Svijet digitalnih transakcija donosi brojne prednosti, ali i opasnosti, među kojima je krađa identiteta jedna od najtežih.
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Mnogi korisnici nisu svjesni rizika koje nose svakodnevne online aktivnosti, poput kupovine ili plaćanje usluga i ne prepoznaju znakove koji upućuju na moguće pokušaje krađe njihovih podataka. Iako zvuči zastrašujuće, postoje metode kako se možete zaštititi od takvih prijetnji.
Pazite na svoju ličnu kartu: Lična dokumenta sadrže puno ličnih podataka pa je važno da ne dopustite da padnu u pogrešne ruke. Isto vrijedi i za lične karte, vozačke dozvole i druge identifikacione dokumente. Čuvajte ih na sigurnom i budite oprezni.
Zaštitite svoje lične podatke: Budite uvijek na oprezu kod poziva prevaranata. Često se predstavljaju kao banke ili druge državne institucije, a njihov cilj je izvući što više podataka od vas. Isto vrijedi i za lažne e-poruke. Ako nešto izgleda sumnjivo, vjerovatno i jeste. Takođe, uvijek provjerite adresu e-adrese pošiljaoca, bez obzira koliko poruka izgledala uvjerljivo.
Uništite povjerljive papire: Ako imate uništavač papira kod kuće ili na poslu, iskoristite ga da se riješite papira koji vam više nisu potrebni, a koji sadrži lične podatke. Čak i ako nemate taj alat, možete uništiti povjerljive papire na druge načine. Budite temeljni.
Zaštitite svoju poštu: Nemojte dugo ostavljati poštu u sandučiću, poesbno ako živite u zgradi s više stanova. U kovertama može biti puno osobnih podataka o vama. Ako često niste kod kuće, razmislite o usluzi preuzimanja pošte ili preusmjeravanju pošte na drugu adresu.
Provjeravajte račune: Uvijek provjeravajte račune, bankovne i i kreditnih kartica na neovlaštene transakcije. Lako je previdjeti male razlike, ali prevaranti upravo na to računaju. Oni smanjuju iznose tako da ne budu uočljivi, a zatim to ponavljaju na više različitih računa.
Provjeravajte svoje kreditno izvještaje: Podaci u vašem kreditnom izvještaju odražavaju vaše finansijske aktivnosti, stoga ga redovno provjeravajte. Možete naći netačne podatke koje ne biste primijetili da niste provjeravali izvještaje.
Zaustavite unaprijed odobrene ponude za kredit: Ako primite unaprijed odobrenu ponudu za kredit putem pošte, najbolje je uništiti je i zatražiti od banke da vas ukloni s njihovog spiska. Neke od tih ponuda mogu sadržati puno podataka o vama. Sve što žele je vaš potpis za odobrenje prijave. Obavezno ih obavijestite da odmah prestanu s tim.
Pitajte kako će se koristiti vaši podaci: Nemojte se bojati pitati zašto se od vas traži pružanje određenih ličnih podataka. Ako niste zadovoljni odgovorom, odbijte ih. Nikada nemojte otkrivati lične podatke ako niste sigurni s kime razgovarate.
Zaštitite svoje računar: Najbolji način da osigurate sigurnost svog računara je korištenje jakih lozinki i preuzimanje antivirusnog i antispyware softvera. Takođe, budite oprezni s onim što preuzimate i izbjegavajte sumnjive stranice.
Budite oprezni na internetu: Provjerite postoji li simbol lokota pored adrese web stranice kako biste znali da je stranica sigurna prije nego što unesete lične podatke ili podatke s kreditne kartice. Pobrinite se da u potpunosti vjerujete stranici prije nego što unesete podatke. Ako vam stranica nije poznata, provjerite koliko recenzija možete pronaći na internetu. Ako ste u nedoumici izbjegavajte je.
Čuvajte račune: Budite oprezni i čuvajte račune jer ste tako zaštićeni od prevare te vam takođe omogućavaju bolje praćenje vaših transakcija, što će vam biti korisno prilikom poređenja s vašim izvodima.
Držite svoje kreditne kartice na vidiku: Stručnjaci savjetuju da nikad ne dopuštate nekome da odnese vašu kreditnu karticu. Umjesto toga oni mogu vama donijeti pos aparat. Ako se nađu u pogrešnim rukama, karticu je lako klonirati u nekoliko minuta. Nemojte dopustiti da se to dogodi.
Zatražite brisanje iz baze podataka: Ako stalno primate neželjene pozive, čak i ako nisu vezani za finansijske stvari, zatražite da vas obrišu iz njihove baze podataka. Budite odlučni. Isto vrijedi za e-poruke. Na kraju e-poruke uvijek bi trebala postojati opcija za odjavu od primanja daljih e-poruka.
Koristite dvofaktorsku autentikaciju kada je to moguće: Iako nije univerzalno dostupna, njena popularnost raste, a firme poput Googlea i Amazona postavljaju trend. Možda je postupak malo nezgodan, ali je bolja alternativa nego da dođe do krađe identiteta.
Budite oprezni na bankomatima: Nisu svi koji stoje iza vas kod bankomata ondje slučajno. Neki koriste pametne trikove kako bi vam ukrali novac. Kad god možete, koristite bankomate na sigurnijim i privatnijim mjestima, te uvijek pazite ko vas gleda dok unosite PIN.
Koristite VPN: Virtuelne privatne mreže (VPN) omogućavaju sigurnu enkripciju podataka koji se razmjenjuju između vaših uređaja i interneta. To čini korištenje javnog Wi-Fi-ja sigurnijim jer skriva vašu online aktivnost, održavajući je privatnom.
KOMENTARI (0)