Utorak, 11.02.2025 | 10:58
IZVOR: rtcg.me

MUP: Prošle godine OKC 112 koordinirao u 50 akcija spašavanja, SPAŠENE 83 OSOBE

Evropski dan broja 112 - jedinstvenog broja za pozive u hitnim situacijama obilježava se 11. februara u cilju podizanja svijesti građana o njegovoj važnosti i načinu korišćenja.




Foto: Ilustracija/Pexels.com 

U Ministarstvu unutrašnjih poslova poručuju da će nastaviti sa daljim unapređenjem ovog sistema, u skladu s evropskim standardima i najboljim praksama.

Kako podsjećaju u MUP-u, u prethodnom periodu OKC 112 je implementirao napredne servise za lociranje pozivaoca u hitnim situacijama, Advanced Mobile Location (AML) za Android uređaje i eCall, automatski sistem poziva u slučaju saobraćajnih nesreća.

"U 2024. godini OKC 112 je koordinirao sa 50 akcija spašavanja u kojima su spašene 83 osobe, 66 stranih državljana-turista i 17 crnogorskih državljana. Primljeno je 210.000 poziva i bilo je 17.236 aktivnih slučajeva od kojih 8.529 za policijsku nadležnost, 6.686 za Hitnu pomoć, 1.870 za Službe zaštite i spašavanja i 151 iz nadležnosti Direktorata za zaštitu i spašavanje", navode u saopštenju.

Podsjećaju da OKC 112 pruža pozivaocima najbržu moguću pomoć u zavisnosti od hitne situacije koju prijavljuju.

"Preko ovog broja pozivaoci mogu dobiti pomoć svih hitnih službi na teritoriji Crne Gore (Hitnu medicinsku pomoć, Službe zaštite i spašavanja i Policiju), kao i pomoć ostalih službi i operativnih ili specijalističkih jedinica u sistemu zaštite i spašavanja (Vojska, Uprava pomorske sigurnosti i upravljanja lukama, Gorske službe spašavanja, ronioci, lovci, kajakaši). Putem ovog broja se može pokrenuti SAR – akcija traganja i spašavanja i on je u funkciji 24 časa, sedam dana u nedjelji, 365 dana u godini, na cijeloj teritoriji države. Operateri službe 112 su profesionalno obučeni dispečeri koji primaju hitne pozive na više stranih jezika (engleski, italijanski, francuski, ruski i albanski), a prosječna brzina odgovora na hitne pozive službenika je ispod pet sekundi, što predstavlja evropski standard. Organizaciono postoje tri centra koji pokrivaju sjevernu, centralnu i južnu regiju države - OKC112 Bijelo Polje, OKC112 Podgorica i OKC112 Bar", objašnjavaju u MUP-u.

Kao i prethodnih godina, i ove godine Dan evropskog broja 112 za hitne situacije obilježen je prezentacijom centara u Bijelom Polju i Baru učenicima osnovnih škola.

"Nastavljajući sa modernizacijom, u narednom periodu planirano je uvođenje sistema upozoravanja građana putem naprednih tehnologija, uključujući Cell Broadcast i SMS Based Location. Ovi sistemi omogućavaju brzo i efikasno slanje upozorenja građanima u slučaju prirodnih katastrofa, ekstremnih vremenskih uslova ili drugih kriznih situacija. Takođe, Direkcija 112 radi na razvijanju nove mobilne aplikacije 112 – "112MNE“ koja će biti dostupna građanima i turistima na iOS i android operativnim sistemima u toku 2025. godine. Crna Gora se time svrstava među zemlje koje koriste najnovija tehnološka rješenja u cilju zaštite svojih građana i efikasnog odgovora na hitne situacije", navode u saopštenju.

Podsjećaju da je u Evropskoj uniji broj 112 uveden Odlukom Vijeća evropskih zajednica 1991. godine, kao jedinstvena tačka za prijem svih hitnih poziva, a u Crnoj Gori je uspostavljen 2008. godine od strane Ministarstva unutrašnjih poslova, Direktorata za zaštitu i spašavanje, gdje i danas funkcioniše u okviru Operativno komunikacionog centra 112.

