Srijeda, 12.02.2025 | 11:35
IZVOR: rtcg.me

ASK: Milo Đukanović PREKRŠIO ZAKON

Agencija za sprečavanje korupcije (ASK) utvrdila je da je bivši predsjednik Crne Gore Milo Đukanović prekršio Zakon o sprečavanju korupcije jer 2019. godine nije prijavio novčani iznos od 16.741 eura.




Foto: DPS

Ovo je prvi put da je Đukanović kažnjen od osnivanja ASK-a.

"Utvrđuje se da je Đukanović, kao javni funkcioner, prekršio član 25 stav 3 alineja 2 Zakona o sprečavanju korupcije, jer Agenciji u toku 2019. nije dostavio Izvještaj o prihodima ì movini u slučaju promjene iz Izvještaja koje se odnose na uvećanje imovine, u zakonom propisanom roku, i time nije prijavio novčani iznos od 16.741 eura koji je kao uvećanje imovine bio dužan da prijavi", navodi se u odluci ASK-a.

Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) inicirala je pokretanje postupka 2019. godine. Međutim, tadašnje rukovodstvo ASK-a odbilo je zahtjev kao neosnovan. Nakon toga, MANS je podnio tužbu Upravnom sudu, koji je naložio ASK-u da otkloni nedostake ukazane presudom i sprovode postupak.

"Postupajući po nalozima iz presude, Agencija je dana 16.12.2024. godine, Milu Đukanoviću uputila poziv da se izjasni na navode iz prijave. Kako se imenovani nije izjašnjavao, odnosno kako je nemoguće bilo uručiti navedeni poziv u skladu sa zakonskim odredbama, Agencija je ponovno uputila poziv dana 10.01.2025. godine. Imenovani se na navedeni poziv izjasnio pisanim putem dana 27.01.2025. godine i u bitnom istakao da je pred Osnovnim sudom donesena presuda u njegovu korist i time činjenično i pravno potvrdio njegov stav o nepostojanju duga prema 'Atlas banci' AD Podgorica, te se sada predmet nalazi u postupku po žalbi tuženih pred Višim sudom u Podgorici. Takođe, ističe da je u drugom sudskom postupku donešena presuda u njegovu korist, zbog povrede prava ličnosti, P br. 1408/19 od 08.03.2024. godine. U bitnom je istakao da se ne može raditi ni o kakvom prikrivanju imovine, jer je sve ove činjenice više puta javno iznosio u svojim medijskim obraćanjima i istupima, kao što je i navedeno u aktu Agencije", piše u odluci ASK-a.

Prema njihovim riječimam, novim zakonom koji je na snagu stupio 12. juna prošle godine propisano je da se samo sukob interesa i prijave zviždača mogu riješiti po odredbama starog zakona.

"Uvidom u izjašnjenje Mila Đukanovića kao javnog funkcionera, a koje je dostavio Agenciji po zahtjevu inicijative NVO MANS, u bitnom je utvrđeno da imenovani nije sporio da je njegov sin B. Đ. izmirio novčani iznos od 16.741,24 eura po osnovu duga koji je posjedovao u AD 'Atlas banci' u Podgorici. Imenovani je u pisanom izjašnjenju naveo da je pokrenuo građanski sudski postupak tužbom, sa ciljem utvrđivanja osnovanosti duga, koji je u proceduri pred Osnovnim sudom u Podgorici, a čiji ishod očekuje, kako bi se dalje odnio prema predmetnim obavezama. Imajući u vidu sve iznijeto, kao i navode iz presude Upravnog suda, po kojoj presudi suda se jasno navodi da: 'To što javni funkcioner je predao sudu tužbu protiv tuženih 'Atlas banke' AD Podgorica i drugih, radi utvrđenja duga, a koja tužba se ne nalazi u spisima predmeta, ne predstavlja prethodno pitanje i nalaže Agenciji da otkloni nedostatke na koje je ukazano ovom i prethodnom presudom Upravnog suda, te da donese novo, zakonito rješenje'", stoji u odluci.

ASK je cijenio, kako navode, i dio navoda Đukanovića iz pisanog izjašnjenja od 27.01.2025. godine. Međutim, ocijenili su da ti navodi nijesu od uticaja na drugačije odlučivanje u ovoj upravnoj stvari.

