Četvrtak, 20.02.2025 | 15:07
IZVOR: klix.ba

Da li je bolje vježbati na PRAZAN želudac? Evo šta kažu STRUČNJACI

Bilo da svakodnevno idete u teretanu ili se tek uspostavljate rutinu vježbanja, može biti teško znati trebate li i kada jesti prije treninga.




Foto: Ilustracija/ Pixabay

Možda je vaše preferirano doba dana za vježbanje jutro i samo želite krenuti prije nego što vas išta izbaci iz rutine. Međutim, neki ljudi se plaše da će imati mučninu ako budu jeli neposredno prije jutarnjeg treninga, ali se takođe plaše da ne bi trebali trenirati na prazan stomak.Dijetetičari smatraju da vježbanje natašte nije uvijek sigurno, ali ni efikasno. To dijelom zavisi o vrsti vježbanja koju planirate raditi.

Dijetetičar Michael Reavis ističe da su kardiovaskularne vježbe niskog intenziteta poput hodanja, trčanja, laganog plivanja, joge, vožnje bicikla ili treninga s utezima laganog do srednjeg intenziteta do 75 minuta najbolje u slučaju da planirate trenirati na prazan stomak.

Reavis je objasnio da kada je tijelo u stanju gladovanja tokom 75-minutnog treninga, ono koristi tjelesne zalihe glikogena. Glikogen je oblik glukoze koji tijelo koristi za energiju.

"Možemo vježbati natašte zbog glikogena i sposobnosti tijela da koristi pohranjenu tjelesnu mast kao energiju. Međutim, kada se vježba visokim intenzitetom - 85 posto maksimalne brzine otkucaja srca, tijelu postaje izazovno zadovoljiti energetske potrebe tjelesnom masnoćom, jer je metabolizam masti sporiji od metabolizma ugljikohidrata", objasnio je.

Post zapravo može učiniti vaš trening manje učinkovitim. Dijetetičarka i nutricionista Julia Long takođe je rekla da na prazan stomak možete raditi treninge niskog intenziteta, ali da je važno da se pravilno jedete prije intenzivnijeg treninga.

"Problem s treninzima natašte koji traju duže od 75 minuta je taj što možete imati manje energije tokom treninga zbog nedostatka 'goriva', što bi moglo uticati na vašu izdržljivost i rezultate. To znači da će vaše vježbanje biti manje djelotvorno jer nećete imati energije da date sve od sebe", objasnila je.

Ako ne jedete prije intenzivnog treninga (kao što je dizanje teških utega ili bilo koji trening koji traje duže od 75 minuta), Long je rekla da ne samo da vaš trening neće biti tako efikasno, već može uzrokovati više štete nego koristi.

"Tokom intenzivne vježbe, vaše tijelo može početi razgrađivati ​​mišićno tkivo za energiju ako je glikogen nizak, posebno ako ste u stanju gladovanja", rekla je.

Osim toga, intenzivni treninzi natašte mogu povećati nivo kortizola - hormona stresa, što bi moglo otežati oporavak.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

FOTO - Udes na putu Podgorica – Nikšić: Formirala se NEPREGLEDNA kolona vozila

Petak, 07.11.2025 | 18:04

Saobraćajna nezgoda na putu Podgorica – Nikšić izazvala je velike zastoje i otežala prolazak vozila.

FOTO - ZATVARANJE ULICA kod Mosta Milenijum zbog NLB Podgorica Millenium Run

Petak, 07.11.2025 | 18:56

Zbog održavanja trke NLB Podgorica Millenium Run, u Podgorici će privremeno biti zatvorene saobraćajnice u blizini Mosta Milenijum. 

Incident: Povrijeđeni ODBORNICI "Za budućnost Zete - Traže REAKCIJU tužilaštva

Petak, 07.11.2025 | 16:54

Koalicija "Za budućnost Zete" saopštila je da je danas, na sastanku šefova klubova odbornika u Skupštini Opštine Zeta, održanom u susret sljedećoj sjednici Skupštine, došlo do napada na njihove odbornike. Tom prilikom, kako su saopštili, šefici Kluba odbornika NSD-a Anastasiji Damjanović polomljena su dva prsta, dok je šefu Kluba odbornika DNP-a Vesku Rašoviću naneseno više teških tjelesnih povreda u vidu krvnih podliva, hematoma i posjekotine u predjelu glave.

