Utorak, 18.02.2025 | 20:35
IZVOR: dan.co.me

Zakon o strancima još uvijek NIJE stigao do Evropske komisije – Čekanje duže od 20 MJESECI

Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) usaglašava predlog Zakona o strancima sa Ministarstvom evropskih poslova, nakon čega će predlog zakona dostaviti Evropskoj komisiji na mišljenje.




Foto: Ilustracija/ Pexels

U pitanju je zakon čiji je nacrt utvrđen polovinom 2023. i za koji je javna rasprava završena 10. jula te godine, odnosno prije 20 mjeseci.

„Kada je riječ o sljedećim koracima po okončanju konsultacija sa EK, predlog zakona se (u zavisnosti od komentara) šalje nadležnim ministarstvima i Sekretarijatu za zakonodavstvo na međuresorsko usklađivanje. Nakon toga, predlog zakona se, uz pribavljena mišljenja, kandiduje na nekoj od vladinih komisija i nakon što prođe proceduru usvajanja na komisiji, kandiduje se na sjednici Vlade. U odnosu na vaše interesovanje za datum, napominjemo da zavisi od toga kada će EK dostaviti mišljenje na predlog zakona“, pojasnili su iz MUP-a, na čijem je čelu Danilo Šaranović.

Istakli su da je izveštaj sa javne rasprave pripremljen i objavljen u propisanim rokovima, a da je predlog zakona, nakon što je utvrđen, dostavljen na mišljenje Sekretarijatu za zakonodavstvo, koje je 29.9.2023. godine MUP-u dostavilo obavještenje u smislu šta u konkretnom treba korigovati. To je, dakle, bilo prije skoro 18 mjeseci, kada je na čelu MUP-a bio Filip Adžić.

Iz MUP-a su istakli da je najvažnija ključna novina u Predlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o strancima u odnosu na nacrt zakona ta što su definisane odredbe kojima će se strancima omogućiti da zahtjev za izdavanje dozvola (dozvola za privremeni boravak i dozvola za privremeni boravak i rad) mogu podnijeti u elektronskom obliku, preko informacionog sistema kojim upravlja Ministarstvo unutrašnjih poslova.

Takođe, definisane su i odredbe kojima bi se strancima omogućilo produženje privremenog boravka/rada iako im je istekla putna isprava. Isto tako, predlogom zakona se prepoznaju, odnosno omogućavaju određene povoljnosti za regulisanje privremenog boravka radi zapošljavanja stranaca u IT sektoru u Crnoj Gori, radi zapošljavanja stranaca u djelatnosti zdravstvene zaštite i radi zapošljavanja stranaca na osnovu ugovora o radu za obavljanje poslova u domaćinstvu u Crnoj Gori“, naveli su iz MUP-a.

Kako su istakli,  jedna od ključnih novina je prenošenje Direktive 96/71/EZ Evropskog parlamenta i Vijeća od 16. decembra 1996. godine o upućivanju radnika u okviru pružanja usluga, Direktive 2014/67 Evropskog parlamenta i Savjeta od 15. maja 2014. o sprovođenju Direktive 96/71/EZ o upućivanju radnika u okviru pružanja usluga i Direktive 2018/957 Evropskog parlamenta i Vijeća od 28. juna 2018. godine o izmjeni Direktive 96/71/EZ o upućivanju radnika u okviru pružanja usluga. Takođe, potrebno je Zakon o strancima uskladiti sa Zakonom o životnom partnerstvu lica istog pola (Službeni list CG, br. 67/2020)."

Pored toga, kroz izmjene i dopune Zakona o strancima potrebno je potpuno prenošenje Direktive Savjeta 2003/86/EC od 22. septembra 2003. o pravu na spajanje porodice – 32003L0086, i to u dijelu koji se odnosi na prestanak dozvole za privremeni boravak. Isto tako, kroz izmjene i dopune Zakona o strancima potrebno je potpuno prenošenje Direktive Savjeta 2003/109/EC od 25. decembra 2003. o statusu državljana trećih zemalja sa prebivalištem – 32003L0109, i to u dijelu koji se odnosi na prestanak dozvole za stalni boravak zbog odsustva iz Crne Gore, kao i u dijelu koji se odnosi na definisanje obrasca dozvole, odnosno napomene koja treba da stoji na obrascu: „Lice sa dugotrajnim boravkom u EU“ – ovo treba da važi samo za dozvole za stalni boravak koje su izdate u skladu sa stavom 1 člana 86 Zakona o strancima (stranci koji su imali pet godina privremenog boravka), kao i potpuno prenošenje Direktive 2004/38/EC“, naveli u iz MUP-a.

