Tajna koju iskusne domaćice odavno znaju.
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Sa dolaskom toplijih dana, na pijacama se pojavljuje sve više svježeg povrća, a paradajz je jedan od najtraženijih. Ipak, u moru ponuda nije uvijek lako pronaći onaj pravi, domaći, sočan i pun ukusa.
Iskusne domaćice znaju kako da ga razlikuju od plasteničkog i vještački sazrelog paradajza – i sada vam otkrivamo njihove trikove!
Oblik i boja – nesavršenstvo znači prirodnost
Domaći paradajz rijetko je savršeno okruglog oblika. Ako je blago nepravilan, asimetričan ili ima sitne brazde, to je dobar znak – najvjerovatnije nije uzgajan u plasteniku. Sorte poput „volovskog srca“ prirodno su krupne i nepravilne, a upravo takve treba tražiti.
Miris – najbolji pokazatelj kvaliteta
Najlakši način da prepoznate domaći paradajz jeste miris. Ako plod ima intenzivan, svež i blago zemljani miris – slobodno ga kupite! Nasuprot tome, plastenički paradajz često nema nikakav miris, jer nije sazrio prirodnim putem.
Dodir – koža otkriva zrelost
Kada uzmete paradajz u ruku, lagano ga pritisnite. Ako je previše tvrd, znači da još nije dovoljno zreo. Sa druge strane, previše mekan plod može biti prezreo. Idealan paradajz treba da bude blago čvrst, ali sa malom elastičnošću pod prstima.
Peteljka – mali detalj koji govori mnogo
Obratite pažnju na boju listova oko peteljke. Ako su blago žućkasto-braonkasti, to je znak da je paradajz nedavno ubran i da nije prošao dug proces skladištenja.
Pravi, domaći paradajz nije savršenog oblika, ali njegov miris i ukus su nenadmašni.
KOMENTARI (0)