S obzirom na sve veće prijetnje, sigurnost Android uređaja zavisi od toga koliko pažljivo pristupate svakodnevnom korišćenju telefona.
Foto: Ilustracija/ Pixabay
Prema najnovijim izvještajima, napadi na Android uređaje postaju sve sofisticiraniji, a vlasnici telefona koji preuzimaju aplikacije sa interneta ili drugih tržišta mogu lako postati žrtve prevara. Iako Google Play Store nudi siguran prostor za preuzimanje aplikacija, problem nastaje kada korisnici instaliraju softver sa drugih izvora.
Iako mnogi korisnici ne prepoznaju opasnosti, neki od najnovijih napada mogu da ugroze čak i najsigurnije korisničke naloge, uključujući one koji koriste multifaktorsku autentifikaciju (MFA). Stručnjaci upozoravaju na opasnosti koje donosi sideloading aplikacija, posebno kada je u pitanju krađa osjetljivih podataka, poput lozinki i MFA kodova.
Rastuća prijetnja Android uređajima
Iako je Android operativni sistem najpopularniji na svijetu, s njim dolaze i sigurnosni problemi. Sajber kriminalci sve više koriste različite tehnike kako bi ukrali lične podatke korisnika, često se pretvarajući da su poznate aplikacije kao što su TikTok, WhatsApp ili Spotify. Ove lažne aplikacije mogu da prevarite korisnike i da im ukradu pristupne podatke kao što su korisnička imena i lozinke.
Međutim, najnoviji izvještaji donose alarmantne informacije: napadi su postali još opasniji jer mogu zaobići čak i zaštitu koju pruža multifaktorska autentifikacija.
MFA je postala standard u mnogim aplikacijama i uslugama, ali sada neki napadi mogu da ukradu MFA kodove čak i bez direktnog pristupa korisničkim nalozima. Napadači mogu da koriste SMS poruke ili notifikacije sa uređaja da dođu do tih kodova, što predstavlja ozbiljnu pretnju za sigurnost.
Kako se zaštititi od novih prijetnji
Instalirajte sigurnosni softver - Koristite mobilni antivirus koji može da otkrije i zaustavi prijetnje prije nego što one postanu ozbiljne.
Preuzimajte aplikacije samo sa Google Play Storea - Uvijek provjerite broj recenzija i ocjene aplikacija. Ako aplikacija ima nisku ojcenu i mali broj recenzija, to može biti znak da se radi o lažnoj aplikaciji.
Budite oprezni sa aplikacijama sa drugih tržišta - Preuzimanje aplikacija sa nepouzdanih sajtova ili prodavnica može donijeti rizik od prevara. Nikada ne preuzimajte aplikacije direktno sa interneta.
Koristite menadžere lozinki - Kreirajte jedinstvene i sigurne lozinke za svaki nalog, čime smanjujete rizik od toga da jedna ukradena lozinka dovede do kompromitovanja svih vaših naloga.
Omogućite multifaktorsku autentifikaciju (MFA) - Na najosetljivijim nalozima, kao što su banke, email, društvene mreže, i vladini servisi, obavezno aktivirajte MFA kako biste dodatno povećali sigurnost.
KOMENTARI (0)