Utorak, 18.03.2025 | 15:50
IZVOR: gradski.portal/dan.co.me

Usvojen predlog o PODIZANJU spomen-obilježja Dušku Jovanoviću

Na vanrednoj sjednici Skupštine Glavnog grada parlamentarna većina izglasala je program podizanja spomenika za ovu godinu među kojima je i spomen-obilježje Dušku Jovanoviću, ubijenom glavnom i odgovornom uredniku "Dana". Opozicija, odbornici DPS-a, Evropskog saveza, URA i SEP-a napustili su sjednicu prije glasanja. Odbornici Pokreta Preokret glasali su za odluku iz oblasti socijalne zaštite, ali ne i podizanje spomenika.




Foto: Skupština Glavnog grada

Parlamentarna većina podržala je kompletiranje odbora direktora preduzeća.

Sjednica Skupštine Glavnog grada koja je trebalo da bude održana 13. marta, a koja je prekinuta zbog nedostatka kvoruma, nastavljena je danas. Predsjednica Skupštine Jelena Borovinić Bojović predložila je dnevni red koji sadrži Predlog Programa podizanja spomen-obilježja, Predlog Odluke o pravima iz socijalne i dječje zaštite i Izbor i imenovanja.

Iz DPS-a su tokom sjednice najavili da neće prisustvovati glasanju ovih tačaka dnevnog reda, a nakon dva sata rasprave o Predlogu Programa podizanja spomen – obilježja napustili su sjednicu. Sjednici iz opozicije prisustvovali su samo odbornici Preokreta Srđan Perić i Mirza Krnić.

Mujović: Odbornici opozicije ponovo pokazali da ne brinu za potrebe građana

Poslanik DPS-a Andrija Klikovac tražio je obrazloženje zbog čega je ova sjednica zakazana po hitnom postupku. On je istakao da nije bilo razloga za to i pitao gradonačelnika da kaže koliko je to građana bilo ugroženo.

Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović je naveo da se osjeća poraženo što su odbornici opozicije na prethodnoj sjednici morali da „vire iz bifea i broje koliko nas je u sali“.

"Tačan broj ugroženih građana ne znam, ali blizu je 180 ili 200 hiljada, a dešava se kao posljedica toga što želim da ovaj grad funkcioniše. Grad će funkcionisati onda kada budu funkcionisale gradske službe i preduzeća, a da bi se to desilo potrebno je da se formiraju odbori direktora. Moja želja je bila da sa opozicijom gradim najkorektnije odnose, a prvi zadatak je da napravimo komisiju u kojoj će biti delegiran jedan od profesora Mašinskog fakulteta kako bi nabavka novih autobusa bila napravljena na pravi način", kazao je Mujović.

Naglasio je i da je naredni korak bio odgovor na poziv odbornika Srđana Perića, koji je govorio da se za kućice za Proljećni pazar član komisije odredi iz zanatske komore.

"Sve to radim da bi imali korektne odnose, a vas ne brinu potrebe građana, već i dalje čisto politikanstvo“, istakao je Mujović, navodeći da trpi kritike od koalicionih parntera jer previše poštuje opoziciju.

Bulatović: Dužni smo Dušku Jovanoviću i njegovoj porodici

U okviru rasprave o spomen obilježjima odbornica Nove sprske demokratije Jelena Milošević osvrnula se na inicijativu za podizanje spomen-obilježja Dušku Jovanovića.

"Svi znamo ko je tada vladao Crnom Gorom. Znamo ko je imao moć, ko je mogao da naredi, ali i da zataška", poručila je Milošević.

Šef kluba odbornika Za budućnost Podgorice – DNP – SCG – PCG, Vladimir Bulatović takođe je naveo da se Crna Gora još nije odužila Dušku Jovanoviću.

"Nijesmo još uspjeli da zatvorimo njegove ubice. Institucije koje su trebalo da daju odgovor na to pitanje je bivši režim razorio. Mi kao društvo ne možemo dalje dok su njegove ubice na slobodi. Dužni smo Dušku, njegovoj porodici, ali i društvu da njegovo ime stoji kao opomena, a istovremeno da bude vječni simbol časti i dostojanstva“, istakao je Bulatović.

Odbornik DPS-a Andrija Klikovac kazao je da se na dnevnom redu ne nalazi njihov predlog da se bazen u Podgorici nazove po Petru Porobiću, koji je osvojio prvu veliku zlatnu medalju u nezavisnoj Crnoj Gori.