"Shodno svemu navedenom, Izvještaji moraju oslikavati i prikazivati realno stanje prihoda i imovine, posebno kod prihoda koji su veći od 1.000 eura i imajući u vidu da je Zakon o sprečavanju korupcije ('Sl. list CG' br. 54/24) jasno propisao da se formalni propusti u prijavljivanju imovine i prihoda koji se kreću u opsegu do 1.000 eura mogu prijaviti posebnom dopunom ili izmjenom Izvještaja, dok će se razlike u prijavljenim i stečenim vrijednostima imovine i prihoda veće vrijednosti od 1.000 eura smatrati učinjenom povredom Zakona, odnosno kao iskazivanje netačnih i nepotpunih podataka, na osnovu čega je odlučeno kao u dispozitivu odluke", zaključuje ASK.

KOMENTARI (1)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.
Mila
13.02.2025 07:11

Ovo je cirkus! Nešto drugo je u pozadini, kad su izvadili Mila iz bauna. Bolje bi im bilo da riješavaju tekuće probleme jer ovaj narod neće ovo dugo trpjeti!

1 0

OSTALE VIJESTI

Kažanegra Stanišić: Od početka godine 20 lažnih dojava o bombama

Četvrtak, 30.04.2026 | 11:05

Od početka godine evidentirano je oko 20 prijava lažnih dojava o bombama koje su se odnosile na više od 100 objekata, od čega su većinom bile obrazovne ustanove.

Ovo je radno vrijeme Dom zdravlja Glavnog grada tokom prvomajskih praznika

Četvrtak, 30.04.2026 | 10:47

 Povodom Međunarodni praznik rada, Dom zdravlja Glavnog grada organizovao je rad u izmijenjenom režimu, kako bi građanima i tokom prazničnih dana bila dostupna zdravstvena zaštita.

Apelacioni sud odbio žalbe: Đurđevac, Lalatović i Marković osuđeni za stvaranje kriminalne organizacije

Četvrtak, 30.04.2026 | 10:42

Apelacioni sud Crne Gore saopštio je da je odbio kao neosnovane žalbe branilaca optuženih i Specijalnog državnog tužilaštva i potvrdio presudu Višeg suda u Podgorici, kojom su Aleksandar Đurđevac, Stefan Lalatović i Predrag Marković oglašeni krivim da su izvršili krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije. Oni su osuđeni na zatvorske kazne u ukupnom trajanju od preko četiri godine.  

Mojkovac: Spomenik serdar Janku će “osvježiti”

Četvrtak, 30.04.2026 | 10:33

Opština Mojkovac izdvojila 4.000 eura za konzervaciju jednog od simbola tog grada

Poslanici Demokrata saslušani po prijavi Đukanovića, tvrde da želi da ih ućutka

Četvrtak, 30.04.2026 | 10:18

Šef poslaničkog kluba Demokrata Boris Bogdanović kazao je da u porodici Đukanović treba tražiti krivca ukoliko se bilo šta desi njemu ili bilo kom članu te političke partije.     

Vozač školskog autobusa u Podgorica zatečen pod dejstvom alkohola, policija spriječila rizik po djecu

Srijeda, 29.04.2026 | 12:53

Policija u Podgorica sprovodi pojačane preventivne aktivnosti s ciljem unapređenja bezbjednosti saobraćaja, s posebnim fokusom na zaštitu djece u zonama škola i vrtića, saopšteno je iz Uprava policije Crne Gore.

Lakoviću određeno zadržavanje do 72 sata, osumnjičen da je omogućio bjekstvo Milošu Medenici

Srijeda, 29.04.2026 | 12:36

Nakon saslušanja u Osnovnom državnom tužilaštvu, Saši Lakoviću (36) je određeno zadržavanje do 72 sata. On je jutros, zajedno sa Nemanjom Mučalicom (36) uhapšen zbog sumnje da su izvršili krivično djelo omogućavanje bjekstva Milošu Medenici.

Dojava o bombi u podgoričkoj Gimnaziji

Srijeda, 29.04.2026 | 11:25

Dojava o postavljenoj bombi stigla je na adresu podgoričke Gimnazije "Slobodan Škerović".

Šaranović: Policiji i tužilaštvu poznati lokaliteti na kojima je Medenica boravio

Srijeda, 29.04.2026 | 11:37

Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović saopštio je da je Miloš Medenica boravio na lokalitetima koji su policiji i tužilaštvu poznati, kao i koja su mu lica pomagala dana 27. i 28. 1. od kada je on nedostupan državnim organima.

