Četvrtak, 06.03.2025 | 09:16
IZVOR: superzena.b92

5 načina da odgajite pametno dijete: Ovo je najvažnije za razvoj mozga mališana

Neurobiolog Kukinori Šinohara otkrio je 5 načina da odgajite pametno dijete, objašnjavajući šta je to što ima najveći uticaj na razvoj mozga.




Foto: Ilustracija/Pixabay

Svi roditelji žele da im djeca budu pametna, a šta ako vam kažemo da na to možete da utičete? Japanski neurobiolog Kukinori Šinohara smatra da su najvažniji alati za razvoj djece igre i nestandardizovani zadaci. 

On je o ovim metodama pisao u knjizi "Origami za mozak. Japanski sistem za razvoj djece i dječje inteligencije: 8 igara i 5 navika".

1. Fizička aktivnost
Naučnici su posmatrali možda aktivnosti djeteta dok vozi bicikl i kada prestane to da radi, a utvrđeno je da je okretanje pedala aktiviralo frontalne režnjeve u mozgu. Drugim riječima, kada dijete vozi bicikl, ono trenira i svoj mozak, dok mališani koji to ne rade propuštaju sjajnu priliku da podstaknu razvoj.

Vježbe za malu djecu

Postoje neke jednostavne i zabavne vježbe koje su zapravo i igre, a koje su dobre za razvoj mozga mališana.

Hodaj kao meda

Potrebno je da dijete hoda "na sve četiri", kao meda.

Meda sa povrijeđenom šapom

Kada dijete usavrši prethodnu vježbu i to za njega postane prelako, možete da mu date zadatak da hoda kao meda sa povrijeđenom šapom. To znači da dijete zapravo hoda tako da je oslonjeno na ruke i jednu nogu jer je druga "povrijeđena".

Hodanje na rukama

Nakon toga možete da pređete na sledeću vježbu – hodanje na rukama. Mališan težinu svog tijela održava na šakama, dok su noge podigute uvis, kao kod stava na šakama. To mu na početku sigurno neće biti nimalo lako, pa mu pomažite dok ne uvježba ovaj zadatak.

Balansiranje na koljenima

Potrebno je da vi sjednete na pod i blago savijete noge u koljenima. Zatim, dijete treba da se popenje na vaša koljena i da stoji na njima, održavajući ravnotežu. 

Na početku držite dijete za rukice kako ne bi palo, kasnije, kada postane sigurnije, možete da ga držite za noge, u koljenima. Cilj je da na kraju dijete nauči da samo održava ravnotežu, da ga vi uopšte ne držite.

Vježba krokodil

Dijete leži na podu na stomaku, zauzimajući pozu kao krokodil. Dlanovi su pritisnuti uz pod, a kreće se naprijed imitirajući pokrete krokodila – naizmjenično pomjera desnu nogu i lijevu ruku, pa lijevu nogu i desnu ruku. Brada bi trebalo da bude što bliže podu, bez izdizanja glave.

Foto: Ilustracija/Pixabay

2. Ručni rad
Druga veoma korisna navika koja poboljšava moždane funkcije je ručni rad koji zahtijeva vještine fine motorike. 

Jedno zanimljivo istraživanje je posmatralo moždane aktivnosti tokom sjeckanja kupusa, i to analizirajući kako se ponaša mozak prilikom veoma pažljivog i koncentrisanog sjeckanja i onda kada se to radi onako po automatizmu, bez mnogo razmišljanja.

Ispostavilo se da je mozak mnogo aktivniji kada se kupus sjecka veoma pažljivo. Iz svega toga stručnjaci su izvukli zaključak da nije toliko važno šta radimo, već kako to radimo. 

U tom smislu, čak i najjednostavniji zadaci poput brisanja stola ali s pažnjom, koncentrisano, može da bude svojevrstan trening za mozak.

3. Pomaganje u kuhinji
Moždane aktivnosti se povećavaju i tokom kuvanja, a to je razlog više da dijete uključite u pripremu obroka, onoliko koliko je to u skladu sa njegovim uzrastom. 