"Porobić je to zaslužio i o tome su svi govorili. Bilo je neodgovorno od prošle gradske administracije da se takva inicijativa nije uputila prema Vladi“, kazao je Klikovac.

On je naveo da neće učestvovati u glasanju za odbore direktora na ovaj način.

Gradonačelnik Mujović je istakao da vjerovatno niko nema ništa protiv da bazen u Podgorici nosi ime po Petru Porobiću.

Odbornik PES-a Miloš Pižurica kazao je da je nesporno da DPS ima realnu političku odgovornost za ubistvo Jovanovića.

"To se nije desilo odjednom. Imao je učestale fizičke napade, a to je bio logičan slijed događaja. Država nije ništa uradila da zaštiti novinara i spriječi ubistvo koje je tada potreslo Crnu Goru“, kazao je Pižurica.

Odbornik Demokrata Mitar Paunović je kazao da mora da se govori u ubistvu Duška Jovanovića, te da je tu riječ o političko-motivisanom ubistvu.

Ona je komentarisala i nedolazak opozicije na prethodnoj sjednici, naročito negodujući na nedolazak odbornika SEP-a i Preokreta koji, kako kažu, konstantno govore o demokratskim kapacitetima.

Mićović je poručila kolegama da ne budu samo odbornici na papiru i da makar misle na moralnu obavezu prema građanima.

Perić: Skupština Glavnog grada ne pokazuje bilo kakvu otvorenost prema našoj partiji

Odbornik Preokreta Srđan Perić kazao je da opozicija ne može da odgovara zbog nedostatka kvoruma u Skupštini Glavnog grada, navodeći da krivac može da bude samo vlast.

„Ne krijem se nigdje. Sve radim javno i transparentno. Da je nešto bilo od opšteg interesa bili bi na sjednici. Preokret će djelovati da može da poboljšava uslove i život građana u Podgorici. Skupština Glavnog grada ne pokazuje bilo kakvu otvorenost prema našoj partiji. Nailazimo na zid. Sva priča o spomen obilježjima je uvod za lokalne izbore u Nikšiću kako bi se podigle tenzije“, kazao je Perić.

Odbornik Pižurica je naveo da je ova odluka pripremljena još u julu 2024. godine i da nema nikakve veze sa izborima u Nikšiću.

Odbornica DPS-a Mirjana Radulović najavila je da DPS neće prisustvovati glasanju ovih tačaka dnevnog reda, te da će nakon ove tačke napustiti salu.

Odbornik Demokrata Mitar Vuković poručio je građanima da je napuštanje sjednice odbornika opozicije najbolji pokazatelj odnosa opozicije prema Glavnom gradu i građanima.

On je rekao da današnji dan doživljava kao veliku promjenu u nadi da će se brzo otkriti nalogodavci i ubice Duška Jovanovića.

Predsjednica Skupštine Glavnog grada Jelena Borovinić Bojović kazala je da je konačno došlo vrijeme da u Crnoj Gori zavlada pravda i istinska demokratija, a da sloboda riječi doživi trenutak za koji su se borili svi oni koje u ovom trenutku personifikuje Duško Jovanović.

Potpredsjednik Skupštine Glavnog grada Dragutin Vučinić pozvao je gradonačelnika da se naprave komisije kako bi se našla adekvatna mjesta za predložene spomenike.

Kolinović: Predviđeno povećanje subvencija za podstanare sa 50 na 100 eura

Na dnevnom redu današnje sjednice je i Predlog Odluke o pravima iz socijalne i dječje zaštite.

Sekretarka za socijalno staranje Ida Kolinović kazala je da je ova odluka veoma bitna i da treba što prije da se usvoji.

