Utorak, 18.02.2025 | 13:35
IZVOR: index. hr

Stivenu Spilbergu NIJE BILO DOPUŠTENO da režira jedan film

U Holivudu ima nekoliko reditelja koji su zaista promijenili istoriju filma, bilo kroz inovativne vizuelne stilove, narativne strukture, ili čak stvaranjem potpuno novih žanrova.




Foto: YouTube screenshot/NBC News

Dok su nezavisni filmovi poput Mjesečine pomerali granice vizuelnog i tematskog izraza, blokbasteri su postali njihova sopstvena industrija. Ali dva reditelja su postavila temelje za moderni blokbaster, ali nikada nisu udružili snage – jedan od njih jednostavno nije želio, prenosi Index.

Nakon što je stvorio Ratove zvijezda, Džordž Lukas je postao jedan od pionira koncepta blokbaster filma. Tokom snimanja, njegov kreativni tim je bio ubijeđen da će film propasti, ali Lukas je istrajao u svojoj viziji – insistirao je na razvoju nove tehnologije specijalnih efekata, ekstenzivnoj izgradnji svijeta i korišćenju Dolbi surround zvuka za legendarni saundtrek. Niko nije očekivao da će biti uspjeh, ali on je bio toliko uvjeren u potencijal filma da je obezbijedio prava na prodaju i nastavke.

U danima prije premijere, Lukas se sklonio u hotel na Havajima, izbjegavajući da se suoči sa mogućim neuspjehom. Ali kada je slučajno uključio TV i vidio kako se ljudi okupljaju u beskrajnim redovima ispred bioskopa, bio je potpuno šokiran – Ratovi zvijezda su postali globalni hit.

U isto vrijeme, Stiven Spilberg je imao sličan efekat na filmsku industriju sa svojim revolucionarnim filmom Ajkula iz 1975. godine. Film je redefinisao Holivud, donio mu status jednog od najmoćnijih reditelja i započeo eru u kojoj su mladi i ambiciozni filmski stvaraoci dobili više kontrole nad svojim projektima.

Njihove karijere su bile paralelne, ali Lukas i Spilberg nikada nisu sarađivali na istom filmu, iako je Spilberg imao jaku želju da režira jedan od nastavaka Ratova zvijezda.

Spilberg je otvoreno izrazio svoje razočarenje što nikada nije dobio priliku, da radi na Ratovima zvijezda.

„Pitao sam Lukasa, ali mi nije dozvolio da režiram nijednog od njih. Htio sam to da uradim prije 15 godina, ali on nije želio da to uradim. Razumijem zašto – Ratovi zvijezda su Džordžova beba. To je njegova mala industrija i njegov lični dodir. On zna da imam Park iz doba Jure i Indijanu Džonsa. Ali Džordž ima Ratove zvijezda i ne misli da to dijeli sa mnom“, otkrio je Spilberg, a prenosi Far Magazine.

Iako bi mnogi fanovi potencijalno voljeli da vide Spilbergovu viziju Ratova zvijezda, možda je Lukas bio u pravu što je sačuvao seriju kao svoju zaostavštinu.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Otvara se tržište od 500 miliona ljudi: Crna Gora mora iskoristiti EU fondove

Nedjelja, 21.06.2026 | 08:30

Crna Gora pretpristupni period ulaska u Evropsku uniju mora iskoristiti za postizanje što bolje startne pozicije svojih preduzeća. Mogućnosti korišćenja evropskih fondova su velike i tu šansu treba iskoristiti prije ulaska na evropsko bezcarinsko tržište od 500 miliona, kaže ekspert iz Hrvatske, Krešimir Budiša, koji je bio predavač na skupovima koje je Privredna komora organizovala za domaće poljoprivrednike i preduzetnike.

Dizel od utorka jeftiniji minimum deset centi

Nedjelja, 21.06.2026 | 08:35

Cijene goriva od utorka će biti manje za od sedam do 12 centi, što će biti prvo veće smanjenje cijena goriva nakon marta, od kada su cijene naftnih derivata počele da rastu zbog sukoba između Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i Irana.

Ljeto zvanično stiglo: Temperature rastu širom regiona

Nedjelja, 21.06.2026 | 09:11

Ljeto na sjevernoj Zemljinoj hemisferi zvanično je počelo danas u 10 sati i 24 minuta, dok je u isto vrijeme na južnoj hemisferi nastupila zima.

