Petak, 21.02.2025 | 14:04
IZVOR: net.hr

Mliječna čokolada i mršavljenje? Ključ je u jednoj SITNICI

Studija je izučavala debljanje i razne druge činioce u poređenju sa stanjem bez unosa čokolade.




Foto: Ilustracija/ Pexels

Ako volite čokoladu i žena ste starija od 45 godina, možda imate sreće. Prema istraživačima, konzumacija mliječne čokolade može biti "spaljivač masti kod žena u postmenopauzi", ali morate je jesti u tačno određeno vrijeme.

Iako se jedenje čokolade možda ne čini kao pravi način za skidanje kilograma, studija o ženama u postmenopauzi sugeriše da bi konzumacija koncentrisane količine unutar ograničenog jutarnjeg vremenskog okvira mogla pomoći u sagorijevanju masti i snižavanju nivoa šećera u krvi.

Nova studija objavljena je u The FASEB Journalu, a njeni autori su profesor medicine na Univerzitetu Harvard Medical School i direktor Programa medicinske kronobiologije u bolnici Brigham and Women's Hospital dr. Frank A.J.L. Scheer te dr. Marta Garaulet, profesorica fiziologije i nutricionizma u Odsjeku za fiziologiju Univerziteta u Murciju, gostujuća profesorica na Univerzitetu Harvard Medical School.

Kako bi istražili uticaj konzumiranja mliječne čokolade u različito doba dana, stručnjaci su sproveli kontrolisano i unakrsno ispitivanje 19 žena u postmenopauzi, koje su nasumično odabrali, a koje su konzumirale 100 grama čokolade ili ujutro, unutar sat vremena nakon buđenja, ili uveče unutar sat vremena prije spavanja.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Kako posmatranje ptica podmlađuje mozak?

Petak, 20.03.2026 | 09:51

Posmatranje ptica može pomoći u zaštiti mozga od opadanja kognitivnih sposobnosti koje su povezane sa starenjem.

Posledice konzumiranja cigareta uočljive u organizmu već posle prvog dima

Srijeda, 11.03.2026 | 21:35

Opšte je poznato da je pušenje štetno za zdravlje, ali se manje govori o tome da negativne posledice mogu početi već sa udahom prvog, jednog dima koji već može pokrenuti određene promjene u organizmu.

Ove tri male promjene bi mogle da sačuvaju zdravlje srca

Utorak, 10.03.2026 | 21:37

Kardiovaskularne bolesti predstavljaju jedan od glavnih zdravstvenih problema u svijetu, ali jednostavne promjene u svakodnevnom životu mogu da budu način da sačuvate zdravlje srca, otkrio je kardiolog dr Frančesko Lo Monako.

Kako da usporite gubitak mišićne mase? Ova kombinacija treninga i ishrane je ključna

Utorak, 10.03.2026 | 15:37

Gubitak mišićne mase je prirodan dio starenja, ali kada postane izraženiji i počne da utiče na svakodnevno funkcionisanje, govori se o sarkopeniji.

Prekomjerna upotreba ekrana ugrožava govor i razvoj djece

Subota, 07.03.2026 | 21:01

Zbog prekomjerne upotrebe digitalnih tehnologija, sve više djece ima problema s govorom. Stručnjaci upozoravaju da djeca do treće godine uopšte ne bi trebalo da budu izložena ekranima, a u kasnijem uzrastu to bi trebalo da čine uz obavezan nadzor. Roditeljima savjetuju da što više vremena provode s djecom, da razgovaraju s njima i uključuju ih u svakodnevne aktivnosti.