Spajić: Napravljen je važan korak ka izgradnji još jedne dionice auto-puta

Srijeda, 29.04.2026 | 15:48

Sa riječi na djela! Napravljen je važan korak ka izgradnji još jedne dionice auto-puta, od Smokovca do Tološa, saopštio je premijer Milojko Spajić.

SEP podnosi inicijativu za imenovanje potpredsjednika Skupštine Glavnog grada

Četvrtak, 30.04.2026 | 11:17

Stranka evropskog progresa ce podnijeti inicijativu za imenovanje potpredsjednika Skupštine Glavnog grada jer postoji bojazan da će doći do blokade gradskog parlamenta nakon smjene Jelene Borovinić Bojović, saopstio je Ilija Mugoša, odbornik SEP-a.

Indijski milijarder nudi utočište za Eskobarove „kokainske nilske konje“

Četvrtak, 30.04.2026 | 11:13

Anant Ambani, sin indijskog milijardera Mukesha Ambanija, ponudio je da u svoj centar za zaštitu životinja u Indiji primi oko 80 nilskih konja iz Kolumbije, poznatih kao „kokainski nilski konji“, koje je u zemlju nekada unio narko-bos Pablo Eskobar.

Kažanegra Stanišić: Od početka godine 20 lažnih dojava o bombama

Četvrtak, 30.04.2026 | 11:05

Od početka godine evidentirano je oko 20 prijava lažnih dojava o bombama koje su se odnosile na više od 100 objekata, od čega su većinom bile obrazovne ustanove.

Crna Gora i Japan unapređuju saradnju: JETRO otvara nova vrata investicijama

Četvrtak, 30.04.2026 | 10:56

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović sastao se danas sa predstavnicima Japanske organizacije za spoljnu trgovinu (JETRO), jedne od vodećih japanskih institucija za unapređenje međunarodne trgovine, investicija i poslovnog povezivanja.

Ovo je radno vrijeme Dom zdravlja Glavnog grada tokom prvomajskih praznika

Četvrtak, 30.04.2026 | 10:47

 Povodom Međunarodni praznik rada, Dom zdravlja Glavnog grada organizovao je rad u izmijenjenom režimu, kako bi građanima i tokom prazničnih dana bila dostupna zdravstvena zaštita.

Apelacioni sud odbio žalbe: Đurđevac, Lalatović i Marković osuđeni za stvaranje kriminalne organizacije

Četvrtak, 30.04.2026 | 10:42

Apelacioni sud Crne Gore saopštio je da je odbio kao neosnovane žalbe branilaca optuženih i Specijalnog državnog tužilaštva i potvrdio presudu Višeg suda u Podgorici, kojom su Aleksandar Đurđevac, Stefan Lalatović i Predrag Marković oglašeni krivim da su izvršili krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije. Oni su osuđeni na zatvorske kazne u ukupnom trajanju od preko četiri godine.  

Mojkovac: Spomenik serdar Janku će “osvježiti”

Četvrtak, 30.04.2026 | 10:33

Opština Mojkovac izdvojila 4.000 eura za konzervaciju jednog od simbola tog grada

SAD će odbijati vize ljudima ako ne odgovore s “ne“ na dva postavljena pitanja

Četvrtak, 30.04.2026 | 10:22

Podnosioci zahtjeva za američke vize sada će morati da potvrde da se ne plaše progona u svojim matičnim zemljama, što je dio napora administracije Donalda Trampa da dodatno ograniči ulazak potencijalnih tražilaca azila u zemlju, prenosi Index.hr.

Poslanici Demokrata saslušani po prijavi Đukanovića, tvrde da želi da ih ućutka

Četvrtak, 30.04.2026 | 10:18

Šef poslaničkog kluba Demokrata Boris Bogdanović kazao je da u porodici Đukanović treba tražiti krivca ukoliko se bilo šta desi njemu ili bilo kom članu te političke partije.     

Nenezić: Koji član 44. Vlade radi za interese luke Drač?

Četvrtak, 30.04.2026 | 10:14

Zakonsko rješenje koje dovodi u pitanje samu svrhu postojanja slobodne zone i koje će dovesti do gašenja lučke djelatnosti - objašnjava poslanik Evropskog saveza, Branislav Nenezić.