Kontrola nad emocijama znači ne bježati od njih niti ih potiskivati, nego to činiti u trenu kada osjetite da su vas prevladale te da one igraju glavnu riječ nad vama.
Foto: Ilustracija/Pexels.com
Emocije imaju zapravo velik utIcaj na naš život jer direktno mogu uticati na naše akcije, kao i način na koji ih izvodimo. Neki stručnjaci tvrde da ih možemo kontrolisati, i to uz pomoć pravila 90 sekundi.
Upravljati i kontrolisati njima znači ne bježati od njih niti ih potiskivati, nego to činiti u trenu kada osjetite da su vas prevladale kako one ne bi imale glavnu riječ nad vama.
O čemu se radi?
Naime, emocije su posve prirodan dio nas, a emocije se grade na temelju ili našeg fiziološkog doživljaja situacije ili pak osobne interpretacije iste.
To nam nekom logikom daje moć da njima “upravljamo” i kontrolišemo.
Dr. Džil Bolte Tejlor to je objasnila na sljedeći način:
“Kada osoba ima reakciju na nešto u svojoj okolini, u narednih se 90 sekundi u tijelu odvija hemijski proces. Nakon toga, svaki drugi emocionalni odgovor samo je odabir osobe da ostane u toj ’emocionalnoj’ petlji”.
Drugim riječima, u tih prvih 90 sekundi reakcije na izvanjski okidač naše emocije odlaze u stanje pune pripravnosti, a nakon tog vremena štit se spušta.
Taj “prozor” od 90 sekundi daje vam u stvari vremena da prepoznate vlastite emocije i promjene u tijelu.
Nakon tih 90 sekundi početna hemijska reakcija je gotova, a ako i dalje osjećate strah, ljutnju, tjeskobu ili bilo koju drugu emociju, vrlo je izgledno da to ne potiče vaša fiziologija, već vaše vlastite misli ponovno potiču te hemijske promjene i u tijelu se javlja isti hemijski odgovor u vidu još dubljeg doživljavanja tih emocija.
Odnosno, to znači da mi sami svjesno nastavljamo razmišljati o situaciji i održavamo taj osjećaj, i to je ta emocionalna petlja o kojoj je govorila dr. Tejlor.
Četiri koraka
Međutim, tih 90 sekundi daje nam prostora spoznati vlastite okidače, doći u kontakt sa vlastitom samosviješću i regulisati vlastiti emocionalni odgovor.
Za izgradnju vlastitih emocija postoje četiri koraka.
1. Realizujte vlastite slabe tačke: ovo se odnosi na razumijevanje toga šta ili ko podstiče vašu emocionalnu reakciju, tj. šta ili ko je okidač istih. Bitno je da o njima konstantno vodite računa.
2. Prepoznajte emocionalnu reakciju: svaka emocija na tijelo utiče na drugačiji način. Kad je doživite, zastanite na tren i pokušajte prepoznati određene fizičke reakcije. Na primjer, možda kad ste ljudi stiskaju zube ili vam se dlanovi počnu znojiti. Budite svjesni toga kako se vaše tijelo ponaša i šta tačno osjećate u tom trenutku.
3. “Označite” emociju: drugim riječima, pokušajte tačno opisati kako se osjećate. Recimo, jeste li ljuti ili možda bolje reći iznervirani, frustrirani, nestrpljivi ili bijesni?
4. Prihvatite je: posljednji je korak prihvaćanje emocije. Prihvatite je objeručke kada se pojavi, budite strpljivi, a upravljati njima znači to činiti kada im ne želite dopustiti da preuzmu glavnu riječ. Tada ćete ih htjeti preusmjeriti u nešto drugo, konstruktivnije i za vas bolje.
Ova spoznaja vam može pomoći u upravljanju stresom, ljutnjom i negativnim emocijama, piše Technopolis.
KOMENTARI (0)