu, dobićete mnogo više hranljivih materija u samo tom jednom danu nego ako samo jedete jaja i tost za doručak, sendvič sa ćuretinom za ručak i govedinu i pirinač za večeru svaki dan", kazala je Van Ekova.

Međutim, prema njenim riječima, u redu je pripremiti istu hranu za nedjelju dana, kao što je piletina sa  pirinčem i brokolijem za ručak, sve dok je promijenite sljedeće nedjelje.

Dugoročno, neuravnotežena ishrana može uticati na mentalno zdravlje i društveni život osobe.

Mecelerova kaže da ograničavanje izbora hrane "može povećati anksioznost zbog hrane".

"Hrana treba da predstavlja zadovoljstvo i u njoj treba da uživate, tako da izbor hrane može uticati i na mentalno zdravlje ljudi. Još jedna loša stvar u jedenju iste hrane je da to može dovesti do intenzivne žudnje za hranom koju ne jedete", naglašava Mecelerova.

Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Komentarišući sportiste na strogim dijetama ona je kazala: "Oni na kraju maštaju o hrani, razmišljaju o njoj cijeli dan, pa se čak i bude noću željeći nešto što ne bi trebalo da jedu".

Suština je, kako naglašava, da ako neko želi da živi zdrav život, treba jesti raznovrsnu hranu i unositi dovoljno hranljivih materija.

"Važno je razmišljati o izboru hrane koju jedete, ali naglašavanje oko donošenja 'zdravih' izbora hrane nije nužno korisno", rekla je Van Ekova.

Dodaje da ne moramo imati savršenu ishranu.

"Ali ako želite da je poboljšate, razmislite o hrani koju jedete, a ako shvatite da jedete premalo povrća ili proteina, ili da vam je nivo šećera u krvi loš, postepeno pravite male promjene. Ali potpuna promjena vaše ishrane na takav način da analizirate svaku hranu koju jedete nikada nije rješenje", zaključila je Van Ekova.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Vuković: Svaki euro iz budžeta mora biti planski uložen, odgovorno potrošen i u službi javnog interesa

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 10:49

Ministar finansija Novica Vuković otvorio je sastanak Radne grupe za praćenje realizacije Programa reforme upravljanja javnim finansijama (PMF) za period 2022–2026. godine, poručivši da uređene, transparentne i odgovorno vođene javne finansije predstavljaju osnov stabilne ekonomije, boljeg života građana i snažnijeg povjerenja u institucije.

Edita Aradinović progovorila o trudnoći: Ne znam jesam li odlepršala

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 09:12

Pjevačica Edita Aradinović je trudna, ali i dalje je aktivna i često dijeli trenutke sa svojih šetnji i raznih aktivnosti na društvenim mrežama.

Knežević: Mujović je bivši gradonačelnik

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 12:38

Saša Mujović, ako drži do riječi, treba koliko je danas da podnese ostavku i ja ga pozivam da to učini. On više nije gradonačelnik Podgorice, poručio je lider Demokratske narodne partije Milan Knežević.

Udes na putu Podgorica-Cetinje, povrijeđena jedna osoba

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 10:32

Jedna osoba je povrijeđena u saobraćajnoj nezgodi koja se desila na putu Podgorica-Cetinje, u mjestu Barutana. Saobraćaj je u prekidu, saopšteno je Portalu RTCG iz Operativno-komunikacionog centra Uprave policije.

Tolić: Ovo je godina u kojoj moramo pokazati da možemo da uvedemo treću smjenu i noćne letove

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 10:57

Otvaranje nove avio-linije Podgorica - Katanija dodatno je obogatilo listu destinacija sa crnogorskih aerodroma i predstavlja još jednu dobru vijest za putnike, ali i za domaću avijaciju.

