NASA-in revolucionarni teleskop Džejms Veb otkrio je tajanstveni objekat koji slobodno pluta kroz međuzvezdani prostor.
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Prema NASA-i, ovaj objekat planetarne mase, nazvan SIMP 0136, ima oko 13 puta veću masu od Jupitera, a nalazi se samo 20 svjetlosnih godina od Zemlje. Takođe se okreće nevjerovatnom brzinom, dovršavajući punu rotaciju svakih 2.4 sata.
Zahvaljujući detaljnim infracrvenim svjetlosnim opažanjima Džejms Veb teleskopa, međunarodni tim istraživača otkrio je znakove "složenih atmosferskih karakteristika", uključujući moguće slojeve oblaka i temperaturne promjene u atmosferi objekta, kako je detaljno objašnjeno u studiji koju su objavili u časopisu The Astrophysical Journal Letters.
Nije isključeno da se radi o smeđem patuljku
Ovo je fascinantan uvid u izuzetno redak objekat. Istraživači u svom radu sugerišu da objekti poput SIMP 0136 mogu da imaju mnogo zajedničkog s oblacima divova u Sunčevom sistemu, poput Jupitera i Saturna, koji "takođe imaju višestruke slojeve oblaka i visoke vruće tačke" (s tim da ovaj objekat pluta kroz svemir bez zvijezde, naravno). Astronomi takođe ne isključuju mogućnost da je riječ o smeđem patuljku, objektu koji je između planeta i zvijezde.
Najnovija istraživanja nadograđuju postojeća opažanja NASA-inih svemirskih teleskopa Hubble i Spitzer.
"Već smo znali da se svjetlost menja, a bili smo uvjereni da postoje mrljasti slojevi oblaka koji se rotiraju i nestaju iz vidokruga te se razvijaju tokom vremena", rekla je glavna autorka i doktorantkinja sa Univerziteta u Bostonu Alison Mekarti u izjavi za NASA-u.
"Takođe smo mislili da bi moglo da bude temperaturnih varijacija, hemijskih reakcija i moguće neke posljedice auroralne aktivnosti koje utiču na svetlost, ali nismo bili sigurni."
Fascinantni novi uvidi
The JWST Weather Report from the Isolated #Exoplanet Analog SIMP 0136+0933 - Pressure-dependent Variability Driven by Multiple Mechanisms: https://t.co/vwkidjTxXn -> NASA’s Webb Exposes Complex Atmosphere of Starless Super-Jupiter: https://t.co/qSCSoXOQlj
— Daniel Fischer @cosmos4u@scicomm.xyz (@cosmos4u) March 3, 2025
Bliski infracrveni spektrograf Džejmsa Veba omogućio je naučnicima da posmatraju širi spektar infracrvenog svijetla, što je dovelo do fascinantnih novih uvida u ovaj usamljen objekat.
"Do sada smo imali samo mali dio bliskog infracrvenog spektra s Hubblea, i nekoliko mjerenja svjetlosti sa Spitzera", rekla je glavna istraživačica i docentkinja na Trinity Collegeu u Dablinu Johana Vos.
Istraživači su uporedili stotine detaljnih svjetlosnih krivulja s atmosferskim modelima kako bi bolje razumjeli kakva bi mogla da bude atmosfera SIMP 0136.
Otkrili su dokaze za mrljaste oblake i svijetle "vruće tačke", koje su možda povezane s aurorama, daleko iznad oblaka.
"Zamislite da gledate Zemlju izdaleka", rekao je naučnik sa Univerziteta u Bostonu i koautor Filip Muirhed u izjavi.
"Kad biste gledali svaku boju zasebno, videli biste različite uzorke koji vam govore nešto o njenoj površini i atmosferi, čak i da ne možete da razaznate pojedine karakteristike."
"Još nismo do kraja shvatili hemijski dio zagonetke"
"Plava bi se povećavala kako bi okeani ulazili u vidokrug", dodao je. "Promjene u smeđoj i zelenoj boji rekle bi vam nešto o tlu i vegetaciji."
Ostale svjetlosne krivulje koje je posmatrao JWST sugerišu postojanje džepova ugljen monoksida i ugljen dioksida – ali još uvijek ostaje mnogo neodgovorenih pitanja.
"Još uvijek nismo do kraja shvatili hemijski deo zagonetke", rekla je Vos. "Ali ovi rezultati su stvarno uzbudljivi jer nam pokazuju da bi se količine molekula poput metana i ugljen dioksida mogle da se mijenjaju s mjesta na mesto i tokom vremena."
"Ako gledamo egzoplaneu i možemo da dobijemo samo jedno mjerenje, moramo da uzmemo u obzir da možda neće biti reprezentativno za cijelu planet", dodala je.
KOMENTARI (0)