Teško je opisati sveobuhvatni osjećaj opuštenosti, olakšanja i ugode koji može proizaći nakon vrućeg tuša ili kupke.
Foto: Ilustracija/pexels.com
Studija iz 2012. objavljena u časopisu Japanskog društva za balneologiju, klimatologiju i fizikalnu medicinu ispitala je 6000 odraslih o njihovim navikama, uključujući tuširaju li se redovno u vrućoj vodi. Oni koji praktikuju tuširanje vrućom vodom, zabilježili su niži nivo stresa, piše Health Digest.
Stajanje pod vrućim tušem prije spavanja takođe može biti način borbe protiv poremećaja spavanja. Kao što je prikazano u nalazima pregleda 17 objavljenih članaka iz 2019. za Sleep Medicine Reviews, pasivne metode zagrijavanja tijela – uključujući tuširanje toplom vodom do dva sata prije odlaska u krevet – mogu skratiti vrijeme potrebno za spavanje.
Toplina podstiče san, a hladnoća njeguje kožu
Međutim, to ne mora nužno značiti da biste bili pod stresom ako se nasukate na pustom otoku i nemate pristup vrućem tušu. Studija iz biologije iz 2023. otkrila je da su odrasli koji su bili u kupki s hladnom vodom pet minuta nakon toga osjetili poboljšanje raspoloženja te fizičke budnosti i pažnje.
To nije jedina potencijalna korist tuširanja hladnom vodom. Takođe biste mogli osjetiti manje svrbeža, posebno ako imate simptome suve kože i trebate dodatnu hidrataciju. Studija iz 2022. u časopisu Journal of Clinical Medicine otkrila je da rutinsko izlaganje vrućoj vodi remeti prirodne zaštitne barijere kože više nego rutinsko izlaganje hladnoj vodi, barem pri pranju ruku.
“Ako imate hronično suvu kožu, vruća voda može skinuti nivo sebuma (ulja) i pogoršati problem, stoga je hladna voda dobra alternativa”, poručila je kozmetološkinja Sofija Knap. Iako je dodala da toplija voda olakšava ispiranje zagađivača i mikroba, podržava hladno ispiranje kako bi se “suzile pore i pospiješila cirkulacija krvi za zdrav sjaj”.
Nakupljanje bakterija – moguća posljedica kupanja u hladnoj vodi
Stručnjaci se slažu da vruća voda nije dobar izbor za čišćenje zbog svoje reputacije da isušuje kožu, ali nije ni hladna voda. Naglasili su da hladna voda jednostavno nije tako djelotvorna u otklanjanju prljavštine.
“Temperatura vode je poput pravila Zlatokose: ni prevruća, ni prehladna”, objasnila je dermatološkinja Susan Masik.
Takođe, hladna voda može uzrokovati sužavanje pora, zadržavajući prljave čestice unutar pora. Zbog toga je pranje lica hladnom vodom među najvećim greškama koje ljudi rade u njezi kože.
Šta bi se dogodilo kada bi vaše tijelo bilo izloženo samo tuširanju hladnom vodom?
Vaša bi koža mogla biti zdravija i manje suva, što bi mogla biti prednost. Osim toga, vjerovatno biste doživjeli iste fizičke i emocionalne posljedice kao što biste doživjeli od vrućeg tuširanja. Ali možda ćete morati više ribati kako biste se riješili svakodnevnih dubinskih čestica prljavštine.
KOMENTARI (0)