Utorak, 18.03.2025 | 17:34
IZVOR: rtcg.me

Bečić: Momenat je za objedinjavanje lokalnih izbora u JEDNOM DANU

Crna Gora ide dobrim smjerom kada je u pitanju EU agenda, poručio je potpredsjednik Vlade Aleksa Bečić tokom posjete Briselu. Nakon susreta sa evropskom komesarkom za proširenje Martom Kos i izvjestiocem Evropskog parlamenta za Crnu Goru, Marjanom Šarecom, Bečić je istakao da “pozitivni vjetrovi duvaju iz Brisela” kada se govori o Crnoj Gori i daljem dinamiziranju evropskog puta.




Foto: gov.me/screnehsot

“Zaista, kada uporedimo ono stanje koje smo imali 2023. godine prije formiranja 44. vlade, kada ste praktično imali blokiran evropski put i disfunkcionalne institucije u zemlji, i kada vidimo šta je sve urađeno u ovih godinu dana, rezultati su zaista jasni, rezultati su mjerljivi”, ocijenio je potpredsjednik Vlade.

Podsjetio je da je tokom tog perioda Crna Gora ostvarila, kako je naveo, istorijsko odobravanje IBAR-a, zatvaranje nakon sedam godina tri pregovaračka poglavlja, kao i odlučnu borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije.

Bečić ne naglasio proces evropskih integracija podržava velika većina građana, kao i da je vanjska i bezbjednosna politika Crne Gore 100% usklađena sa EU. Uz to dodaje i da u zemjli postoji visok stepen političke stabilnosti “uz očekivano ponekad malo unutrašnjih političkih turbulencija koje nisu ništa strano zemljama koje žive parlamentarizam i višepartizam”.

Međutim, naglašava da je jedna od važnijih tema razgovora sa evropskim zvaničnicima bila rješavanje pitanja objedinjavanja lokalnih izbora u jednom danu.

“Mislim da je trenutak da se upravo sada okrenemo rješavanju tog pitanja jer svi građani su za to, svi politički subjekti su za to, domaća javnost navija za to, međunarodna javnost snažno podržava to i naši partneri. Ja mislim da će vrlo brzo i svi politički subjekti biti na testu posvećenosti i testu iskrenosti u rješavanju tog pitanja koje nije kompleksno i složeno. Zahtijeva jednu manju zakonsku intervenciju ako zaista svi stremimo tom cilju jer objedinjavanje lokalnih izbora i rješavanje tog pitanja učinilo bi da imamo najprije budžetsku, finansijsku i partijsku racionalizaciju, ali i smanjenje polarizacije u društvu, smanjenje tenzija i usmjeravanje svih činilaca ovog društva k onom što je ključni i strateški istorijski cilj, a to je da zatvorimo poglavlja do kraja 2026. godine i da 2028. godine postanemo 28. članica EU”, naglasio je Bečić.

Potpredsjednik Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku napominje i da se na sastancima govorilo o borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije, i ističe da “imponuju pohvale na tom polju koje dobijamo”.

“Govorili smo o zaista velikim rezultatima, istorijskom broju procesuiranja članova organizovanih kriminalnih grupa i sa njima povezanih lica, odličnim rezultatima u oblasti ekonomske borbe protiv onoga što je ekonomski kriminalitet, u oblasti ekološkog kriminaliteta, procesuiranja iz oblasti narkotika, opojnih droga, šverca cigareta i svih drugih oblasti gdje imamo opipljive rezultate koji zaista veoma cijene ističu i podržavaju naši međunarodni partneri”, kaže Bečić.

Navodi i da su pozdravljeni rezultati u okviru akcije “Poštuj život, vrati oružje” i ono što je u prethodna dva mjeseca učinjeno na tom polju.

“U prethodna dva mjeseca je, zahvaljujući toj akciji, vraćeno više oružja nego za proteklih deset godina u Crnoj Gori, znači oko 3.300 komada oružja, preko 110.000 komada municije, što čini tu akciju veoma uspješnom uz nadu da se ta akcija na taj način nastavi negdje i u narednom periodu”, ističe potpredjsednik Vlade.

Bečić pozdravio sporazum između vlasti i opozicije

Komentarišući nedavno postognut dogovor između vlasti i opozicije uz posredovanje EU, čime bi se riješila “ustavna kriza”, Bečić kaže da je dobro što će se opozcija vratiti u Parlament.

