Baš kao što se ulaže u finansijsku budućnost, ulaganje u zdravlje srca donosi dugoročne koristi.
Foto: Ilustracija/Pixabay
"Kao što imate penzioni fond, trebalo bi da imate i fond za zdravlje", kaže kardiolog dr Mahesh Tekrival za Parade.
On naglašava da je ključno usvojiti zdrave navike već u 30-im i 40-im godinama, ali čak i kasnije promjene mogu značajno poboljšati zdravlje srca. Jedna od najštetnijih navika koju ističe kao prioritet za prekidanje, jeste previše sjedenja.
Prema kardiologu dr Rigvedu V. Tadvalkaru, "predugo sjedenje je jedna od najštetnijih navika za srce."
Čak i osobe koje redovno vježbaju mogu imati sjedeći način života, ako ostatak dana provode neaktivno.
Zato kardiolozi preporučuju jednostavne načine za povećanje fizičke aktivnosti. Kardiolog dr Bradli Server predlaže hodanje, vožnju bicikla, plivanje ili baštovanstvo kao jednostavne oblike aktivnosti.
Dr Tekrival dodaje: "Ustanite i plešite, radite kućne poslove – samo se krećite!"
"Prava promjena dolazi iz održivih, svakodnevnih izbora"
Za one koji rade u kancelariji, dr Tadvalkar savjetuje kratke pauze za istezanje, stajanje tokom poziva i korišćenje stola za stajanje, jer je važno smanjiti neprekidno sjedenje, a ne oslanjati se samo na jedan trening dnevno.
Pored sjedenja, dr Tekriwal ističe da su pušenje, loša ishrana, hronični stres, preskakanje ljekarskih pregleda i negativan način razmišljanja ključni faktori koji povećavaju rizik od srčanih bolesti.
"Pušenje povećava rizik od krvnih ugrušaka i smanjuje protok krvi do srca, dok loša ishrana bogata zasićenim mastima i soli povećava krvni pritisak i holesterol", objašnjava dr Tekrival.
Takođe, upozorava da stalni stres može povisiti krvni pritisak i izazvati upale, dok preskakanje redovnih pregleda može dovesti do kasnog otkrivanja zdravstvenih problema.
Promjena načina razmišljanja ključna je za dugoročno zdravlje srca.
"Ljudi često traže brza rješenja, ali prava promjena dolazi iz održivih, svakodnevnih izbora", zaključio je dr Server.
KOMENTARI (0)