Petak, 14.03.2025 | 11:16
IZVOR: 24sedam.rs

Otkrijte čari Provanse - Polja Lavande koja ODUZIMAJU dah

Proljeće u ovoj regiji nudi sve što vam je potrebno za nezaboravno iskustvo - to je mjesto koje spaja prirodu, umjetnost i tradiciju.




Foto: Ilustracija/ Pixabay

Kada proljeće stigne u Provansu, čini se kao da cijela regija oživi pod svijetlom sunca i mirisima lavande i aromatičnog bilja.

Ovo magično područje u jugoistočnoj Francuskoj, poznato po svojim zapanjujućim pejzažima, prelijepim gradovima i bogatoj tradiciji, savršen je izbor za sve one koji žele da dožive istinsku ljepotu prirode i arhitekture.

Od malih, šarmantnih gradića do velikih gradova, Provansa nudi doživljaje koji nadmašuju sva očekivanja.

Provansa: Raj za ljubitelje prirode i umjetnosti

Pejzaži Provanse, sa zlatnim poljima lavande, brežuljkastim vinogradima i maslinjacima, oduvjek su inspirisali umjetnike. Sunčano nebo koje se prostire nad zatalasanim poljima suncokreta i žita, zajedno sa mirisima meda i bilja, čini ovu regiju neodoljivom.

U samom srcu Provanse, gradovi i sela odišu istorijom i tradicijom, a njihova arhitektura, sa uskim uličicama, bijelim kamenim pločnicima i plavičastim i zelenim prozorima, stvara atmosferu koja vas vodi kroz vreme.

Jedan od najlepših gradova ovog regiona je Martig, poznat i kao „Provansalska Venecija“, sa svojim kanalima, mostovima i šarenim cvjetovima koji krase ulice.

Svake godine, tokom proljeća, Martig je domaćin brojnih festivala, a posetioci mogu uživati u svježim morskim plodovima, ančojadi i tapenadi, uz šoljicu vina i živu džez muziku. Ovaj grad je pravi raj za sve one koji traže mir i inspiraciju, a ujedno i priliku da uživaju u bogatoj gastronomskoj ponudi.

Marselj

Foto: Ilustracija/ Pixabay

Proljeće u Provansi znači i priliku da istražite veličanstvene gradove koji su obilježili istoriju i umjetnost. Marselj, glavni grad regije, dinamičan je i živahan grad, prepun strmih ulica, velikih avenija i kulturnih znamenitosti.

Iako poznat po velikoj stopi kriminala, Marselj je i grad koji se ne može ignorisati zbog svoje jedinstvene kulture i istorije. Istražite staru luku, tvrđavu Sen Žan i čuvenu crkvu Notrdam de la Gard, odakle se pruža veličanstven pogled na grad.

Avinjon

Foto: Ilustracija/ Pixabay

Avinjon, poznat kao „papski grad“, oduvek je bio centar religijskog života, a danas je jedno od najljepših i najposećenijih mjesta u Provansi.

Ovaj grad je bio sjedište pape tokom 14. veka, a njegova srednjevekovna utvrđenja i veličanstveni most na reci Roni čine ga nezaboravnim.

Svaka ulica i trg u Avinjonu priča priču iz prošlih vremena, a dani provedeni u ovom mestu ostaće urezani u sjećanju.

Francuska rivijera: Plavetnilo i uživanje u prirodi

Iako su gradovi i sela u unutrašnjosti Provanse prelepi, ne smijemo zaboraviti ni obalu, koja je jedno od najposjećenijih područja u cijeloj Francuskoj.

Francuska Rivijera, koja se prostire duž 150 kilometara obale, prava je oaza za ljubitelje mora, prelijepih plaža i luksuznih letovališta.

Bez obzira na to da li ste u Jeru, prvom turističkom mjestu na Rivijeri, ili u Sen Tropeu, poznatom po svojoj glamuroznoj atmosferi, Azurna obala je savršen prostor za uživanje u prirodi, sunčanju i vodenim sportovima.

Proljeće na Azurnoj obali pruža idealne uslove za istraživanje prelijepih plaža, i uživanje u kristalno plavom moru. Šetnje kroz mediteransko rastinje, kupovina na tržištima sa lokalnim proizvodima i uživanje u autentičnoj francuskoj kuhinji dopuniće svakodnevnu posjetu.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

PRETRESI širom Crne Gore - UHAPŠENO šest osoba

Srijeda, 23.04.2025 | 17:22

Uprava policije saopštila je da je u višemjesečnoj akciji "Milet" uhapšeno šest osoba, protiv osam lica podnijete su krivične prijave, a u pretresima je zaplijenjena droga, oružje, municija i novac.

Stručnjaci OTKRIVAJU: Koliko NOVCA biste trebali imati na računu?

Srijeda, 23.04.2025 | 19:07

Inflacija, ekonomska kriza i rastući troškovi – tema novca zabrinjava mnoge, a nekima čak izaziva glavobolju.

