Ponedjeljak, 17.03.2025 | 14:09
IZVOR: N1 Slovenija

Zašto se automobili s AUTOMATSKIM mjenjačem KREĆU SAMI?

Automobili s automatskim mjenjačem počinju se kretati u "D" načinu rada čim vozač otpusti kočnicu. Zašto? Može li i ovo biti opasno?




Foto: Ilustracija/ Pixabay

Vozači automobila s automatskim mjenjačem, dobro znaju da se vozilo kreće kada ručicu prebacite u položaj “D” (Drive) bez pritiskanja papučice gasa.

Ova pojava, koja se naziva i “efekt puzanja”, javlja se zbog specifičnosti rada automatskih mjenjača. Umjesto spojke, oni koriste hidrodinamički pretvarač zakretnog momenta, koji povezuje motor s kotačima pomoću tečnosti i omogućuje prenos snage čak i kada vozilo miruje, objašnjava N1 Slovenija.

Stoga, čak i kada automobil miruje, pretvarač zakretnog momenta još uvijek prenosi dio snage na kotače, zbog čega se vozilo kreće sporije ako nema pritiska na kočnicu, piše portal Index Auto.

To se događa čak i pri niskim okretajima.

Dobra strana ovog efekta je što olakšava vožnju u prometnim gužvama jer omogućuje vozaču da jednostavno otpusti kočnicu umjesto da neprestano pritiska papučicu gasa. To smanjuje potrebu za preciznom kontrolom gasa i olakšava vožnju.

Takođe, za razliku od ručnih mjenjača, gdje se kvačilo mora pažljivo koristiti kako bi se spriječilo zaustavljanje motora, automatski mjenjač osigurava da motor radi.

Međutim, ozbiljnost puzanja varira zavisno o vrsti automatskog mjenjača. Najizraženiji je kod klasičnih automatskih mjenjača, a manje kod CVT i mjenjača s dvostrukom spojkom.

Taj se efekt javlja i kod električnih automobila, ali tamo nije prisutan “prirodno”, već ga proizvođači softverski simuliraju.

Kada puzanje može biti opasno?

Iako puzanje može biti korisno, postoje i rizici ako vozač ne obraća dovoljno pažnje. To može biti opasno kada stojite na semaforima ili u gužvi ili kada parkirate. Ako vozač nije svjestan učinka puzanja, on ili ona mogu nenamjerno udariti pješaka ili biciklista prilikom pokretanja ili zaustavljanja.

Na strmim padinama puzanje može uzrokovati da se vozilo kreće brže nego što vozač očekuje, što zahtijeva dodatnu kontrolu kočnice.

Kako spriječiti nenamjerno kretanje?

Kako biste spriječili nekontrolirano kretanje vašeg vozila, rješenje je jednostavno: Držite nogu na papučici kočnice dok ne budete spremni krenuti.

Kada pritisnete kočnicu, prijenos snage se zaustavlja i vozilo ostaje nepomično. Osim toga, koristite ručnu kočnicu (ili “P”/parking mod) ako se zaustavljate na dulje vrijeme.

Međutim, neki automobili takođe imaju funkciju koja može onemogućiti kretanje.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

FOTO: Ozvaničen početak pripremnih radova na izgradnji druge dionice auto-puta Bar-Boljare

Petak, 26.06.2026 | 22:55

Početak pripremnih radova na izgradnji druge dionice auto-puta Bar-Boljare, svečano je ozvaničen.

Vuković-Kuč: Više nema izgovora, vrijeme je da femicid postane dio Krivičnog zakonika

Petak, 26.06.2026 | 21:02

Potpredsjednica Demokratske partije socijalista (DPS) i poslanica u Skupštini Crne Gore Aleksandra Vuković-Kuč saopštila je da odgovor ambasadora Evropske unije u Crnoj Gori Johana Satlera potvrđuje da evropsko pravo ne predstavlja prepreku za uvođenje femicida u Krivični zakonik Crne Gore, zbog čega, kako je poručila, više ne postoji nijedan razlog za odgađanje usvajanja tog zakonskog rješenja.

Đoković savladao Pola u egzibiciji pred Vimbldon

Petak, 26.06.2026 | 21:00

Srpski teniser, Novak Đoković savladao je danas Amerikanca Tomija Pola u egzibicionom meču pred Vimbldon.

PODGORICA: Sjutra regionalna modna smotra ,,Modni mostovi Balkana”

Petak, 26.06.2026 | 18:27

U Podgorici će sjutra na platou kod Dvorca Petrovića biti održana regionalna modna manifestacija ,,Modni mostovi Balkana”. Riječ je o događaju koji okuplja istaknute dizajnere iz šest zemalja regiona. Publika će imati priliku da vidi šest revija renomiranih autora: Kaja Hrovat (Slovenija), Ivica Skoko (Hrvatska), Dragana Ognjenović (Srbija), HAAD (BiH), Nikola Petrovski (Sjeverna Makedonija) i Nataša Pejović (Crna Gora).

IJZCG: Svjetski problem droga, novi izazovi, inovativni odgovori

Petak, 26.06.2026 | 20:23

Svjetski dan borbe protiv droga i nezakonite trgovine drogama obilježava se u cilju podizanja svijesti o ovom velikom javnozdravstvenom problemu. Ovaj dan je ustanovljen od strane Ujedinjenih nacije (UN) kao globalna kampanja koja ističe opasnosti ilegalnih droga, nove izazove na tržištu droga, bori se protiv stigme i naglašava prevenciju i liječenje zasnovane na dokazima - saopšteno je iz Instituta za javno zdravlje.

Vlada utvrdila Predlog zakona o zaštiti prirode

Petak, 26.06.2026 | 20:10

Vlada Crne Gore, je na predlog ministra ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Damjana Ćulafića, utvrdila Predlog zakona o zaštiti prirode, kojim se na sveobuhvatan način uređuju uslovi i način zaštite i očuvanja prirode u Crnoj Gori, saopšteno je iz ovog resora.

Danas početak pripremnih radova na drugoj dionici auto-puta

Petak, 26.06.2026 | 18:13

Početak pripremnih radova na izgradnji druge dionice auto-puta Bar-Boljare-Mateševo-Andrijevica biće ozvaničen danas, a ceremonija je zakazana za 18 sati. Okupiće predstavnike Vlade i institucija, međunarodnih partnera, izvođača radova i kompanija uključenih u realizaciju projekta.

Živković: Permanentni haos u državi zbog djelovanja parlamentarne većine

Petak, 26.06.2026 | 19:39

DPS nije opozicija državi, kaže za RTV Nikšić predsjednik partije Danijel Živković. Napominje da nije suština samo kritikovati nekoga, ali da zbog djelovanja opozicije danas imamo permanentni haos u Crnoj Gori.

FIFA suspendovala ovu azijsku selekciju: Reprezentacija i klubovi izbačeni iz svih međunarodnih takmičenja

Petak, 26.06.2026 | 19:24

FIFA je donijela odluku da suspenduje Fudbalski savez Nepala (ANFA), zbog čega reprezentacija te zemlje, kao i svi nepalski klubovi, do daljnjeg neće moći da učestvuju u takmičenjima pod okriljem Svjetske fudbalske federacije i Azijske fudbalske konfederacije (AFC).

Hamilton: Znam šta moram da radim u borbi za titulu

Petak, 26.06.2026 | 21:21

Vozač Ferarija Luis Hamilton poručio je da ga iskustvo iz Formule 1 može dodatno pogurati u eventualnoj borbi za šampionsku titulu, uz naglasak da njegov tim mora nastaviti da se bori protiv vodećeg Mercedesa.