Ponedjeljak, 10.02.2025 | 21:44
IZVOR: TV E/CdM.me

Vuković: Ništa nakon Budve NEĆE BITI ISTO

Cilj Demokratske partije socijalista (DPS), na izborima u Nikšiću, je da se primakne rezultatu iz 2021.godine, kada je osvojila 41 posto glasova, i skupa sa koalicionim partnerima iz Evropskog saveza, i moguće nekom građanskom listom, izbave taj grad iz mraka, primitivizma i nerada. To je gostujući u centralnoj informativnoj emisiji na Televiziji E kazao potpredsjednik DPS-a i poslanik u Skupštini Crne Gore Ivan Vuković.




Foto: YouTube screenshot/ Skupština Crne Gore

”Jer Nikšić je dozvolite mi da to kažem, kao bivši gradonačelnik Podgorice, uz Opštinu Zeta, ubjedljivo najgore vođen grad u Crnoj Gori u ovom trenutku”, rekao je Vuković i dodao da očekuje da će se nastaviti trend porasta povjerenja građana u politiku Demokratske partije socijalista i crnogorske opozicije.

Podsjeća da je DPS u Andrijevici, Podgorici i Kotoru po 30 odsto glasova, da se ta partija vratila na vlast u Ulcinju i da je trebalo da budu dio vlasti u Podgorici, da, kako je rekao, predsjednik države nije brutalno iznevjerio povjerenje koje su mu građani ukazali.

”Sve to govori o tome da DPS raste, da crnogorska opozicija raste, a da partije vlasti padaju. Trenutni rejting na državnom nivou Pokreta Evropa sad je 14 posto, prema posljednjim anketama, a znate da su u Budvi osvojili samo jedan mandat u lokalnom parlamentu. Moja očekivanja su da će se ovaj trend još ubrzati nakon Budve, zato što je Budva vrlo bitna za ukupan razvoj političkih događaja u Crnoj Gori, jer je to prvi put nakon 2020.godine da je neko sa one druge strane, uslovno rečeno, prišao partijama koje tradicionalno djeluju sa suverenističkih, građanskih, evropskih pozicija. Prvi put se desio taj nekakav politički spoj. Ništa nakon Budve u Crnoj Gori, po mom sudu, neće biti isto. Sjutra je za očekivati da u Nikšiću, i nekim drugim sredinama, svjedočimo sličnim, ideološki heterogenim, ali, čini mi se, u političkom smislu vrlo potrebnim koalicionim aranžmanima “, naveo je Vuković.

Prema njegovim riječima u tom sporazumu koji je opozicija ponudila bio je prijedlog za obraćanje Venecijanskoj komisiji i to na način što bi i opozicija učestvovala u pisanju prijedloga, jer, kako objašnjava, nije svejedno kako će to pitanje bti koncipirano.

"Odgovor od Venecijanske komisije bi već mogao stići do kraja marta. U međuvremenu predložili smo da parlament radi samo toliko koliko je potrebno da mi izglasamo ono što je važno za naš proces evropskih integracija, i zakone koji su vezani uz Zakon o budžetu, koji su važni za plan rasta. Dakle, nijesmo rekli da treba da stavimo ključ u bravu, nego smo kazali hajde da svedemo nivo aktivnosti parlamenta na mjeru koja nam je potrebna da na evropskom planu guramo stvari kako treba, ali da uvažimo činjenicu da politička situacija u Crnoj Gori nije redovna, ne može biti redovna sve dok se ne ispravi ono što se desilo na Ustavnom odboru”, podsjetio je Vuković.

U situaciji kada je premijer Spajić, kako kaže, pokazao interesovanje da prihvati prijedlog opozicije, što potvrđuje i činjenica da je termin održavanja sjednice lokalnog parlamenta u Budvi pomjeren sa 11.februara na 3.februar, to je skinuto s dnevnog reda.

