Srijeda, 12.02.2025 | 09:27
IZVOR: pobjeda.me /bankar.me

Sa Temu-a od novembra u Crnu Goru stiglo više od 250.000 POŠILJKI

Kineska platfoma za online kupovinu – Temu postala je broj jedan za crnogorske građane koji kupuju na stranim sajtovima. Prema podacima koje je Uprava carina dostavilia portalu Bankar.me, od novembra prošle godine, od kada je ova platfoma postala dostupna i za tržište Crne Gore, naši građani naručili su više od 250 hiljada paketa. Iz Uprave carine objašnjavaju i da se za pošiljke sa Temu-a ne plaća PDV.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Ni crnogorski građani nisu odoljeli popularnoj kineskoj platfomi za online trgovinu, koja je za veoma kratko vrijeme osvojila region. Iz Uprave carine za portal Bankar.me kažu da je trgovina preko platforme Temu u stalnom porastu.

“Od novembra 2024. godine, kada je platforma Temu postala aktivna do danas u našoj zemlji, građani Crne Gore naručili su preko 250.000 pošiljki preko ove platforme”, kazali u iz Uprave carina.

Iako je najavljeno da će od 1. januara početi naplata PDV-a za sve pošiljke iz inostranstava bez obrzira na iznos, to naše sugrađane nije obeshrabrilo, te su istim intenzitetom nastavili da naručuju.

“Uprava carina ne uočava pad broja pošiljki koje pristižu putem platforme Temu, kao ni onih koje fizička lica kupuju preko drugih platformi u inostranstvu. Naprotiv, kada je riječ o Temu platformi, primijećeno je da je u poslednjih mjesec dana broj pristiglih pošiljki nešto veći u odnosu na prethodni period”, navode iz Uprave carina.

U međuvremenu, Temu je sklopio ugovor sa operatorima ekspresnih i poštanskih pošiljki, prema kojima se naplata carinskih dažbina vrši od pošiljaoca robe, a ne od krajnjih korisnika – primaoca. To znači da će ova kineska platforma na sebe preuzela obavezu plaćanja PDV-a umjesto građana. Podsjetimo, do 1. janura nije se plaćao porez za pošiljke vrijednosti manje od 75 eura, jer su one bile oslobođene plaćanja poreza. Od nove godine PDV se plaća na sve pošiljke iz inostranstva bez obzira na iznos.

Građani prošle godine preko stranih sajtova načili robu vrijednosti 8,5 miliona, najviše iz Kine

Uprava carina, kako kažu, kontinuirano prati tok pošiljki koje pristižu kod carinskih ispostava i sprovodi sve neophodne procedure u cilju efikasnog stavljanja robe u zakonom definisane carinske postupke.

“Prema trenutno dostupnim podacima, u prošloj godini je za postupak carinjenja prijavljeno oko 230.000, a ukupan broj pošiljki koje su naši građani naručili iz inostranstva je nešto manji od 300.000”, kazali su iz Uprave carina.

Napominju da se značajan broj pošiljki još uvijek nalazi u carinskim skladištima operatera u procesu razvrstavanja, kao i da nove pošiljke svakodnevno pristižu. Stoga, kako ističu, ukupan broj pošiljki u proceduri je dinamičan i može biti veći.

“Prema evidencijama Uprave carina, ukupna vrijednost online pošiljki koje su crnogorski građani poručili iz inostranstva u 2024. godini iznosi približno 8,5 miliona eura. Najviše pošiljki pristiže iz Kine”, navode iz Uprave carina.

Naplaćeno više od pola miliona PDV-a od pošiljki

Prema podacima koje nam je Uprava carine dostavila, 1. januara ove godine, po osnovu naplate PDV-a za pošiljke vrijednosti do 150 eura, naplaćeno je oko 560.000 eura. Ovaj iznos se, kako kažu, kontinuirano mijenja, s obzirom na to da se podaci ažuriraju na dnevnom nivou.

“U vezi sa obračunom i naplatom carinskih dažbina za poštanske pošiljke, obavještavamo vas da se kod operatora ekspresnih i poštanskih pošiljki koji posjeduju odobrenje za deklarisanje pošiljki u posebnom postupku (e-manifest), obračun carinskih dažbina za pošiljke vrijednosti do 150 € (na koje se od 1. januara 2025. godine obračunava i naplaćuje PDV) vrši kroz aplikaciju e-manifest za cijelu grupu pošiljki po jednom manifestu”, navode iz Uprave carina.

Objašnjavaju da, prema rješenjima koja je Uprava carina izdala operatorima pošiljki, oni su, kako kažu, u obavezi da u roku definisanom rješenjem, izvrše uplatu carinskog duga i razduže ga u elektronskoj formi. Operator, kako navode, vrši uplatu carinskog duga prema Upravi carina.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Knežević: Sa Vučićem sam se čuo sinoć poslije utakmice Zvezde, prokomentarisao sam fudbalsku grešku

Petak, 30.01.2026 | 14:42

Predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević pozvao je sve lidere parlamentarne većine da, kako kaže, pogledaju telefone da se vidi koliko su se oni puta čuli sa Satalerom, a on sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.

Wizz Air uvodi novu liniju Podgorica - Katanija

Petak, 30.01.2026 | 14:24

Wizz Air od 5. maja otvara liniju Podgorica – Katanija, navela je ministarka saobraćaja Maja Vukićević.

Sa crnogorskog tržišta povučen Aptamil: Sumnja se da formula može biti štetna za zdravlje beba

Petak, 30.01.2026 | 14:50

Iz Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Portalu Analitika je saopšteno da je sa tržišta počučena formula za bebe, Aptamil od 400 gr, u kartnonskoj kutiji.