Crnogorski reprezentativac SUSPENDOVAN na DEVET mečeva zbog RASIZMA

Petak, 07.11.2025 | 20:47

Crnogorski reprezentativac i napadač Prestona Milutin Osmajić suspendovan je na devet utakmica nakon što je optužen za rasno vrijeđanje veznog igrača Barnlija Hanibala Mejbrija.

"Film na tankom budžetu" - Crnogorska kinematografija u doba INFLACIJE

Petak, 07.11.2025 | 17:26

U vremenu kada inflacija potkopava i najstabilnije sektore, crnogorski film vodi borbu na više frontova — između stvaralačke strasti, ograničenih sredstava i nade u institucionalnu podršku. Nagrađivani crnogorski reditelj, scenarista i producent Ivan Marinović u razgovoru za  portal Kolektiv.me otvoreno govori o tome šta danas znači snimati film u zemlji koja tek gradi temelje svoje kinematografije.

VIDEO - Stigao je triler za biografski film o Majkl Džekson!

Subota, 08.11.2025 | 15:36

Nakon višegodišnjih izvještaja o problemima s produkcijom, konačno je objavljen prvi trailer za biografski film o Majkl Džekson

Akcija “Stranac”: Kontrolisano 4.567 stranaca, otkazan boravaka za 73 osobe

Subota, 08.11.2025 | 15:17

Službenici Uprave policije su u proteklih 24 časa sproveli nacionalnu akciju “Stranac” – pojačane kontrole kretanja, boravka i rada stranih državljana u Crnoj Gori.

Tri savjeta FARMACEUTA za SAVRŠENU kožu: Uz pomoć ovoga lice će vam SIJATI

Subota, 08.11.2025 | 14:59

Farmaceutkinja Sonal Čavda-Sitaram, zagovara cjelovit pristup – spoj pravilne spoljašnje nege i podrške organizmu iznutra.

Mijović: Ne treba TROŠITI RIJEČI o Dubaiju, prilika da NAUČIMO nešto NOVO

Subota, 08.11.2025 | 14:48

Košarkaši SC Derbija sjutra gostuju Dubaiju, u okviru šestog kola ABA lige. Težak ispit za "studente", čiji trener Petar Mijović najavljuje da će meč iskoristiti da stekne neophodno iskustvo.

Oni jedva čekaju PRAZNIKE - Tri horoskopska znaka koja najranije kreću s NOVOGODIŠNJIM KIĆENJEM

Subota, 08.11.2025 | 14:07

Dok neki još uijvek misle da je prerano za lampice i kuglice, postoje znakovi koji u novogodišnjem duhu žive već od prvih dana novembra.

Jovanović položio vijenac na spomen ploču srpskoj vojsci

Subota, 08.11.2025 | 12:47

Predsjednik Opštine Nikola Jovanović jutros položio je vijenac na spomen ploču na zidinama Starog grada i odao počast oslobodiocima Budve i palima za slobodu u Prvom svjetskom ratu povodom oslobođenja grada Budve 8. novembra 1918. godine.

Podgoričani o CIJENAMA vozačkog ispita - „To je visoka cifra i pravi luksuz..."

Subota, 08.11.2025 | 12:08

Sve veći broj građana Crne Gore smatra da je polaganje vozačkog ispita postalo pravi luksuz, nedostižan za mnoge, naročito za mlade koji još nemaju stalna primanja.

Abazović: Vlada nema stratešku politiku, cijenu njihovih ishitrenih odluka platiće građani koji se liječe u Turskoj

Subota, 08.11.2025 | 12:07

Predsjednik Građanskog pokreta URA i doskorašnji premijer dr Dritan Abazović pozvao je Vladu da što prije ukine vize za turske državljane, navodeći da će cijenu njene ishitrene reakcije platiti, između ostalog, i naši građani koji se u velikom broju liječe u toj državi.

Prohodniji i bezbjedniji put Šavnik-Žabljak: Završena sanacija klizišta Provalija

Subota, 08.11.2025 | 12:06

Ministarka saobraćaja Maja Vukićević i direktor Uprave za saobraćaj Radomir Vuksanović obišli su sanirano klizište Provalija na putu Šavnik-Žabljak.

Alkaras: Ako Siner bude broj 1 na kraju sezone, to je i zaslužio

Subota, 08.11.2025 | 11:48

Predstojeća nedjelja u Torinu donosi više od borbe za titulu na Mastersu – donosi direktan okršaj za broj 1 na ATP listi između Janika Sinera i Karlosa Alkarasa.