“I kad nije bilo opozicije u ovih mjesec dana, parlament je radio nakon što je odblokiran svakodnevno usvajanje zakona, mnogih i zakona iz evropske agende. Ova vlada od starta ima značajnu podršku u parlamentu koja je ojačana vremenom i ona je sada na istorijskom nivou dvotrecinske podrške u parlamentu, ali uvijek je još bolje i još efikasnije i još demokratskije kad imamo i opoziciju u radu parlamenta”, ocjenjuje Bečić.

Ističe da je opozicija još u decembru trebalo da prihvati platformu Barometar 26.

“U decembru sam rekao da mi nije jasno ni tada bilo što su na našu ispruženu ruku, koja se zove Barometar 26, oni odgovorili na onakav način krajem decembra koji nije čini mi se prikladan za parlamentarni rad, za parlamentarnu borbu, i znao sam da će vrlo brzo doći trenutak da se uvidi da ipak to nije put, da je put rad u parlamentu, zajednički rad, jer ovo je zajednički cilj, ovo je cilj koji je iznad pojedinačnih partijskih ili partikularnih interesa, jer svi zajedno treba da ispišemo te najljepše stranice u crnogorskoj istoriji, da Crnu Goru približimo Evropskoj uniji”, navodi Bečić.

Kaže i da je slučaj penzionisanja sudije Ustavnog suda, po njegovom mišljenu, neopravdano problematizovan.

“Već imate u crnogorskom pravosudnom sistemu presude Vrhovnog suda Crne Gore i Upravnog suda u gotovo istovjetnim pravnim situacijama gdje su sudije koje su penzionisane odlukama sudskog savjeta preispitivale taj način koji je bio gotovo istovjetan kao ovaj način. Vrhovni sud je zauzeo svoj stav koji je upravo potvrdio negdje ispravnost načina koji se tada desio u sudskom savjetu” kaže Bečić.

Naglašava i da nema problem da se ta odluka preispita pred Venecijankom komisijom i bilo kojim pravnim autoritetom.

“Vjerujemo da ono što je negdje već u istovjetnim stvarima potvrdio Vrhovni sud i najviše sudske instance naše zemlje može imati bilo kakvo drugo stanovište. Tako da se radujemo nastavku dinamičnog parlamentarnog života, ali prevashodno sa ciljem da nadam se svi zvučemo pouke, da smanjimo tenzije i da se fokusiramo ka onom što život znači, a crnogorski građani njihov interes i njihov fokus je snaženje životnog standarda, borba protiv organizovanog kriminala i korupcije i ubrzanje evropskog puta i ja vjerujem da što prije svi to razumijemo, do kraja shvatimo i svoje djelovanje usmjerimo u tom pravcu biće bolje svima, a prije svega biće bolje Crnoj Gori i njenim građanima”, zaključio je Bečić.

Šaranović: Rekordi rezultati MUP-a u prethodnoj godini

Ministarstvo unutrašnjih poslova i uprava policije su prethodnoj godini zaista postigli rekordne rezultate u borbi protiv svih oblika kriminala, poručio je nakon posjete Briselu ministar unutrašnjih poslova, Danilo Šaranović.

“Pored suzbijanja djelovanja visokorizičnih organizovanih kriminalnih grupa postignuti rezultati u borbi protiv pranja novca, ekonomskog i ekološkog kriminala, iregularnih migracija i krijumčarenja akciznih roba, ali i sprječavanje infiltracije kriminala u bezbjednosne strukture, dekriminalizaciji, depolitizaciji policijskog aparata uz jasno jačanje mehanizama za kontrolu rada policije. To su ključni razlozi zbog kojih naš sistem bezbjednosti uživa najveći stepen kredibilnosti ikada do sada”, kaže Šaranović.

Naglašava da je tokom susreta sa EU zvaničnicima naglašeno da je Ministarstvo unutrašnjih poslova “pozitivan primjer koliko posvećenošću, odlučnošću može da se postigne svaki rezultat i ostvaruje svaki zadatak bez obzira na izazove u kojima funkcioniše”.

Šaranović ističe da je ministarstvo na čijem je čelu u prethodnoj godini realizovalo sva privremena mjerila, ima stopostotnu realizaciju strategijskog okvira, te da je usvojeno sedam zakonskih i podzakonskih akata.

