Četvrtak, 13.02.2025 | 16:03
IZVOR: večernji.hr

U ovoj ZEMLJI škole prelaze na DIGITALNE satove - Djeca više NE ZNAJU gledati sat s kazaljkama

Iako je prerano reći hoće li digitalni satovi u potpunosti zamijeniti analogne satove u školama, trend je jasan.




Foto: Ilustracija/ Pixabay

U današnjem digitalnom dobu, gdje pametni telefoni i računari dominiraju našim životima, jedna vještina polako izumire – sposobnost čitanja vremena s analognog sata. Iako se ovo možda čini trivijalnim problemom, neke škole u svijetu, posebno Ujedinjenom Kraljevstvu, već su poduzele korake kako bi se prilagodile ovoj promjeni, zamjenjujući tradicionalne satove s kazaljkama digitalnim prikazima vremena.

Razlog za ovu promjenu je jednostavan: mlađe generacije odrastaju okružene digitalnim prikazima vremena. Od pametnih telefona i računala do pametnih satova, vrijeme je svugdje prikazano u numeričkom formatu. Kao rezultat toga, mnogi učenici  nikada nisu razvili vještinu čitanja analognog sata, što stvara probleme u školskom okruženju, posebno tokom ispita.

Učitelji u Velikoj Britaniji primijetili su da učenici gube dragocjeno vrijeme tokom ispita pokušavajući odgonetnuti koliko im je vremena preostalo na satu s kazaljkama. Neki su čak morali pitati nastavnike za pomoć, što je ometalo i njih i ostale učenike. Stoga su neke škole odlučile ukloniti analogne satove iz ispitnih dvorana i zamijeniti ih digitalnim satovima, kako bi učenicima olakšali praćenje vremena.

Iako su britanske škole privukle najviše pažnje, problem nije ograničen samo na tu zemlju. Istraživanja u Sjedinjenim Američkim Državama pokazuju slične trendove, pri čemu sve manji broj djece posjeduje ili zna čitati analogne satove. U Oklahomi je istraživanje pokazalo da samo petina djece u dobi od 6 do 12 godina može tačno pročitati vrijeme na satu s kazaljkama.

Prerano reći hoće li digitalni satovi u potpunosti zamijeniti analogne satove u školama, trend je jasan. Kako vrijeme prolazi, važno je pronaći ravnotežu između prilagođavanja novim generacijama i očuvanja onoga što smo naučili. Možda će rješenje biti u  kombinaciji oba tipa satova, omogućujući učenicima da se upoznaju s obje vrste prikaza vremena. 

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

ZAPLIJENJEN alkohol vrijedan blizu 12.000 eura, oduzet LSD, amfetamin, marihuana

Nedjelja, 03.08.2025 | 15:02

Na graničnom prelazu Dobrakovo, na ulazu u Crnu Goru, izvršena je granična kontrola lica D.M.(51) iz Nikšića, koji je upravljao teretnim motornim vozilom marke Volvo.

Često vam se ZNOJE DLANOVI? Otkrijte EFIKASNE METODE za trajno rješenje

Nedjelja, 03.08.2025 | 14:49

Znojenje dlanova može biti neprijatno iskustvo. Nasreću, određeni tretmani vam mogu pomoći u znatnom ublažavanju ovoga.

U ponedjeljak POČINJE NOVA SEZONA crnogorskog fudbalskog šampionata

Nedjelja, 03.08.2025 | 14:41

Fudbaleri Budućnosti sjutra od 20.00 časova u Beranama otvaraju novu sezonu Prve crnogorske lige duelom protiv ekipe Jezera iz Plava. Biće to početak pohoda na osmu šampionsku titulu, u jubilarnoj 20. sezoni domaćeg prvenstva.

BORBENO i SRČANO do pete pozicije – Crnogorski juniori peti u Evropi

Nedjelja, 03.08.2025 | 14:36

Drugu godinu zaredom crnogorska muška juniorska košarkaška reprezentacija osvojila je peto mjesto na B prvenstvu Evrope. Nakon što su naši juniori bili peti prošlog ljeta u Skoplju, identičan rezultat ostvarili su i ovog puta na šampionatu, koji je održan u rumunskom Piteštiju.

Čuvena pjevačica ponovo HITNO HOSPITALIZOVANA: Borila se s rakom, a sada joj se neočekivano pogoršalo stanje

Nedjelja, 03.08.2025 | 14:21

Britanska pjevačica Džesi Džej (37), koja je prije samo šest nedjelja operisana zbog raka dojke, ponovo je završila u bolnici, ovog puta zbog vode u plućima i sumnje na tromb. Vijest o svom zdravstvenom stanju podijelila je lično na Instagramu, naglasivši da je oporavak bio “mentalno najizazovniji period njenog života”.

ODREĐEN PRITVOR Momiroviću, Vesiću i još 11 OSUMNJIČENIH u slučaju pada nadstrešnice u Novom Sadu

Nedjelja, 03.08.2025 | 14:03

Bivšim ministrima Tomislavu Momiroviću i Goranu Vesiću određen je pritvor do 30 dana, potvrđeno je za RTS iz Višeg suda u Beogradu.

NAJUKUSNIJA obrok salata od rotkvica - Zasitna je, a niskokalorična

Nedjelja, 03.08.2025 | 13:49

Salata od rotkvica sa sirom je brza za pripremu, puna svježine i savršena kao prilog uz roštilj, lagani ručak ili večeru.

POŽAR u Donjoj Gorici: Vatrogasci brane kuće

Nedjelja, 03.08.2025 | 13:14

Između podgoričkih naselja Donja Gorica i Kokot došlo je do požara koji se brzo širi i mogao bi ugroziti obližnje kuće.

Čelanović: Sramno, MUP NARUŠIO kotorsku karnevalsku tradiciju

Nedjelja, 03.08.2025 | 13:10

MUP je sinoć narušio kotorsku karnevalsku tradiciju, ocijenio je Miloš Čelanović generalni sekretar SD-a i predstavnik Evropskig saveza.

TRIK sa čašom i papirom koji može da SPASI vaš dom dok ste na odmoru (VIDEO)

Nedjelja, 03.08.2025 | 13:00

Genijalno, a potpuno besplatno.