”Kad je predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić shvatio da smo mi na korak od toga da se dogovorimo, u suštini ne samo da riješimo postojeću političku krizu, nego, upravo kroz rješenje koje bi podrazumijevalo da nema ustavne reforme i izmjena Zakona o crnogorskom državljanstvu, kao najproblematičnijih pitanja, sa kojima se mi sjutra možemo sresti, bez prethodnog konsenzusa, Mandić je to minirao. On je zapravo poslao poruku, ne nama koje je formalno udaljio iz plenarne sale, nego premijeru Spajiću, kazao mu je nema dogovora sa opozicijom, ako ja nijesam dio tog političkog angažmana “, istakao je Vuković.

Smatra da premijer Crne Gore Milojko Spajić nije u stanju da se odupre destruktivnom djelovanju predsjednika Skupštine.

”Kad je god je došlo do toga da se mi iz opozicije, svi skupa, dogovaramo sa Vladom, mi smo se dogovorili. Sjećate se situacije oko popisa, koja je bila vrlo osjetljiva, vrlo složena, pa smo se dogovorili, taj popis je na kraju odrađen manje više kako treba. Kad god se umiješao predsjednik Skupštine to je završilo onako kako je završilo prije neki dan. Mi ćemo, pošto nam je izuzetno važno to što smo svo ovo vrijeme djelovali jedinstveno, dakle opozicija je nastupala jedinstveno, u narednih nekoliko dana donijeti odluku o tome kako ćemo djelovati u narednom periodu. Što se mene tiče, lično mi ne bi bilo prihvatljivo da se vratim u parlament i da stvorimo privid normalnosti političke situacije u Crnoj Gori, nakon što je vladajuća većina donijela odluku, da knako, na očigled svih, i brutalno pogazi Ustav ove države”, poručio je Vuković.

Komentarišući izjavu poslanice Skupštine Crne Gore Jevrosime Pejović da je u Budvi sklopljena koalicija Mandić – Đukanović, Vuković kaže da je ta izjava ,,mudra” I da će koleginici čestitati, kako je reka na toj ,,mudrosti”.

“Otkako postoji višepartijski sistem u Crnoj Gori, nikad nije bilo koalicije Mandić-Đukanović, niti je može biti. Dok postoji Demokratska partija socijalista, mi nikada nećemo biti dio vlasti sa nekadašnjim Demokratskim frontom, niti sa Demokratama, i tako dalje. To se sve dešava nakon što je politički lider tog pokreta, kom pripada moja koleginica Pejović, prije mjesec dana u Podgorici napravio koaliciju sa Andrijom Mandićem, i na bazi tog dogovora dobili smo novu gradsku upravu, tako da kažem da je to mudro i čestitaću koleginici kad je vidim “, rekao je Vuković.

KOMENTARI (3)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.
Nisicanka
11.02.2025 08:39

Vi ste Niksic doveli do mraka pa zelite da ga dokusurite,nece vam Niksicani pruziti to zadovoljstvo

2 1
Dedica
11.02.2025 08:39

Snila baba što joj MILO bilo

2 1
Mali Perica
11.02.2025 08:41

Vi nikada vise necete (odnosno gradjani vam nece dozvoliti)da budete ni vlast ni dio vlasti

2 1

OSTALE VIJESTI

Nikolić: Velika nervoza kod Vučića i Mandića, biće im sve teže da Crnu Goru skrenu s EU puta

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 18:18

Veliko neznanje, istorijski revizionizam i udar na građanski karakter sa kojim se suočava crnogorsko društvo ostaju najveći izazovi za Crnu Goru, rekao je Abaz Dizdarević  

Strujić-Harbić: Srbija preko svojih ispostava pokušava da opstruira put Crne Gore i BiH ka EU

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 16:23

Bošnjačka stranka dala je ključni doprinos uspjesima Crne Gore na putu ka Evropskoj uniji, poručuje poslanica te partije Kenana Strujić Harbić.   

(VIDEO) Tuča u turskom parlamentu: Sa verbalnog prešli na fizički obračun

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 15:16

Haotične scene odigrale su se u turskom parlamentu u nedjelju kasno veče kada su poslanici vladajuće Stranke pravde i razvoja (AKP) i glavne opozicione Republikanske narodne stranke (CHP) ušli u tuči tokom posljednjeg dana rasprave o budžetu.