“Mi nastavljamo da odlučno i hrabro radimo na realizaciji završnih mjerila, jačamo naš sistem, azapočeti projekti naročito u oblasti granične bezbjednosti su dokaz naše posvećenosti da će granice Crne Gore u rekordnom roku postati nove granice Evropske unije na Balkanu”, zaključio je Šaranović.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

MVP o odnosu sa Hrvatskom: Složena pitanja se ne rješavaju putem medijskih istupa

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 16:21

Crna Gora i Republika Hrvatska identifikovale su otvorena pitanja od zajedničkog interesa o kojima se razgovara u kontinuitetu, na različitim nivoima i u različitim formatima. Za pojedina pitanja, saglasnošću dvije strane, formirane su posebne komisije, odnosno obnovljen je rad postojećih komisija i odbora nakon višegodišnjeg zastoja, saopštilo je Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore povodom, kako kažu, različitih komentara i izjava koje su se pojavile u medijskom prostoru.  

Milatović sjutra u Evropskom parlamentu

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 15:07

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović obratiće se sjutra poslanicima Evropskog parlamenta u Strazburu, na poziv predsjednice Evropskog parlamenta Roberte Mecole - saopštili su iz njegovog Kabineta.

Spajić sa premijerom Luksemburga: Zahvalni smo na podršci da postanemo nova članica EU

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 13:51

Zahvalni smo premijeru Velikog Vojvodstva Luksemburga Luku Fridenu koji je i tokom današnjeg razgovora u susret Međuvladinoj konferenciji na kojoj ćemo zatvorti dva pregovaračka poglavlja, još jednom potvrdio odlučnost da podrži punopravno članstvo Crne Gore u Evropsku uniju do 2028. godine, saopštio je premijer Milojko Spajić

Netanjahu poručio Trampu da će nastaviti operaciju u Libanu

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 14:30

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu je predsjedniku SAD Donaldu Trampu saopštio da će nastaviti operaciju u Libanu uprkos planovima SAD i Irana da rIJeše sukob, javlja Ynet, prenosi RIA Novosti.

U četvrtak biraju predsjednika Skupštine Glavnog grada

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 13:26

Skupština Glavnog grada konačno će održati sjednicu u četvrtak - 18. juna, tokom koje će odlučivati o imenovanju odbornika Preokreta Srđana Perića na funkciju predsjednika lokalnog parlamenta.

UFC spektakl na travnjaku ispred Bijele kuće za Trampov 80. rođendan: Sedam vrhunskih borbi i investicija od 60 miliona dolara

Nedjelja, 14.06.2026 | 17:36

Posebno za ovu priliku, UFC je izmijenio standardnu opremu. Svih 14 boraca nosiće unikatne šorceve i posebno dizajniranu garderobu. Umjesto standardnih rukavica, takmičari će koristiti opremu u crvenoj, bijeloj i plavoj boji, dok će na poleđini rukavica biti ušivena američka zastava

(VIDEO) Španci prkose velikim vrućinama u SAD-u: Na treninzima oblače prsluke s ledom

Nedjelja, 14.06.2026 | 18:12

Fudbaleri Španije se na zanimljiv način pripremaju za utakmicu prvog kola Svjetskog prvenstva protiv Zelenortskih Ostrva koja se igra sutra s početkom u 18 sati.

Još jedna nova avio-linija: Otvorena ruta Podgorica-Antalija

Nedjelja, 14.06.2026 | 19:53

Antalija je najnovija u nizu novih destinacija koje su direktnom avio-linijom povezane sa Aerodromom Podgorica. Saobraćaj na ovoj ruti najavljen je dva puta sedmično – nedjeljom i utorkom, a realizuje ga avio-kompanija SunExpress.

Život piše čuda, Jakov pokazao kako je sve počelo: U tom trenutku još niko ne zna za mene

Nedjelja, 14.06.2026 | 17:22

Jakov Jozinović danas je jedan od najpopularnijih mladih pjevača na prostoru bivše Jugoslavije.  

Janjušević uputio apel vozačima da poštuju propise: Više poginulih nego u istom periodu prošle godine

Nedjelja, 14.06.2026 | 21:00

“Apelujem na sve učesnike u saobraćaju da se pridržavaju propisa. Posebno apelujem na porodice da objasne djeci i ukažu im koliko je opasno upravljati vozilima pod dejstvom i alkohola i psihoaktivnih supstanci”, kazao je Janjušević.

Srpskom državljaninu 15 dana zatvora zbog vožnje pod dejstvom alkohola

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 16:43

Državljanin Republike Srbije M.V. (56),  proglašen je krivim i osuđen na kaznu 15 dana zatvora  zbog upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola.  

