Utorak, 11.02.2025 | 14:21
IZVOR: krstarica.rs

Svježe začinsko bilje TRAJAĆE MJESECIMA ako ga ovako budete ČUVALI

Čuvanje bilja svježim duže od nekoliko dana bez gubitka svježine ili promjene boje može biti izazovno, ali mnogi kulinarski stručnjaci preporučuju jednostavnu metodu skladištenja sa jednim osnovnim kuhinjskim sastojkom. 




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Uobičajena je praksa da se začinsko bilje čuva u frižideru dok vam ne zatreba, ali to može da ga pokvari prije nego što ga upotrebite.

Kada stavite začine u frižider, oni počinju da venu zbog prevelike vlage, nepravilnog skladištenja i niskih temperatura. Osim toga, listovi će takođe postati smeđi, piše Express.

Pravilan način skladištenja svježeg bilja

Da bi se ovo spriječilo, neki stručnjaci savjetuju zamrzavanje začina u maslinovom ulju kao tajnu za dugotrajno čuvanje. Isto možete učiniti i sa svježim čilijem.

Stručnjaci iz LoveFood-a rekli su da će sjeckanje začinskog bilja i stavljanje u posudu za led zadržati svježinu. Umjesto vodom, kocke prelijte maslinovim uljem ili otopljenim puterom, pa ih zamrznite. Maslinovo ulje će sačuvati ukus bilja i spriječiti ih da upijaju neprijatne mirise iz zamrzivača.

The Kitchn napominje da ovaj trik najbolje djeluje s „tvrđim“ začinskim biljem poput ruzmarina, žalfije, timijana i origana. Međutim, kada je riječ o „mekšem“ bilju, poput nane, bosiljka, limunske trave i kapra, ova metoda nije toliko efikasna.

Pored toga što će začini duže ostati u dobrom stanju, na ovaj način možete lako da ih dodate jelima kada vam zatrebaju.

„Ovo je odličan način da uvijek imate spremne začine za variva, pečenje, supe i jela od krompira. Ova jela obično zahtijevaju ulje na početku pripreme, tako da možete uzeti smrznutu kocku ulja sa začinskim biljem i koristiti ga kao podlogu sa začinskim biljem. jelo“, rekli su kuvari.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Preminuo australijski državljanin nakon pada s motora na putu Kotor – Risan

Utorak, 28.07.2026 | 08:59

Australijski državljanin V.Đ. (37) podlegao je povredama nakon što je juče pao sa motora na putu Kotor – Risan, potvrđeno je Portalu RTCG iz Operativno komunikacionog centra Uprave policije.

Crnogorska policija izručila Srbiji osuđenog za ubistvo

Utorak, 28.07.2026 | 08:25

Crnogorska granična policija, juče je deportovala i predala policiji Srbije S.V, koji je osuđen za krivično djelo ubistvo počinjeno ne teritoriji te zemlje.

Vlada nastavlja da u toku turističke sezone primjenjuje umanjenje akcize na eurodizel

Ponedjeljak, 27.07.2026 | 21:48

U cilju ublažavanja uticaja rasta cijena na građane i privredu, Vlada i tokom turističke sezone nastavlja da primjenjuje umanjenje akcize na eurodizel, uz prilagođen nivo umanjenja u skladu sa važećom odlukom, saopšteno je iz Vlade.

Turković: Na cijene goriva utiču svjetsko tržište i kurs dolara, država može ublažiti samo dio troškova

Utorak, 28.07.2026 | 10:15

Državni sekretar u Ministarstvu finansija Tarik Turković saopštio je da Vlada ne određuje cijene goriva u Crnoj Gori, već da one zavise od kretanja cijena nafte i naftnih derivata na svjetskom tržištu, kursa dolara i troškova transporta, ističući da država može uticati samo na dio cijene kroz poresku politiku i zadržavanje umanjenih akciza.

Vozilo udarilo u bankinu na putu Cetinje–Budva, nema povrijeđenih

Utorak, 28.07.2026 | 08:08

Na magistralnom putu Cetinje–Budva, u mjestu Lapčići, jutros u 5.45 časova dogodila se saobraćajna nezgoda kada je jedno vozilo udarilo u bankinu.

Radunović: Novaković-Đurović svojim saopštenjem potvrdila da je potpisom Opštini HN omogućila da izda dozvolu za betoniranje plaže

Utorak, 28.07.2026 | 14:57

Ministar prostornog planiranja i urbanizma i potpredsjednik NSD, Slaven Radunović, zahvalio se potpredsjesnici URE i njegovoj prethodnici, Ani Novaković-Đurović, jer je, kako navodi, svojim saopštenjem potvrdila njegove tvrdnje da je svojim potpisom omogućila Opštini Herceg Novi da izda građevinsku dozvolu za plažu preduzeću Carine.

Velike promjene na YouTube-u: Platforma ukida zaradu za nekvalitetan AI sadržaj

Utorak, 28.07.2026 | 15:23

Kompanija uvodi stroža pravila.

Hitna pomoć dobila tri nova sanitetska vozila za jedinice u Podgorici, Kotoru i Ulcinju

Utorak, 28.07.2026 | 14:44

Zavod za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore dobio je tri nova sanitetska vozila sa kompletnom medicinskom opremom, koja su obezbijeđena u okviru projekta Evropske unije IPA RACE 2.

ChatGPT sada odbija zahtjeve korisnika da piše u stilu poznatih autora

Utorak, 28.07.2026 | 15:15

ChatGPT je počeo odbijati zahtjeve za kopiranje glasova i stilova popularnih autora.

Jedan detalj bio je dovoljan: Džejla Ramović ponovo podgrijala glasine o ljubavi sa Jakovom Jozinovićem

Utorak, 28.07.2026 | 15:07

Ne prestaju spekulacije.

Podgorica: Počinje rekonstrukcija dijela Ulice slobode

Utorak, 28.07.2026 | 14:25

Počinju radovi na rekonstrukciji Ulice slobode od Hercegovačke ulice do Bulevara Svetog Petra Cetinjskog, najavljeno je iz Glavnog grada u objavi na društvenim mrežama.

I sjutra sunčano i toplo - Ove TEMPERATURE donosi srijeda

Utorak, 28.07.2026 | 15:30

U srijedu nas oečkuje pretežno sunčano vrijeme.

Sjutra stiže pun Mjesec u Vodoliji: Četiri znaka su na udaru promjena

Utorak, 28.07.2026 | 15:00

Sjutra tačno u 16.35 časova Mjesec će dostići svoj pun potencijal.

Šćepanović sa predstavnicima ambasade SAD: Jačanje strateškog partnerstva i podrška modernizaciji Uprave policije

Utorak, 28.07.2026 | 13:44

Direktor Uprave policije Lazar Šćepanović, zajedno sa otpravnikom poslova ad interim u Ambasadi Sjedinjenih Američkih Država u Crnoj Gori Majklom Kizom, direktoricom programa Stejt departmenta za borbu protiv međunarodne trgovine drogom i sprovođenje zakona (INL) u Crnoj Gori Dini Holder i predstavnikom ICITAP programa pri Ambasadi SAD u Crnoj Gori Elvisom Vukeljem, obišao je Forenzički centar u Danilovgradu.

Kabinet Milatovića: Dvorac Kruševac i park moraju ostati imovina svih građana

Utorak, 28.07.2026 | 13:39

Kabinet predsjednika Crne Gore, Jakova Milatovića saopštio je da je Crna Gora vlasnik kompleksa Kruševac, kao i da je to imovina svih građana.