„Treba što prije da raspišemo javni poziv za subvencije za podstanare, koji je trebalo da bude raspisan u januaru 2025. godine. Novom odlukom predvidjeli smo povećanje subvencija za podstanare za 100 odsto, odnosno sa 50 na 100 eura mjesečno. Cijela odluka je pretrpjela neki vid izmjene i morala je biti usklađena sa Zakonom o socijalnoj i dječjoj zaštiti. Detaljno smo definisali prava koja se odnose na prava za školski pribor za prvake i osnovce porodica koje koriste materijalno obezbjeđenje. Takođe, dodatno su unaprijeđena i druga prava, kao što je besplatan obrok u Narodnoj kuhinji. Važno je istaći da smo Nacrtom odluke predvidjeli povećanje naknada za novorođenčad za ranjive grupe stanovništva, a prije svega korisnike materijalnog obezbijeđenja sa 100 na 150 eura, a za novorođenčad roditelja koji su OSI sa 100 na 450 eura. Ovom izmjenom odluke planirano je ukidanje poklon paketa, prije svega iz tehničkih razloga, što se određeni proizvodi nameću korisnicima i što je iskustvo pokazalo da je finansijski vid podrške najefikasnija podrška za ranjive kategorije stanovništva“, kazala je Kolinović.

Ona je kazala da je za subvencije za podstanare novom odlukom predviđeno 150.000 eura, duplo više nego prošle godine.

Mujović: Usvajanje Prostornog plana Podgorice pa raspisivanje idejnog rješenja za nadvožnjak prema Starom aerodromu

Na pitanje odbornika Preokreta Mirze Krnića šta se dešava sa nastavkom izgradnje Bulevara Save Kovačevića i spajanja sa Zmaj Jovinim bulevarom na Starom aerodromu, Mujović je istakao da se čeka donošenje Prostornog plana Podgorice.

"Mogu reći da će jedan od glavnih zadataka novog v.d. direktora Agencije za izgradnju i razvoj Podgorice, što je on već i dobio kao zadatak, biti izgradnja nadvožnjaka koji povezuje Bulevar Josipa Broza sa Bulevarom Save Kovačevića. Stara planska dokumentacija je predviđala da tamo bude podvožnjak, ali to nije moguće sa aspekta stava ŽICG, koji su dali saglasnost na izgradnju nadvožnjaka i on će biti uvršćen u novi prostorni plan Podgorice, a odmah nakon donošenja plana imaćemo raspisivanja idejnog rješenja za taj projekat. To mu je jedan od prioriteta, kao i podvožnjak na Zlatici koji je veoma nefunckionalan“, kazao je Mujović.

Na dnevnom redu je i tačka Izbor i imenovanja, a predsjednica Odbora za izbor i imenovanja Anđela Mićović predložila je da se usvoji predloženo kako bi upravni odbori mogli da funkcionišu.

Odbornik Milivoje Brković predložio je da srpski ultramaratonac Jovica Spajić bude proglašen za počasnog građanina Podgorice, navodeći da je on u svom sportu nešto što je Đoković u tenisu.

Podsjećamo, predloženo je da, između ostalog, spomen obilježja u Podgorici dobiju Duško Jovanović, Borislav Pekić, Sula Radov, učesnici Narodno – oslobodilačkog rata, golootočki stradalnici i žrtve Informbiroa iz bratstva Živkovića u Ublima. Predloženo je i da Podgorica dobije ulice nazvane po brojnim domaćim i međunarodnim ličnostima.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Božić: Ako Vučić pokori slobodne medije, u Srbiji će doći do potpunog medijskog mraka

Subota, 28.02.2026 | 21:41

Zaposleni u medijima United Media grupe, među kojima je i N1, su veoma zabrinuti i trebaju im jasne garancije i uvjerenja da neće biti supstancijalnih promjena nakon reorganizacije u upravljačkoj strukturi, koje će moći da utiču na uređivačku politiku. Ljudi u Srbiji su svjesni da je N1 jedini nezavisni medij preko koga mogu da dobiju nezavisne informacije, rekao je u centralnoj informativnoj emisiji 24 Sata, na Televiziji E, programski direktor N1 Srbija Igor Božić.

Otvoreno pismo Vesne Medenice: Sinu poručujem da se ne predaje, pa makar ja umrla u pritvoru, a neću

Subota, 28.02.2026 | 21:07

Bivša predsjednica Vrhovnog suda uputila je danas medijima, prije nego je sprovedena u spuški pritvor, otvoreno pismo.

Uhapšena Vesna Medenica

Subota, 28.02.2026 | 20:47

Pripadnici Uprave policije uhapsili su bivšu predsjednicu Vrhovnog suda Vesnu Medenicu.