Recimo, mališani mogu da oljušte povrće ljuštilicom, da vam pomognu da sipate sastojke kada nešto mijesite... Pored toga što ove aktivnosti poboljšavaju finu motoriku, iščekivanje ukusnog obroka dok traje proces pripreme takođe podstiče moždane aktivnosti.

Foto: Ilustracija/Pixabay

4. Komunikacija sa drugim ljudima
Još jedna važna navika je komunikacija sa ljudima, piše Šinohara, navodeći da mozak veoma aktivno radi kada dijete razgovara sa nekim lice u lice.

Istraživanje je pokazalo da je mozak mnogo aktivniji kada se razgovara uživo nego mobilnim telefonom jer, kada stojimo pred nekim i razgovaramo, naš mozak čita i emocije i raspoloženje druge osobe, a za to je potrebna aktivnost frontalnog režnja u mozgu. 

Jako je važno za djecu da budu među ljudima, da imaju priliku da razgovaraju uživo, prenosi deti.mail.ru.

5. Balansirana ishrana
Šinohara ističe da je balansirana ishrana važna za zdravo tijelo, a naravno i za tako važan organ kao što je mozak. 

Moždane ćelije se, pored vode, sastoje i od masti, pa je upravo to jedan važan element za mozak. 

Drastično smanjenje nivoa holesterola u krvi može da se odrazi loše na možda funkcije, zbog čega je veoma važno da organizam prima jednu zdravu količinu životinjskih i biljnih masti, kao i onih masti koje se nalaze u ribi.

Hrana koja dobro utiče na moždane funkcije:

Žumance, paradajz, slatki krompir poboljšavaju pamćenje djelujući na neurotransmiter acetilholin.

Meso, mlijeko, žumance, orasi, kikiriki, bademi, banane djeluju na norepinefrin i dopamin, poboljšavajući pažnju i motivaciju.

Mlijeko, sir, žumance, tofu sir, kikiriki, bademi, banane, paradajz, kivi, susam djeluju na serotonin pružajući umirenje. Neka novija istraživanja su pokazala da doručak povećava protok krvi u istim djelovima mozga kao neki kompleksni zadaci, zbog čega Šinohara ističe da je doručak jako važan za mentalni razvoj djece, te da ovaj obrok nikako ne treba preskakati.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Znate li šta je 'passkeyp' i jeste li već njime zamijenili LOZINKE?

Utorak, 29.04.2025 | 15:38

'Passkey' je nova metoda prijave koja zamjenjuje tradicionalne lozinke. Umjesto da pamtite kombinaciju slova, brojeva i simbola, passkey koristi kriptografski par ključeva.

Đeljošaj: Ministarstvo će Vladi predložiti NOVE MJERE za očuvanje standarda građana koje bi prema planu TREBALO da stupe na snagu 15. maja

Utorak, 29.04.2025 | 16:55

Vlada Crne Gore na čelu sa Ministarstvom ekonomskog razvoja intenzivno radi na kreiranju mjera za očuvanje standarda građana. U tom smislu Vlada je pokrenula i u više iteracija produžila akciju ”Limitirane cijene” koja obuhvata preko hiljadu artikala, saopšteno je iz ovog ministarstva.

„Slijedi šest nedjelja oporavka“: Marija Mikić progovorila o svom stanju nakon HITNE operacije (FOTO)

Utorak, 29.04.2025 | 16:09

PJevačica Marija Mikić nedavno se suočila sa zdravstvenim problemima zbog kojih je imala i operaciju, a sada je podJelila kako teče njen oporavak.

Brine vas što DIJETE stalno gleda isti crtani film? Evo zbog čega to radei

Utorak, 29.04.2025 | 17:42

Vaše dijete stalno gleda iste crtiće? Ne brinite, ponavljanje im jača emocionalne i kognitivne vještine, a omiljene serije postaju izvor utjehe i samopouzdanja.

Jakšić Stojanović: Neselektivna PROVJERA diploma ministara i poslanika

Utorak, 29.04.2025 | 19:40

Poslanici su raspravljali o setu zakona iz obrazovanja, nauke i inovacija. Najviše rasprave bilo je o zakonu o priznavanju inostranih diploma i izjednačavanja kvalifikacija čije izmjene, kako tvrdi resorna ministarka Anđela Jakšić Stojanović, predviđaju strože provjere, a tražiće da ne samo falsifikovanje već i kupovina diploma bude krivično djelo. I vlast i opozicija pozdravljaju izmjene zakona, a ministarka najavljuje neselektivnu provjeru diploma svih građana ali i ministara i poslanika.