Broj 112 je značajan resurs sistema zaštite i spašavanja Crne Gore i njegovim uvođenjem Crna Gora je na svom evropskom putu ispunila obavezu koja je sa stanovišta bezbjednosti veoma značajna za građane i turiste. Najmodernije tehnologije i tehnički zahtjevi za broj 112 koje EU definiše kao standard su uvedeni i omogućeni građanima i turistima koji borave u Crnoj Gori od 2015. godine, od kada je u upotrebi CoordCom platforma za prijem poziva na broj 112 i aktiviranje hitnih službi.

Ova moderna platforma omogućava operaterima da efikasno primaju i obrađuju hitne pozive, distribuiraju informacije nadležnim službama i optimizuju vrijeme reagovanja. Integracija sa naprednim servisima CoordCom značajno doprinosi efikasnijem odgovoru na hitne pozive i koordinaciji između službi zaštite i spašavanja, Uprave policije, Hitne medicinske pomoći i drugih relevantnih subjekata u sistemu zaštite i spašavanja.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Nastavlja se VRELI TALAS - U četvrtak temperatura do 39 stepeni

Srijeda, 02.07.2025 | 22:01

U četvrtak nas očekuje pretežnosunčano vrijeme, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.

Kventin Tarantino IZDVOJIO FILMOVE koji su označili kraj zlatnog doba Holivuda

Srijeda, 02.07.2025 | 21:51

Kraj 1960-ih označio je eru Novog Holivuda, koja je ubrzo zamijenila staro zlatno doba.

RAZLOZI zašto su julska djeca posebna: Imaju i jednu neobičnu sklonost

Srijeda, 02.07.2025 | 21:37

Pročitajte zanimljivosti o djeci rođenoj o julu.

MLADOST im je u duši, ali i na licu: Tri horoskopska znaka kao da NE STARE

Srijeda, 02.07.2025 | 21:13

Bukvalno prkose vremenu.

Šta se računa kao UNOS VODE i koliko tečnosti je dovoljno?

Srijeda, 02.07.2025 | 21:02

Čajevi, superhrana i nove dijete često su u centru pažnje kada se govori o zdravlju, dok se voda – tihi heroj našeg organizma – često zanemaruje.

RASKID je ostavio trag: Pjevačica se rasplakala usred nastupa /VIDEO)

Srijeda, 02.07.2025 | 20:33

Još jedna ljubavna priča, koja je trajala skoro 10 godina, završila se neslavno...

Kako ČUVATI JAJA po vrućini: Ova temperatura je ključna za bezbjednost

Srijeda, 02.07.2025 | 20:23

Opšte, svježa jaja ne smiju se ostavljati na sobnoj temperaturi duže od dva sata.

Pjevačica ŠOKIRALA pričom o abortusima: "Djeca su mnogo SKUPLJA"

Srijeda, 02.07.2025 | 20:12

​Lili Alen je otkrila da se "ne sjeća" koliko je abortusa imala, i istakla je da je pomislila kako je "romantično" kada joj je bivši partner ponudio da plati za jedan.

Alkaras RUTINSKI PROTIV Tarveta, Nori IZBACIO Tijafoa

Srijeda, 02.07.2025 | 19:46

U treće kolo Vimbldona prošli Andrej Rubljov i Karen Hačanov.

Vujović: Važno raditi na razvoju publike koja prati kulturne sadržaje

Srijeda, 02.07.2025 | 19:14

Crna Gora ima bogat kulturni život i veliki broj stvaralaca, ali je istovremeno važno paralelno raditi na razvoju publike, dok je, kada je riječ o bezbjednosti novinara, primjetan napredak u institucionalnim reakcijama. To je ocijenila ministarka kulture i medija Crne Gore Tamara Vujović, u emisiji Zorom na televiziji Adria.