Proces obnove kože počinje u najdubljem dijelu epidermisa, gdje se nalaze tzv. bazalne ćelije.
Foto: Ilustracija/Pexels.com
Ljudska koža je dinamičan organ koji se neprestano obnavlja kroz vrlo složen proces regeneracije ćelija. Naša koža nije statična ili trajna - njene ćelije imaju ograničen životni vijek, nakon čega se gube i zamjenjuju nove ćelije.
Ovaj proces je ključan za očuvanje zdravlja svakog čovjeka, kao i za zaštitu od spoljašnih uticaja, poput klime i sunčeve svjetlosti. Zato se slobodno može reći da ni jedna osoba nije ista kao prije samo šest mjeseci – barem što se izgleda tiče.
Od čega se sastoji koža?
Naša koža sastoji se od tri glavna sloja: epidermisa, dermisa i hipodermisa. Površinski sloj, epidermis, odgovoran je za stalnu obnovu ćelija. Proces obnove kože počinje u najdubljem dijelu epidermisa, gdje se nalaze tzv. bazalne ćelije. Te se ćelije neprestano dijele i proizvode nove ćelije kože, poznate kao "keratinociti".
Kako te ćelije, "keratinociti", postupno sazrijevaju, kreću se prema površini kože, postupno gubeći svoju osnovnu staničnu jezgru i puneći se keratinom - proteinom koji daje snagu i otpornost. Kada dospiju na površinu, postaju "mrtve ćelije kože" koje stvaraju zaštitni sloj kože.
Te se ćelije na kraju odvajaju i zamjenjuju novim, dovršavajući svoj životni ciklus. Cijeli proces "obnove kože" kod odraslih traje oko 28 do 40 dana, dok je kod mlađih brži. Kod beba i djece ovaj proces traje oko 14 dana, što doprinosi njihovoj glatkoj i mekoj koži. Kako starimo, obnova naše kože se usporava, što može dovesti do pojave bora, suvoće i neujednačenog tena.
Procjenjuje se da čovjek dnevno izgubi oko 3 do 4 miliona mrtvih površinskih ćelije kože, što iznosi oko 4 kilograma mrtve kože godišnje. Te se ćelije često nakupljaju na površini kože i mogu pridonijeti začepljenju pora i stvaranju nečistoća, ako se ne uklone pravilnom higijenom.
KOMENTARI (0)