Ponedjeljak, 10.02.2025 | 19:48
IZVOR: Gradski.me/Pobjeda.me

Zenović: BLOKADA rada Skupštine može se odraziti na dinamiku ZATVARANJA POGLAVLJA

Crna Gora intenzivno radi na ispunjavanju svih obaveza i realizaciji ključnih reformi, kako bi zatvorila sva pregovaračka poglavlja.




Foto: gov.me/S.Matić, arhiva

To je kazao za Gradsku glavni pregovarač Crne Gore sa Evropskom unijom Predrag Zenović. Upozorava da se blokada rada Skupštine može odraziti na dinamiku zatvaranja poglavlja, pa apeluje na političke aktere da konsenzus uspostave oko evropskog puta.

Crna Gora će najviše posla, do ulaska u Evropsku uniju (EU), imati u narednoj godini kada se očekuje i zatvaranje najvećeg broja poglavlja, kaže glavni pregovarač Predrag Zenović.

„Međutim, u ovoj godini mi ćemo imati značajan broj poglavlja koja će biti zatvorena u okviru poljskog, zatim danskog predsjedavanja EU, tako da mi očekujemo najmanje dvije međuvladine konferencije na kojima će Crna Gora biti u prilici da zatvori ona poglavlja koja će do tada biti interno spremna“, ističe Zenović.

Pored ključnih Poglavlja 23 i 24, Zenović ističe da je najzahtjevnije 27 – koje se odnosi na životnu sredinu i klimatske promjene.

„Dakle, Evropska unija vidi sebe kao klimatski neutralnu do 2050. godine. Sofijska deklaracija predviđa jedan sličan cilj kad su u pitanju države Zapadnog Balkana. U tom pogledu, to je jedno vrlo skupo i zahtjevno poglavlje koje zahtjeva u svim oblastima, dakle i kada je u pitanju kvalitet vazduha, kvalitet voda, naravno i kad je u pitanju cijela stvar sa TE „Pljevlja“, budući da je i njen vijek trajanja oročen, ako želimo da budemo dio sistema koji je klimatski neutralan do 2050. godine“, kazao je Zenović za Gradsku.

Naglašava da se blokada rada parlamenta može odraziti na ambicioznu dinamiku zatvaranja poglavlja.

„Naravno, odnos vlade i parlamenta, taj mehanizam mora funkcionisati besprekorno. Mi bismo mogli već iz ove stiuacije, u kojoj je rad parlamenta na neki način blokiran, da imamo posljedice kada je u pitanju ambiciozna dinamika u pogledu zatvaranja poglavlja budući da i Evropskoj komisiji treba određeno vrijeme da sagleda zakonska rješenja. Dakle, moramo sve učiniti onako kako smo zacrtali mapom puta. Nažalost, već sa ovim blokadama određeni broj poglavlja može biti u ovoj godini problematičan za zatvaranje“, ističe Zenović.

Zenović vjeruje da će se politički akteri ujediniti oko konsenzusa za ulazak države u EU i da će shvatiti da i tehnički dio procesa ima zahtjevnu dinamiku. Zaključuje da je potrebna što bolja saradnja Vlade i i Skupštine kako bi se Crna Gora pripremila za članstvo u Evropskoj uniji.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Vučić o Kurtijevim navodima o „sarajevskom safariju“: Kriv sam za sve što oni pomisle

Petak, 20.02.2026 | 19:31

„Kriv sam za sve to. Za sve što oni pomisle, kriv sam. Samo morate da znate da su svako slovo slagali i ne vredi. Možete da organizujete 150 sudova, hiljade sudova, ne vredi“, rekao je danas predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Ovi navodi dolaze nakon što je Kurti u utorak, na dan obeležavanja jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova, pozvao na osnivanje specijalnog međunarodnog suda za istragu i suđenje zločina poznatih kao „snajperski turizam“ u Sarajevu, uz navode da je i „predsednik Srbije Aleksandar Vučić igrao ulogu u ovom fenomenu“.