Živković: Neophodan širi konsenzus za izbor sudija Ustavnog suda

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 14:27

Predsjednik Demokratske partije socijalista (DPS) kazao je da je potrebno napraviti širi politički konsenzus kako bi se izabrale nedostajuće sudije Ustavnog suda.

Milatović izrazio saučešće povodom smrti njemačkog državljanina u nesreći na žičari

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 13:28

Sa dubokim žaljenjem sam primio vijest o tragičnom stradanju državljanina Savezne Republike Njemačke u nesreći na žičari na Savinom kuku, naveo je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović.

Sjutra sjednica Izvršnog odbora FSCG: Vučinić ostaje selektor

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 19:33

Četvrta sjednica Izvršnog odbora Fudbalskog saveza Crne Gore za mandatni period 2025-2029 održaće se sjutra u Kući fudbala sa početkom u 12 sati.  

Vašington sa rekordnih 48 poena vodio Partizan do pobjede nad Krkom

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 19:20

Košarkaši Partizana savladali su u Ljubljani ekipu Krke rezultatom 99:92 (25:18, 19:34, 25:25, 30:15), u utakmici 11. kola Grupe A ABA lige.    

Advokat: Simović se sumnjiči da je zloupotrijebio 5.000 eura od 2017. do 2020. godine

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 18:50

Bivšem ministru, koji je jutros uhapšen po nalogu SDT-a, određeno zadržavanje do 72 sata. Na saslušanju je odbacio optužbe tog tužilaštva  

Bajraktari: Istorijsko poniženje Ulcinja, opština prihvatila da bude manjinski upravljač Solane

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 17:45

Predsjednik ulcinjskog odbora Građanskog pokreta URA i bivši predsjednik Opštine Ulcinj Omer Bajraktari smatra da ugovor kojim će Vlada Crne Gore biti većinski vlasnik preduzeća koje će upravljati Ulcinjskom solanom još jedno poniženje za ovaj grad.    

PSŽ sprema istorijski potez: Luis Enrike dobija doživotni ugovor

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 17:56

Fudbalski svijet bi mogao da dobije presedan kakav do sada nije viđen - Pari Sen Žermen razmatra mogućnost da Luisu Enrikeu ponudi doživotni ugovor.    

Nenezić: U budžetu za 2026. predvidjeti sredstva za povećanje zarade za oko 300 zapošljenih u lokalnoj samoupravi

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 17:27

Predsjednik Skupštine opštine Bar Branislav Nenezić, predao je amandman na Prijedlog budžeta opštine Bar kojim se predviđa povećanje zarada za oko 300 zapošljenih u lokalnoj samoupravi.

Evropski savjet produžio sankcije Rusiji za još šest mjeseci

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 17:15

Evropski savjet danas je obnovio restriktivne mjere EU zbog, kako se navodi, kontinuiranih akcija Ruske Federacije koje destabilizuju situaciju u Ukrajini, za dodatnih šest mjeseci, do 31. jula 2026. godine.    

Andrej Kostić pojačava velikana za cifru od pet miliona eura

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 16:46

Andrej Kostić je na korak od dresa Milana, tvrdi "Gazeta delo sport" koja je ove sedmice već pisala o interesovanju velikana za crnogorskog napadača.

Facebook testira novu pretplatu: 15 dolara mjesečno za ovo

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 18:34

Kompanija Meta započela je testiranje nove opcije na Facebooku koja bi mogla značajno da utiče na način na koji korisnici dijele sadržaj.  

Dukaj: Reforma lokalne samouprave proizvod odgovornog međuresorskog dijaloga

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 17:36

Reforma lokalne samouprave o kojoj danas govorimo nije rezultat rada jednog resora, jedne institucije ili jedne politike. Ona je proizvod ozbiljnog, sadržajnog i odgovornog međuresorskog dijaloga, vođenog u protekle dvije godine, u kojem su učestvovali svi ključni državni organi, jedinice lokalne samouprave i međunarodni partneri. To je poručio ministar javne uprave, Maraš Dukaj, na sastanku sa predstavnicima više resora, povodom usaglašavanja Predloga zakona o lokalnoj samoupravi.