Uhapšen Bjelopoljac osumnjičen za prijetnje Milanu Kneževiću i njegovoj porodici

Utorak, 03.02.2026 | 09:06

Policija je saopštila da je u kratkom roku identifikovala i uhapsila A.A. iz Bijelog Polja, osumnjičenog da je telefonom uputio prijetnje po život i tijelo poslanika Milana Kneževića, njegove porodice i porodične kuće.

Đurašković uručio poklon Hadžihafizbegoviću

Utorak, 03.02.2026 | 09:01

U Kraljevskom pozorištu „Zetski dom“ izvedena je autorska predstava „Sve je do nas…“ jednog od najznačajnijih glumaca regionalne scene, Emira Hadžihafizbegovića.

Berancu mjesec dana pritvora zbog krađe novca prikupljenog za liječenje djeteta

Utorak, 03.02.2026 | 08:38

Sudija za istragu Osnovnog suda u Beranama odredio je pritvor u trajanju do mjesec dana protiv osumnjičenog J.P., iz Berana, zbog postojanja osnovane sumnje da je učinio krivično djelo teška krađa. On se sumnjiči da je ukrao novac koji se prikupa za liječenje djeteta.

Budućnost Voli napada Ulm za povoljniju poziciju u plej-ofu

Utorak, 03.02.2026 | 08:36

Košarkaši Budućnost Volija gostuju Ulmuu okviru 17. kola Evrokupa. Neophodna je pobjeda više za osiguravanje četvrte pozicije i domaćeg terena za duele osmine finala.

Ulcinjaninu tri godine i dva mjeseca zatvora zbog krivičnih djela protiv polnih sloboda

Utorak, 03.02.2026 | 08:29

Osnovni sud u Ulcinju donio je presudu kojom je optuženi A.S (63) iz tog grada proglašen krivim zbog krivičnog djela iskorišćavanje djece za pornografiju i krivičnog djela nedozvoljene polne radnje. On je osuđen na jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od tri godine i dva mjeseca.

Kalas smatra da bi formiranje evropske vojske bilo izuzetno opasno

Utorak, 03.02.2026 | 08:25

Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbjednost Kaja Kalas odbacila je pozive za formiranje evropske vojske, upozorivši da bi to moglo biti „izuzetno opasno“.

Parking servis: Neutemeljene i tendenciozne optužbe bez ikakvih dokaza

Utorak, 03.02.2026 | 08:17

Parking servis Podgorica saopštio je da kategorično demantuje optužbe iznijete u pojedinim medijima, ocjenjujući ih kao neosnovane, neprovjerene i tendenciozne, uz navode da su sve kontrole nadležnih organa završene bez utvrđenih nepravilnosti u radu, zapošljavanju i upravljanju Društvom.

Gorčević: Hvala poslanicima, ponovo smo pokazali da ozbiljno shvatamo priliku da do 2026. zatvorimo sva poglavlja

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 21:37

Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević poručila je da je usvajanjem prioritetnih zakona sa plavom zastavicom Skupština dala ključan doprinos ispunjavanju završnih mjerila za niz poglavlja, a time i približavanju konačnom cilju.

Vremenska prognoza - UTORAK donosi OVE temperature

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 21:28

U utorak se očekuje umjereno do potpuno oblačno vrijeme, od sredine mjestimično slaba kiša, a na primorju moguće i u jutarnjim satima.

Jovanović: Medenica je pogriješio što je pobjegao; Zirojević: Bezbjednosni sektor nam se raspada

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 21:00

Miloš Medenica je pogriješio što je pobjegao nakon izricanja presude, smatra njegov advokat Stefan Jovanović. Saglasni su i zamjenik predsjednika Odbora za bezbjednost i odbranu (SD) Nikola Zirojević, kao i član Odbora za bezbjednost i odbranu (NSD) Jovan Vučurović. U emisiji Naglas na TVCG oni kažu da je bilo propusta prilikom čuvanja Medenice te da institucije prave propust tako što se ne mogu usaglasiti niti sarađuju.