Ponedjeljak, 17.03.2025 | 18:32
IZVOR: večernjilist.hr

Jeste li primijetili da su banane u prodavnicama PONEKAD MOKRE? Evo zašto ih onda NE BISTE trebali kupiti

Sljedeći put kad birate banane, zastanite na trenutak i razmislite.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Jeste li ikada primijetili da su neke banane u trgovini vlažne? Možda ste pomislili da je to dio skladišnog procesa ili da su upravo isporučene. No, taj sitni detalj mogao bi značiti puno više nego što mislite, piše City Magazine. Je li riječ samo o kondenzaciji ili nečemu što nikako ne želite na svom tanjiru?

Banane su jedno od najpopularnijih vrsta voća, ali rijetko ih temeljno pregledavamo prije kupovine. Pogledamo boju, provjerimo čvrstoću, možda ih i pomirišemo. Ali koliko pažnje posvećujemo samoj površini kore? Vjerovatno premalo.

Mokre banane mogu značiti više stvari, ali ključno je pitanje – odakle dolazi ta vlaga? U nekim slučajevima riječ je o običnoj kondenzaciji. Banane skladištene na hladnome mogu nakupiti kapljice vode kad se premjeste u toplije okruženje – što je potpuno normalno.

Međutim, problem nastaje ako su banane prethodno oprane, poprskane vodom kako bi izgledale svježije ili, još gore, ako vlaga dolazi iz pukotine iz koje curi sok. Takve banane mogu biti magnet za bakterije. Ono što izgleda kao obična kap vode može skrivati mnogo više.

Kad bismo mikroskopski analizirali vlažnu bananu, možda je više nikada ne bismo poželjeli pojesti. Vlažna površina idealno je okruženje za razmnožavanje bakterija koje mogu uzrokovati probavne smetnje, a bakterije može neopaženo prodrijeti u koru i uticati na unutrašnjost voća.

Tu su i pesticidi. Ako je banana vlažna zbog nepravilnog pranja, moguće je da su na njenoj površini ostale hemikalije koje se inače ispiraju. A budimo iskreni – niko ne želi unositi ostatke pesticida u organizam.

Još je veći problem što mokre banane kontaminiraju sve što dotaknete. Zamislite da ih donesete kući, uzmete nešto drugo istim rukama i nesvjesno prenesete mikrobe i hemikalije na ostale namirnice.

Kako izbjeći loš odabir?

Najbolja odbrana je – posmatranje. Ne morate biti stručnjak, samo malo pažljiviji kupac. Sljedeći put kad birate banane, zastanite na trenutak. Dodirnite koru – ako je suva i čvrsta, vjerovatno je sve u redu. Ako je mekana, ljepljiva ili vlažna bez očitog razloga, možda biste trebali potražiti drugo voće.

I još jedan savjet – nikada ne perite banane čim ih donesete kući, osim ako ih ne planirate odmah osušiti. U suprotnom, stvorićete uslove koje zapravo želite izbjeći.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

U avgustu nas očekuje potpuno pomračenje Sunca: Evo gdje će biti vidljivo

Nedjelja, 07.06.2026 | 12:16

Potpuno pomračenje Sunca stvoriće nebeski spektakl na nebu 12. avgusta, prvi put nakon više od dvije godine.

Dan na Zemlji postaje sve duži: Naučnici otkrili kada će trajati 25 sati

Nedjelja, 07.06.2026 | 10:36

Prema procjenama naučnika, biće potrebno oko 200 miliona godina da dan traje 25 sati, tako da za sada nema razloga za brigu.

AI video kojeg je objavio Tramp: Nemoguće ga je opisati

Subota, 06.06.2026 | 20:50

Američki predsjednik Donald Tramp ponovno je iskoristio svoju društvenu mrežu Truth Social kako bi objavio čudan video, generisan vještačkom inteligencijom, koji ga prikazuje u različitim situacijama širom svijeta, dok u pozadini trešti pjesma čiji tekst uvjerava da ga ,,svi vole”.

Donald Tramp uporedio UFC ring koji se gradi iza Bijele kuće s Ajfelovim tornjem: Možda ga nikada nećemo ukloniti

Srijeda, 03.06.2026 | 10:29

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp je objavio snimak u kojem je uporedio ring koji se gradi za UFC borbu koja će se 14. juna održati iza Bijele kuće s Ajfelovim tornjem.

