Utorak, 11.02.2025 | 20:00
IZVOR: kolektiv.me

Nastavljen dijalog EPCG i američkih kompanija o zajedničkim projektima u oblasti ZELENE ENERGIJE

Na marginama sastanka sa potpredsjednikom Vlade za ekonomsku politiku i ministrom za ekonomski razvoj Nikom Đeljošajem, kojem su prisustvovali i američka ambasadorka u Crnoj Gori Džudi Rajznig Rajnke i potpredsjednik ACEBA Daglas Dvisocki, predstavnici renomirane američke kompanije UGTR Renewables i kompanije Hyundai održali su i niz bilateralnih sastanaka, među kojima i sa predstavnicima Elektroprivrede Crne Gore (EPCG).




Foto: Vlada Crne Gore/ Đ.Cmiljanić

Kako je navdeno u saopštenju, EPCG sa pomenutim kompanijama razvija partnerske odnose još od 2022. godine kada je i potpisan Memorandum o saradnji, a jučerašnji susret nastavak je dijaloga započetog 2023. godine sa ciljem optimalnog iskorišćenja dostupnih resursa i tehnologija koji će doprinijeti dekarbonizaciji i povećanju energetske stabilnosti EPCG i crnogorskog energetskog sektora u cjelini.

Sastanak, kojem su, pored predsjednika Odbora direktora EPCG Milutina Đukanovića i izvršnog direktora Ivana Bulatovića, prisustvovali i potpredsjednik Vlade Nik Đeljošaj i ministar finansija Novica Vuković protekao je u konstruktivnoj atmosferi, uz jasan zaključak da postoji snažna volja za daljim zajedničkim koracima u pravcu zelene energetske tranzicije.

Iz EPCG su kazali da naredni koraci biće usmjereni na konkretizaciju ranije dogovorenih projekata, uz maksimalno korišćenje dostupnih resursa i tehnologija koje doprinose dekarbonizaciji i povećanju energetske sigurnosti.

Predsjednik Odbora direktora Milutin Đukanović istakao je da ovaj dijalog potvrđuje posvećenost svih strana održivoj budućnosti i jačanju energetske nezavisnosti Crne Gore.

“Značaj međunarodnih partnerstava u ovom procesu je neupitan, a EPCG, UGTR Renewables i Hyundai prepoznaju Crnu Goru kao atraktivnu destinaciju za investicije u čistu energiju”, kazao je Đukanović izražavajući zadovoljstvo zbog podrške Vlade, koja je od izuzetnog značaja.

Iz kompanije su naveli da su razmatrane i mogućnosti investiranja u projekte solarnih i vjetroelektrana, unapređenja elektroenergetske mreže, kao i razvoja novih modela skladištenja energije, što bi dodatno osnažilo crnogorski energetski sistem.

Navodi se, "da su su Đukanović i Bulatović sagovornike upoznali sa ozbiljnim planovima EPCG o izgradnji baterijskih sistema za skladištenje energije i istakli da je u toku prva faza nabavke kojom su obuhvaćeni baterisjki sistemi kapaciteta 2x30MWh."

Iz EPCG su kazali, da su predstavnici kompanija ponovili  spremnost da zajedničkim snagama ubrzaju realizaciju planiranih inicijativa, koristeći inovativna rješenja i najbolje svjetske prakse."

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Albanski forum spreman da inicijativu o godišnjem dodatku stavi na dnevni red Socijalnog savjeta

Petak, 12.12.2025 | 16:53

Albanski forum, kao odgovoran politički subjekt, spreman je da inicijativu o godišnjem dodatku stavi na dnevni red Socijalnog savjeta, zajedno sa kompletnim paketom zakona koje smo pripremili za prihodnu stranu, saopšteno je iz tog foruma.

Građani i privreda pozajmili 1,65 milijardi eura

Petak, 12.12.2025 | 16:03

Fizička i pravna lica, odnosno građani i privreda, pozajmila su za devet mjeseci od banaka preko milijardu i po eura, što je rast za skoro 30 odsto u odnosu na prošlu godinu. Privreda je pozajmila 879,1 milion, a građani 773,5 miliona, što je ukupno 1,65 milijardi eura, piše Dan.

Postignut dogovor o formiranju preduzeća za upravljanje parkom prirode “Ulcinjska Solana”

Petak, 12.12.2025 | 16:00

Uz podršku Evropske unije u Crnoj Gori Opština Ulcinj, Ministarstvo ekologije i Ministarstvo finansija postigli su dogovor o formiranju preduzeća za upravljanje parkom prirode “Ulcinjska Solana”.

Raspisan tender za izradu idejnog projekta brze saobraćajnice koja će povezati obilaznicu Budve i auto-put Bar-Boljare

Petak, 12.12.2025 | 11:37

Raspisan tender za izradu idejnog projekta brze saobraćajnice koja će povezati obilaznicu Budve i auto-put Bar-Boljare, od Markovića do Ljubotinja, saopštili su iz Monteputa.