Ovim zakonom je potrebno i ukloniti određene nedostatke koji su se pojavili u praksi prilikom primjene važećeg zakona i pojednostaviti proceduru za izdavanje/produženje dozvola za privremeni boravak i rad.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Raspisan tender za rekonstrukciju škole u Rožajama

Srijeda, 31.12.2025 | 09:49

Na osnovu Glavnog projekta koje je obezbijedilo Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (MPNI), Ministarstvo javnih radova je raspisalo tender za rekonstrukciju i dogradnju JU OŠ ,,Donja Lovnica” PO ,,Ćosovica” Rožaje, saopšteno je iz MPNI.

Oduzeto sedam vozila sa dva auto-otpada u Bijelom Polju

Srijeda, 31.12.2025 | 09:35

Službenici Regionalnog centra bezbjednosti „Sjever“ su, u saradnji sa službenicima Uprave carina, sproveli zajedničku kontrolu dva auto-otpada u Bijelom Polju, tokom koje je oduzeto sedam vozila.

Konatar: Botunjani prevareni, Vlada postupila neodgovorno

Srijeda, 31.12.2025 | 09:31

Poslanik GP URA Miloš Konatar naveo je da su mještani Botuna prevareni i da se ne može zanemariti činjenica da je Vlada problemu izgradnje postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda pristupila krajnje neodgovorno.

Na jugu pretresi na 12 lokacija: Oduzeta droga, novac, vozila, uhapšene dvije osobe

Srijeda, 31.12.2025 | 09:22

Uprava policije saopštila je da su pretresima na 12 lokacija na jugu oduzeti droga, novac, dva vozila, kao i da su uhapšene dvije osobe.

Fondacija „Budi human“: Humanost koja je oblikovala 2025. godinu

Srijeda, 31.12.2025 | 08:59

Godina iza nas još jednom je pokazala koliko duboko zajedništvo i empatija mogu uticati na živote ljudi kojima je podrška najpotrebnija. 2025. godina bila je godina ujedinjenog djelovanja, posvećenosti i zajedničke odgovornosti.

Brnabić: Sramota za EU, sramota za Crnu Goru

Utorak, 30.12.2025 | 16:34

Policija je jutros u Botunu, u crnogorskoj opštini Zeta, rasturila blokadu mještana koji su tijelima sprječavali početak radova na izgradnji postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda. Ono što se čini kao lokalno komunalno pitanje izazvalo je burne reakcije u susjednoj Srbiji. Predsjednik Aleksandar Vučić i ministar kulture Nikola Selaković javno su stali uz lidera Demokratske narodne partije Milan Knežević koji je učestvovao u blokadi, a predsjednica parlamenta Ana Brnabić iskoristila je ovaj incident za napad na Evropsku uniju.

Tijelo pronađeno u selu Markovići iznad Budve

Utorak, 30.12.2025 | 17:05

Tijelo osobe S.M. iz Budve pronađeno je u selu Markovići u toj opštini, saopštila je Uprava policije.

Knežević: Sjutra se gledamo u 10, dođite u što većem broju

Utorak, 30.12.2025 | 17:45

Lider Demokratske narodne partije Milan Knežević za sjutra je najavio novo okupljanje žitelja Zete, pri čemu je kazao kako će zatražiti razgovor sa premijerom Milojkom Spajićem.

Asanović: Šaranović, Bečić i Šćepanović udarili na goloruki narod

Utorak, 30.12.2025 | 13:25

Danilo Šaranović, Aleksa Bečić i Lazar Šćepanović udarili su na goloruki naord, kazao je Mihailo Asanović, predsjednik Opštine Zeta.

