Crnoj Gori ne nedostaje politička volja da nastavi evropski put, a podrška javnosti pristupanju EU ostaje izuzetno visoka, saopštio je poslanik u Evropskom parlamentu i stalni izvjestioc EP za Crnu Goru, Marjan Šarec koji je danas predstavio je prvi nacrt izvještaja o napretku Crne Gore ka pristupanju EU. On je crnogorsku vlast da što prije izmijeni izborno zakonodavstvo, prije svega da se lokalni izbori u cijeloj zemlji održe istog dana, uz rješavanje ostalih otvorenih pitanja vezanih za lokalne izbore.
Foto: Youtube screenshot / Al Jezera Balkans
“Izvještaj, zasnovan na izvještajima Evropske komisije za 2023. i 2024. godinu, ističe ključna dostignuća i izazove koji su, prema njegovoj ocjeni, ključni za dalje približavanje Crne Gore Evropskoj uniji”, saopšteno je iz Kabineta Šareca.
Pojašnjeno je da je ovaj nacrt izveštaja pripremljen u okviru specifičnih ograničenja dužine i i dalje će biti predmet pregleda i amandmana od strane poslanika. Očekuje se da će se glasanje o izvještaju održati u maju 2025. u Komitetu za spoljne poslove (AFET), nakon čega će uslijediti konačno glasanje tokom plenarne sjednice Evropskog parlamenta u Strazburu u junu 2025.
Šarec je u izvještaju pozdravio napredak Crne Gore u sprovođenju reformi i mjera, koje su rezultat zajedničkih napora političkih aktera, civilnog društva i šire javnosti.
“On je takođe pozvao političke lidere da ostanu fokusirani na evropske integracije, ističući da su politička stabilnost i konstruktivna međustranačka saradnja, u ovoj fazi, jedini održiv put ka zajedničkom cilju punopravnog članstva Crne Gore u EU. Ohrabrio je crnogorske vlasti da što prije izmijene izborno zakonodavstvo, prije svega da se lokalni izbori u cijeloj zemlji održe istog dana, uz rješavanje ostalih otvorenih pitanja vezanih za lokalne izbore. Sve ovo ima za cilj da obezbijedi uspješno funkcionisanje opština, što je u krajnjoj liniji vezano za fondove EU, njihovo efikasno korišćenje, a samim tim i viši životni standard građana”, navodi se između ostalog u izvještaju.
Osim toga u izvještaju se priznaje napredak u pravosuđu uz naglašavanje neophodnosti da Crna Gora dodatno uskladi svoj pravni okvir—uključujući Ustav—sa zakonima i standardima EU koji se odnose na nezavisnost, nepristrasnost, integritet i profesionalizam.
„Međutim, imperativ je osigurati da svakodnevne fluktuacije političkog života – koje proizilaze, po mom mišljenju, iz velikog broja političkih partija, od kojih svaka želi da osigura svoju poziciju – ne ometaju donošenje suštinskih zakona potrebnih za završetak pregovaračkog procesa. On je dalje naglasio da zakonodavstvo mora biti što je moguće efikasnije i da ne smije podleći iskušenju da bude samo „kozmetičko””, zaključio je Šarec.
On podsjeća da su dobrosusjedski odnosi i regionalna saradnja ključni elementi procesa proširenja.
Pohvalio je aktivno učešće Crne Gore u inicijativama regionalne saradnje, ali i istakao da žali što poglavlje 31 nije moglo biti zatvoreno u decembru 2024.
Šarec poziva sve uključene strane da pronađu rješenja za otvorena bilateralna pitanja i daju prioritet budućim interesima građana na Zapadnom Balkanu.
KOMENTARI (0)