Beživotno tijelo mladića pronađeno u rupi na gradilištu u Budvi

Nedjelja, 21.06.2026 | 11:06

https://www.kolektiv.me/302901/troje-povrijedjenih-u-udesu-u-kolasinu-medju-njima-i-petomjesecna-beba

Kraj ćutanja na nasilje među djecom: Država najavljuje oštre mjere

Nedjelja, 21.06.2026 | 08:24

Sankcije u slučaju vršnjačkog nasilja moraju biti na najvećem mogućem nivou, a država više neće ćutati na tu pojavu, poručuju za RTCG iz kabineta predsjednika države i crnogorskog parlamenta. Iz Udruženja roditelji navode da zakone i protokole za postupanje imamo, ali da izostaju kontrola i odgovornost.

Vojinović: Klima se promijenila na cijeloj teritoriji Crne Gore

Nedjelja, 21.06.2026 | 21:39

Klimatske promjene više nijesu problem budućnosti, već realnost koju osjećamo svakodnevno. Temperature u Crnoj Gori rastu, godišnja doba gube svoje prepoznatljive granice, a stručnjaci upozoravaju da je sjever zemlje među područjima koja se najbrže zagrijavaju.

Koprivica: Vlada će iskoristiti sve pravne mogućnosti da privatizaciju Telekoma proglasi ništavnom

Nedjelja, 21.06.2026 | 21:11

Vlada Crne Gore iskoristiće sve pravne mogućnosti da privatizaciju Telekoma Crne Gore iz 2005. godine proglasi ništavnom i zatraži obeštećenje države nastale prodajom tog državnog preduzeća Mađar Telekomu, za koju je američki sud 2011. presudio isplatu odštete od 95,2 miliona zbog dokazane korupcije u procesu.

Obradović i PAO: “Najveći ugovor za najvećeg ikada”

Nedjelja, 21.06.2026 | 21:26

Željko Obradović opet na klupi Panatinaikos – od danas je zvanično.

NSD: Osvanuo divlji objekat aktiviste BNG-a na glavnom bulevaru kod zgrade Opštine Budva

Nedjelja, 21.06.2026 | 21:08

 Iz Opštinskog odbora Nove srpske demokratije (NSD) Budva saopšteno je da Komunalna policija, borbena divizija DPS-a, ekspresno sankcioniše građane Budve koji se na minut ili dva nepropisno zaustave, uključuje rotacije i poziva pauk službu.  

Savićević za Gazetu: Mesi me iznenadio, Ronaldo da se povuče; Adžić spor? Polako...

Nedjelja, 21.06.2026 | 21:00

Svjetsko prvenstvo u fudbalu se zahuktalo, donijelo je već neke velike priče, a one najveće tek treba da se dogode.

Samo trećina državnih puteva ocijenjena kao bezbjedna po standardima

Nedjelja, 21.06.2026 | 20:48

Posljednja procjena nivoa bezbjednosti državnih puteva pokazala je da svega 35 odsto od ukupno 2.100 kilometara saobraćajnica u Crnoj Gori zadovoljava minimalne bezbjednosne standarde. Stručnjaci upozoravaju da loša infrastruktura, neadekvatna signalizacija i prekoračenje brzine značajno povećavaju rizik od saobraćajnih nezgoda sa teškim i fatalnim posljedicama.

Stanić: Evropski savez biće snaga stabilnosti i razvoja Crne Gore

Nedjelja, 21.06.2026 | 20:37

Evropski savez (ES) proširen je ovih dana.

Dizdarević: DPS ima emancipatorsku ulogu i reformisan pristup politici

Nedjelja, 21.06.2026 | 20:24

Skoro tri decenije u vlasti i manje od jedne u opozicionim klupama – Demokratska partija socijalista obilježava 35 godina na političkoj sceni.

Ustavni sud u fokusu političkih aktera, bez dogovora o izboru sudija

Nedjelja, 21.06.2026 | 20:16

Ustavni sud u trouglu – predsjednik, vlast, opozicija. Kandidati za sudije koje je predložio predsjednik države nikako da dođu na dnevni red.

Od 1. jula nova pravila za ulazak u EU

Nedjelja, 21.06.2026 | 20:07

Od 1. jula 2026. godine pravila Evropske unije nalažu da laka komercijalna vozila (LCV) i kombiji sa najvećom dopuštenom masom (uključujući prikolicu) između 2,5 i 3,5 tone, koji se bave međunarodnim prevozom ili kabotažom, moraju imati ugrađene pametne tahografe druge generacije (G2V2).