Pentagon oštro zaprijetio Evropi: Ako budete kupovali samo svoje oružje, slijedi odmazda

Petak, 20.02.2026 | 19:20

Administracija američkog predsjednika Donalda Trampa zaprijetila je odmazdom evropskim zemljama ukoliko Evropska unija u svom planu ponovnog naoružavanja kontinenta bude favorizovala domaće proizvođače oružja na štetu američkih.

DPS Herceg Novi: Katić i Velaš hitno da objasne devastaciju obale u Baošićima, naš grad nije privatna investitorska zona

Petak, 20.02.2026 | 19:42

Odbornički klub Demokratske partije socijalista Herceg Novi izražava ozbiljnu zabrinutost zbog radova na nasipanju obale i izgradnji kupališta u Baošićima, uprkos rješenju Uprave za zaštitu kulturnih dobara kojim je naložena hitna obustava radova i vraćanje prostora u prvobitno stanje, jer se lokacija nalazi u zahvatu UNESCO zaštićene zone i bez potrebnih je saglasnosti.

Trump ponovo tvrdi da je zaustavio rat na Balkanu: Naredio liderima da ustanu, Osmani poslušala "kao u školi"

Petak, 20.02.2026 | 18:25

Američki predsjednik Donald Trump održao je prvi sastanak novoosnovanog Odbora za mir, na kojem se ponovo dotakao odnosa između Kosova i Srbije. Trump je još jednom ustvrdio da je spriječio rat između ove dvije države, a bizarna scena sa sastanka izazvala je posebnu pažnju.

Borovinić Bojović: Zajedničkim djelovanjem gradimo sistem u kojem nijedna žrtva neće i ne smije biti sama

Petak, 20.02.2026 | 18:12

Predsjednica Skupštine Glavnog grada Jelena Borovinić Bojović, održala je sastanak sa članovima Radne grupe za izradu Lokalnog akcionog plana Glavnog grada Podgorice za podršku žrtvama nasilja za period 2026–2028, u cilju usaglašavanja svih pristiglih komentara i preporuka - navodi se u saopštenju Glavnog grada.

ANKETA: Da li podržavate zabranu društvenih mreža za djecu mlađu od 13 godina?

Petak, 20.02.2026 | 13:24

Crna Gora razmatra novi zakon o zaštiti maloljetnika u digitalnom prostoru, usklađen sa evropskim standardima i regulativama poput Akta o digitalnim uslugama (DSA). Predloženom mjerom predviđa se zabrana korišćenja društvenih mreža za djecu mlađu od 13 godina, dok bi djeca od 13 do 16 godina mogla koristiti društvene mreže uz saglasnost roditelja ili staratelja.

Velika akcija policije u Nikšiću i Grahovu

Petak, 20.02.2026 | 08:49

Velika policijska akcija...

ANKETA: Da li ULICA SLOBODE u centru Podgorice, treba da bude pješačka zona tokom CIJELOG DANA?

Petak, 20.02.2026 | 08:00

Oko 83 odsto građana Podgorice podržava ideju da Ulica slobode u centru grada bude pješačka zona tokom cijelog dana. Kako je saopšteno, to pokazuju rezultati godišnjeg istraživanja „Stavovi građana Podgorice o uslovima za pješačenje i upotrebu bicikla“, koje je krajem prošle godine sprovela NVO Biciklo.me.

Božović neće preporučiti pomilovanje Bratić

Petak, 20.02.2026 | 08:14

Ministar pravde Bojan Božović neće se uplitati u rad Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) niti preporučiti predsjedniku države Jakovu Milatoviću pomilovanje u slučaju bivše ministarke Vesne Bratić, pišu današnje novine Vijesti.

Preminuo glumac Erik Dejn, zvijezda serije "Uvod u anatomiju"

Petak, 20.02.2026 | 08:29

Glumac Erik Dejn, najpoznatiji po ulozi Marka Slouna u seriji "Uvod u anatomiju", preminuo je u 53. godini nakon borbe sa amiotrofičnom lateralnom sklerozom (ALS).

