Potpredsjednik Demokratske narodne partije (DNP) i potpredsjednik u Vladi Crne Gore Milun Zogović poručio je da vlast i opozicija treba da otvore dijalog o izboru troje sudija Ustavnog suda, saopšteno je iz DNP-a.
Foto: arhiva, Skupština Crne Gore/ I. Šljivančanin
Kako je naveo u saopštenju, nesporna je činjenica da je u decembru 2024. godine u Ustavnom sudu bilo troje sudija nezakonito.
“Ispunjen je uslov za starosnu penziju što za posljedicu mora imati automatsko prestanak mandata. Međutim to troje sudija je pribavilo sebi parvo da suprotno zakonu odlučuju o svom statusu. Potvrda tome je odluka ASK-a da je sudija Ustavnog suda Budimir Šćepanović prekršio Zakon o sprečavanju korupcije jer se nije izuzeo od odlučivanja o tome da li je ispunio uslove za prestanak sudijske funkcije”, kazao je Zogović.
Prema njegovim riječima, na isti način pojedine sudije u tom sudu su u junu 2024. godine raspravljali o sopstvenom statusu.
“Samo ovo je dovoljno da do kraja potvrdi besmislenost i neosnovanost propale političke platforme opozicije o takozvanoj odbrani Ustava. Umjesto odbrane Ustava, opozicija je pokušala da odbrani kršenje Ustava kroz neuspjeli pokušaj izazivanja krize. Za početak pristojno je konstatovati da ne postoji kriza parlamenta a pokušaj prividnog stvaranja krize, na pogrešnom pitanju doživio je potpuni fijasko”, tvrdi Zogović.
Kako je istakao, nakon višemjesečne demonstracije demokratičnosti i stpljenja, koje ne pamtimo na političkoj sceni Crne Gore, primjenom poslovničkih procedura lako i efikasno su stvoreni uslovi za normalan rad i fnkcionisanje parlamenta.
“Time je stavljena tačka na pokušaj stvaranja krize. Parlament radi i funkcioniše a oni koji su pokušali da blokiraju parlament imaju mogućnost izbora. Ili da se nakon isteka izrečenih mjera vrate redovnom radu i aktivnostima što bi nedvosmisleno potvrdile da je izrečena sankcija ostvarila cilj, ili da izaberu bojkot i vaninstucionalno djelovanje, što je po meni pogrešno i što im ne preporučujem ali je potpuno politički legitimno. Ja se zalažem da parlament radi u punom sastavu”, naglašava Zogović.
A da bi se to ostvrilo, pojasnio je, neophodan je iskren i suštinski dijalog vlasti i opozicije na pravim pitanjima.
“Centralno pitanje na kome i parlamentarna većini i opozicija trebaju usmjeriti svoje aktivnosti jeste izbor troje sudija Ustavnog suda i tu će se jasno demonstrirati evropski karakter svih političkih aktera. Želim posebno da naglasim i dodatno podsjetim crnogorsku javnost i naše evropske partnere da je parlamentarnoj opoziociji bio ponuđen i Barometar 26 i plaforma parlamentarne većine za dogovor koje su oni odbili uz demonstraciju niza prijetećih sadržaja i političkih ultimatimatuma kojima smo svi svjedočili”, navodi potpredsjednik DNP-a.
Prema njegovom mišljenju, suočeni sa fijaskom opozicije u pokušaju izazivanja krize i jasnom činjenicom da kriza ne postoji sadašnje aktivnosti i obnova pregovaračkog procesa dijela vlasti i dijela opozicije I to na pogrešnim pitanjima kao što su ultimatum o srpskom jeziku i dvojnom državljanstvu kao i bespotrebno pozivanje Venecijanske komisije nije ništa drugo nego pokušaj spašavanja opozicije nakon političkog brodoloma.
“Spašavanje opozicije od autodestruktivnog ponašanja,uz svo uvažavanje, nije obaveza ni Vlade ni parlamentarne većine a ponajmanje ambasadora EU u Crnoj Gori Satlera čiji angažman posljednjih mjeseci upućuje na zaključak da se Satler uveliko svrstava na jednu stranu u šta ja kao potpredsjednik Vlade Crene Gore, kao pravnik i kao političar ne želim da vjerujem. Satler nije guvernadur, niti prinudni upravnik nego ambasador EU u Crnoj Gori koja je nezavisna i suverena država i koja ima svoje institucije. Za mene kao potpredsjednika vlade za infrastrukturu i regionalni razvoj najvažniji angažman Satlera je u ubrzanju procesa vezano za autoput koji je u kašnjenju”, poručuje Zogović.
Za Crnu Goru, kaže on, izgradnja dionice Mateševo -Andrijevica je od prvorazrednog državnog značaja a u čemu EU ima ključnu ulogu.
“Insirtiranje na mišljenju Venecijanske komisije, dodatno, a rekao bih i presudno, je izgubilo na aktuelnosti nakon što je pokrenut sudski postupak u Crnoj Gori. Nakon te činjenice, mišljenje Venecijanske komisije moglo bi se tumačiti kao određena vrsta uticaja i pritiska na postupajući sud da donese željenu odluku. Svaka odluka suda u tako vanrednim okolnostima imala bi jako upitan autoritet. Još jedno opterećenje koje se ne smije potcijeniti, kada je u pitanju objektivnost jeste činjenica da su članovi VK, sa veoma značajnim uticajem i u tom tijelu i dalje bivši ministri DPS-a Srđan Darmanović kao i bivši ministar pravde i novoizabrani član predsjedništva DPS-a Zoran Pažin”, dodao je on.
Od kojih se, navodi Zogović, ne može očekivati bilo kakvo djelovanje koje nije kompatibilno političkoj platformi DPS-a.
“Smatram da u cilju iznalaženja rešenja vlast i opozicija treba da otvore dijalog o izboru troje sudija Ustavnog suda i da neodložno otpočnu razgovori u okviru Odbora za izborno zakonodavstvo. Time će biti riješena kriza u Šavniku i u Kotoru kao i druga otvorena pitanja koja opterećuju izborne procese”, zaključio je Zogović.
KOMENTARI (0)