Srijeda, 12.02.2025 | 07:59
IZVOR: rtcg.me

CG - Ove sezone 74 NOVE PLAŽE i to u ovim gradovima

Crnogorska obala ove godine biće bogatija za 74 nove gradske plaže, pa će ih ukupno biti 563. Povećan je za pet i broj hotelskih kupališta, kojih će sada biti 70.




Foto: arhiva, Kolektiv.me

To se navodi u Informaciju o izmjenama i dopunama programa privremenih objekata u zoni morskog dobra za period 2024-2028 godina, koju je Vlada juče usvojila.

U prethodnom periodu na terenu je bilo prepoznato 489 kupališta na crnogorskom primorju i to 134 u Herceg Novom, 35 u Kotoru, 40 u Tivtu, 133 u Budvi, 81 u Baru i 66 u Ulcinju.

“Ovim Izmjenama i dopunama Programa, formirana su dodatna 74 nova kupališta (563 ukupno) od čega je u Herceg Novom 13, u Kotoru 12, u Tivtu 8, u Budvi 18, u Baru 11 i u Ulcinju 12”, navodi se u Informaciji.

Uvažavajući sugestije Opštine Herceg Novi, Kotor i Tivat na čijim teritorijama je do sada bilo planirano ukupno 12 gradskih kupališta (Herceg Novi 6, Kotor 2 i Tivat 4), izmjenama i dopunama je uvećan broj istih pa je sada planirano ukupno 20 gradskih kupališta (Herceg Novi 9, Kotor 5 i Tivat 6).

Izmjenama je takođe izvršeno i planiranje novih hotelskih kupališta i to u Opštinama: Kotor(jedno), Tivat (jedno), Budva (dva), Ulcinj (jedno), pa tako ukupan broj planiranih hotelskih kupališta sada iznosi 70.

Minimalan zakup plaže 1.000 eura

Početni iznos naknade za korišćenje javnih plaža, na kojima nisu planirani privremeni objekti, a organizuje se plažni servis ne može biti manji od 1000 eura, dok će taj iznos za hotelska kupališta biti 2.000 eura.

To se navodi u Informaciji u vezi Izmjena i dopuna Cjenovnika početnih naknada za korišcenje/zakup morskog dobra, koji je Vlada juče usvojila.

Prema cjenovniku lokacije se dijele na četiri zona, i to ekstra zona, i zone I, II, III, a visina naknade se utvrđuje u zavisnosti od vrste i namjene objekta, kao i prema atraktivnosti, stepenu uređenosti i infrastrukturnoj opremljenosti zone.

“Početni iznos naknade za korišćenje javnih plaža, na kojima nisu planirani privremeni objekti saglasno Programu privremenih objekata u zoni morskog dobra, a organizuje se plažni servis ne može biti manji od 1000 eura, a za hotelska kupališta na kojima se organizuje plažni servis nisu planirani privremeni objekti saglasno Programu privremenih objekata ne može biti manja od 2000 eura”, navodi se u informaciji.

Kako se navodi, kao period sezone računa se vrijeme od 01.05. do 31.10. tekuće godine, a ostali period predstavlja vansezonu.

“Za privremene objekte koji rade u periodu vansezone mjesečna naknada se obračunava: za ugostiteljsku djelatnost u iznosu od 30% mjesečnog iznosa sezonske naknade, za trgovinsku i srodne djelatnosti u iznosu od 20% mjesečnog iznosa sezonske naknade”, navodi se u informaciji.

Pored toga početni iznos naknada za korišćenje plaža i kupališta utvrđuje se i obračunava na osnovu: broja, vrste i namjene privremenih objekata koji se mogu odobriti godišnjim Programom privremenih objekata u zoni morskog dobra, kategorije morskog dobra, površine ustupljene plaže.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Milović: Jasna struktura troškova i objašnjenje odluka su od ključnog značaja za pozitivan stav o drugoj dionici autoputa

Petak, 16.01.2026 | 14:24

Jasna struktura troškova i objašnjenje odluka su od ključnog značaja za pozitivan stav o drugoj dionici autoputa koja se već dugo obećava od strane Vlade, saopštio je generalni sekretar DPS-a i poslanik Nikola Milović.

Spremite novčanike! Skijališta Crne Gore objavila zvanični cjenovnik – pogledajte koliko košta skijanje

Petak, 16.01.2026 | 12:41

Zvanični ski pass cjenovnik Skijališta Crne Gore za sezonu 2025/2026. objavljen je danas.

Mugoša: Cijena druge dionice porasla u prethodnih par godina

Petak, 16.01.2026 | 11:26

Poslanik Socijaldemokrata (SD) Boris Mugoša komentarisao je vijest da se približavamo početku gradnje druge dionice autoputa, i konstatovao da je cijena oko 700 miliona eura za 23,5 km je značajno porasla u prethodnih par godina (sada je skoro 30 miliona po km), zbog čega, kako kaže, treba dati precizan odgovor o razlozima takvog povećanja.

Mišković: Cijene nekretnina dostigle vrhunac, rast usporava, pad se ne očekuje

Petak, 16.01.2026 | 11:13

U poređenju sa 2024. godinom, cijene nekretnina u 2025. porasle su oko 20 odsto, ali taj rast je bio znatno blaži iz kvartala u kvartal kazao je gostujući u Bojama jutra TV Vijesti Stefan Mišković, predsjednik Udruženja agencija za nekretnine.