Martinović: Oružje poklonjeno ili naslijeđeno, municija od Milovog obezbjeđenja

Subota, 28.02.2026 | 20:21

Advokat biznismena koji je danas uhapšen Aca Đukanovića, Nikola Martinović kazao je da oružje koje je pronađeno u kući u Rastocima nema veze sa Đukanovićem. On je rekao da je riječ o puškama koje je njegov brat, bivši predsjednik crne Gore Milo Đukanović dobijao na poklon, zatim o oružju njihovog pokojnog oca, a municija je navodno zaostatak od MUP-a Crne Gore i Agencije za nacionalnu bezbjednost koji su obezbjeđivali štićenu ličnost, odnosno nekadašnjeg premijera i predsjednika Crne Gore. Poručio je da niko ne želi da opstruira postupak.

Iranski mediji: U napadima poginula 201 osoba, 747 povrijeđenih

Subota, 28.02.2026 | 20:00

Izraelsko Ministarstvo odbrane saopštilo je da je Izrael pokrenuo „preventivni napad“ na Iran, dok iranski mediji navode da su dronovi pogodili ciljeve u Teheranu, prenose svjetske agencije. CNN je prenio da su im tri američka zvaničnika rekla da Sjedinjene Američke Države izvode udare na Iran. Jedan zvaničnik je kazao da su udari u toku, opisujući ih kao „ne mali udar“.

Laković nakon što nije dobio podršku partijskih kolega: Ustani za ono u što vjeruješ, pa makar stajao sam

Subota, 28.02.2026 | 09:11

Sinoć na Odboru za politički sistem, pravosuđe i upravu poslanici Pokreta Evropa sad nijesu podržali pet amandmana koje je podnio njihov partijski kolega Miodrag Laković. Laković se jutros kratko oglasio na mreži X.

FOTO: Policija o hapšenju Aca Đukanovića: Pronađene puške, pištolji, panciri,...

Subota, 28.02.2026 | 09:57

Policijski službenici Uprave policije – Sektora za borbu protiv kriminala, uz podršku Posebne jedinice policije i inspektora Regionalnih centara bezbjednosti „Centar“ i „Zapad“, juče i tokom noći vršili su pretrese više objekata i prostorija, na osnovu pribavljenih naredbi mjesno nadležnih tužilaštava i sudova u Podgorici i Nikšiću, koje koristi lice A.Đ. (60) nastanjen u Podgorici, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Uhapšen Aco Đukanović

Subota, 28.02.2026 | 08:28

Policija je uhapsila Aca Đukanovića, brata bivšeg predsjednika države Mila Đukanovića. To je urađeno nakon što su juče pretresli njegovu imovinu u nikšićkom naselju Rastoci i u Podgorici. Čeka se saopštenje Uprave policije o ovoj akciji, ali Portalu RTCG je potvrđeno da je Đukanović uhapšen.

Medojević: Privođenje Đukanovića „policijski sportski ribolov“ u političke svrhe

Subota, 28.02.2026 | 10:04

Lider Pokreta za promjene, Nebojša Medojević, ocijenio je da je privođenje Aca Đukanovića još jedna epizoda „policijskog jeftinog marketinga“ pod nazivom „sportski ribolov“, sprovedena u političke svrhe, bez učešća glavnog specijalnog tužioca Vladimira Novovića i šefa Specijalnog policijskog odjeljenja Predraga Šukovića.

DPS obavijestio evropske zvaničnike o dešavanjima u Skupštini i trazio hitnu reakciju

Subota, 28.02.2026 | 08:35

Demokratska partija socijalista (DPS) je u toku sjednice parlamenta u petak obavijestila evropske zvaničnike o dešavanjima u Skupštini Crne Gore i tražila hitnu reakciju zbog kako su naveli pravno-političkog i institucionalnog nasilja, saznaje CdM. Pismo, u koje je CdM imao uvid, je potpisao lider stranke Danijel Živković, a upućeno je čelnicima Evropske komisije, Evropskog parlamenta, Evropskog savjeta, kao i ambasadama zemalja EU i NATO.

Kristijan Bejl otkrio jedini razlog zbog kojeg fanovi ne treba da ga upoznaju uživo

Subota, 28.02.2026 | 21:53

"Nikad ne upoznaj svoje heroje" je moto kojeg se godinama pridržava Kristijan Bejl, glumac koji je igrao Brusa Vejna/Betmena u filmovima "Batman Begins", "The Dark Knight" i "The Dark Knight Rises".