Četiri horoskopska znaka koja zaista KOMPLIKUJU sopstveni život

Srijeda, 30.04.2025 | 14:50

Jer kako se ono kaže, "zašto jednostavno, kad može komplikovano"...

Menadžment EPCG u Pljevljima: Radovi teku po planu, razmatra se skraćenje rokova

Srijeda, 30.04.2025 | 14:37

Radovi na ključnim infrastrukturnim i ekološkim projektima u Pljevljima odvijaju se planiranom dinamikom, a izvršni direktor EPCG Ivan Bulatović sa saradnicima boravio je danas na terenu kako bi se dodatno sagledale mogućnosti za ubrzanje pojedinih aktivnosti i unapređenje međusektorske saradnje.

Vrećice ČAJA mogu imati dodatnu primjenu u vašem domu - Od čišćenja do neutralizacije NEUGODNIH mirisa

Srijeda, 30.04.2025 | 14:26

Vrećice korištenog čaja nakon upotrebe najčešće završavaju u smeću, ali one mogu imati dodatnu primjenu u vašem domu, kako za čišćenje, tako i za neutralizaciju neugodnih mirisa.

Banane prolaze SEDAM faza zrelosti, EVO šta svaka nijansa označava

Srijeda, 30.04.2025 | 14:12

Banane su mnogima omiljeno voće, a uzevši u obzir da se mogu konzumirati u različitim periodima svog sazrijevanja stručnjaci su pojasnili šta svaka od boja kore banane podrazumijeva.

Andrija Milošević žrtva PREVARE - Odmah reagovao: "Pazite se ovih..."( FOTO)

Srijeda, 30.04.2025 | 13:45

Glumac Andrija Milošević momentalno je reagovao zbog zloupotrebe njegovog imena.

"Kada imate ovakvo tunelovanje avio saobraćaja, beskonačne radove, povećanje cijena i poreza, gosti vas zaobilaze"

Srijeda, 30.04.2025 | 13:37

I zvanični podaci pokazuju ono što svi vidimo. Konstantan pad dolazaka i noćenja u hotelima i sličnim objektima, naveo je na mreži X predsjednik GO SDP i predstavnik Evropskog saveza Mirko Stanić.

Novi filmovi na repertoaru bioskopa CINEPLEXX

Srijeda, 30.04.2025 | 13:32

Novi filmovi na repertoaru bioskopa Cineplexx.

Evropski sud za ljudska prava izdao privremenu mjeru u predmetu zvučnog oružja

Srijeda, 30.04.2025 | 13:31

Evropski sud za ljudska prava (vijeće od sedam sudija) odlučio je 29. aprila 2025. godine da djelimično usvoji zahtjeve podnosilaca i izda privremenu mjeru u vezi potencijalnog korišćenja zvučnog oružja u Beogradu 15. marta.

NP Biogradska gora: Zbog PROTESTA sjutra onemogućen prolazak posjetilaca

Srijeda, 30.04.2025 | 13:26

Nacionalni park Biogradska gora obavijestio je posjetioce da će sjutra, u periodu od 11 do 12 časova zbog najavljenog protesta turističkih poslenika iz Mojkovca, biti onemogućen prolazak ka parku, stoji na Facebook stranici Nacionalnih parkova Crne Gore.

Skajp odlazi u istoriju - Evo kako je voljena platforma doživjela GAŠENJE

Srijeda, 30.04.2025 | 13:15

Skajp je bio prvi program te vrste koji je običnim ljudima omogućio da ostvaruju video pozive preko interneta, širom svijeta. U to vrijme, platforma je bila revolucionarna no pred njegovo zatvaranje u maju, Eli Mjur postavlja pitanje – kako je došlo do tako spektakularnog pada baš u trenutku kada je potreba za internet komunikacijom dostigla vrhunac?