Monstat: Cijene u novembru bile niže nego u oktobru, ali veće su nego u isto doba prošle godine

Petak, 12.12.2025 | 11:33

Cijene proizvoda za ličnu potrošnju u novembru su bile niže 0,4 odsto u odnosu na oktobar, ali i 4,2 procenata više naspram novembra 2024. godine.   

Begović: Nije lako braniti Medenicu kada su joj svi okrenuli leđa, osim onih u njenoj kući

Petak, 12.12.2025 | 17:19

U Višem sudu u Podgorici danas je počelo iznošenje završnih riječi advokata odbrane u predmetu protiv bivše predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice, pišu Vijesti.

Izabrani vršioci dužnosti predsjednika savjeta svih mjesnih zajednica na teritoriji Podgorice

Petak, 12.12.2025 | 17:14

Odbor za izbor i imenovanja Skupštine Glavnog grada je danas, na sjednici održanoj 12. decembra 2025. godine, donio rješenja o imenovanju vršilaca dužnosti predsjednika savjeta svih mjesnih zajednica na teritoriji Glavnog grada Podgorice, čime je načinjen važan iskorak ka odgovornoj i funkcionalnoj lokalnoj samoupravi, saopšteno je iz kabineta Borovinić Bojović.

Vujović: Kulturna baština je temelj održivog razvoja i regionalne saradnje

Petak, 12.12.2025 | 16:56

Kultura i kulturna baština predstavljaju jednu od najsnažnijih poveznica među zemljama regiona, zato je regionalna saradnja u oblasti kulture jedan od najpouzdanijih mehanizama stabilnosti, povjerenja i dugoročnog razvoja održivih, inkluzivnih i otvorenih društava, to je poručila ministarka kuture i medija Tamara Vujović, govoreći na godišnjem zasijedanju Savjeta ministara kulture Jugoistočne Evrope (COMOCOSSE) koji se održava u Ohridu.

Albanski forum spreman da inicijativu o godišnjem dodatku stavi na dnevni red Socijalnog savjeta

Petak, 12.12.2025 | 16:53

Albanski forum, kao odgovoran politički subjekt, spreman je da inicijativu o godišnjem dodatku stavi na dnevni red Socijalnog savjeta, zajedno sa kompletnim paketom zakona koje smo pripremili za prihodnu stranu, saopšteno je iz tog foruma.

Ibrahimović na novogodišnjem prijemu za diplomatski kor: U 2025. napravljeni krupni iskoraci na planu evropske integracije

Petak, 12.12.2025 | 16:36

Potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova Crne Gore Ervin Ibrahimović priredio je, danas u Vili Gorica, tradicionalni novogodišnji prijem za diplomatski kor, tokom kojeg je ukazao na aktuelni međunarodni kontekst i ključne vanjskopolitičke prioritete Crne Gore, uz osvrt na ostvarene rezultate u prethodnoj godini, saopšteno je iz njegovog resora.

Herceg Novi: U pucnjavi ranjena jedna osoba

Petak, 12.12.2025 | 16:25

U pucnjavi koja se danas oko 14.40 časova dogodila u mjestu Bajkovina, na teritoriji opštine Herceg Novi, ranjen je Miki Nikolić, saopšteno je iz Uprave policije. Za sada nije poznat identitet počinioca.

Andrea Berišaj na putu ka olimpijskom snu

Petak, 12.12.2025 | 16:32

Andrea Berišaj je djevojka koja je talentom i posvećenošću izrasla u jednu od najperspektivnijih evropskih i svjetskih takmičarki u tekvondu, a koja je u prvoj godini nastupa u seniorskoj konkurenciji nagovijestila da njeno vrijeme tek dolazi i da su vrhunska dostignuća na najvećoj sceni mogući, i to u kontinuitetu.

Ukrajina bi već naredne godine mogla ući u EU

Petak, 12.12.2025 | 16:13

Pristupanje Evropskoj uniji do 1. januara 2027. godini precizirano je u najnovijoj verziji mirovnog predloga koji su ukrajinski i evropski zvaničnici predstavili Vašingtonu, prenio je Fajnenšl tajms

Građani i privreda pozajmili 1,65 milijardi eura

Petak, 12.12.2025 | 16:03

Fizička i pravna lica, odnosno građani i privreda, pozajmila su za devet mjeseci od banaka preko milijardu i po eura, što je rast za skoro 30 odsto u odnosu na prošlu godinu. Privreda je pozajmila 879,1 milion, a građani 773,5 miliona, što je ukupno 1,65 milijardi eura, piše Dan.

Kolektivna sumnja i tišina ugrožavaju demokratiju

Petak, 12.12.2025 | 15:48

Ljudska prava nijesu privilegija, već temelj funkcionisanja demokratije i preduslov za sigurnu budućnost, a izostanak njihove jasne, dosljedne i političke odgovorne odbrane vodi ka društvu u kojem zakone zamijenjuju strahovi, ocijenjeno je tokom matine razgovora „Mostovi ili zidovi?”, koji je Centar za građansko obrazovanje (CGO) organizovao danas u okviru 16. Crnogorskog filmskog festivala o ljudskim pravima UBRZAJ 2025.