Božić: Ako Vučić pokori slobodne medije, u Srbiji će doći do potpunog medijskog mraka

Subota, 28.02.2026 | 21:41

Zaposleni u medijima United Media grupe, među kojima je i N1, su veoma zabrinuti i trebaju im jasne garancije i uvjerenja da neće biti supstancijalnih promjena nakon reorganizacije u upravljačkoj strukturi, koje će moći da utiču na uređivačku politiku. Ljudi u Srbiji su svjesni da je N1 jedini nezavisni medij preko koga mogu da dobiju nezavisne informacije, rekao je u centralnoj informativnoj emisiji 24 Sata, na Televiziji E, programski direktor N1 Srbija Igor Božić.

(VIDEO) Amerikanci objavili snimak napada na Iran; Prvi put korišćeno novo oružje

Subota, 28.02.2026 | 21:33

Američka centralna komanda (CENTCOM) objavila je video-snimke koje prikazuju današnje udare Sjedinjenih Američkih Država na Iran.

Netanjahu: Mnogo je znakova da je Hamnei mrtav

Subota, 28.02.2026 | 21:01

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu obratio se iranskom narodu, poručivši im da imaju „priliku kakva se pruža jednom u generaciji“ da svrgnu tamošnji režim. Kazao je da će im izraelski udari pomoći da se „oslobode tiranije“, prenosi Index.

Uhapšena Vesna Medenica

Subota, 28.02.2026 | 20:47

Pripadnici Uprave policije uhapsili su bivšu predsjednicu Vrhovnog suda Vesnu Medenicu.

Advokat Radulović o Šćepanoviću: "On zna sve, osim gdje su bjegunci"

Subota, 28.02.2026 | 20:42

"Dok direktor policije tvrdi da zna svaki detalj u Crnoj Gori, javnost zna samo jedno – da su mu pred očima pobjegli oni koje je sistem morao držati pod kontrolom".

Martinović: Oružje poklonjeno ili naslijeđeno, municija od Milovog obezbjeđenja

Subota, 28.02.2026 | 20:21

Advokat biznismena koji je danas uhapšen Aca Đukanovića, Nikola Martinović kazao je da oružje koje je pronađeno u kući u Rastocima nema veze sa Đukanovićem. On je rekao da je riječ o puškama koje je njegov brat, bivši predsjednik crne Gore Milo Đukanović dobijao na poklon, zatim o oružju njihovog pokojnog oca, a municija je navodno zaostatak od MUP-a Crne Gore i Agencije za nacionalnu bezbjednost koji su obezbjeđivali štićenu ličnost, odnosno nekadašnjeg premijera i predsjednika Crne Gore. Poručio je da niko ne želi da opstruira postupak.

Iranski mediji: U napadima poginula 201 osoba, 747 povrijeđenih

Subota, 28.02.2026 | 20:00

Izraelsko Ministarstvo odbrane saopštilo je da je Izrael pokrenuo „preventivni napad“ na Iran, dok iranski mediji navode da su dronovi pogodili ciljeve u Teheranu, prenose svjetske agencije. CNN je prenio da su im tri američka zvaničnika rekla da Sjedinjene Američke Države izvode udare na Iran. Jedan zvaničnik je kazao da su udari u toku, opisujući ih kao „ne mali udar“.

Tri razloga zbog kojih je internet opsjednut majmunom Pančom

Subota, 28.02.2026 | 19:41

Kada su se na internetu pojavile fotografije i video snimci Panča dok ga guraju i odbacuju stariji majmuni, ljudi su odmah emotivno reagovali - dijelili su snimke, pravili mimove i komentarisali kako bi željeli da ga zaštite  

MERS i Institut za biologiju mora: Napredak u identifikaciji morskog dijela “Natura 2000” područja

Subota, 28.02.2026 | 19:16

Predstavnici Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, održali su radni sastanak sa predstavnicima Instituta za biologiju mora, na kojem su razmatrane aktivnosti na istraživanju morskih “Natura 2000” staništa u skladu sa obavezama iz procesa pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji. “Natura 2000” je najveća koordinirana ekološka mreža zaštićenih područja na svijetu, koja obuhvata ključna staništa za ugrožene vrste i tipove staništa širom Evropske unije. Njen cilj je očuvanje biodiverziteta kroz održivo upravljanje, omogućavajući suživot prirode i ljudi.