Staljinov vinski podrum u Gruziji: Na aukciji 40.000 rijetkih boca iz carske Rusije

Utorak, 02.06.2026 | 19:10

Vlada Gruzije prvi put je otvorila zapečaćeni vinski podrum koji je nekada bio u vlasništvu Josifa Staljina. Kolekcija od oko 40.000 rijetkih francuskih i gruzijskih vina, od kojih neka datiraju s početka 19. vijeka, biće ponuđena na aukciji radi finansiranja škole vinarstva.

Papa Lav vjeruje da će Bad Bunny privući više mladih u Španiji nego on, otkrio i za koga će navijati na Mundijalu

Nedjelja, 07.06.2026 | 17:30

Papa Lav stigao je u subotu u Madrid na početak sedmodnevne posjete Španiji, gdje je govorio o interesovanju mladih za njegovu posjetu, što je uporedio s koncertima Bad Bunnyja. Govorio je i o nogometnom rivalstvu Real Madrida i Barcelone.

NP Skadarsko jezero proglašen UNESCO rezervatom biosfere

Nedjelja, 07.06.2026 | 17:15

Organizacija Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESCO) proglasila je Nacionalni park Skadarsko jezero jednim od 14 novih rezervata biosfere.

Milatović na Krtolijadi u Kučima: Kačamak temelj crnogorske kuhinje

Nedjelja, 07.06.2026 | 17:00

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović prisustvovao je danas “Krtolijadi” u Kučima, manifestaciji na kojoj je 20 ekipa iz različitih krajeva Crne Gore i regiona odmjerilo svoje kulinarsko umijeće u pripremi jednog od najprepoznatljivijih jela crnogorske kuhinje – kačamaka.

Evropska komisija zabrinuta zbog broja Rusa koji imaju srpsko državljanstvo

Nedjelja, 07.06.2026 | 16:45

Iako je politika državljanstva u nadležnosti Srbije, povećan broj ruskih državljana koji sticanjem srpskog državljanstva dobijaju mogućnost bezviznog ulaska u Evropsku uniju predstavlja potencijalni bezbjednosni izazov za Uniju, smatra Evropska komisija, piše RSE.

Motociklista povrijeđen u udesu kod Utjehe

Nedjelja, 07.06.2026 | 16:32

Jedna osoba je povrijeđena u sudaru motocikla i automobila u mjestu Utjeha kod Bara oko 14:30.

Dačić: Srbija se ne miješa u to ko je na vlasti u Crnoj Gori, ali očekujem da se poštuju srpski nacionalni i državni interesi

Nedjelja, 07.06.2026 | 16:20

Ministar unutrašnjih poslova i predsjednik Socijalističke partije Srbije Ivica Dačić rekao je u emisiji "Za stolom sa Apostolom" da se Srbija ne meša u to ko će biti na vlasti u Crnoj Gori, ali da očekuje da se poštuju srpski nacionalni i državni interesi.

Rast stranih direktnih investicija u Crnoj Gori 40 miliona, a u Hrvatskoj 1,4 milijarde eura

Nedjelja, 07.06.2026 | 16:05

Strane direktne investicije (SDI) u Crnoj Gori porasle su u 2025. godini za osam odsto, odnosno za 39,5 miliona eura.

Iz Crne Gore se odlilo 77,76 miliona eura

Nedjelja, 07.06.2026 | 15:49

Ukupan priliv stranih direktnih investicija (SDI) u prva dva mjeseca ove godine iznosio je 131,98 miliona eura, dok se istovremeno iz zemlje odlilo 77,76 miliona eur, pokazuju preliminarni podaci Centralne banke (CBCG).

Helikopter MUP-a prinudno sletio kod Gusinja zbog tehničkog kvara, nema povrijeđenih

Nedjelja, 07.06.2026 | 15:23

Helikopter Avio-helikopterske jedinice Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP), koji je bio angažovan u akciji spašavanja, prinudno je sletio u blizini puta Gusinje-Grebaje zbog tehičkog kvara, saopštili su iz tog resora i dodali da su članovi posade bezbjedno prizemljili letjelicu.

Saradnja mladih primjer političarima regiona

Nedjelja, 07.06.2026 | 15:36

Forum mladih Zapadnog Balkana 2026 završen je danas u Budvi nakon četiri dana diskusija, razmjene ideja i zajedničkog rada mladih iz regiona na preporukama koje će biti predstavljene donosiocima odluka i na Samitu lidera u okviru Berlinskog procesa.