Spajić o akciji u Botunu: Mirno, demokratski i u interesu zdravlja građana; Mandić: Narušeni mir i stabilnost

Utorak, 30.12.2025 | 15:05

Jutrošnja akcija u Botunu, protekla je na miran i civilizovan način, poručio je premijer Milojko Spajić, zahvalivši se gradonačelniku Podgorice Saši Mujoviću i Upravi policije na, kako je kazao, “sjajnoj akciji” kojom je zaštićen javni interes i zdravlje građana.

Raspisan tender za rekonstrukciju škole u Rožajama

Srijeda, 31.12.2025 | 09:49

Na osnovu Glavnog projekta koje je obezbijedilo Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (MPNI), Ministarstvo javnih radova je raspisalo tender za rekonstrukciju i dogradnju JU OŠ ,,Donja Lovnica” PO ,,Ćosovica” Rožaje, saopšteno je iz MPNI.

Oduzeto sedam vozila sa dva auto-otpada u Bijelom Polju

Srijeda, 31.12.2025 | 09:35

Službenici Regionalnog centra bezbjednosti „Sjever“ su, u saradnji sa službenicima Uprave carina, sproveli zajedničku kontrolu dva auto-otpada u Bijelom Polju, tokom koje je oduzeto sedam vozila.

Na jugu pretresi na 12 lokacija: Oduzeta droga, novac, vozila, uhapšene dvije osobe

Srijeda, 31.12.2025 | 09:22

Uprava policije saopštila je da su pretresima na 12 lokacija na jugu oduzeti droga, novac, dva vozila, kao i da su uhapšene dvije osobe.

Dukaj: Godina za nama donijela brojne izazove, ali i rezultate

Srijeda, 31.12.2025 | 08:50

Ministar javne uprave Maraš Dukaj, povodom nastupajuće 2026. godine, u ime Ministarstva javne uprave i u svoje lično ime, uputio je iskrene čestitke, uz želje za dobro zdravlje, lični i porodični mir, kao i uspjeh na profesionalnom i ličnom planu.

DNP: Knežević nakon praznika predlaže napuštanje vlasti u Podgorici i na državnom nivou

Srijeda, 31.12.2025 | 08:40

Demokratska narodna partija (DNP) saopštila je da će odmah nakon novogodišnjih praznika predsjednik te stranke Milan Knežević zakazati sjednicu Predsjedništva i predložiti izlazak iz vlade Milojka Spajića i vlasti u Podgorici.

(VIDEO) Danas se pušta u saobraćaj put Đurđevića Tara – Mojkovac

Srijeda, 31.12.2025 | 08:28

Nakon završetka glavnih radova na sanaciji klizišta u mjestu Sokolovina regionalni put R-10 Đurđevića Tara – Mojkovac biće pušten u saobraćaj danas (31. decembra), saopšreno je iz Uprave za saobraćaj.

Blokada saobraćaja prema Aerodromu od 10 sati

Srijeda, 31.12.2025 | 08:20

Građani Zete najavili su da će danas od 10 časova blokirati kružni tok prema Aerodromu Podgorica.

Podignuta optužnica protiv državljana Srbije zbog smrti djeteta

Srijeda, 31.12.2025 | 08:07

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici podiglo je optužnicu protiv J.J. i S.R. oboje iz Pančeva, Republika Srbija, zbog krivičnog djela kršenje porodičnih obaveza.

Vremenska prognoza - SRIJEDA u znaku ovih temperatura

Utorak, 30.12.2025 | 21:46

U srijedu se očekuje pretežno sunčano rijeme uz promjenljivu oblačnost u sjevernim predjelima.

Kaluđerović: Dešavanja u Botunu grubo gaženje osnovnih demokratskih i ljudskih prava

Utorak, 30.12.2025 | 21:36

Poslanica SNP-a u Skupštini Crne Gore, Slađana Kaluđerović, saopštila je da ono što se danas desilo u Botunu predstavlja grubo gaženje osnovnih demokratskih i ljudskih prava i ozbiljnu sramotu za državu koja se poziva na vladavinu prava. Masovna hapšenja mirnih građana, među kojima su stariji ljudi i maloljetnici nijesu rješenje – to je poruka sile, a ne dijaloga i kompromisa, poručila je Kaluđerović.