Brzina kojom djeci dosade igračke može biti zbunjujuća i frustrirajuća za roditelje. Zašto djeca to rade i kako se boriti protiv toga? Evo šta kažu stručnjaci.
Foto: Ilustracija/ Pexels
Poznata je svima ova situacija: dijete moli za novu igračku i obećava da će je voljeti zauvijek, pa vi popustite i kupite je.
Dijete je oduševljen i zaljubljen u njihovu novu igračku, ali samo nekoliko dana kasnije, ta igračka je stara vijest - a mi ostajemo češkati se po glavi.
Zašto djeca to rade i kako se boriti protiv toga?
Šta je s prolaznom privlačnošću primamljivih novih igračaka ili naprava?
Dr. Camille Ace, licencirana klinička psihologinja pripisuje ovaj brzi gubitak interesa nekim psihološkim i fiziološkim načelima. "Na djetetovu želju za igračkom može uticatii nerazvijena emocionalna regulacija, loša kontrola impulsa ili pritisak vršnjaka", navodi ona.
Ona objašnjava da nerazvijen proces donošenja odluka kod djece i tinejdžera može biti faktor dosade s novom igračkom jer im je teško predvidjeti budući ishod gubitka interesa kada njihove emocionalne, iracionalne misli preuzmu i odluče da im "treba" nova igračka. "Takođe može biti da je nova igračka, koja se u početku činila poput sjajnog čuda, zapravo igračka koja ograničava ili ne raspaljuje djetetovu maštu. Igračka koja ograničava djetetovu kreativnost može uzrokovati gubitak interesa bez obzira na to koliko je dijete u početku bilo uzbuđeno što će svojim malim prstima uhvatiti najnoviju, najvruću igračku", kaže ona.
Licencirana klinička psihologinja dr. Rebecca Harvey, da bi drugi razlog dosade mogao biti to što djeca imaju prirodnu granicu u rasponu pažnje - uopšteno govoreći, to je otprilike dva do tri puta više od njihove dobi, tako da 4 -godišnjak bi imao oko osam do 12 minuta usredotočenosti odjednom.
Ace objašnjava da marketing ili društveni utjecaj takođe mogu uticati na njihovu želju za novom sjajnom igračkom. "Djeca su snažno pod uticajem reklama koje vide na TV-u ili YouTubeu. Postoji razlog zašto reklame funkcionišu; one raspaljuju igračke i sve naprave da izgledaj kao beskrajna zabava. Lako je razumjeti zašto dijete 'TREBA' novu igračku, pogotovo ako svi njihovi prijatelji imaju jednu. Mi, kao roditelji, mrzimo ideju da se naše dijete osjeća izostavljeno, pa je brzo rješenje jednostavno kupiti mu taj popularni novitet", kaže ona.
Šta roditelj treba učiniti?
Ace sugeriše da smanjenje broja igračaka kojima dijete ima pristup može pomoći u nivou interesa.
"Koliko god kontradiktorno zvučalo, djetetovo zanimanje raste kada pred sobom ima manje igračaka. Previše igračaka može uzrokovati da dijete bude preopterećeno jer je jednostavno previše toga za njihov um.
Kao roditelji, često krivo shvaćamo njihov gubitak interesa i možda ćemo kupiti više igračaka za koje se nadamo da će zadržati njihov interes, ali ciklus se nastavlja", kaže ona.
Rotiranje igračaka kako bi se "osvježilo" zanimanje takođe može pomoći jer je s djecom tipičan slučaj - izvan vidokruga, izvan uma, kaže Harvey. Pokušajte neko vrijeme pospremiti neke igračke, a onda kada ih vratite van, dijete će se rado igrati s njima jer će biti novost. Onda kada im se ponovo počnu dosađivati, maknite ih iz prostora za igru i izvadite neke "nove" koje nisu vidjeli neko vrijeme.
Šta biste trebali uzeti u obzir pri kupovine nove igračke u budućnosti?
Djeca obično nemaju sposobnost odvagnuti troškove i koristi, pa im je potrebno naše vodstvo da odluče isplati li se nova igračka ili ne. Ace upozorava protiv impulzivne kupovine pod utjecajem vas ili emocija vašeg djeteta. "Odluka o novoj igrački može se temeljiti na toliko mnogo efekata: emocionalno stanje djeteta, sposobnost roditelja da upravljaju emocionalnim stanjem djeteta, ishod i ravnoteža između kupovine i ne-kupovine nove igračke (cijena igračke, napadi bijesa, krivnja) , i naše sjećanje (tačno ili netočno) o djetetovom interesu za prijašnje 'nove igračke'.
Kao roditelji, kupovinu nove igračke često vidimo kao priliku za 'povezivanje' s djetetom i ignoriramo očite znakove da bi nova igračka mogla ne biti sve što se želi biti", kaže ona. "Svrha igračaka je za mozak, motoričke vještine i društveni/emocionalni razvoj. Imati igračke koje pogađaju ključna područja razvoja i stimulacije (edukativne, glumačke, akcijske i kotrljajuće igračke za guranje) je važno", navodi Harvey. P
Prije kupovine nove igračke, predlaže da istražite kako će se igračka koristiti. Neka pitanja koja sebi morate postaviti su: Hoće li to poboljšati i izazvati dječju maštu? Može li se igračka koristiti u višestrukim aktivnostima igranja ili je to igračka za "ograničenu igru"? Popuštam li samo da ih umirim u ovom trenutku? Harvey nas takođe podsjeća da ne moraju sve igračke biti otmene ili koštati puno novca.
"Ključno je podsticati kreativnu i otvorenu igru posjedovanjem neelektroničkih igračaka/igračaka na baterije i dopuštanjem djeci da 'stvaraju' igračke i aktivnosti s kućanskim predmetima kao što je domaća guma ili izgradnja svemirskog broda od kutija za transport", rekla je.
KOMENTARI (0)