Novo poskupljenje plastičnih kesa do kraja mjeseca

Četvrtak, 15.01.2026 | 19:10

Nova uredba o povećanju nadoknade koju plaćaju prodavci za plastične kese sa tri na pet centi stupa na snagu do kraja ovog mjeseca, zbog čega će se i povećati njihova cijena u trgovinskim lancima, prenosi RTNK.

Predsjednik Opštine Mojkovac osuđen na pola godine

Petak, 16.01.2026 | 08:13

Predsjednik Opštine Mojkovac Vesko Delić osuđen je na uslovnu kaznu zatvora od pola godine, koja se neće izvršiti ukoliko u roku od dvije godine ne počini novo krivično djelo.

Dajana i Ilija Pejović: Ljubav nam je životna konstanta

Petak, 16.01.2026 | 09:44

Dajana Golubović Pejović i Ilija Pejović važe za par od sklada, odišu ljubavlju, porodičnom toplinom, “naši” su, a svoji. Upoznali su se kao dvadesetogodišnjaci na televiziji na kojoj su tada radili, i njihova priča, priča je o ljubavi i istrajnosti.

Uprava policije: Neprijavljene blokade ugrožavaju bezbjednost građana

Petak, 16.01.2026 | 11:37

Uprava policije (UP) saopštila je da građani nenajavljenim blokadama direktno ugrožavaju sopstvenu bezbjednost, bezbjednost drugih učesnika saobraćaja, kao i prava i slobode drugih građana, te navode da preusmjeravanje i zatvaranje drumskog saobraćaja može vršiti isključivo policija.

Spektrum Analitika: DPS 25,2%, ZBCG 20,1%...

Četvrtak, 15.01.2026 | 20:20

Profesor Fakulteta političkih nauka (FPN) iz Beograda Miloš Bešić predstavio je na TVCG istraživanje javnog mnjenja agencije Spektrum Analitika. Prilikom predstavljanja rejtinga partija, Bešić je naveo da bi izlaznost na izborima, ako bi se sada održali, bila 63 odsto. Istraživanje je realizovano od 6 do 27. decembra na 1005 ispitanika.

Makron se pred vojnicima pojavio s krvavim okom (VIDEO)

Petak, 16.01.2026 | 10:58

Emanuel Makron se na svom godišnjem obraćanju francuskim vojnicima pojavio s crvenim okom. Tom prilikom se našalio, iskoristivši priliku da pozove na jačanje vojne moći Francuske.

Spaleti: Adžić je naše skriveno blago, ostaje u Juventusu

Petak, 16.01.2026 | 19:13

Iako je razmatrao odlazak na pozajmicu kako bi dobio veću minutažu, mladi crnogorski vezista Vasilije Adžić zasad ostaje u Juventusu.

FNC uveo rangiranje po kategorijama, evo kako su pozicionirani borci iz BiH

Petak, 16.01.2026 | 19:51

Fight Nation Championship (FNC) iza sebe ima izuzetno uspješnu godinu, a promocija je napravila i veliki iskorak uz potrebu za jasnijom strukturom takmičarske hijerarhije.

Završena blokada: Uspostavljen saobraćaj na putevima ka Nikšiću, Cetinju i Baru

Petak, 16.01.2026 | 19:00

Mještani Zete i danas organizuju blokade saobraćaja na više putnih pravaca.

Suljević: Crna Gora bez doprinosa NVO ne bi bila na sadašnjem nivou evropskih integracija

Petak, 16.01.2026 | 17:42

Crna Gora, bez doprinosa nevladinih organizacija (NVO), ne bi bila na sadašnjem nivou evropskih integracija, poručio je ministar regionalno-investicionog razvoja i saradnje sa nevladinim organizacijama, Ernad Suljević.

Pala mreža Iks, desetine hiljada korisnika prijavljuje probleme

Petak, 16.01.2026 | 17:19

Društvena mreža Iks, nekadašnji Tviter, pala je danas, a više od desetine hiljada korisnika prijavilo je probleme.

Raspisan jvni konkurs za predsjednika i dva člana Savjeta Agencije za željeznice

Petak, 16.01.2026 | 18:55

Ministarstvo saobraćaja raspisalo je javni konkurs za imenovanje predsjednika i dva člana Savjeta Agencije za željeznice. 

Pet vrsta čajeva koji pomažu kod migrene

Petak, 16.01.2026 | 18:00

Migrena je mnogo više od obične glavobolje, zna zaustaviti dan, iscrpiti tijelo i zamagliti misli. I dok mnogi u takvim trenucima posegnu za kafom, stručnjaci upozoravaju da kofein kod migrene često može imati suprotan učinak.

Nova "atomska bomba" Liverpula – Belingem? Real kaže ni pod razno!

Petak, 16.01.2026 | 19:38

Liverpul je, prema navodima španskog portala Fićahes, spreman da napravi snažan potres na fudbalskom tržištu i pošalje ponudu tešku čak 180 miliona eura za vezistu Real Madrida Džuda Belingema.

Dok se Liverpool premišljao, Guardiola je bio konkretan: Marc Guehi prelazi u Manchester City

Petak, 16.01.2026 | 18:12

Marc Guehi prelazi u Manchester City, objavio je ekskluzivno Fabrizio Romano.

Miljanić: Pejović dao veliki doprinos oko zaključivanja sporazuma

Petak, 16.01.2026 | 17:15

"Sporazum je 25.12.2025. godine zaključen i ovjeren kod notara, čime je HG 'Budvanska rivijera' AD Budva svoju imovinu uvećala za oko 10.000.000 eura", kazao je član Odbora direktora.