MVP o odnosu sa Hrvatskom: Složena pitanja se ne rješavaju putem medijskih istupa

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 16:21

Crna Gora i Republika Hrvatska identifikovale su otvorena pitanja od zajedničkog interesa o kojima se razgovara u kontinuitetu, na različitim nivoima i u različitim formatima. Za pojedina pitanja, saglasnošću dvije strane, formirane su posebne komisije, odnosno obnovljen je rad postojećih komisija i odbora nakon višegodišnjeg zastoja, saopštilo je Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore povodom, kako kažu, različitih komentara i izjava koje su se pojavile u medijskom prostoru.  

Ćulafić: Vlada aktivno radi na sanaciji bazena crvenog mulja

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 16:55

Pitanjem sanacije bazena crvenog mulja se Vlada Crne Gore vrlo aktivno bavi, ali su teško otklonjiva prepreka neriješeni imovinsko-pravni odnosi, saopštio je ministar ekologije Damjan Ćučafić pred poslanicima u Skupštini Crne Gore.  

Interesovanje za Exitove festivale u Crnoj Gori nadmašilo očekivanja: Više od 40.000 prijava iz cijelog svijeta

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 16:05

Interesovanje za EXIT to Montenegro premašilo je sva očekivanja — dva festivalska poglavlja na crnogorskoj obali već broje više od 40.000 registracija, što će Ulcinj, Veliku plažu, Budvu i Bečiće ovog ljeta učiniti jednom od najuzbudljivijih tačaka evropske festivalske sezone. Štaviše, zbog velikog broja prijava postoji mogućnost da registracije uskoro budu zatvorene.

Novim zakonima udariće na mafiju: Božović najavio pomoć Italije u uređenju oblasti upotrebe vještačke inteligencije

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 15:58

Organizovane krimi-grupe među prvima usvajaju nove tehnologije. Najčešći oblici zloupotreba uključuju deepfake sadržaj za prevare i ucjene, generisanje lažnih identiteta i dokumenata, korišćenje AI za prikrivanje tragova i komunikacije, kaže Bojan Božović   

Konačno ukinuta obaveza prevođenja diploma na službenim jezicima

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 16:31

Centar za građansko obrazovanje pozdravio je odluku Univerziteta Crne Gore da konačno ukine obavezu građana i građanki da sami finansiraju i dostavljaju prevode dokumentacije na jezicima koji su u službenoj upotrebi u Crnoj Gori u postupku priznavanja inostranih kvalifikacija.

Crnogorski olimpijski komitet u Budimpešti na Generalnoj skupštini Evropskih olimpijskih komiteta

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 15:32

U Budimpešti je održana Generalna skupština Evropskih olimpijskih komiteta (EOK), na kojoj je učestvovala i delegacija Crnogorskog olimpijskog komiteta, koju su predstavljali predsjednik Dušan Simonović i zamjenica generalnog sekretara Maja Peković.

EPCG usvojila novi Statut: Važan korak u razvoju institucionalnog i upravljačkog okvira

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 14:37

Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) saopštila je da je danas u Nikšiću održana vanredna sjednica Skupštine akcionara EPCG AD Nikšić. Skupština je održana u skladu sa utvrđenim Dnevnim redom, a ključna tačka odnosila se na usvajanje novog Statuta Elektroprivrede Crne Gore AD Nikšić, čime Društvo ispunjava zakonom propisanu obavezu usklađivanja svojih akata, organizacije i poslovanja sa odredbama Zakona o privrednim društvima, saopšteno je iz EPCG.

Krapović: Nastavićemo da ulažemo u razvoj vazduhoplovstva, prioritet su nam ljudi

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 15:24

Dan vazduhoplovstva Vojske Crne Gore svečano je obilježen danas ceremonijom na vojnom aerodromu “Knjaz Danilo Petrović Njegoš”, u znak sjećanja na 15.jun 1916. godine, dan kada je Pavle Matanović postao prvi diplomirani crnogorski vojni pilot, nakon završenog školovanja u Francuskoj, saopšteno je iz Ministarstva odbrane Crne Gore.

Viši sud prihvatio žalbu tužilaštva: Kovačević kriv za govor mržnje, kažnjen 2000 eura

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 16:00

Više državno tužilaštvo u Podgorici saopštilo je da je usvojena žalba čime je konstatovano da je Marko Kovačević je učinio prekršaj.