Koprivica: Možura visokokorupcionaški slučaj; Milović: Cilj Anketnog odbora politički obračun sa DPS-om

Petak, 20.03.2026 | 20:39

Od Anketnog odbora koji će se baviti projektom vjetroelektrane Možura u vlasti očekuju da pomogne Specijalnom državnom tužilaštvu da slučaj koji je visokokorušcionaški i međunarodni skandal riješi i da se dođe do pravnih posljedica za odgovorne, kazali su u emisiji "Okvir" zamjenik predsjednika Odbora Dejan Đurović i potpredsjenik Vlade Momo Koprivica. Poslanik DPS i član Odbora Nikola Milović ističe da ne očekuje mnogo od ovog tijela, a da im je glavni cilj da iznesu činjenice i ukažu da je krajni cilj da se do kraja kriminalizuje DPS i napravi politička šteta partiji koja bileži rast rejtinga.

Spriječen pokušaj bjekstva robijaša iz zatvora u Spužu, kazna mu ističe sjutra

Petak, 20.03.2026 | 20:32

Zatvorski službenici spriječili su pokušaj bjekstva robijaša iz Zatvora za kratke kazne kom kazna sjutra ističe, pišu Vijesti.

Udruženje prevoznika: Zabrana protesta je pokušaj da se prikrije potpuni izostanak odgovornosti institucija

Petak, 20.03.2026 | 20:07

Udruženje prevoznika Crne Gore obavještava javnost da je od strane Uprave policije donijeto rješenje kojim se ne dozvoljava održavanje najavljenog javnog okupljanja planiranog za 23. mart 2026., saopštili su iz ovog udruženja.  

Ljiljanić: Do kraja godine planirano idejno rješenje za proširenje azila za pse

Petak, 20.03.2026 | 20:00

Glavni grad objavio je konkurs za finansiranje projekata nevladinih organizacija koje doprinose zaštiti životne sredine, sportu, kulturi i zaštiti napuštenih životinja u Podgorici. Prijave se podnose 30 dana od dana objavljivanja Javnog poziva, a grad planira i dodatne aktivnosti u školskim dvorištima i azilima, prenosi RTV Podgorica.

Orban blokirao pomoć Ukrajini, EU ga optužuje za ucjenu

Petak, 20.03.2026 | 21:04

Lideri Evropske unije optužili su mađarskog premijera Viktora Orbana za nelojalnost i ucjenu nakon što je blokirao kredit od 90 milijardi eura (77 milijardi funti) za Ukrajinu.

Alegri jasan: Modrić odlučuje o svojoj sudbini!

Petak, 20.03.2026 | 20:53

Trener Milana, Masimiliano Alegri, prebacio je loptu u dvorište Luke Modrića – odluka o nastavku saradnje je isključivo u rukama hrvatskog majstora.

Đaković: U Podgorici nema registrovanih slučajeva Q groznice

Petak, 20.03.2026 | 20:21

U Podgorici nema registrovanih slučajeva Q groznice. Trenutna žarišta se nalaze samo u Nikšiću i Danilovgradu i situacija se drži pod kontrolom kazao je za TV Podgorica Vladimir Đaković, direktor Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove.

Putin nudi prekid dijeljenja obavještajnih podataka s Iranom, pod jednim uslovom

Petak, 20.03.2026 | 19:52

Moskva je Sjedinjenim Državama predložila razmjenu usluga: Kremlj bi prestao dijeliti obavještajne podatke s Iranom, uključujući precizne koordinate položaja američke vojske na Bliskom istoku, ako bi Vašington zauzvrat prestao Ukrajini davati obavještajne podatke o Rusiji.

(VIDEO) Ovako izgleda kuća koju je 3D štampač napravio za 24 sata: Jeftinije od prosjeka, a neuništive

Petak, 20.03.2026 | 19:37

U Kaliforniji su 3D štampu podigli na potpuno novi nivo i ovim inovativnim načinom napravili prave stambene kuće.

Vuković: Država se odriče osam miliona eura prihoda mjesečno da bi zaštitila građane

Petak, 20.03.2026 | 19:10

Država se svjesno odriče oko osam miliona eura mjesečno kako bi taj novac ostao u džepovima građana i privrede, poručio je ministar finansija Novica Vuković povodom maksimalnih mjera ograničavanja cijene goriva koje je donijela Vlada, objavljeno je na profilu njegovog resora na mreži X.