Klikovac traži INSPEKCIJSKI NADZOR: Sportski objekti se zadužili 220.000 mimo saglasnosti Skupštine

Srijeda, 23.04.2025 | 15:59

Šef kluba odbornika DPS-a u Skupštini Glavnog grada Andrija Klikovac zatražio je pokretanje inspekcijskog nadzora u Glavnom gradu i Sportskim objektima zbog sumnje da se preduzeće, kako je objavio na društvenim mrežama, mimo saglasnosti Skupštine Glavnog grada, zadužilo 220.000 eura.

REZERVACIJA karata za meč sa Češkom počinje danas, trajaće do 30. aprila

Srijeda, 23.04.2025 | 15:48

Fudbalski savez Crne Gore obavijestio je navijače da od danas mogu rezervisati ulaznice za kvalifikacioni meč za Svjetsko prvenstvo između Češke i Crne Gore.

Ivanović: Na čelu SPC u Crnoj Gori je Joanikije, a on NIJE IŠAO kod Putina

Srijeda, 23.04.2025 | 20:04

Potpredsjednik Vlade Crne Gore Filip Ivanović rekao je danas, odgovarajući na pitanja članova Odbora za spoljne poslove Evropskog parlamenta (AFET) da je svaka od eparhija Srpske pravoslavne crkve (SPC) u osnovi nezavisna u svom funkcionisanju i da je na čelu SPC u Crnoj Gori mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije, a ne patrijarh srpski Porfirije.

Sve češće birate da OSTANETE kod kuće nego DRUŽENJE sa prijateljima - Psiholozi imaju objašnjenje

Četvrtak, 24.04.2025 | 15:16

U društvu često vlada uverenje da nešto "nije u redu" ako izbjegavamo viđanje sa prijateljima i umjesto toga biramo da budemo sami kod kuće.

Vučić: Srbija će i dalje argumentovano ukazivati na POLOŽAJ Srba u Crnoj Gori

Četvrtak, 24.04.2025 | 15:02

Srbija će i dalje iskreno i argumentovano ukazivati na položaj Srba u Crnoj Gori i zalagati se za njihova prava, identitet i kulturno nasljeđe, poručio je srpski predsjednik Aleksandar Vučić.

Tea Tairović pakuje kofere nakon SVADBE: Za dva dana slavlje seli u inostranstvo

Četvrtak, 24.04.2025 | 14:57

Pjevačica Tea Tairović se udaje danas, a nakon dva dana je čeka još jedno slavlje.

Gorčević: Crna Gora do kraja godine planira da ZATVORI šest pregovaračkih poglavlja

Četvrtak, 24.04.2025 | 14:50

Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević kazala je da očekuje da će Crna Gora do kraja ove godine zatvoriti šest pregovaračkih poglavlja. Govoreći na panelu u organizaciji Evopskog centra za politike (EPC) u Briselu, Gorčević je istakla da narednu Međuvladinu konferenciju Crna Gora očekuje u junu.

Bećiroviću godinu dana, a Mijatoviću deset mjeseci ZATVORA zbog napada na novinarku Anu Raičković

Četvrtak, 24.04.2025 | 14:37

Biznismen Zoran Bećirović, njegov sin Luka i tjelohranitelji Mladen Mijatović oglašeni su krivima i osuđeni su na kaznu zatvora i to – Zoranu Bećiroviću godinu dana, a Mijatoviću deset mjesesci zatvora, piše Pobjeda.

Spajić: Struja JEFTINIJA danas nego prije sedam godina, a plate i penzije DUPLO VEĆE

Četvrtak, 24.04.2025 | 14:29

Premijer Milojko Spajić objavio je uporedne podatke cijene struje u 2018. i 2025. godini, koji prikazuju da je struja jeftinija danas nego prije sedam godina, a da su plate i penzije duplo veće.

Krapović: Mornarica će sa novim patrolnim brodovima značajno POVEĆATI KAPACITETE i SPOSOBNOSTI

Četvrtak, 24.04.2025 | 14:14

Mornarica Vojske Crne Gore (VCG) sa novim patrolnim brodovima značajno će povećati kapacitete i sposobnosti za nacionalne potrebe i obaveze koje je država preuzela kao NATO članica, kazao je ministar odbrane Dragan Krapović.

Jovetić, Savić i Nastasić ŽELJE Partizana

Četvrtak, 24.04.2025 | 14:04

Mijatović i Lazović, žele da vrate bivša tri asa u Humsku.

Mrkić: Ne dovodim u pitanje REIZBOR Kovačevića

Četvrtak, 24.04.2025 | 14:00

Nosilac liste Pokreta Evropa sad na minulim lokalnim izborima u Nikšiću, Zoran Mrkić, u izjavi za Antenu M, povodom sastanka sa nosiocima lista koalicije Za budućnost Nikšića, Markom Kovačevićem i Nemanjom Vukovićem, nosiocem liste Demokrata, kazao je da ništa nije tokom tog razgovora precizirano, ali da on lično ne dovodi u pitanje da Kovačević bude reizabran na poziciju prvog čovjeka grada.

Ove dvije prirodne namirnice su PUNE MAGNEZIJUMA: Jedite ih svakodnevno

Četvrtak, 24.04.2025 | 13:49

Magnezijum je jedan od najvažnijih minerala za ljudsko zdravlje, a važan je za brojne telesne funkcije.