Vremenska prognoza - SUBOTA donosi OVE temperature

Petak, 20.02.2026 | 21:24

U južnim i centralnim predjelima pretežno sunčano uz malu do umjerenu mjestimičnu oblačnost.

Čarapić: Neradna nedjelja potez za zaštitu radnika

Petak, 20.02.2026 | 20:39

Poslanik PES-a Vasilije Čarapić naglasio je da je mjera usvojena jednoglasno u Skupštini, jer se štite prava radnika u trgovini, a zabrana rada nedjeljom nije nanijela štetu tržištu.

Privilegovano odrastanje: Ove navike imaju ljudi koji su odrasli bez finansijskih briga

Petak, 20.02.2026 | 21:22

Pojam privilegije često izaziva rasprave, ali ne ogleda se uvijek kroz bogatstvo ili status. Ponekad se vidi u sitnim, svakodnevnim navikama koje proizilaze iz odrastanja bez većih finansijskih briga.

Naučnici: Vukovi mogu da se naviknu na ljude

Petak, 20.02.2026 | 21:09

Vukovi se plaše ljudi, ali mogu da prevaziđu taj strah i naviknu se na blizinu ljudi, zaključeno je u najnovijoj, danas objavljenoj studiji naučnika sa Veterinarskog fakulteta u Beču.

Kosovskom državljaninu 30 dana zatvora, uhapšen zbog omalovažavanja i vrijeđanja policijskih službenika.

Petak, 20.02.2026 | 20:57

lužbenici Odjeljenja bezbjednosti Herceg Novi su danas, u mjestu Sutorina, prilikom sprovođenja redovnih aktivnosti, izvršili kontrolu vozača C.R. (32) iz Kosova.

Nejmar: Možda igram posljednju godinu u karijeri

Petak, 20.02.2026 | 21:46

Povrede, operacije, ne baš profesionalan način života – sve to je koštalo Nejmara, jednog od najboljih fudbalera na svijetu u posljednjih 15 godina.

Bratić: Slava i hvala Gospodu na svemu, pravda je pobijedila

Petak, 20.02.2026 | 20:20

Bivša ministarka Vesna Bratić osumnjičena da je izvršila produženo krivično djelo zloupotreba službenog položaja, nakon ukidanja pritvora zahvalila se na podršci koju je dobila. Prokomentarisala je i oslobađajuću presudu protiv optuženih u slučaju "državni udar" riječima da je pravda povijedila.

Zvijezde donose važne odluke i emotivne preokrete: Dnevni horoskop za 20. februar 2026.

Petak, 20.02.2026 | 21:35

Današnji dan donosi snažnu energiju preokreta i unutrašnjih uvida. Intuicija je naglašena, emocije dublje nego inače, a mnogi znakovi biće suočeni s važnim odlukama. Idealno je vrijeme za iskrene razgovore, ali i za povlačenje u tišinu kada je to potrebno. Evo šta zvijezde poručuju svakom znaku:

Vučić o Kurtijevim navodima o „sarajevskom safariju“: Kriv sam za sve što oni pomisle

Petak, 20.02.2026 | 19:31

„Kriv sam za sve to. Za sve što oni pomisle, kriv sam. Samo morate da znate da su svako slovo slagali i ne vredi. Možete da organizujete 150 sudova, hiljade sudova, ne vredi“, rekao je danas predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Ovi navodi dolaze nakon što je Kurti u utorak, na dan obeležavanja jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova, pozvao na osnivanje specijalnog međunarodnog suda za istragu i suđenje zločina poznatih kao „snajperski turizam“ u Sarajevu, uz navode da je i „predsednik Srbije Aleksandar Vučić igrao ulogu u ovom fenomenu“.

Pentagon oštro zaprijetio Evropi: Ako budete kupovali samo svoje oružje, slijedi odmazda

Petak, 20.02.2026 | 19:20

Administracija američkog predsjednika Donalda Trampa zaprijetila je odmazdom evropskim zemljama ukoliko Evropska unija u svom planu ponovnog naoružavanja kontinenta bude favorizovala domaće proizvođače oružja na štetu američkih.