DNP otkazuje podršku Vladi i Mujoviću, Knežević će sa Mandićem razgovarati o nastavku saradnje

Petak, 30.01.2026 | 14:04

Predsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević saopštio je da ta stranka otkazuje podršku Vladi premijera Milojka Spajića, a otkazuje se i podrška vlasti u Podgorici, koju predvodi gradonačelnik Saša Mujović. 

Vukićević nakon podnijete ostavke: Bila mi je izuzetna čast da služim Crnoj Gori i građanima

Petak, 30.01.2026 | 16:00

Danas sam, kao što sam ranije najavila, podnijela ostavku na funkciju ministarke saobraćaja u Vladi Crne Gore. Funkciju sam obavljala na osnovu predloga kolega iz Demokratske narodne partije, koja od danas više nije dio parlamentarne većine, i kao što smo i obećali, kolega Milun Zogović i ja smo ispoštovali datu riječ, navela je ministarka Maja Vukićević.

Nikšić: Zaplijenjeno oko 900 komada duvanskih proizvoda, alkoholno piće – krivična prijava protiv dva lica

Subota, 31.01.2026 | 13:21

Policijski službenici Odjeljenja bezbjednosti Nikšić preduzeli su juče planske aktivnosti u cilju otkrivanja i suzbijanja sive ekonomije i nedozvoljene trgovine akciznim robama, te su, shodno pribavljenim naredbama suda, izvršili pretrese na četiri lokacije na području Nikšića.

Hrvatska “spustila rampu” svešteniku Backoviću, zabranjen mu ulazak u zemlju

Subota, 31.01.2026 | 13:10

Tivatski paroh Mitropolije crnogorsko-primorske SPC, Mijajlo Backović proglašen je nepoželjnim od strane Hrvatske i njemu je zabranjen ulazak u tu zemlju, saznaje nezvanično Pobjeda.

Adžić: Vlada uprkos obećanju ne predlaže italijanski model “antimafija” zakona, kriminalcima dato vrijeme da sakriju imovinu

Subota, 31.01.2026 | 12:55

Član Predsjedništva Građanskog pokreta URA Filip Adžić kazao je da su izgubljene četiri godine tokom kojih je država mogla da oduzima sumnjivo stečenu imovinu i da ni danas Vlada nije pripremila Italijanski model “antimafija” zakona koji su obećali.

Gorčević: Putokaz ka zatvaranju svih pregovaračkih poglavlja do kraja 2026. godine

Subota, 31.01.2026 | 12:31

Program pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji za period 2026–2027, koji je Vlada usvojila na jučerašnjoj sjednici, predstavlja jasan i operativan putokaz za zatvaranje svih pregovaračkih poglavlja do kraja 2026. godine, čime Crna Gora ulazi u završnu fazu pregovaračkog procesa.

Uhapšene tri osobe osumnjičene za razbojništvo i teške krađe, među njima i maloljetnik

Subota, 31.01.2026 | 12:23

Podgorička policija rasvijetlila je krivična djela razbojništvo i teške krađe, izvršena na teritoriji Glavnog grada, te je, po nalogu Osnovnog državnog tužilaštva u Podgorici, uhapsila tri osobe, među kojima je i jedno maloljetno, saopšteno je iz Uprave policije.

Glavni grad obezbijedio besplatan đački prevoz za učenike do Zete

Subota, 31.01.2026 | 12:08

Glavni grad Podgorica obezbijedio je besplatan prevoz za učenike koji svakodnevno putuju iz Podgorice kako bi pohađali nastavu u Zeti, čime je riješeno važno pitanje bezbjednog i redovnog dolaska učenika u školu.

Nadal bira Alkarasa kao favorita, ali upozorava zemljaka: Novak je Novak

Subota, 31.01.2026 | 11:57

Finale Australijan opena donosi sudar generacija, a jedan od najvećih koji su ikada stali na teniski teren jasno vidi gdje je težište. Rafael Nadal ne krije poštovanje prema starom rivalu Novaku Đokoviću, ali pred nedjeljni meč u Melburnu prednost daje svom sunarodniku Karlosu Alkarasu.

Ministar zdravlja Vojislav Šimun najavio nove reforme zdravstva na sastanku sa Svjetskom bankom

Subota, 31.01.2026 | 11:44

Na sastanku sa šefom Svjetske banke Kristoferom Sheldonom, ministar zdravlja Vojislav Šimun najavio je pokretanje Nacionalnog sistema za praćenje količina i zaliha lijekova, Predlog Zakona o upravljanju podacima u zdravstvu i digitalnom zdravlju, te unapređenje rada Komisije za odobravanje ljekova za rijetke bolesti i nastavak terapije osiguranih lica u inostranstvu.

Ove životne navike značajno utiču na pojavu raka debelog crijeva

Subota, 31.01.2026 | 11:32

Rak debelog crijeva, koji se nekada pojavljivao uglavnom kod starije populacije, sve se češće dijagnostikuje i kod osoba mlađih od 55 godina.

U Rožajama i Budvi uhapšena dva međunarodno tražena lica

Subota, 31.01.2026 | 10:57

Službenici Sektora granične policije – Stanice granične policije Rožaje, u saradnji sa službenicima NCB Interpola Podgorica su u Rožajama locirali i uhapsili međunarodno traženo lice B.H. (59), kosovskog državljanina, saopšteno je iz Uprave policije. Budvanska policija uhapsila je tuskog državljanina A. I. (54) koji se takođe potražuje po međunarodnoj potjernici.